Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό θα έλεγα ότι είναι μάλλον trial and error πιο πολύ. Παίζει να σου ανεβάζει θερμοκρασία και να γίνεται πιο ασταθές, πχ.

Συνεπώς, δοκιμάζεις και βλέπεις.

 

Εσυ δοκιμασες κατι στη V8 ή την αφησες οπως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Βασικά αυτός είναι ο πιο εύκολος τρόπος. Έτσι το έκανα για να μην ξεκλειδώσω bootloader και γίνει wipe. Κυριολεκτικά με 1 κλίκ γίνεται το root σε 1 δευτερόλεπτο!!! Συνδέεις το κινητό με usb debugging on, ανοίγεις το πρόγραμμα που κατέβασες και είσαι οκ. Απλά ανοίγει για 1 δευτερόλεπτο το πρόγραμμα και κλείνει. Μετά βάζεις εσύ το superuser απο το market

 

Πολύ χρήσιμο link! Κάτι αντίστοιχο σε unroot? (just in case...)

Έχω στο pc τα 1clickROOT και unroot από xda (μάλλον από εποχής froyo & Milestone) και φοβάμαι πως δεν θα παίζουν για ICS... :worry:

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα ήθελα τα φώτα σας. Έχει μερικές μέρες το κινητό στην πάνω δεξιά γωνία του μου αφείνει ένα πορτοκαλοκίτρινο ίχνος.

Το τράβηξα screenshot αλλά δεν φαίνετε. Τί μπορεί να είναι? Να το στείλω μήπως για σερβις?

Edited by billis_kou
Link to comment
Share on other sites

Περασα την pixelrom με τον τελευταιο air kernel και μπορω να πω οτι ειναι αρκετά γρηγορη rom. Το μονο μειονέκτημα ειναι οτι δεν εχει εξτρα ρυθμισεις για την lockscreen.
Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Εσυ δοκιμασες κατι στη V8 ή την αφησες οπως ειναι?

 

Όχι, μόνο τα MHz αύξησα λίγο, κατά τ' άλλα είπα να μην το σκαλίσω, αφού μου δουλεύει ρολόι η rom.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω την cyber και αντιμερωπιζω ενα προβλημα σε σχεση με την apex που ειχα. Οταν μπαινω στις ρυθμισεις πχ ή αν μιλαω στο τηλεφωνο αρκετη ωρα ή κανα παιχνιδι και επιστρεφω στην homescreen κανει αρκετη ωρα να εμφανισει τις εφαρμογες,τους φακελους και τα widget. Μπορει να παιζει ρολο ο nova launcher που εχω τωρα σε σχεση με το trebuchet?

 

και κατι αλλο, την δοκιμασε κανεις με τον airkernel που λενε στον xda οτι δουλευει καλα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω την cyber και αντιμερωπιζω ενα προβλημα σε σχεση με την apex που ειχα. Οταν μπαινω στις ρυθμισεις πχ ή αν μιλαω στο τηλεφωνο αρκετη ωρα ή κανα παιχνιδι και επιστρεφω στην homescreen κανει αρκετη ωρα να εμφανισει τις εφαρμογες,τους φακελους και τα widget. Μπορει να παιζει ρολο ο nova launcher που εχω τωρα σε σχεση με το trebuchet?

 

και κατι αλλο, την δοκιμασε κανεις με τον airkernel που λενε στον xda οτι δουλευει καλα?

 

Ο Nova μου κάνει και μένα πολλά redraws με Codename...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ο Nova μου κάνει και μένα πολλά redraws με Codename...

 

Και σε μενα αλλα μαλλον εφταιγε η rom. Περασα την pixelrom και το κινητό παει σφαιρα, και ο nova δεν κολλαει καθολου.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, ξερει κανεις πως μπορω να κανω downgrade σε

gingerbread και πιο συγκεκριμενα --> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1181050

δηλαδη χρειαζεται να κανω κατι περισσοτερο απο ενα full wipe στο recovery?

 

edit: ακολουθησα αυτο:

Fresh Install (when coming from the other ROM's):

1. Go into Recovery - mounts and storage. Format /system, /cache, /data, /boot.

2. Install ROM.

3. Reboot.

 

και ολα καλα, σε 2,3,7 Miui παλι χωρις κανενα προβλημα :-)

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα ήθελα τα φώτα σας. Έχει μερικές μέρες το κινητό στην πάνω δεξιά γωνία του μου αφείνει ένα πορτοκαλοκίτρινο ίχνος.

