Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως για μένα ο matr1x είναι ότι καλύτερό για το κινητό μου και έχω δοκιμάσει σχεδόν όλους. Υποθέτω όμως ότι κινητό απο κινητό διαφέρει..
Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάντως για μένα ο matr1x είναι ότι καλύτερό για το κινητό μου και έχω δοκιμάσει σχεδόν όλους. Υποθέτω όμως ότι κινητό απο κινητό διαφέρει..

 

Σίγουρα ειναι από κινητο σε κινητό. Εμένα για παράδειγμα ο Matrix παίζει αψογα στα 1,2 και αν τον πάω 1,46 σε 10-15 δευτερόλεπτα το κινητό μου θα κάνει ρεσταρτ. Και τον έχω ondemand. Λέω να δοκιμάσω και κανένα άλλο και να ρίξω και λίγο τα mV μπάς και δώ διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο arm αλλά δεν τα κατεβάζω πάρα πολύ. Μέχρι -25mV το καθένα, βέβαια από το 1GHz και πάνω κανονικά θα πρέπει να "δίνεις" λίγα παραπάνω Volt.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο arm αλλά δεν τα κατεβάζω πάρα πολύ. Μέχρι -25mV το καθένα, βέβαια από το 1GHz και πάνω κανονικά θα πρέπει να "δίνεις" λίγα παραπάνω Volt.

 

Οταν δεν εχω oc να μενω μεχρι το 1GHz ?

Εντυπωσεις απο την Apex?

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν παίζεις παιχνίδια όπως Modern Combat, Asphalt, 9mm, PES κλπ. πιστεύω ότι το overclock δεν είναι απαραίτητο. Όχι ότι και να τα παίζεις αυτά είναι απαραίτητο το overclock. Η apex μου φαίνεται πολύ καλή με αρκετές επιλογές για customization και πολύ smooth με τον matrix.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν παίζεις παιχνίδια όπως Modern Combat, Asphalt, 9mm, PES κλπ. πιστεύω ότι το overclock δεν είναι απαραίτητο. Όχι ότι και να τα παίζεις αυτά είναι απαραίτητο το overclock. Η apex μου φαίνεται πολύ καλή με αρκετές επιλογές για customization και πολύ smooth με τον matrix.

 

Asphalt ειναι που παιζω πολυ αλλα ενταξει μια χαρα το παιζει. Θα δοκιμασω μονο undervolt τοτε να δω τις διαφορες και πιο μετα λιγο overclock.

Πρωτες εντυπωσεις παντως απο τον matrix πολυ καλες, χωρις καμια αλλαγη με την stock ics ειμαι στη 1μερα και 17 ωρες στο 40%, πραγμα αδυνατον πριν με τον stock kernel.

Edited by PAN_10
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα apex και εγώ, κυρίως για το battery% και άλλαξα αμέσως kernel σε matrix 15. Απίστευτος ο bigxie, έχοντας πάνω από εβδομάδα το προηγούμενο build με matrix 14.5 δεν είχα το παραμικρό fc, reboot etc και μπαταρία super. Έτσι και παραμείνει το ίδιο σταθερή και αυτή, έχοντας πλέον ότι mods χρειάζομαι με συνδυασμό matrix, με βλέπω να ξανασχολούμαι με φλασάρισμα όταν θα βγει το jelly bean...:up:

 

Και ένα μεγάλο ευχαριστώ φυσικά στον athanaso που με τον ενθουσιασμό του με παρέσυρε και βρήκα την υγειά μου με την συγκεκριμένη rom...:lol::thanks:

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό μετράει καθαρά ο Matrix που απλά είναι άψογος (ειδικά σε αυτό το σημείο). Φαντάσου είχα να τον βάλω 1-2 εκδόσεις και απλά μετά έμεινα με το στόμα ανοιχτό για το πόσο καλός είναι και την βλακεία μου έκανα και χρησιμοποιούσα τον Glados.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει μόνο με matrix (όχι ότι δεν παίζει σημαντικό ρόλο και αυτό). Στη rom του cyber, πάλι matrix είχα, αλλά καμία σχέση σε σταθερότητα.

Ο συνδυασμός bigxie+matrix απλά είναι must have ! ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας.ποιον governor θεωρητε καλυτερο και πιο σταθερο και ποιο IO scheduler?το live oc τι ακριβως ειναι?μου εδωσα απο πανω ενα λινκ το παληκαρι αλλα δεν εβγαλα ακρη με τα κωλοαγγλικα...:pΕυχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω καποια πραγματακια για να μαι σιγουρος μια και πρωτη φορα θα φλασαρω rom. Tην apex θα βαλω.

