Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι και λίγο θέμα Launcher νομίζω. Με τον Trebuchet έχει και εμένα ένα μικρό κολληματάκι αλλά με τον Apex Launcher απλά "παρακαλάω" να δω lag :P...
με apex είμαι και εγω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Περίεργο μου φαίνεται γιατί εγώ δεν είχα σχεδόν ποτέ μου lag στον apex. Δεν ξέρω, ίσως γιατί χρησιμοποιώ λίγες οθόνες; (3 με widgets για: ημερολόγιο, μουσική, gmail, fancy widgets για καιρό 4χ1 και μια dock).
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν βαριέται ας κάνει ένα τέστ...

(προυπόθεση να έχει matr1x και ενεργοποιημένο BLN blink)

 

Ενώ το κινητό είναι idle (με σβηστή οθόνη) κάντε του μια κλήση. Μην απαντήσετε, αφήστε να χτυπήσει 5" και κλείστε το

Σε 5-10" (να έχει σβήσει η οθόνη) ξανακάντε του κλήση...

Το κινητό κολλάει και κάνει restart ή λειτουργεί κανονικά;

 

Εμένα με matr1x κολλούσε μου έκανε restart (και με ICS και με GB), με το που άλλαξα kernel δεν είχα κανένα πρόβλημα...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,

 

εχω περασει την ρομ του cybergr 11, με airkernel 4.0 . εχω ανεβασει την συχνοτητα λειτουργειας του στο max 1200 με ondemand. θα πρεπει να πειραξω και κατι ακομα στα volt ή το αφηνω εως εχει? να συμπληρωσω οτι δεν εχει κανενα προβλημα εως τωρα με reboot, freeze και τετοια,μονο που η μπαταρια με την χρηση που του κανω εγω ισα που φτανει την μιαμιση μερα, ενω χωρις OC περναγε τις 2 ημερες.

 

και ενα τελευταιο, αν ειναι δυνατον να γινει ενα feedback για τις τελευταιες ενημερωμενες ρομ να καταληξουμε σε κατι καλο και εμεις οι "νεοι" που φλασαρουμε καθε 3 και λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν σου κάνει reboot κτλ. δεν χρειάζεται να πειράξεις τα volt. Λογικό είναι να καταναλώνει περισσότερη μπαταρία με OC και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει, δοκίμασε όμως να κατεβάσεις λιγάκι τα volt κατά 20-25mV (φυσικά χωρίς να είναι ενεργή η επιλογή set on boot) μήπως και έτσι δείς κάποια διαφορά προς το καλύτερο.

 

Όσον αφορά το feedback, να αφήσω ένα μικρό. Σήμερα με apex v1.1.0b6+Matrix-cfs-v19.0 έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Σε 5ώρες και 30λεπτά περίπου με συνεχώς ανοικτό το WiFi, Sync τα πάντα σε 3G με data on και γύρω στις 3 ώρες onscreen time μου πήγε από το 80%-54%. Πιστεύω ότι είναι πολύ καλά, εγώ τουλάχιστον είμαι πολύ ικανοποιημένος. Χωρίς OC, το κινητό ανταποκρείνεται ταχύτητα χωρίς κανένα κόλλημα. Νομίζω ότι ο bigxie δεν έχει να διορθώσει πολλά -για το Nexus S τουλάχιστον- και η ROM μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα ως "κύρια" μιας και είναι πολύ σταθερή.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κι εγώ τον τελευταίο matrix με την τελευταία apex. Πολύ καλές εντυπώσεις, ωραίο το bln και σταθερή σαν βράχος ;) Κάτι μικροbugs με την stock μου την έδωσαν και είπα να δοκιμάσω κάτι άλλο. Ευχαριστώ τον Γιάννη για τις προτάσεις του ;) Όλα μια χαρά. Ένα πρόβλημα όμως. Η μεταφορά μέσω usb είναι ΠΟΛΥ αργή!!!! Γιατί έτσι?
Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν βαριέται ας κάνει ένα τέστ...

(προυπόθεση να έχει matr1x και ενεργοποιημένο BLN blink)

 

Ενώ το κινητό είναι idle (με σβηστή οθόνη) κάντε του μια κλήση. Μην απαντήσετε, αφήστε να χτυπήσει 5" και κλείστε το

Σε 5-10" (να έχει σβήσει η οθόνη) ξανακάντε του κλήση...

Το κινητό κολλάει και κάνει restart ή λειτουργεί κανονικά;

 

Εμένα με matr1x κολλούσε μου έκανε restart (και με ICS και με GB), με το που άλλαξα kernel δεν είχα κανένα πρόβλημα...

 

Το έκανα ακριβώς όπως λες και δεν κόλλησε ούτε έκανε restart. AOKP M5 με matr1x 19 cfs

Link to comment
Share on other sites

@DimitrisAndNiki Και εγώ που το δοκίμασα δύο μέρες με κάθε δυνατό συνδιασμό δεν είχα κανένα reboot. Είμαι με apex v1.1.0b6+Matrix-cfs-v19.0 χωρίς OC.

 

@jimdem582 Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο με την μεταφορά αρχείων στην b6, με την 1.0.2 είχα και εγω. Ο brainmaster έχει φτιάξει κάτι scripts για αύξησή ταχύτητας δοκίμασε μήπως δεις βελτίωση.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα ακριβώς όπως λες και δεν κόλλησε ούτε έκανε restart. AOKP M5 με matr1x 19 cfs

 

@DimitrisAndNiki Και εγώ που το δοκίμασα δύο μέρες με κάθε δυνατό συνδιασμό δεν είχα κανένα reboot. Είμαι με apex v1.1.0b6+Matrix-cfs-v19.0 χωρίς OC.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παίδες...

