Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλό kernel για Gingerbread θα έλεγα του Franco. Άνοιξε το ROM Manager και πήγαινε Download ROM->franciscofranco->franco.Kernel 04122011. Υποστηρίξει και το BLN, oc μέχρι 1.2GHz και είναι από τους καλύτερους kernel πιστεύω για 2.3.7.

 

Ok θα φλασάρω...

Ποιόν απο τους 2?

 

franco.Kernel.v19.4 CFS

franco.Kernel.v19.4 BFS

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για ποια συσκευή είναι αυτός; Δουλεύει με την 2.3.7 ξέρεις;
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Καλό kernel για Gingerbread θα έλεγα του Franco. Άνοιξε το ROM Manager και πήγαινε Download ROM->franciscofranco->franco.Kernel 04122011. Υποστηρίξει και το BLN, oc μέχρι 1.2GHz και είναι από τους καλύτερους kernel πιστεύω για 2.3.7.

 

Εσυ μου είπες να φλασάρω του franco..

Απλά πες μου ποιον απο τους 2 που αναφέρω παραπάνω...

Θα μπει σε συσκευή nexus s 9023 με CM7

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι το είπα εγώ απλά το build 19 από ότι ξέρω είναι για το Galaxy Nexus. Για τον kernel του Franco σου είπα από το Rom manager γιατί σίγουρα είναι της συσκευή που εχεις στα χέρια σου ψαχει αυτόματα ουσιαστικά.

 

Αν αποφασίσεις πάντως να βάλεις πρόσεξε να είναι καπως παλια έκδοση για να κάνει για την 2.3.7 και πιθανόν να μην ανοίγει μετά.

Αν όμως ειναι ολα καλά την CFS θα σου ελεγα να βάλεις είναι καπως πιο σταθερή πιστεύω.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτες οι rom ειναι διαφορετικες????

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1399238 και http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1423404

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτες οι rom ειναι διαφορετικες????

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1399238 και http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1423404

 

Ναι, η μια είναι για GSM version...

 

Το ξέρω ότι το είπα εγώ απλά το build 19 από ότι ξέρω είναι για το Galaxy Nexus. Για τον kernel του Franco σου είπα από το Rom manager γιατί σίγουρα είναι της συσκευή που εχεις στα χέρια σου ψαχει αυτόματα ουσιαστικά.

 

Αν αποφασίσεις πάντως να βάλεις πρόσεξε να είναι καπως παλια έκδοση για να κάνει για την 2.3.7 και πιθανόν να μην ανοίγει μετά.

Αν όμως ειναι ολα καλά την CFS θα σου ελεγα να βάλεις είναι καπως πιο σταθερή πιστεύω.

Δεν μπορώ να το κάνω με rom manager, γιατί θέλει οπωσδήποτε να μου φλασάρει CWM ενώ ήδη έχω, και φοβάμαι μην μου κάνει καμιά βλακεία...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάνει καμία βλακεία είναι σίγουρο και εγώ έτσι το έβαλα το πολύ πολύ να σου κάνει update στο Recovery. Για κατέβασε από εδώ είναι για την Gingerbread 2.3.

Επίσης καλός kernel είναι και ο Trinity που μπορείς να τον βρείς εδώ.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να χει γυρίσει απο ICS σε GB? :S Θα ήθελα να μου λύσει κάποιες απορίες :D
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω γυρίσει από ICS σε GB και πάλι πίσω σε ICS
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

steliosbal

Η μια αφορά το Galaxy Nexus και η άλλη το Nexus S.

Edited by Ekotas
Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει κάποιος που να χει γυρίσει απο ICS σε GB? :S Θα ήθελα να μου λύσει κάποιες απορίες :D

 

Τι απορίες έχεις;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Περασα αυτη τη rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1423404.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το κινητο σαφως εγινε πιο γρηγορο αλλα η μπαταρια συνεχιζει να φορτιζει μεχρι 95%.εκανα την πρθωτη φορτιση με κλειστο το κινητο.λαι κατι τελευταιο,εχετε δει καμια βελτιωση της διαρκειας της μπαταριας?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Περασα αυτη τη rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1423404.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το κινητο σαφως εγινε πιο γρηγορο αλλα η μπαταρια συνεχιζει να φορτιζει μεχρι 95%

 

Αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα αλλά χαρακτηριστικό της συσκευής και συμβαίνει για τη συντήρηση της μπαταρίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι απορίες έχεις;

 

Τελικά τις έλυσα :p Αν και έβαλα GB, μου έλειψε η ICS και έκανα restore :) Πάντως με τη rom του bigxie και 14.5 CFS Matrix kernel έχει τρομερή διάρκεια μπαταρίας.Το φόρτισα το βράδυ και το άφησα στο 97%..Το πρωί (μετά απο περίπου 9-10 ώρες) ήταν στο 93% :eek: ..Τώρα προσπαθώ να καταλάβω γιατί μετά απο reboot μου κολλάει στο bootanimation και loopάρει 2-3 φορές πρίν ανάψει κανονικά :( Ακόμα και μετά απο καθαρή εγκατάσταση κλπ τα ίδια :( Και με τη stock rom,και με matrix αλλα και με GlaDOS :( Υπάρχει περίπτωση να φταίει το deep idle? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα αλλά χαρακτηριστικό της συσκευής και συμβαίνει για τη συντήρηση της μπαταρίας.

 

και για την διαρκεια της μπαταριας?εχεις παρατηρησει αλλαγες?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
και για την διαρκεια της μπαταριας?εχεις παρατηρησει αλλαγες?

