Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Franco kernel 04122011 από το ROM Manager.

 

Σε ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω. AirKernel και Matri1x είναι μόνο για ICS υποθέτω.

 

Είχα δοκιμάσει τον δεύτερο και στην αρχή όλα πήγαιναν καλά, μέχρι που κάποια στιγμή αποφάσισε η μπαταρία να πέφτει αρκετά γρήγορα (τσέκαρα ότι δεν έφταιγε κάποια εφαρμογή). Έτσι το γύρισα σε GB ξανά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Σε ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω. AirKernel και Matri1x είναι μόνο για ICS υποθέτω.

 

Είχα δοκιμάσει τον δεύτερο και στην αρχή όλα πήγαιναν καλά, μέχρι που κάποια στιγμή αποφάσισε η μπαταρία να πέφτει αρκετά γρήγορα (τσέκαρα ότι δεν έφταιγε κάποια εφαρμογή). Έτσι το γύρισα σε GB ξανά.

 

Η Matr1x 11.5 είναι για GB

check

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις την 9 πάλι και μετά την 10 χωρίς να κάνεις wipe.

Δες εδώ,

 

εκανα ξανα πληρες format, wipe κ.τ.λ κ.τλ . τα παντα ολα. την ξαναπερασα την 10, και πλεον ολα καλα. χωρις reboot, fc . :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε θέμα που προέκυψε... :X

- Φλασάρω σήμερα την pixelrom (4.0.4)... Όλα καλά, στήνω τις εφαρμογές...

- Λεω για να τεστάρω το BLN με τον μανίσιο κέρνελ αφού το υποστηρίζει, κάνω μια κλήση, ok, κάνω 2η κλήση (τυχαία, δεν ξέρω πως μου έκατσε) και κάνει restart!

- Ωπα, αρχίζω και τρελαίνομαι... ξαναδοκιμάζω... πάλι restart

- Φλασάρω τον matr1x (18.5) κάνω διπλή κλήση... restart!

- Επαναφέρω (nandroid restore) την stock 4.0.4 του evilisto που φορούσα πριν με matr1x, διπλή κλήση... restart!

Πλέον επανέφερα τον μανίσιο του evilisto, δεν έχω BLN και χαλιέμαι...

Τα restarts είναι θέμα του κέρνελ; Υπάρχει περίπτωση να γλυτώσω τα restarts ή να ξεχάσω το BLN? :blink:

Σημείωση: Δεν είχα OC το κινητό, και ο governor ήταν ο default (ondemand)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Και γω με την pixelrom εχω θεμα με ολα τα προγραμματα για τα bln (bln pro, light flow,led and vibrate notifier)

Αφου τα εκανα εγκατασταση οταν πηγαινα να ξεκλειδωσω το κινητο εκανε restart. Δεν ειμαι σιγουρος για το τι ακριβως φταιει αλλα κανω την δουλεια μου με το nstools που λειτουργει χωρις προβλήματα.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Και γω με την pixelrom εχω θεμα με ολα τα προγραμματα για τα bln (bln pro, light flow,led and vibrate notifier)

Αφου τα εκανα εγκατασταση οταν πηγαινα να ξεκλειδωσω το κινητο εκανε restart. Δεν ειμαι σιγουρος για το τι ακριβως φταιει αλλα κανω την δουλεια μου με το nstools που λειτουργει χωρις προβλήματα.

 

Με το nstools ενεργοποιώ το BLN (και το blink mode) :cry:

 

Τελικά η ασυμβατότητα οφείλεται στην επιλογή του nstools "NSTools service"

Βέβαια αν το απενεργοποιήσεις στο ICS το BLN δεν παίζει (με matr1x τουλάχιστον, δεν το έχω τεστάρει με άλλο kernel)

Τέσπα, για να μην φάω ένα Σ/Κ τεστάροντας κέρνελς γύρισα στο αγαπημένο μου Gingerbread (Oxygen+Franco) που όλα παίζουν σωστά και ηρέμησα! ;)

Θα ξαναρχίσω τα test όταν βγάλει την 4.0.4 ο θεός Codename :D

Edited by DimitrisAndNiki
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μήπως άκουσε/είδε/βρήκε κανείς τρόπο για root στην 4.0.4 χωρίς ξεκλείδωμα bootloader κλπ όπως υπήρχε στήν 4.0.3?

Προτιμώ να αποφύγω το unlocking λόγω wipe και επειδή το θέλω μόνο και μόνο για επαναφορά savegames από το titanium...

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Έχω CM9 (20120329-NIGHTLY-crespo-signed.zip) και σκέφτομαι να βάλω CyberGR v10 .

