Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα πας εδώ και θα κατεβάσεις το ΣΩΣΤΟ αρχείο. Μετά θα το μετονομάσεις σε update.zip και θα το "ρίξεις" χύμα στο κινητό. Μετά θα κλείσεις το κινητό και θα κρατήσεις πατημένα το vol up+power μετά με τα πλήκτρα της έντασης θα επιλέξεις recovery και με το power θα επιλέγεις. Στο recovery θα πατήσεις 2-3 φορές μαζί πάλι τα πλήκτρα μέχρι να εμφανιστεί το μενού και μετά θα πάς install update κάτι τέτοιο θα βρεις το αρχειο και θα πατήσεις να γίνει εγκατάσταση.

 

Αλλιώς περιμένεις να έρθει OTA ξανά από την Google.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις λίγο περισσότερο γιατί δεν ξέρω πολλά από αυτά γιατί είναι το πρώτο μου smartphone.:D:)

 

Ρίξε μια ματιά και στις πιο πίσω σελίδες, έχει συζητηθεί το ίδιο πολλές φορές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χθες με post του στο Google+ ο Franco έγραψε ότι άρχισε πάλι να ασχολείται με το Nexus S οπότε να περιμένουμε νέα (kernel) μέσα στην βδομάδα... Άντε για να δούμε τι θα γίνει γιατί ο Glados νομίζω το έχει πάρει λίγο μονότερμα το θέμα :p...

 

Ο Glados v2.7 μου φαίνεται πολύ γρήγορος και smooth και με το Modern Combact 3 Που έπαιξα δεν είδα κάποια στιγμή κάποιο κόλλημα.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Έτσι δουλεύουν όλα. Άστο να κάνει μερικούς κύκλους φόρτισης και θα δεις (μικρή) βελτίωση στην κατανάλωση. Αυτό με το 96% συμβαίνει για διατήρηση της μακροχρόνιας απόδοσης της μπαταρίας.

 

Αλήθεια είναι τελικά. Μετά από 4 κύκλους επαναφόρτισης, το Nexus S έπιασε 27 ώρες λειτουργίας... με εντατική, καθημερινή χρήση.

 

Όντως στρώνει τελικά μετά από λίγες μέρες...

 

P.S. Έχω ένα θέμα όμως, άσχετο. Πάω Recovery (stock) το πατάω, βγάζει ένα πεσμένο robot με ένα κόκκινο θαυμαστικό και μετά κλείνει χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι. Γιατί; Δεν έκανα κάτι περίεργο, stock ICS έχω, δεν το έχω rootάρει καν...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

P.S. Έχω ένα θέμα όμως, άσχετο. Πάω Recovery (stock) το πατάω, βγάζει ένα πεσμένο robot με ένα κόκκινο θαυμαστικό και μετά κλείνει χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι. Γιατί; Δεν έκανα κάτι περίεργο, stock ICS έχω, δεν το έχω rootάρει καν...

 

Κάποιος στο επίσημο θέμα, έγραψε ότι υπάρχουν οι επιλογές αλλά δεν φαίνονται γιατί δεν δουλεύει σωστά ο φωτισμός και ότι με έναν δυνατό φακό, μπορείς να δεις και να επιλέξεις.

(εγώ δεν τα κατάφερα...)

Γιώργος

Keep on riding...

Link to comment
Share on other sites

Για σας,εχω Nexous s με NSCollab-1.0.60 με κερνελ 2.6.35.14-cyanogenmod...

πια νομιζετε οτι εινε η καλιτερη Rom και Kernel για να βαλω....? το Glados v2.7 ειναι καλιτερο απο αυτο που εχω???????

Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195
Link to comment
Share on other sites

Για σας,εχω Nexous s με NSCollab-1.0.60 με κερνελ 2.6.35.14-cyanogenmod...

πια νομιζετε οτι εινε η καλιτερη Rom και Kernel για να βαλω....? το Glados v2.7 ειναι καλιτερο απο αυτο που εχω???????

 

NCCollab με το kernel που εχει η rom , εχω την 1.0.50 σε nexus s με αρκετες ωρες ομιλιας βγαζω 3 με 4 μερες. Τελεια για εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα και πιο πριν αλλα μαλλον δεν φανηκε.. Περασα το LatinIME του lionheart αλλα δεν μου βγαζει την ελληνικη γλωσσα για να γραψω πχ μηνυμα... Εψαξα και στις ρυθμισεις αλλα δεν βρηκα τιποτα Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κανω?
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Αν το περάστηκε κανονικά θα πρέπει να ανοίξεις τις ρυθμίσεις και ίσως να έχεις δύο Πληκτρολόγια Android μετά το μόνο που κάνεις είναι να ενεργοποιήσεις και το δεύτερο και να ψάξεις στις δικές του ρυθμίσεις να βρείς τα Ελληνικά. Εμένα δουλεύει τέλεια, απ' αυτό γράφω τώρα.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Απλο φλασαρισμα δεν θελει?
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ένα απλό φλασάρισμα θέλει. Μήπως χρησιμοποιείς κάποια έκδοση πριν την 4.0.3;
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι απλα εχω custom... Nexus beam! κατσε ψαχνω το usb καλωδιο και θα το ξανακανω!

οκ δεν ξερω παλι την χαζομαρα εκανα τοσο καιρο!! Δουλευει παντως τωρα.. Thanks!!