 

Τελειωνοντας το φλασαρισμα θα βαλω τα gapps του bigxie και μετα θα κανω restart? ή θα φλασαρω καπακι και τον kernel που θελω?

 

Για να παρω τα backup απο titanium το κανω install απο μαρκετ και βρισκει μονο του τις εφαρμογες απο την μνημη?

Link to comment
Share on other sites

Άμα βάλεις την apex του bigxie αμέσως αφού τελειώσει την εγκατάσταση θα της rom δεν κάνεις τίποτα άλλο και βάζεις τα gapps του bigxie. Μετά άμα θέλεις να αλλάξεις τον kernel είτε πριν κάνεις το πρώτο boot είτε μετά.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Το backup πως λειτουργει?Θα ξαναβαλω το titanium και θα βρει μονο του τις εφαρμογες απο τη μνημη και κανω restore οποιες θελω?
Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι όπως το λες. Βάζεις το titanium και όσες εφαρμογές έχεις πάρει backup τις βρίσκει και σου δίνει την επιλογή για restore.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δοκίμασε κανένας το OTG με τον matrix kernel? Δουλεύει με το κανονικό καλώδιο ή πρεπει να αγοράσουμε και καλώδιο?
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ τελευταία να τρέξω μια εφαρμογή στην ics που σε βοηθάει να κουρδίσεις κιθάρα, χωρίς επιτυχία!

Έχει δοκιμάσει κανείς το παρακάτω

 

http://www.appbrain.com/app/tuner-gstrings-free/org.cohortor.gstrings

 

με apex rom και matrix kernel?

 

Έβαλα και άλλα παρόμοια apk αλλά σα να μην λειτουργει το μικρόφωνο...

 

Edit: τελικά έπαιξε κάνοντας wipe cache.+ dalvik

Edited by jonick33
Link to comment
Share on other sites

Μολις εβαλα apex+matrix ολα πηγαν μια χαρα και θα θελα να ευχαριστω τα παιδια για την βοηθεια τους και ιδιαιτερα το φιλο Giannis_mathiou.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!! Έχω καιρό να ασχοληθώ με ROMS -βασικά από τότε που πέρσα την official ICS. Είπα να ξαναξεκινήσω. Υπάρχει τίποτα καλό που να αξίζει σε ICS ή είναι νωρίς ακόμα; Σκεφτόμουν να πάω στα σταθερά, CyanogenMod. Αλήθεια πού είναι η ICS έκδοση; Είναι stable; Προτείνετε κάτι άλλο;

 

Thnx

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!! Έχω καιρό να ασχοληθώ με ROMS -βασικά από τότε που πέρσα την official ICS. Είπα να ξαναξεκινήσω. Υπάρχει τίποτα καλό που να αξίζει σε ICS ή είναι νωρίς ακόμα; Σκεφτόμουν να πάω στα σταθερά, CyanogenMod. Αλήθεια πού είναι η ICS έκδοση; Είναι stable; Προτείνετε κάτι άλλο;

 

Thnx

 

καλησπερα φιλε.για ics υπαρχει ενας αξιολογος συνδιασμος rom apex 1.0.0 και kernel matr1x v15.αυτα χρησημοποιω και εγω οπως και πολλοι φιλοι απο δω μεσα και εχουν μεινει πολυ ικανοποιημενοι.το κινητο παει σφερατο και η μπαταρια ειναι αισθητα βελτιωμενη.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλιστα, είναι μια ιδέα αυτή.. Ως προς την official CM9 τι παίζει όμως;

 

γι' αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω...ισως καποιος αλλος φιλος.παντως σκεφτομαι να την δοκιμασω και γω

Link to comment
Share on other sites

Μάλλιστα, είναι μια ιδέα αυτή.. Ως προς την official CM9 τι παίζει όμως;

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1399035

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Έχω ICS 4.0.3 official (περασμένη manual)

ρούταρα το κινητό με αυτόν τον οδηγό

http://nexusshacks.com/nexus-s-root/how-to-root-nexus-s-or-nexus-s-4g-on-ics-or-gingerbread/

 

Τώρα πώς μπορώ να βάλω μια custom rom και kernel?

Σκεφτόμουν για apex rom και matrix kernel

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πώς μπορώ να βάλω μια custom rom και kernel?

Σκεφτόμουν για apex rom και matrix kernel

 

Μέσα από το cwm, το περνάς μέσω του rom manager που υπάρχει στο market.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...