Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά μπορείτε να μου πείτε λίγο τι παίζει με την αναβάθμιση του nexus σε v4 ?

πως γίνετε και τι πρέπει να κάνω?

έχω και εγώ κοσμοτέ... έχει σημασία ποιον πάροχο έχεις???

αν γίνει τo update χάνεις ρυθμίσεις προγράμματα και επαφές??

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
παιδιά μπορείτε να μου πείτε λίγο τι παίζει με την αναβάθμιση του nexus σε v4 ?

πως γίνετε και τι πρέπει να κάνω?

έχω και εγώ κοσμοτέ... έχει σημασία ποιον πάροχο έχεις???

αν γίνει τo update χάνεις ρυθμίσεις προγράμματα και επαφές??

σας ευχαριστω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3917674#post3917674

 

Δεν έχει σημασία ο πάροχος. Με το update δεν χάνεις τίποτα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Ακολουθησα τον οδηγο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1396959 και ρουταρα το κινητο, ωστοσο οταν πηγα να κανω update το su binary μου εβγαλε οτι δεν βρεθηκε το busybox. Σε εσας λειτουργει κανονικα? Δεν γνωριζω τι κανει για να ειμαι ειλικρινης αλλα δεν θελω να βρεθω προεκπληξεων καποια στιγμη και να μην ξερω τι να κανω.

 

Και αλλη μια ερωτηση. Εχω κανει copy paste τον φακελο efs, για παν ενδεχομενο. Στο galaxy s αυτο αρκουσε, ωστοσο ειδα στο xda πως υπαρχει ενα προγραμματακι για να κανεις backup το efs. Και αναρωτιεμαι αν το να εχω στο pc μου τον φακελο ειναι αρκετο.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Για το efs δεν ξέρω να σου πώ σίγουρα εγώ προγραμματάκι χρησιμοποιώ.

Εμένα το superuser και το busybox λειτουργεί κανονικά. Πήγαινε εδώ και κατέβασε το Superuser-3.0.7-efghi-signed.zip μετά φλασαρέτο από CWM και λογικά θα είσαι OK.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

To ιδιο αρχειο που εχει και στο λινκ που εγραψα νομιζω ειναι. Σε καθε περιπτωση, δεν χανω τιποτα να δοκιμασω και θα σου πω αν ειδα κατι διαφορετικο. :)

 

edit: Φλασαρα και εκανα update,το αποτελεσμα ιδιο με πριν....

Edited by panaras21
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου δουλεύει κανονικότατα με Nexus beam v4.1.0αλλά απ' ότι θυμάμαι και στην stock μια χαρά δουλευε. Εστι κι αλλιως η NexusBeam δεν έχει σχεδον καμια διαφορα τουλαχιστον για την ωρα.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω το νεωτερο su.zip αν το βρω το δοκιμαζω...

 

Any help?

 

Έγινε η δοκιμή? Έχουμε τίποτα αποτελέσματα? :)

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Το κατεβασα απο το μαρκετ και ολα καλα! Ευχαριστω παντως. Αν ξερει κανενας για το backup στον efs ας ενημερωσει, ακομα δεν βρηκα κατι! :)
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω τον Glados 2.4..Όποιος έχει θέμα με μπαταρία ας τον δοκιμάσει..Έχω 21 ώρες λειτουργίας και 78%..Με τον stock έβγαζε 26 ώρες με μία φόρτιση..
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δοκιμάζω τον Glados 2.4..Όποιος έχει θέμα με μπαταρία ας τον δοκιμάσει..Έχω 21 ώρες λειτουργίας και 78%..Με τον stock έβγαζε 26 ώρες με μία φόρτιση..

 

Προσωπικά θεωρώ καλύτερο όλων τον Matr1x. Έχει να κάνει ωστόσο και πως "καθεται" ένας kernel σε κάθε συσκευή.

 

Το κατεβασα απο το μαρκετ και ολα καλα! Ευχαριστω παντως. Αν ξερει κανενας για το backup στον efs ας ενημερωσει, ακομα δεν βρηκα κατι! :)

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι το ιδιαίτερο. Πήγαινε στο root της συσκευής και κάνε ένα copy τον efs folder σε ένα ασφαλές μέρος της κάρτας σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ καλύτερο όλων τον Matr1x. Έχει να κάνει ωστόσο και πως "καθεται" ένας kernel σε κάθε συσκευή.

 

Χμμ..Θα τον δοκιμάσω και αυτόν..Και τον netarchy :-)

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω οτι ο glados 2.5 μου εφερνε συνεχεια reboot! Οποτε πισω σε 2.4 που ειναι σταθερος...

 

 

Περασα το LatinIME αλλα δεν μου βγαζει την ελληνικη γλωσσα για να γραψω πχ μηνυμα... Εψαξα και στις ρυθμισεις αλλα δεν βρηκα τιποτα... Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κανω?

Edited by funk
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να εμφανίσω το εικονίδιο της μπαταρίας με αριθμό σε stock ics?

Γίνεται χωρίς την αλλαγή rom/χρήση τρίτης εφαρμογής? Εϊμαι root.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει περίπτωση να εμφανίσω το εικονίδιο της μπαταρίας με αριθμό σε stock ics?