Το τράβηξα screenshot αλλά δεν φαίνετε. Τί μπορεί να είναι? Να το στείλω μήπως για σερβις?

 

δεν φαίνεται κάτι... αλλά κι εγώ που έχω ένα σημάδι το πήγα για service και μου το έβγαλαν εκτός εγγύησης λόγω υγρασίας. Τώρα πως βρέθηκε δεν μπορώ να καταλάβω...:(

Link to comment
Share on other sites

δεν φαίνεται κάτι... αλλά κι εγώ που έχω ένα σημάδι το πήγα για service και μου το έβγαλαν εκτός εγγύησης λόγω υγρασίας. Τώρα πως βρέθηκε δεν μπορώ να καταλάβω...:(

Ακριβως ιδιας αποχρωσης σημαδι ειχα και εγω στην δεξια μερια και οσο περνουσε ο καιρος το σημαδι μεγαλωνε και αρχισε να γινεται ενοχλητικο... Το πηγα στο σερβις και μου αλλαξαν οθονη.. Εχει 4 μηνες τωρα που εγινε αυτο και εχθες σε ενα λευκο φοντο παρατηρησα οτι ξαναβγαινει σε αλλη μερια της οθονης αυτο το πορτοκαλοκιτρινο ιχνος... Λιγο που το ειχα ψαξει παλια ειναι γνωστο προβληματακι που βγαζουν οι lcd της samsung...

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι με Cyber και Matrix και δοκιμασα ενα συνδιασμο smartassV2(λιγο αλλαγμενο)+noop με deep idle και λιγο UV στις χαμηλες συχνοτητες και παρατηρησα για πρωτη φορα το χρονο προβολης να φτανει πανω απο 4 ωρες και το Αndroid OS awake κοντα στις 6 ωρες. Αυτα με φωτεινοτητα κοντα στο 40%.

Μου φανηκε πολυ καλο γι αυτο και το λεω αν καποιος θελει να το δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας το απλό root που αναφέρεται λίγο πιο πάνω χωρις να ξεκλειδώσει bootloader και το οποίο btw δούλεψε απροβλημάτιστα, αποτρέπεται άραγε η λήψη του "επερχόμενου" update μέσω υπολογιστή ή ΟΤΑ??

Εν τω μεταξύ, γιατί δεν υπάρχει κάτι ανάλογα απλό σε unroot, καθώς έχω ψάξει αρκετά σε xda κλπ, που να μην περιλαμβάνει reflash / factory reset / wipe κλπ?? Δεν περίμενα να είναι τόσο πολύπλοκο, με το root να είναι υπόθεση ενος δευτερολέπτου...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ιδιας αποχρωσης σημαδι ειχα και εγω στην δεξια μερια και οσο περνουσε ο καιρος το σημαδι μεγαλωνε και αρχισε να γινεται ενοχλητικο... Το πηγα στο σερβις και μου αλλαξαν οθονη.. Εχει 4 μηνες τωρα που εγινε αυτο και εχθες σε ενα λευκο φοντο παρατηρησα οτι ξαναβγαινει σε αλλη μερια της οθονης αυτο το πορτοκαλοκιτρινο ιχνος... Λιγο που το ειχα ψαξει παλια ειναι γνωστο προβληματακι που βγαζουν οι lcd της samsung...

 

Το θέμα ειναι οτι μπορεί τωρα να ειναι έντονο το πορτοκαλοκιτρινο και σε λιγο αν ξανανοιξω το κινητο να ειναι πιο αχνο.

Service της Samsung έχει μόνο Αθήνα ή μπορώ να το πάω και Θεσσαλονίκη?( ειμαι απο Καβάλα). Για να το πάω στο σερβις θα πρέπει να περάσω την Gingerbread στο κινιτο unroot και lock bootloader?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι οτι μπορεί τωρα να ειναι έντονο το πορτοκαλοκιτρινο και σε λιγο αν ξανανοιξω το κινητο να ειναι πιο αχνο.

Service της Samsung έχει μόνο Αθήνα ή μπορώ να το πάω και Θεσσαλονίκη?( ειμαι απο Καβάλα). Για να το πάω στο σερβις θα πρέπει να περάσω την Gingerbread στο κινιτο unroot και lock bootloader?

