Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Εχω ενα nexus s και του περασα μεσα το ICS 4.0.3

Ολα καλα και ωραια, το μονο προβλημα (εαν ειναι προβλημα) ειναι οτι οταν παταω ενα εικονιδιο να του κανω συντομευση στην αρχικη οθονη, η οθονη γεμιζη σταυρουδακια (+) και και στο επανω μερος που γραφει καταργηση αντι για καδος εμφανιζετε ενας σταυρος.

Θελω να το ξαναπερασω μηπως διορθωθει το προβλημα αλλα οταν απο το πληκτρο της εντασης και της εναρξης μπαινω στην αρχικη οθονη βλεπω το LOCK STATE να γραφη LOCK και οταν δινω εντολη RECOVERY ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ.

Παρακαλω θελω να φωτα σας, πως θα το κανω UNLOCK;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα nexus s και του περασα μεσα το ICS 4.0.3

Ολα καλα και ωραια, το μονο προβλημα (εαν ειναι προβλημα) ειναι οτι οταν παταω ενα εικονιδιο να του κανω συντομευση στην αρχικη οθονη, η οθονη γεμιζη σταυρουδακια (+) και και στο επανω μερος που γραφει καταργηση αντι για καδος εμφανιζετε ενας σταυρος.

Οταν σου βγαζει αυτα τα σταυρουδακια απλα εσυ αφηνεις το εικονιδιο που θελεις για συντομευση πανω στην αρχικη οθονη.... Τωρα για το ξεκλειδωμα θα σε βοηθησει καποιος αλλος γιατι εγω το εκανα σε mac!

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γρηγορη αυτο με franco ή με matrix και bigxie?

Link to comment
Share on other sites

Με Bigxie και Matrix φίλε μου :) Τον franco λίγο τον δοκίμασα αλλα αφού είμαι ΟΚ με αυτό που έχω, ποιός ο λόγος να το χαλάσω? :p Αυτή τη στιγμή είναι στο 39% μετά απο 3 μέρες και 2 ώρες :) Πρώτη φορά μου κρατάει τόσο το Nexus :|
Link to comment
Share on other sites

Με Bigxie και Matrix φίλε μου :) Τον franco λίγο τον δοκίμασα αλλα αφού είμαι ΟΚ με αυτό που έχω, ποιός ο λόγος να το χαλάσω? :p Αυτή τη στιγμή είναι στο 39% μετά απο 3 μέρες και 2 ώρες :) Πρώτη φορά μου κρατάει τόσο το Nexus :|

 

Καλο ακουγεται!Φωτεινοτητα στο αυτοματο?

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πιό πάνω απ' το τέλος..Με ενοχλεί πολύ φωτεινό, συν οτι είχα συνηθίσει το μάυρο του Galaxy S και του Nexus με ξενερώνει σε υψηλή φωτεινότητα :(

Άσχετο..Στη v15 του matrix ο Mathkid πρόσθεσε και usb otg.Good stuff :)

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πιό πάνω απ' το τέλος..Με ενοχλεί πολύ φωτεινό, συν οτι είχα συνηθίσει το μάυρο του Galaxy S και του Nexus με ξενερώνει σε υψηλή φωτεινότητα :(

Άσχετο..Στη v15 του matrix ο Mathkid πρόσθεσε και usb otg.Good stuff :)

 

θα με κανεις να το κανω root και να αρχιζω να το πειραζω... :D

χρησιμοποιεις whatsapp και αλλες εφαρμογες ανοιχτες;

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω ξεχωριστά σε MSN,FB,TWITTER :P Είμαι μαζόχα μάλλον :D WiFi περίπου 3 ώρες/ημέρα για net-mail-social, BT επίσης αρκετά (αυτοκίνητο γαρ) + παιχνίδια :) Κάτι άλλο δε μου έρχεται να χρησιμοποιώ..

Μέχρι στιγμής είναι ο καλύτερος συνδιασμός rom/kernel που έχω δοκιμάσει.Δε μου είχε κρατήσει ποτέ (με ics) πάνω απ' τις 26 ώρες.

 

το overclock που εδω το επιλεγεις αν θες μεσα απο την rom?