Αξίζει να κάνω την αλλαγή; Η CM9 μου φαίνεται πως έχει μια μικρή αστάθεια στην κατανάλωση.

Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω CM9 (20120329-NIGHTLY-crespo-signed.zip) και σκέφτομαι να βάλω CyberGR v10 .

Αξίζει να κάνω την αλλαγή; Η CM9 μου φαίνεται πως έχει μια μικρή αστάθεια στην κατανάλωση.

Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο;

 

PixelRom v1.72 Lite Touch + Airkernel v3.9+ Apex Launcher

Το τηλέφωνο στην κυριολεξία έχει απογειωθεί με αυτόν το συνδυασμό.

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

PixelRom v1.72 Lite Touch + Airkernel v3.9+ Apex Launcher

Το τηλέφωνο στην κυριολεξία έχει απογειωθεί με αυτόν το συνδυασμό.

Ψάχνω και κάτι σταθερό όμως. Βαρέθηκα να αλλάζω roms κάθε λίγο... :(

Μέχρι στιγμής η πιο σταθερή που έχω δοκιμάσει ήταν η CodeName 1.5.5 αλλά η μπαταρία μου κρατούσε 1 - 1,5 μέρα...

Link to comment
Share on other sites

οτνα παταω Dalvik wipe βγαζει μια ενδειξη E:unknown volume for path [/sd-ext] στο κατω μερος

μπορω βεβαια να συνεχισω, αλλα εχω την εντυπωση οτι αυτη την ένδειξη δεν μου την εβγαζε πριν

Link to comment
Share on other sites

Άμα βάλω CyberGR v10 θα μπορώ να βάλω τις επόμενες από πάνω χωρίς format;

Δηλαδή χωρίς να χαθούν τα προγράμματα οι ρυθμίσεις μου κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι, εγώ τα περισσότερα Updates της CyberGR τα πέρασα χωρίς να κάνω wipe data και δεν συνάντησα ποτέ πρόβλημα. Μόνο από την v9 στην v10 έκανα και είχα bootloops. Και η ειρωνία; ότι άν την περάσεις πάνω απο την v9 χωρίς wipes όλα είναι μια χαρά και δεν το έκανα :P...
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι, εγώ τα περισσότερα Updates της CyberGR τα πέρασα χωρίς να κάνω wipe data και δεν συνάντησα ποτέ πρόβλημα. Μόνο από την v9 στην v10 έκανα και είχα bootloops. Και η ειρωνία; ότι άν την περάσεις πάνω απο την v9 χωρίς wipes όλα είναι μια χαρά και δεν το έκανα :P...

Η αυτονομία συγκριτικά με την CM9 πώς είναι;

Link to comment
Share on other sites

Από την μια που το έχω εκτός φορτιστή είναι στο 62% τώρα όλη την ώρα είτε 3G, data είτε με WiFi screen-on time 3h 50min... Καλά είναι αλλά χωρίς OC οπότε θα έλεγα λιγάκι χειρότερα από CM9 αλλά καλά και αυτή.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Από την μια που το έχω εκτός φορτιστή είναι στο 62% τώρα όλη την ώρα είτε 3G, data είτε με WiFi screen-on time 3h 50min... Καλά είναι αλλά χωρίς OC οπότε θα έλεγα λιγάκι χειρότερα από CM9 αλλά καλά και αυτή.

Εγώ το έχω 20ω 30λ με μπαταρία και screen on 1ω 41λ και είναι στο 69%

Χωρίς 3G και σχεδόν καθόλου WiFi (μερικά λεπτά μόνο) με smartassV2 και airkernel 3.9

Link to comment
Share on other sites

O kernel του Matrix (18.5) κάνει για 4.0.4; Βασικά, με 4.0.3 είχα πάρα πολύ καλούς χρόνους μπαταρίας για αυτό ρωτάω.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι συμβατός με 4.0.4
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ update-cm-9-20120408-NIGHTLY-crespo-signed.zip

Μπορειτε να μου πειτε τι βελτιωνουν και καθε 2 μερες εχουμε update;

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ update-cm-9-20120408-NIGHTLY-crespo-signed.zip

Μπορειτε να μου πειτε τι βελτιωνουν και καθε 2 μερες εχουμε update;

Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ...

Και χρειάζεται πλήρη format; ή μπορούμε να το περάσουμε από πάνω;

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια οταν βαλω ενα θεμα σε custom rom και μετα θελω να επιστρεψω στo default πως γινεται?

 

Πάρε ένα backup πριν περάσεις το θέμα και όποτε θέλεις το επαναφέρεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...