Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σβήνει τελείως τα gapps από το τηλέφωνο?

 

προφανώς δεν περιέχονται στις ROM οπότε τα ξαναπερνάς. Τα Google Earth και Goggles που είχα, πρέπει να τα περάσω χειροκίνητα πάλι μιας ούτε στα GAPPS υπάρχουν.

Edited by jonick33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μάλλον απευθύνεται σε όσους έρχονται από άλλη ROM, εγώ πήγα από 1.0.0 σε 1.0.2 χωρίς να ξαναflashάρω Gapps. Δεν υπάρχει λογική σε αυτό. Απ' τη στιγμή που εγκαθίστανται οι gapps στο κινητό μία φορά το re-flash είναι ανούσιο.

 

αυτό λέω και γώ ότι είναι ανούσιο, γι αυτό ήθελα την επιβεβαίωση. thanks!!

 

 

προφανώς δεν περιέχονται στις ROM οπότε τα ξαναπερνάς.

 

δεν περιέχονται στην rom αλλά από την στιγμή που δεν κάνεις wipe data το λογικό είναι να παραμένουν εκτός κι αν ορίζει διαφορετικά το update script.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με apex&matrix ειμαι πολυ ευχαριστημενος το μονο που το βραδυ μου τρωει 5-6% και το χω και undervolt.

Εσενα φιλε MaXAiRO 1% εε? Μπορεις να μου εξηγησεις πως δουλευει ο covernor που χεις βαλει και να αναφερεις λιγο τα stock volt?

Link to comment
Share on other sites

Εγω με apex&matrix ειμαι πολυ ευχαριστημενος το μονο που το βραδυ μου τρωει 5-6% και το χω και undervolt.

Εσενα φιλε MaXAiRO 1% εε? Μπορεις να μου εξηγησεις πως δουλευει ο covernor που χεις βαλει και να αναφερεις λιγο τα stock volt?

Data off, WiFi off (το ανοίγω μόνο όποτε το χρειάζομαι, το Sync πάντα on), φωτεινότητα οθόνης σχεδόν τέρμα κάτω (δεν μπορώ τον έντονο φωτισμό), Bluetooth off, GPS off, 1 homescreen με 4 φακέλους μόνο, χωρίς widgets. SmartassV2 χρησιμοποιώ φίλε. Για να καταλάβεις πώς λειτουργεί ο καθένας δες εδώ τι λέει για τον κάθε governor ξεχωριστά καθώς και το FAQ. Τελικά, για μένα ο smartassV2 είναι καλύτερος από τον lulzactiveV2 και σε θέμα κατανάλωσης και σε θέμα επίδοσης. Και τα voltages δεν τα έχω πειράξει καθόλου.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι στο προηγούμενο θέμα με τα gapps. έβαλα την τελευταία apex χωρίς τα gapps αφού πρώτα έκανα wipe cache/dalvik. δεν φλάσαρα τον matrix kernel αμέσως και άφησα το τηλέφωνο να μπουτάρει. καταστοφή!! force close σε πολλές εφαρμογές και στις εφαρμογές τις google όταν προσπάθησα να τρέξω μερικές μου έλεγε ότι δεν είναι εγκατεστημένες. επιστροφή λοιπόν με nandroid και θα ξανακάνω την διαδικασία αργότερα.

μήπως έπρεπε να περάσω και τον kernel πριν το reboot? εσύ φίλε maxairo τι έκανες και δεν σου δημιούργησε πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Τον kernel δεν υπάρχει πρόβλημα όποτε θες εσύ τον περνάς ή και καθόλου. Το πρόβλημα είναι στο ότι αν κοιτάξετε το zip μέσα έχει μια διαδρομή system/app που εκεί ότι υπάρχει πρίν το update το αντικαθιστά με ότι υπάρχει μέσα στο .zip. Γενικά απ' όσο ξέρω γίνεται αυτό...
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Απ ό,τι έιδα απ' τα posts σου ξέρεις να flashάρεις ROMs, kernels κλπ. και δεν ξέρεις τι είναι το custom recovery; Μάλλον μπερδεύεσαι. Είναι το Recovery Menu φίλε, το μενού μέσω του οποίου flashάρεις τις ROMs, τους kernels (και γενικότερα τα .zip), κάνεις backup/restore, wipe και άλλα πολλά. Κάθε κινητό έχει το δικό του stock recovery και αν θες του περνάς custom recovery όπως Clockworkmod (η πιο διαδεδομένη), Amon Ra, Open Recovery κλπ.

 

η αληθεια ειναι πως επεσα με τα μουτρα σε αυτα τα πραγματα και εχω χασει λιγο την μπαλα αλλα καλα που υπαρχει κ το φορυμ για να μας βαζει παλι στον ισιο δρομο.αυτη η costum recovery τι παραπανω εχει απο την stock δηλαδη?