Μάλλον η συσκευή μου είναι anti-matr1x :lol:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Έμενα είναι φανατική αντι-air kernel. Να φανταστείς ενώ σε όλους έπαιζε το βίντεο κανονικά έμενα ΔΕΝ έπαιζε :p... Είχα freeze, reboots και όλα τα καλά :p...
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε και τον trinity. Η τελευταια test εκδοση δινει 402mb ram και δεν εχει κανενα πρόβλημα.

 

Επισης η T132 που χρησιμοποιω λειτουργει στα 1320mhz χωρις κανενα προβλημα, ενω με ολους τους αλλους kernels εστω και με λιγο oc στα 1100 μου εκανε reboot.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλοί κι οι trinity. Είναι πάρα πολύ γρήγοροι όλοι. Με τον Τ11 όμως είχα reboot. Ο TEUV είναι τέλειος για μπαταρία και smoothness, αλλά όχι τόσο για παιχνίδια. Με Τ12 και Τ132 μια χαρά. Νομίζω πως matr1x και trinity είναι οι πιο καλοί για το κινητό μου.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο το φλασαρισμα διαφορων rom εχω διαφορα αρχεια radio_dump.......στη μνημη ποιο απο ολα αυτα χρειαζεται?
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με apex 1.1 b6 και matr1x 19 cfs και έχω χάσει περίπου 7% σε 10 ώρες το βράδυ.

Πολύ δεν είναι;

Οι ρυθμίσεις είναι: BLD ON 5000ms, touchwake ON 30.000ms, IO scheduler sio

smartassv2 100/1000 deep idle off

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι εγώ έχανα 10%-12%... Δοκίμασε να αλλάξεις τον I/O Scheduler σε cfs και ondemand για governor. Εγώ έτσι χάνω πολύ λιγότερο όταν έχω ανοικτή την οθόνη!

 

Επίσης βγήκε και η εκδοση 19.5 .

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι εγώ έχανα 10%-12%... Δοκίμασε να αλλάξεις τον I/O Scheduler σε cfs και ondemand για governor. Εγώ έτσι χάνω πολύ λιγότερο όταν έχω ανοικτή την οθόνη!

 

Επίσης βγήκε και η εκδοση 19.5 .

 

Εγω με smart παντα συνδιαζω I/O Scheduler noop. Με ondemand τι ρυθμισεις εχεις sampling rate & up threshold.....?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις έχω αλλάξει γιατί δεν βρίσκω τον λόγο ακόμη μιας και είμαι ικανοποιημένος με την μπαταρία.

Λίγο τα voltages έχω μειώσει μόνο.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χρειάζεται κάτι να γίνει πριν την αναβάθμιση kernel? Δοκίμασα να βάλω τον matrix 19.5 αλλά κόλλησα σε bootloop. Άλλοι έλεγαν για wipe cache & dalvik δοκίμασα και αυτά αλλά τίποτα. Τελικά έβαλα πάλι την rom και μετά τον νέο kernel και όλα εντάξει. Έπρεπε να κάνω κάποια διαδικασία για να αποφύγω το bootloop?
Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις wipe dalvik cache πριν την αναβάθμιση του πυρήνα.

 

Αν αλλάζεις εντελώς κάλο είναι να κάνεις και wipe cache.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Thanks ;) Ελπίζω στην επόμενη αναβάθμιση να μην έχουμε τα ίδια :P (αν και δεν με ταλαιπώρησε πολύ)

 

Εντυπώσεις της τελευταίας apex+matrix: Οι καλύτερες! Απο επιδόσεις όλα τέλεια, απο μπαταρία θέλω μερικές μέρες για να βγάλω απόφαση. Καλά φαίνεται πάντως. Μου έκανε εντύπωση πόσο smooth είναι το κινητό ακόμα και με βαριά χρήση. Η μνήμη είναι πάντα διαθέσιμη όταν την χρειάζεσαι. Με την stock αν και όλα καλά, έχεις την αίσθηση οτι με έντονη χρήση κάτι αρχίζει να μην πάει καλά. Ενώ τώρα δεν καταλαβαίνει τίποτα. Overclock δεν έκανα, είμαι ευχαριστημένος έτσι όπως είναι. Ίσως undervolt κάποια στιγμή για να δω τις δυνατότητες εξοικονόμησης ενέργειας. Και δυο ερωτήσεις: Χρησιμοποιείτε κανένα πρόγραμμα καθαρισμού cache των εφαρμογών ή διαχείρισης startup των εφαρμογών?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τίποτα από τα δυο. Οπότε χρειάζεται από το ClockworkMod την cache.

Που να δεις άμα του ανεβάσεις μαι την συχνότητα διαφορά άλλα τότε θα πέφτει η μπαταρία πιο εύκολα. Αυτό είναι το κακό. Πάντως και εγώ Μονό με apex είμαι πολύ ικανοποιημένος αν και από τις άλλες μου λείπουν λίγο ορισμένα Customizations.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή! Ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Δεν τις έχω αλλάξει γιατί δεν βρίσκω τον λόγο ακόμη μιας και είμαι ικανοποιημένος με την μπαταρία.

Λίγο τα voltages έχω μειώσει μόνο.

 

με ποια εφαρμογη εχετε ολες αυτες τις επιλογες ρυθμισης?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...