Edited by funk
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με Nexus Beam είμαι. Πρόσεξε να κατεβάσεις το τελευταίο του Lionheart που βρίσκεταιωστην πρώτη σελίδα γιατί απ' ότι λέει αυτό απο την 4.0.1 δεν λειτουργεί στην 4.0.3
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

P.S. Έχω ένα θέμα όμως, άσχετο. Πάω Recovery (stock) το πατάω, βγάζει ένα πεσμένο robot με ένα κόκκινο θαυμαστικό και μετά κλείνει χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι. Γιατί; Δεν έκανα κάτι περίεργο, stock ICS έχω, δεν το έχω rootάρει καν...

 

Είχα το ίδιο πρόβλημα..Flash ξανά την recovery και όλα δουλεύουν σωστά. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Απλο φλασαρισμα δεν θελει?

 

Γιατί δεν κοιτάς τις οδηγίες του πρώτου post όπου αναφέρεται αναλυτικά τι πρέπει να κάνεις;

 

(Δεν θέλει flashάρισμα, περνάς το apk στον /system/app φάκελο).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάς τις οδηγίες του πρώτου post όπου αναφέρεται αναλυτικά τι πρέπει να κάνεις;

 

(Δεν θέλει flashάρισμα, περνάς το apk στον /system/app φάκελο).

 

Στην αρχη αυτο εκανα με root explorer αλλα δεν δουλεψε... Μετα το φλασαρα και ολα οκ. Αλλα thanks!

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που είχε βγάλει ο Lionheart χρειαζόταν από τον Root explorer, αν και μμου είχε λειτουργήσει με απλή εγκατάσταση του .apk . Το δεύτερο είναι flashable.

Έτσι έχω καταλάβει εγώ.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη χρονια σε ολους...προσφατα απεκτησα το samsung nexus s με τα τεσσαρια τα androit...και εχω ενα προβλημα...δεν απενεργοποιητε το apn ενω δεν το εχω τσεκαρισμενο για ενεργοποίηση με το που μπω καπου που θελει ιντερνετ ενεργοποιητέ και με τραβάει ιντερνετ απο την συνδεση.....εχω κατεβασει μερικες on off εφαρμογες αλλα και παλι τιποτα....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλημερα και καλη χρονια σε ολους...προσφατα απεκτησα το samsung nexus s με τα τεσσαρια τα androit...και εχω ενα προβλημα...δεν απενεργοποιητε το apn ενω δεν το εχω τσεκαρισμενο για ενεργοποίηση με το που μπω καπου που θελει ιντερνετ ενεργοποιητέ και με τραβάει ιντερνετ απο την συνδεση.....εχω κατεβασει μερικες on off εφαρμογες αλλα και παλι τιποτα....

 

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι σχετικό, με cosmote είσαι;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα περισσότερα μηνύματα από αυτό το θρεντ δεν βρήκα απάντηση σε μια απορία μου.

 

Είμαι σε root mode και έχω βάλει το ROM Manager μιας και θέλω να κάνω ένα καλό back up του Nexus S στην stock 2.3.6.

 

Για να γίνει με επιτυχία το backup ή το restore θα πρέπει πάντα πρώτα να flashαρω την ClockWokMod recovery μετά από κάθε reboot, γιατί αλλιώς αν έχει προηγηθεί reboot χωρίς να κάνω το παραπάνω flash με βγάζει στο γνωστό τριγωνάκι με θαυμαστικό και τις μετέπειτα επιλογές που δεν έχουν τις backup/restore.

 

Είναι φυσιολογικό αυτό; Θα πρέπει πάντα να φλασάρω πριν από κάθε backup ή restore; Φταίει το ότι είναι κλειδωμένος ο bootloader;

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα...!

Θα ήθελα να ρωτησω οσους ξερουν και αν δεν τους κανει κοπο να απαντησουν στο συγκεκριμενο θεμα..!

Εχω εδώ και 3 μερες το Nexus S με Android 2.3.4!Ακούω πολλά για την νέα αναβάθμηση 4.0.3!

1)Η ενημέρωση συστήματος έρχεται αυτόματα από την google?

2)Πόσο καιρό κάνει να έρθει η ενημέρωση συστήματος (αναβάθμηση) από την google?

3)Πρέπει να έχω ενεργοποιημένο το Wifi στο Nexus S ή δεν παιζει ρόλο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπερα και χρονια πολλα...!

Θα ήθελα να ρωτησω οσους ξερουν και αν δεν τους κανει κοπο να απαντησουν στο συγκεκριμενο θεμα..!

Εχω εδώ και 3 μερες το Nexus S με Android 2.3.4!Ακούω πολλά για την νέα αναβάθμηση 4.0.3!

1)Η ενημέρωση συστήματος έρχεται αυτόματα από την google?

2)Πόσο καιρό κάνει να έρθει η ενημέρωση συστήματος (αναβάθμηση) από την google?

3)Πρέπει να έχω ενεργοποιημένο το Wifi στο Nexus S ή δεν παιζει ρόλο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Σου έχω ήδη απαντήσει στο άλλο θέμα που ρώτησες. Να σε ενημερώσω ότι...

 

1. Δεν επαναλαμβανόμαστε.

 

2. Δεν ανοίγουμε καινούργιο θέμα για κάθε απορία μας αλλά απευθυνόμαστε στο σχετικό υπάρχον, στην περίπτωσή σου το παρόν. Αν διαβάσεις στις πίσω σελίδες έχουν απαντηθεί όλα.

 

Δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο εκτός από λίγο διάβασμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...