Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Προσωπικα βαζω παντα cfs. Οσες φορες δοκιμασα bfs ειχα προβληματα.

 

Τωρα προσεξα οτι το λεει και ο ιδιος οτι η bfs δεν ειναι σταθερη καποιες φορες.

 

Πρωτα κανουμε flash τον kernel και μετα το cache wipe ή αντιθετα?

Edited by PAN_10
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα καθαριζεις την dalvik cache και μετα περνας τον kernel.

 

Μπορω να την καθαρισω απο καπου αλλου εκτος απο το CWM recovery γιατι δεν μπορω να δω τιποτα εκει, μαλλον λογω του bug που αναφεραν αλλα παιδια στο αλλο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι περαστηκε σωστα η cwm? Γιατι το συγκεκριμενο bug απ'οσο ξερω αφορα την stock recovery. Δοκιμασε να ξαναφλασαρεις την cwm μεσα απο το rom manager και δες αμα εχεις παλι το ιδιο προβλημα.
Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το nstools απο το market για να τον φερεις στα μετρα σου.

 

εχει ηδη κατέβει! δεν μας βλεπω να κοιμομαστε αποψε:p

Link to comment
Share on other sites

Είχα φλασάρει την pixelrom 1.05 και μετά τις επόμενες που έβγαλε, 1.06 και 1.07. Στην 1.07 από ένα σημείο και μετά, δε "ακούει" όπου πατάω στην οθόνη. Για παράδειγμα, κάτω στον default launcher (για 4.0.3 μιλάω), αριστερά έχει το τηλέφωνο, μετά τις επαφές και μετά το μενού. Όταν πατάω τις επαφές ή ανοίγει το μενού (που είναι δεξιά) ή το τηλέφωνο που είναι αριστερά. Επίσης και στο πληκτρολόγιο μου το κάνει αυτό με μερικά γράμματα, ας πούμε το d δεν το πατάει και ή πατάει το δεξιά του ή το αριστερά του πλήκτρο. Αυτό μου το κάνει και με άλλες roms.

Είναι hardware πρόβλημα ή υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το επαναφέρω;

Τελικά, εγκατέστησα και άλλες roms ics αλλά και την nscollab που είναι 2.3.7, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Οπότε σκέφτομαι να επιστρέψω στην stock rom να του βγάλω το root και να του κλειδώσω τον bootloader ώστε να το στείλω για service. Κανένας οδηγός του τι κάνω, υπάρχει πουθενά;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να μου έρθει ανταπτωράκι για να το δοκιμάσω, μόλις μου έρθει αμέσως θα ποστάρω, γιατί είναι ένα μεγάλο + στο κινητό που μέχρι στιγμής δεν είχαμε καν.

 

Μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες από που θα πάρεις το ανταπτοράκι???

Αν κατάλαβα καλά με αυτον τον τρόπο θα μπορείς να συνδέσεις ενα usb stick στο Nexus για να βλέπεις απο εκεί αρχεία?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά από την στιγμή που λέει ο mathkid ότι ο kernel του υποστηρίζει USB OTG ναι θα μπορώ να συνδέω stickάκια πάνω και να βλέπω τα αρχεία που έχει μέσα.

Το ανταπτοράκι θα το πάρω από ένα μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας κοντά στην στάση του μετρό Πανεπιστήμιο πίσω από το ναυτικό μουσείο αν θυμάμαι καλά Βενιέρης λέγεται. Κάτι σαν και αυτό δηλαδή.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Οχι otg ειναι αυτο.

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως και αυτό που λέω λογικά κάνει γιατί και στο Ν900 πριν το πουλήσω είχα πάρει τέτοιο και με το USB του κινητού δούλευε κανονικότατα.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Α δηλαδη απο μικρο usb στην μουφα και μετα σε usb σκληρο δισκο πχ?

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο καλώδιο που είχε μέσα στην συσκευασία το κινητό βάζει το ανταπτοράκι και πάνω με το usb τον σκληρό, το στικάκι, το ποντίκι κλπ. Για παράδειγμα το N900 δεν έκανε το ανταπτοράκι του Ν8 λόγο διαφορετικής συνδεσμολογίας του micro USB. Ουσιαστικά έτσι "εξασφαλίζεις" το να κάνει αρκεί να λειτουργεί σωστά χάρη στον kernel. Αγωνία...
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σε προλαβα και εχω να πω . . . . Οτι δεν δουλευει δυστηχως!! Δοκιμασα με φλασακια, σκληρο δισκο (χωρις ac) και με εξωτερικο πληκτρολογιο αλλα αρνειται επιμονα το κινητο να καταλαβει οτι κατι του εχω καρφωσει πανω του:p

http://img703.imageshack.us/img703/3742/img20120125172929.jpg

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σε προλαβα και εχω να πω . . . . Οτι δεν δουλευει δυστηχως!! Δοκιμασα με φλασακια, σκληρο δισκο (χωρις ac) και με εξωτερικο πληκτρολογιο αλλα αρνειται επιμονα το κινητο να καταλαβει οτι κατι του εχω καρφωσει πανω του:p

http://img703.imageshack.us/img703/3742/img20120125172929.jpg

 

Δεν αρκεί αντάπτορας. Χρειάζεται ειδικό OTG καλώδιο, όπως αυτό που ανέφερες παραπάνω από ebay. Ωστόσο, επειδή το pinout του microUSB το διαμορφώνει διαφορετικά κάθε κατασκευαστής (παρά το ISO), υπάρχει περίπτωση ένα OTG καλώδιο για το A κινητό να μην ταιριάζει στο B κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι εχουν τον matrix εχει κανεις πειραξει τα volt μεσα απο nstools και ειδε διαφορα στην μπαταρια?