Edited by steliosbal
Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι στο προηγούμενο θέμα με τα gapps. έβαλα την τελευταία apex χωρίς τα gapps αφού πρώτα έκανα wipe cache/dalvik. δεν φλάσαρα τον matrix kernel αμέσως και άφησα το τηλέφωνο να μπουτάρει. καταστοφή!! force close σε πολλές εφαρμογές και στις εφαρμογές τις google όταν προσπάθησα να τρέξω μερικές μου έλεγε ότι δεν είναι εγκατεστημένες. επιστροφή λοιπόν με nandroid και θα ξανακάνω την διαδικασία αργότερα.

μήπως έπρεπε να περάσω και τον kernel πριν το reboot? εσύ φίλε maxairo τι έκανες και δεν σου δημιούργησε πρόβλημα?

 

Ισως αμα έκανες ενα fix permissions μεσα απο cwm η rom manager να εφτιαχνε το προβλημα σου.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

εσύ φίλε maxairo τι έκανες και δεν σου δημιούργησε πρόβλημα?

Φίλε νομίζω έκανα wipe cache/dalvik, φλάσαρα τη ROM, τον kernel και μετά reboot. Άπλα ενδέχεται να μπερδεύτηκα γιατί τις τελευταίες 4 μέρες φλασάρω σε τρεις διαφορετικές συσκευές (2 εκ των οποίων δε θέλουν reflash των gapps μετά το update της ROM) πάντα μετά τις 3 το πρωί και καταλαβαίνεις... Μήπως δεν έκανες τα wipe; Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είναι τίποτα να φλασάρεις και τα gapps απο πάνω. 3 'κλικ' παραπάνω είναι. Συγγνώμη για την καταστροφή που ενδεχομένως σου προκάλεσα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει δοκιμάσει κανείς τον apex launcher; Τον έβαλα σήμερα και έχω μείνει ικανοποιημένος μπορώ να πώ σε σχέση με τον launcher της CM9.

 

Έχετε δοκιμάσει κάποιον καλύτερο;

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Nova launcher χρησιμοποιώ σαν default. Στην ουσια ειναι ο stock με μερικες παραμετροποιησεις.

Δεν εχω δοκιμασει καποιον αλλον για να συγκρινω.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Είχα σκοπό να δοκιμάσω τον Apex μόνο και μόνο για τα swipe up/swipe down στη Homescreen αλλά απ ό,τι βλέπω το thread του στο XDA γίνονται πολλά posts που αφορούν προβλήματα και bugs ενώ στο thread του Trebuchet η κίνηση είναι μηδαμινή. Οπότε περιμένω να κάνει κανένα update ο developer και να προσθέσει και τα features που αναφέρει ως planned.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Φίλε νομίζω έκανα wipe cache/dalvik, φλάσαρα τη ROM, τον kernel και μετά reboot. Άπλα ενδέχεται να μπερδεύτηκα γιατί τις τελευταίες 4 μέρες φλασάρω σε τρεις διαφορετικές συσκευές (2 εκ των οποίων δε θέλουν reflash των gapps μετά το update της ROM) πάντα μετά τις 3 το πρωί και καταλαβαίνεις... Μήπως δεν έκανες τα wipe; Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είναι τίποτα να φλασάρεις και τα gapps απο πάνω. 3 'κλικ' παραπάνω είναι. Συγγνώμη για την καταστροφή που ενδεχομένως σου προκάλεσα.

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα, δεν έγινε και τίποτα. στις περιπτώσεις που το αποτέλεσμα είναι άγνωστο πάντα φροντίζω να έχω το backup μου. το επανέφερα με nandroid και μετά τα πέρασα όλα μαζί, apex, gapps και kernel και είναι όλα μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία δεν είναι να περάσεις μόνο την custom recovery. Για να περάσεις την full rom πρέπει να ξεκλειδώσεις και τον Bootloader και να κάνεις root. Λίγες σελίδες πιο πριν ή στο επίσημο thread του nexus έχει λινκ με όλη την διαδικασία σε ICS. Αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσει κάποιος, αλλά 99% έτσι είναι.

 

Αυτό είναι το λινκ και προσοχή, αν ξεκλειδώσεις τον bootloader θα σβηστούν τα πάντα από το κινητό σου και οι φωτογραφίες, μουσική κλπ.

 

Γειά! Έχω το ίδιο πρόβλημα κ εγώ. Ακολούθησα τις οδηγίες από το nexusshacks, εγκατέστησα τους οδηγούς αλλά όταν πάω στο command prompt και βάζω την εντολή αντί να προχωράει, απαντά το εξής <<the system cannot find the patch specified>>. Έχετε καμιά ιδέα για το τί μπορεί να συμβαίνει ; Ευχαριστώ!