 

κοιτα πρεπει οπωσδηποτε να μην ειναι ρουτ και να κλειδωσεις τον μπουτλοαντερ αλλιως θα εχεις θεμα με την εγγυηση... Εχει σερβις της samsung στην θεσσαλονικη ειναι κοντα στο λιμανι την microtech, Σαλαμινος 5 και το τηλ τους ειναι 2310557061. Εαν πας και πριν πας κανε τους ενα τηλεφωνο πρωτα ωστε να βεβαιωθεις οτι υπαρχει το ανταλακτικο για να στο φτιαξουν μεσα σε 4 ωρες οπως εμενα αλλα και ακομα εναν φιλο απο εδω μεσα..

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

κοιτα πρεπει οπωσδηποτε να μην ειναι ρουτ και να κλειδωσεις τον μπουτλοαντερ αλλιως θα εχεις θεμα με την εγγυηση... Εχει σερβις της samsung στην θεσσαλονικη ειναι κοντα στο λιμανι την microtech, Σαλαμινος 5 και το τηλ τους ειναι 2310557061. Εαν πας και πριν πας κανε τους ενα τηλεφωνο πρωτα ωστε να βεβαιωθεις οτι υπαρχει το ανταλακτικο για να στο φτιαξουν μεσα σε 4 ωρες οπως εμενα αλλα και ακομα εναν φιλο απο εδω μεσα..

 

Φιλε μου ευχαριστω για τις πληροφοριες. Θα παρω τηλ και μαλλον θα παει μια βολτα απο το σερβις.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποια ρομ προτεινετε για μεγαλυτερο stability? την official CM9?

οσο πιο κοντα στο official stock AOSP τοσο το καλυτερο :-)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποια ρομ προτεινετε για μεγαλυτερο stability? την official CM9?

οσο πιο κοντα στο official stock AOSP τοσο το καλυτερο :-)

 

Αυτή δεν είναι ερώτηση για φόρουμ... Ο καθένας θα σου πει πως η δική του είναι καλύτερη... :lol:

Για μεγαλυτερο stability καλύτερη ROM είναι η ...stock :p

Απο εκεί και πέρα ψάχνεις όποια κάτσει καλύτερα στο κινητό σου (εμένα πχ μου κάθεται τέλεια η Codename)

Κάνε μια βόλτα εδώ και δες τα reviews των roms...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Για σταθερότητα και αυτονομία ποια ρομ προτείνετε;

Έχω CM9 με matr1x 17.5 και σκέφτομαι να περάσω την CyberGR 9

Link to comment
Share on other sites

H CyberGR 9 προσωπικά δε μου κάθισε πολύ καλά. Πολλά quits σε εφαρμογές κλπ.

 

Τώρα έβαλα την Codename Android 15.5 με Matrix 18.0. Δείχνει πολλά υποσχόμενη, αλλά θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

H CyberGR 9 προσωπικά δε μου κάθισε πολύ καλά. Πολλά quits σε εφαρμογές κλπ.

 

Τώρα έβαλα την Codename Android 15.5 με Matrix 18.0. Δείχνει πολλά υποσχόμενη, αλλά θα δούμε...

 

Απίστευτη είναι! Ιδίως αν φλασάρεις τις Modιές του Brainmaster μέσα απο το CodeName Android ROM Utility (το Supercharger είναι must)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερεις κανεις το directory των wallpapers που βαζει extra σε καθε rom o προγραμματιστης της?

 

Καλος ο matrix 18.0 με το καινουργιο ramdisk?

Edited by PAN_10
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη είναι! Ιδίως αν φλασάρεις τις Modιές του Brainmaster μέσα απο το CodeName Android ROM Utility (το Supercharger είναι must)

Πολύ σωστός! Codename Android 1.5.5 + Matr1x v18 CFS + Supercharger από το CNA ROM Utility = ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή για το Nexus S. Άντε να δούμε πότε θα βγει και η official stable CM9, έχουν καθυστερήσει "λίγο". Προβλέπεται μεγάλη κόντρα CM vs CNA μιας και οι developers της CNA υποστηρίζουν όλο και περισσότερες συσκευές και η ROM εξελίσσεται πολύ γρήγορα.

 

Υ.Γ. DimitrisAndNiki σαν να μου θυμίζει κάτι η υπογραφή σου!! :p:p

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Supercharger στα υπόψην, λοιπόν...

 

Παίδες, επίσης για κάποιο λόγο το Go SMS δε μου δίνει 160 χαρακτήρες. Καμιά άλλη εφαρμογή γνωρίζετε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...