Επισης το deep idle και live oc σε τι χρησιμευούν?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδια. εχω το nexus s εδω και 1μιση χρονο και εχει την 2.3.6 . ελεγα να περιμενω την αυτοματη αναβαθμιση σε isc αλλα απο οτι βλεπω η google μας εχει γραψει , οποτε αποφασισα να περασω την επισημη μονος μου . Αλλα μια που ειμαι λιγο ασχετος δεν ξερω αν πρεπει να κανω επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις πριν το κανω η αν δεν χρειαζετε ( απο την αλλη βεβαια ειναι μια καλη ευκαιρεια για ξεβρωμισμα ). ρε παιδια αν κανω την αναβαθμιση χειροκινητα θα μου ερχονται στο μελλον οι αυτοματες αναβαθμισεις απο την google , ετσι δεν ειναι ??

 

κατι ακομα , ποια εκδοση να κατεβασω απο εδω http://forum.xda-developers.com/show....php?t=1063664 ρε παιδια ?? πως μπορω να βρω ποιο ειναι το δικο μου τηλεφωνο ???

 

σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και σορυ αν σας κουρασα..

:X
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδια. εχω το nexus s εδω και 1μιση χρονο και εχει την 2.3.6 . ελεγα να περιμενω την αυτοματη αναβαθμιση σε isc αλλα απο οτι βλεπω η google μας εχει γραψει , οποτε αποφασισα να περασω την επισημη μονος μου . Αλλα μια που ειμαι λιγο ασχετος δεν ξερω αν πρεπει να κανω επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις πριν το κανω η αν δεν χρειαζετε ( απο την αλλη βεβαια ειναι μια καλη ευκαιρεια για ξεβρωμισμα ). ρε παιδια αν κανω την αναβαθμιση χειροκινητα θα μου ερχονται στο μελλον οι αυτοματες αναβαθμισεις απο την google , ετσι δεν ειναι ??

 

κατι ακομα , ποια εκδοση να κατεβασω απο εδω http://forum.xda-developers.com/show....php?t=1063664 ρε παιδια ?? πως μπορω να βρω ποιο ειναι το δικο μου τηλεφωνο ???

 

σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και σορυ αν σας κουρασα..

 

Σου απάντησα στο thread του Nexus S

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω και όποιος ξέρει παρακαλώ ας με βοηθήσει. Έβαλα σήμερα την Apex του Bigxie που δεν έχει Ελληνικά στο πληκτρολόγιο, μετά πήγα να περάσω από CWM το πληκτρολόγιο με τα Ελληνικά που έχει δώσει ο Lionheart στο νήμα του Galaxy Nexus και δεν το αναγωνρίζει στις ρυθμίσεις ώστε να το ενεργοποιήσω και να το χρησιμοποιώ ενώ με Root Explorer το βλέπω μέσα στον φάκελο system/app.

 

Να πω ότι με του bigxie την 4-2 που είχα πριν λειτουργούσε κανονικά το πληκτρολόγιο.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Είχα φλασάρει την pixelrom 1.05 και μετά τις επόμενες που έβγαλε, 1.06 και 1.07. Στην 1.07 από ένα σημείο και μετά, δε "ακούει" όπου πατάω στην οθόνη. Για παράδειγμα, κάτω στον default launcher (για 4.0.3 μιλάω), αριστερά έχει το τηλέφωνο, μετά τις επαφές και μετά το μενού. Όταν πατάω τις επαφές ή ανοίγει το μενού (που είναι δεξιά) ή το τηλέφωνο που είναι αριστερά. Επίσης και στο πληκτρολόγιο μου το κάνει αυτό με μερικά γράμματα, ας πούμε το d δεν το πατάει και ή πατάει το δεξιά του ή το αριστερά του πλήκτρο. Αυτό μου το κάνει και με άλλες roms.

Είναι hardware πρόβλημα ή υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το επαναφέρω;

Τελικά, δοκιμάζοντας διάφορες rom και ψάχνοντας μήπως έχει βρεθεί κάποια λύση δεν κατάφερα να κάνω κάτι, οπότε έπρεπε να γυρίσω σε stock rom, unrooted και locked. Έβαλα από εδώ την Android 2.3.6/GRK39F/XXKF1 Radio/KA3 Bootloader και μετά με fastboot oem lock κλείδωσα και τον bootloader. Είμαι καλυμμένος τώρα ως προς την εγγύηση; Αν όχι, τι άλλο χρειάζεται;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τον kernel matrix...κατεβαζοντας το nstools πρεπει να βαλω μεγιστο οριο cpu 1460?τι αλλες ρυθμισεις πρεπει να κανω για καλυτερη αποδοση του κινητου?
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τον kernel matrix...κατεβαζοντας το nstools πρεπει να βαλω μεγιστο οριο cpu 1460?τι αλλες ρυθμισεις πρεπει να κανω για καλυτερη αποδοση του κινητου?

 

Διάβασε εδώ για να πάρεις μια ιδέα τι σημαίνουν όλες οι ρυθμίσεις και να αποφασίσεις τι σου ταιριάζει. Μετά δοκιμάζεις και βλέπεις τι πραγματικά σου κάνει.

 

 

(εγώ δεν έχω προλάβει ακόμα να τα διαβάσω όλα...)

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ για να πάρεις μια ιδέα τι σημαίνουν όλες οι ρυθμίσεις και να αποφασίσεις τι σου ταιριάζει. Μετά δοκιμάζεις και βλέπεις τι πραγματικά σου κάνει.

 

 

(εγώ δεν έχω προλάβει ακόμα να τα διαβάσω όλα...)

 

ευχαριστω πολυ

 

αν και δεν ξερω αγγλικα θα το παλεψω!!!:P

Edited by steliosbal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...