Γίνεται χωρίς την αλλαγή rom/χρήση τρίτης εφαρμογής? Εϊμαι root.

 

Θέλει το πείραγμα του... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1406729

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλη μερα σας και χρονια πολλα.

 

προχθες πηρα και εγω το nexus s με stock android 2.3.4 και φυσικα χειροκινητα εβαλα ics αφου εκανα ροοτ το κινητο. πλεον ειμαι με stock ρομ και θελω να περασω μια custom ics για 2 λογους, πρωτον για να αποκτησω ροοτ προσβαση στο κινητο και δευτερον ....γιατι ετσι !!! μετα το galaxy 3 που ειχα 2 χρονια και απειρα φλασαρισματα, δεν μπορω να κρατηθω με αυτο.

 

1. ποια custom μου προτεινεται η οποια να μην απεχει πολη απο την stock ρομ ομως....

2. και ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω? απλα πεταω το ζιπακι στην μνημη και fastboot και τα λοιπα?

 

ευχαριστω εκ των πρωτερων

 

υ.γ εχω διαβασει σχεδον ολες τις 50+ σελιδες πριν και πλεον "μπουκωσα" ....γι αυτο ζηταω βοηθεια......

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Έχοντας αφιερώσει χρόνο για να βάλω καινούργια apk και wallpapers, και έχοντας φτιάξει το layout των 5 οθονών στην stock 2.3.4, αν θέλω τώρα να κάνω root το κινητό, θα πρέπει αναγκαστικά να χάσω όλα τα δεδομένα, τις ρυθμίσεις, όλες τις διατάξεις με τα εικονίδια/wallpapers και προγράμματα που έχω ήδη βάλει;

 

Το root θα έπρεπε να ήταν το πρώτο πράγμα που να έκανα μόλις το αγόρασα, ή υπάρχει τρόπος rooting που δεν επιρεάζει τίποτα από τα παραπάνω;

 

Υπάρχει τρόπος backup χωρίς root & restore αφού γίνει root όπου επαναφέρει τα πάντα- όλα στην προ-root κατάσταση με ένα κλικ;

 

Στο HTC Tattoo που είχα, υπήρχε ένα apk SuperUser όπου το έτρεχες και απλά rootαρες το κινητό χωρίς να επιρεάσει τίποτα.

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν γίνεται αλλά σκέφτομαι ότι τον bootloader τον ξεκλειδώνουμε κυρίως για custom Rom και custom Kernel αν δεν τον ξεκλειδώσεις και απλά περάσεις custom recovery και γίνεις root βάλεις μετά ένα titanium backup πάρεις και backup των εφαρμογών και μετά ξεκλειδώσεις τον bootloader ίσως να λειτουργήσει.

Περίμενε μήπως ξέρει κάτι όντως κάποιος γιατί αυτά που λέω δεν απλά τα υποθέτω...

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

με την φωτογραφική μηχανή που τραβάει κωλύματα δεν ξέρει κανεις να μου πει ρε παιδιά???

εκεί που βγάζω 3-4 φωτός, στην επομενη κολλάει.. και μετά μου λέει ότι η camera έχει κολλήσει...

τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας είμαι νέος χρήστης

 

Είμαι κάτοχος nexus s και έχω ένα θέμα με την μπαταρία του είναι φυσιολογικό να μου ξεφορτίζεται σε λιγότερο από μια μέρα με φυσιολογική χρήση επίσης η μπαταρία δεν φορτίζει πάνω από 96 τις εκατό παρακαλώ να με βοηθήσετε ευχαριστώ εκ των πρότερων.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έτσι δουλεύουν όλα. Άστο να κάνει μερικούς κύκλους φόρτισης και θα δεις (μικρή) βελτίωση στην κατανάλωση. Αυτό με το 96% συμβαίνει για διατήρηση της μακροχρόνιας απόδοσης της μπαταρίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έτσι δουλεύουν όλα. Άστο να κάνει μερικούς κύκλους φόρτισης και θα δεις (μικρή) βελτίωση στην κατανάλωση. Αυτό με το 96% συμβαίνει για διατήρηση της μακροχρόνιας απόδοσης της μπαταρίας.

 

Δηλαδή να υποθέσω ότι με την ICS δεν βελτιώνεται καθόλου η απόδοση της μπαταρίας?? Είμαι υποψίφιος αγοραστής του κινητού κ διυλίζω λίγο τον κόνοπα;) Με μέση χρήση δηλαδή του κινητού (λίγο wifi για fcbk, youtube και κανενα chat, λίγη ομιλία και κανενα παιχνιδάκι) δεν βγάζεις μέρα?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μέρα βγάζεις αλλά μέχρι εκεί με τέτοια χρήση. Προσωπικά με την ICS είδα βελτίωση στην αυτονομία. Υπάρχουν και απόψεις που λένε το αντίθετο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είτε κατεβάζεις το update.zip και manually κάνεις το update από το stock recovery. Είτε θα περάσεις custom recovery θα κατεβάσεις την full rom και θα την περάσεις όπως οποιαδήποτε custom.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...