 

Κατεβάζεις δωρεάν απ' το μάρκετ την εφαρμογή NsTools και επιλέγεις τα πάντα απο εκεί..Overclock,deep idle,live o/c,governors..τα πάντα :D

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θέλω να κάνω wipe Dalvik Cache μέσω recovery(5.0.2.0) για να αλλάξω kernel. Μόλις μπω όμως στο μενού advanced\wipe dalvik cache μου εμφανίζει μήνυμα E:unknown volume for path [/sd-ext]. Αν επιλέξω να γίνει wipe λέει ότι το wipe έγινε αλλά μετά πέφτω σε boot loop. Τι πρέπει να κάνω? Ευχαριστώ.

 

Περάστηκε ο kernel με την 3η προσπάθεια τελικά. Όλα οκ.

Edited by Ekotas
Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Με Bigxie και Matrix φίλε μου :) Τον franco λίγο τον δοκίμασα αλλα αφού είμαι ΟΚ με αυτό που έχω, ποιός ο λόγος να το χαλάσω? :p Αυτή τη στιγμή είναι στο 39% μετά απο 3 μέρες και 2 ώρες :) Πρώτη φορά μου κρατάει τόσο το Nexus :|

 

Μπορείς να κανείς save current settings to file από το nsTools ανεβάζοντας το αρχείο εδω για δοκιμάσουμε την διάρκεια της μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κανεις αμα δουλευει το usb otg του matrix 15? Τον εβαλα αλλα δεν εχω καλωδιο.
Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κανείς save current settings to file από το nsTools ανεβάζοντας το αρχείο εδω για δοκιμάσουμε την διάρκεια της μπαταρίας;

Πραγματικά gregorisvas αν μπορείς να το κάνεις αυτό γιατί και εγώ έχω μεγάλο θέμα με την μπαταρία σε ICS και με αυτά που διάβασα γύρισα αμέσως σε 4.0.3 από 2.3.7 και έβαλα τον Matr1x v15.0 (εν' αναμονή να μου έρθει και το ανταπτοράκι για το USB OTG :P).

 

 

Δοκιμασε κανεις αμα δουλευει το usb otg του matrix 15? Τον εβαλα αλλα δεν εχω καλωδιο.

Περιμένω να μου έρθει ανταπτωράκι για να το δοκιμάσω, μόλις μου έρθει αμέσως θα ποστάρω, γιατί είναι ένα μεγάλο + στο κινητό που μέχρι στιγμής δεν είχαμε καν.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά gregorisvas αν μπορείς να το κάνεις αυτό γιατί και εγώ έχω μεγάλο θέμα με την μπαταρία σε ICS και με αυτά που διάβασα γύρισα αμέσως σε 4.0.3 από 2.3.7 και έβαλα τον Matr1x v15.0 (εν' αναμονή να μου έρθει και το ανταπτοράκι για το USB OTG :P).

 

Γιαννη εσυ με ποια rom εχεις τον matrix?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή βαριέμαι να το σετάρω με εφαρμογές και τα πάντα ξανά το κινητό είμαι με NexusBeam v4.1.0. Περιμένω ουσιαστικά Cyanogen9 για να δώ τι θα κρατήσω. Πάντως του Bigxie φαίνεται πολύ καλή και είναι αρκετοί ικανοποιημένοι αλλά και του "δικού" μας GyberGR μου φαίνεται αξιόλογη(την δοκίμασα και στην v4 ήταν καλή αλλά δεν την κράτησα).
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή βαριέμαι να το σετάρω με εφαρμογές και τα πάντα ξανά το κινητό είμαι με NexusBeam v4.1.0. Περιμένω ουσιαστικά Cyanogen9 για να δώ τι θα κρατήσω. Πάντως του Bigxie φαίνεται πολύ καλή και είναι αρκετοί ικανοποιημένοι αλλά και του "δικού" μας GyberGR μου φαίνεται αξιόλογη(την δοκίμασα και στην v4 ήταν καλή αλλά δεν την κράτησα).

 

Toν εχεις και με oc? απευθειας γινεται η εγκατασταση του απο rom manager? Θελει wipe ή Διαγραφει οτιδιποτε?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω με OC γιατί ούτε βλέπω να χρειάζεται ούτε και παίζω τώρα κάποια παιχνίδια που μπορεί να χρειαστεί το OC για καλύτερες επιδόσεις.