Edited by curunvir
Link to comment
Share on other sites

Έκανα όσα λέει ο τύπος από το video και όντως στο device manager από ''!'' εμφανίζει πλέον το ''Android Phone'' και υποκατηγορία ''Android ADB Interface''. Δεν ξέρω τί φταίει, o φάκελος nexussrootICS στον οποίο λέει να unzipparw τα αρχεία του NexusSRootICS.zip είναι φάκελος που φτιάχνω εγώ στο C:, σωστά ;
Link to comment
Share on other sites

Έκανα όσα λέει ο τύπος από το video και όντως στο device manager από ''!'' εμφανίζει πλέον το ''Android Phone'' και υποκατηγορία ''Android ADB Interface''. Δεν ξέρω τί φταίει, o φάκελος nexussrootICS στον οποίο λέει να unzipparw τα αρχεία του NexusSRootICS.zip είναι φάκελος που φτιάχνω εγώ στο C:, σωστά ;

 

1. Βεβαιώσου ότι έχεις ενεργοποιημένο το USB Debuging

2. Δεν παίζει ρόλο που θα έχεις τον φάκελο με τα images το adb και το fastboot αρκεί να μπορείς εύκολα να μπείς με την κονσόλα (run > cmd)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

1. Βεβαιώσου ότι έχεις ενεργοποιημένο το USB Debuging

2. Δεν παίζει ρόλο που θα έχεις τον φάκελο με τα images το adb και το fastboot αρκεί να μπορείς εύκολα να μπείς με την κονσόλα (run > cmd)

 

Το ενεργοποίησα και όλα εντάξει. Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Θέλω να εγκαταστήσω την Gingerbread, πριν είχα την Gingerbread 2.3.7, αλλά απ'ότι βλέπω αυτή που υπάρχει είναι η 2.3.6. Εαν εγκαταστήσω τη 2.3.6, ξέρετε αν θα λαμβάνω αυτόματα τις ενημερώσεις του android έτσι ώστε να έχω και πάλι την 2.3.7 ;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το ενεργοποίησα και όλα εντάξει. Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Θέλω να εγκαταστήσω την Gingerbread, πριν είχα την Gingerbread 2.3.7, αλλά απ'ότι βλέπω αυτή που υπάρχει είναι η 2.3.6. Εαν εγκαταστήσω τη 2.3.6, ξέρετε αν θα λαμβάνω αυτόματα τις ενημερώσεις του android έτσι ώστε να έχω και πάλι την 2.3.7 ;

 

Ευχαριστώ!

 

Αφού το rootαρες και θες 2.3.7 βάλε την Cyanogenmod 7 που είναι πολύ καλή

Αυτήν φοράω και είμαι υπέρ ευχαριστημένος

Edited by DimitrisAndNiki
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατάφερα και δοκίμασα έστω και για μισή ώρα πολλές από τις ICS ROM που κυκλοφορούν και πιστεύω το ότι η καλύτερη είναι η apex του bigxie (τώρα γυρνάω σε αυτήν). Νομίζω με τον matr1x είναι ο καλύτερος συνδιασμός αυτή την στιγμή, περιμένοντας την CM9 που έλπιζω σε πολλά καλούδια :p...

Από αυτονομία πώς είναι; Εγώ νομίζω πως έχει μειωμένη αυτονομία σε σχέση με την official ics.

Μήπως έκανα κάτι λάθος;

Εκτός αυτού, η ταχύτητα είναι αισθητά βελτιωμένη!

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

Από αυτονομία πώς είναι; Εγώ νομίζω πως έχει μειωμένη αυτονομία σε σχέση με την official ics.

Μήπως έκανα κάτι λάθος;

Εκτός αυτού, η ταχύτητα είναι αισθητά βελτιωμένη!

Δες εδώ στο post μου τι λέω για τη διάρκεια της μπαταρίας. Η αυτονομία σε σχέση με την stock ICS είναι ίδια, τη διαφορά την κάνει ο kernel και οι ρυθμίσεις που θα κάνεις (overclock, scheduler, governor).

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με apex+matrix και ήμουν με governor ondemand και για λιγες μερες τωρα με smartassV2. Παρατηρησα οτι σε αναμονη με τον smartassV2 η αυτονομια ειναι πολυ καλυτερη και οταν δουλευει το κινητο καλυτερη με ondemand. Επισης με ondemand στα παιχνιδια πηγαινει λιγο καλυτερα. Δεν υπαρχει καποιος governor ενδιαμεσα των δυο ρε παιδια? Εσεις ποιον χρησιμοποιείτε?
Link to comment
Share on other sites

Τί διαφορά έχει η apex 1.0.0 με την 1.0.2?

Έχω apex 1.0.0 με kernel matr1x 15.0

Αξίζει να περάσω την apex 1.0.2 και τον matr1x 15.5?

 

Επίσης τί διαφορά έχουν αυτές οι δύο;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1423404

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1399238

 

Και ποιόν kernel να κατεβάσω;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1361477

CFS

BFS

Τί διαφορά έχουν;

 

Τα πέρασα.

Οι αρχικές οθόνες και τα widget επηρεάζουν καθόλου την κατανάλωση;

 

Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

Τα πέρασα.

Οι αρχικές οθόνες και τα widget επηρεάζουν καθόλου την κατανάλωση;

 

Αν τα Widgets που χρησιμοποιείς ανανεώονται συνέχεια όπως ας πούμε Widgets καιρού, μπαταρίας, θερμοκρασίας, RAM, Facebook, twitter, RSS feed τότε είναι μεγαλύτερη και η κατανάλωση.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...