 

Τολμώ να πω ότι είδα και βελτίωση (όχι φοβερά πράγματα φυσικά).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τολμώ να πω ότι είδα και βελτίωση (όχι φοβερά πράγματα φυσικά).

 

σαω πρωτη αποψη παντως εχω να πω οτι βελτιωθηκε αρκετα το κινητο...σκεφτομαι να του βαλω και τον kernel που προτεινες να δω τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ τις τελευταίες μέρες μέρες που έχω σταματήσει να το "λιώνω" το κινητό είδα μικρή βελτίωση στο θέμα της μπαταρίας σε σχέση με την Gingerbread όταν δεν το χρησιμοποιούσα πολύ. Βέβαια, αν παίξεις κανένα παιχνιδάκι και μπεις κανένα 3ωρο στο internet/ την μέρα τότε θες ένα φόρτισμα το βράδυ πριν πέσεις για να μην σε αφήσει την άλλη μέρα στην μέση... Πράγμα που δεν έβλεπα τόσο με την Gingerbread.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Περασα αυτη τη rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1423404.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το κινητο σαφως εγινε πιο γρηγορο αλλα η μπαταρια συνεχιζει να φορτιζει μεχρι 95%.εκανα την πρθωτη φορτιση με κλειστο το κινητο.λαι κατι τελευταιο,εχετε δει καμια βελτιωση της διαρκειας της μπαταριας?

 

Την πέρασα και εγώ χτες το πρωι μαζί με τον matr1x 14.5 ( cpu Max 1300MHz - Min 100MHz )και μέχρι σήμερα μόνο θετικές εντυπώσεις έχω. Η ICS είναι αρκετά καλαίσθητη και λειτουργική και η συγκεκριμένη rom με αρκετές δυνατότητες! Δε νομίζω να επιστρέψω στην GB.

Την μπαταρία την φόρτισα χτες όλο το βράδυ με κλειστό το κινητό και το πρωί στις 8 το battery info widget https://market.android.com/details?id=personal.jhjeong.app.batterylite ξεκίνησε από το 100% και τώρα μετά από 14 ώρες ανοικτό από τις οποίες τις 6 ήταν ανοιχτό το 2G data για gtalk και άλλες 4 ώρες ανοιχτό το Wi-Fi για οτιδήποτε, και με κανα 5λεπτο ομιλία η ένδειξη είναι στο 52% Γενικά το έχω να κάνει χρήση μόνο το 2G.

 

Τα updates τόσο για την συγκεκριμένη rom όσο και για τον matr1x kernel πρέπει να τα παρακολουθούμε απο το xda ή θα υπάρχει κάποιο notification στο λειτουργικό;

 

Επίσης υπάρχει κάποιο apk για ics που να κάνει ότι κάνει το bettercut/ anycut;

 

Τέλος απαράδεκτο που δεν έχει βγει το viber για την ics ακόμα...

Edited by jonick33
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρισε και ο franco kernel για ICS.. :) Εντυπώσεις αργότερα..Πάντως η μπαταρία με bigxie/matrix είναι τρομερή :D 1μιση μέρα με WiFi,SMS,Bluetooth (νορμάλ χρήση όχι τίποτα τρελό) και έχω 75% ακόμα :| Edited by gregorisvas
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΤΤα updates τόσο για την συγκεκριμένη rom όσο και για τον matr1x kernel πρέπει να τα παρακολουθούμε απο το xda ή θα υπάρχει κάποιο notification στο λειτουργικό;

 

Από το XDA.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

σε αυτη τη rom ρε παιδια πως γινεται να αλλαξω μερικα γραφικα???π.χ. να μου δειχνει με αλλο εικονιδιο την μπαταρια(ποσο της % εχω ακομα) και αλλα τετοια??υπαρχουν εφαρμογες για την συγκεκριμενη rom και αν ναι τις βρισκω??

 

Την πέρασα και εγώ χτες το πρωι μαζί με τον matr1x 14.5 ( cpu Max 1300MHz - Min 100MHz )και μέχρι σήμερα μόνο θετικές εντυπώσεις έχω. Η ICS είναι αρκετά καλαίσθητη και λειτουργική και η συγκεκριμένη rom με αρκετές δυνατότητες! Δε νομίζω να επιστρέψω στην GB.

Την μπαταρία την φόρτισα χτες όλο το βράδυ με κλειστό το κινητό και το πρωί στις 8 το battery info widget https://market.android.com/details?id=personal.jhjeong.app.batterylite ξεκίνησε από το 100% και τώρα μετά από 14 ώρες ανοικτό από τις οποίες τις 6 ήταν ανοιχτό το 2G data για gtalk και άλλες 4 ώρες ανοιχτό το Wi-Fi για οτιδήποτε, και με κανα 5λεπτο ομιλία η ένδειξη είναι στο 52% Γενικά το έχω να κάνει χρήση μόνο το 2G.

 

Τα updates τόσο για την συγκεκριμένη rom όσο και για τον matr1x kernel πρέπει να τα παρακολουθούμε απο το xda ή θα υπάρχει κάποιο notification στο λειτουργικό;

 

Επίσης υπάρχει κάποιο apk για ics που να κάνει ότι κάνει το bettercut/ anycut;

 

Τέλος απαράδεκτο που δεν έχει βγει το viber για την ics ακόμα...

 

πως ξεκινησε απο 100% εσενα η μπαταρια??

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, υπαρχει καποια custom rom μαζι με xustom kernel για μεταβαση απο ics με nexusbeam και matrox kernel? Θελω να γυρισω σε gb και θα περιμενω cyanogen καλθτερα, το κινητο συνεχεια lagareo και κολαει..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...