 

Υποθέτω ότι γίνεται και με ROM Manager εγώ μέσω CWM Recovery τον πέρασα. Όπως και κάθε kernel θέλει wipe cache και dalvik δεν χάνεται τίποτα από το κινητό.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί δεν είδα από την περιγραφή κάτι ιδιαίτερο και ΔΕΝ. Λέει ότι δεν πρόκειται να βάλει OC στον kernel.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κανείς save current settings to file από το nsTools ανεβάζοντας το αρχείο εδω για δοκιμάσουμε την διάρκεια της μπαταρίας;

 

Πραγματικά gregorisvas αν μπορείς να το κάνεις αυτό γιατί και εγώ έχω μεγάλο θέμα με την μπαταρία σε ICS και με αυτά που διάβασα γύρισα αμέσως σε 4.0.3 από 2.3.7 και έβαλα τον Matr1x v15.0 (εν' αναμονή να μου έρθει και το ανταπτοράκι για το USB OTG :P).

.

 

Που πάει το αρχείο αφού το κάνω save? :confused: Δε μπορώ να το βρώ πουθενά :S Πάντως το τηλέφωνο το φόρτισα σήμερα (είχα ξεχάσει όλο το βράδυ το wifi ανοιχτό) μετά απο 3 ημέρες και 18 ώρες :D

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τώρα το ψάχνω μήπως το βρώ.

Πάντως με έβαλες και εμένα σε διαδικασία αλλαγής ROM, πέρασα τώρα πριν λίγο του bigxie και εγώ και kernel Matrix v15 cfs.

 

Προς όποιον ξέρει πως μπορούν με να κάνουμε την μπαταρία να εμφανίζεται με το κυκλάκι αυτό και στο κέντρο το ποσοστό;

 

Edit: Νομίζω πως το βρήκα. Λοιπόν λογικά πρέπει να είναι στην διαδρομή /data/data/mobi.cyann.nstools/settings/<file_name>

Edit2: Ναι, εκεί είναι έκανα save εγώ τα δικά μου και τα έσβησα μετά με Root Explorer και δεν μου το εμφανίζει τώρα σε NSTools.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατήρησα σήμερα έχοντας φορτώσει την ics του bigxie εδώ και μερικές μέρες (αν και δεν ξερω αν παίζει ρόλο η rom) είναι 2:

 

1) οι ελληνικές λέξεις που προτείνει κατά την πληκτρολόγηση το GOKeyboard στην έκδοση του gingerbread 2.3.6 είναι περισσότερες και πιο εύστοχες από οτι τώρα στην έκδοση 4.

2) Η αναζήτηση στις επαφές στην 2.3.6 ψάχνει σε όλα τα πεδία μιας καταχώρησης - εταιρία, σημειώσεις κλπ. ενώ στην 4 ψάχνει μόνο στο όνομα. Μπορεί κάποιος με gingerbread να το επιβεβαιώσει;

 

Edit: επιβεβαιώνω το 2), στην 2.3.6 η αναζήτηση ψάχνει και σε άλλα πεδία μιας επαφής. (εταιρία-οργανισμός)

Edited by jonick33
Link to comment
Share on other sites

Είχα φλασάρει την pixelrom 1.05 και μετά τις επόμενες που έβγαλε, 1.06 και 1.07. Στην 1.07 από ένα σημείο και μετά, δε "ακούει" όπου πατάω στην οθόνη. Για παράδειγμα, κάτω στον default launcher (για 4.0.3 μιλάω), αριστερά έχει το τηλέφωνο, μετά τις επαφές και μετά το μενού. Όταν πατάω τις επαφές ή ανοίγει το μενού (που είναι δεξιά) ή το τηλέφωνο που είναι αριστερά. Επίσης και στο πληκτρολόγιο μου το κάνει αυτό με μερικά γράμματα, ας πούμε το d δεν το πατάει και ή πατάει το δεξιά του ή το αριστερά του πλήκτρο. Αυτό μου το κάνει και με άλλες roms.

Είναι hardware πρόβλημα ή υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το επαναφέρω;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...