Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

Αύριο το Nexus κλείνει μια βδομάδα στα χέρια μου. Σε αυτό το διάστημα το έχω φορτίσει 3 φορές. Δεν γνωρίζω αν φταίει το γεγονός οτι το βάζω να φορτίσει το βράδυ που πέφτω για ύπνο, και είναι και ανοιχτό, αλλά την μπαταρία δεν την έχω δει ποτέ πάνω από 95%. Φοράω την Cyanogen 7. Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος το ίδιο ή παρόμοιο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Πως βαζουμε στις επαφες μας, φωτογραφιες απο το, facebook?!

 

Με την επισημη rom δυστυχως δεν γινεται. Κατεβασε το syncmypix απο το market.

 

Καλημέρα,

Αύριο το Nexus κλείνει μια βδομάδα στα χέρια μου. Σε αυτό το διάστημα το έχω φορτίσει 3 φορές. Δεν γνωρίζω αν φταίει το γεγονός οτι το βάζω να φορτίσει το βράδυ που πέφτω για ύπνο, και είναι και ανοιχτό, αλλά την μπαταρία δεν την έχω δει ποτέ πάνω από 95%. Φοράω την Cyanogen 7. Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος το ίδιο ή παρόμοιο θέμα?

 

Ετσι ειναι σε ολα τα nexus.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να τσεκαρεις την nscollab η οποια χρησιμοποιει τον matrix kernel και ειναι πολυ πιο σταθερος και γρήγορος απο τον netarchry

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=959282

 

κι εσύ αυτή χρησιμοποιείς;

Αν όχι ποια;

 

Το είδα και φαίνεται ενδιαφέρον. Απλά μόλις πέρασα στην 151 nightly Και αυτό είναι στην 150 που δεν είναι τόσο σταθερή όσο η τελευταία. Από ότι βλέπω όμως το NScollab αναβαθμίζεται συνέχεια με την Latest nightly. Με το που πάει στην 151 θα τη δοκιμάσω:)

Link to comment
Share on other sites

κι εσύ αυτή χρησιμοποιείς;

Αν όχι ποια;

 

Το είδα και φαίνεται ενδιαφέρον. Απλά μόλις πέρασα στην 151 nightly Και αυτό είναι στην 150 που δεν είναι τόσο σταθερή όσο η τελευταία. Από ότι βλέπω όμως το NScollab αναβαθμίζεται συνέχεια με την Latest nightly. Με το που πάει στην 151 θα τη δοκιμάσω:)

 

Ναι αυτην χρησιμοποιω, με την τελευταια εκδοση το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι σε αναπαραγωγη βίντεο μερικές φορες κολλαει και θελει restart. Ειναι χρονισμενο απο default στα 1.2ghz και λυνεται αμα χαμηλωσω τον επεξεργαστη στο 1ghz.

 

Τωρα που το θυμηθηκα σε πρόσφατη έκδοση ξαφνικα δεν υπαρχει επιλογη για ελληνικο πληκτρολογιο ενω υπηρχε σε παλαιοτερη εκδοση και αναγκαζομαι να βαλω καποια τριτη εφαρμογη. Σε σενα που χρησιμοποιεις την 151 υπάρχει ελληνικο πληκτρολόγιο?

 

Btw αημερα ηρθε και το gelaskin :-)

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

με το ακουστικο ειμαι οκ δεν ειχα δει την μικρη ζελατινα που ειχε απο πανω :) με το σημα wifi μαλλον ειναι αυτο που λες, με ποιο προγραμμα το κανουμε root ?

 

Εγώ ακολούθησα ένα οδηγό του xda για Mac. Με windows pc δεν τα κατάφερα. Χρειάζεται να κατεβασεις και να εγκαταστάσεις στο pc σου το Android SDK να περάσουν οι drivers για το nexus και μετά με adb γίνεται. Σε μένα δεν περνάγαν σωστά οι drivers και δεν το έβλεπε στο adb.

Στο Mac έγινε πολύ εύκολα.

 

 

---

- Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για root ακολούθησε τον οδηγό: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1007782 Σε 2.3.3 δουλεύει, δεν είμαι σίγουρος όμως για 2.3.4 αλλά μάλλον δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Ο οδηγός αυτός ξεκλειδώνει τον bootloader οπότε θα κάνει και wipe στο τηλέφωνο σου.
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

καλα γιατι τοση φασαρια με το root στο nexus s στο galaxy s γινοταν πολυ ευκολα , γνωριζει καποιος αν μπορουμε να βρουμε τον file manager απο το galaxy s ?
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να παραθεσει το λινκ με τις αναλυτικες οδηγιες για ρουταρισμα?η αν θυμαται να γραψει την σελιδα που ηταν γραμμενο.

 

Δεν θυμάμε αν το λέει κάπου στις σελιδες πιο πίσω, αλλά αν ακολουθήσεις τις οδηγίες απο εδώ

θα γίνει μια χαρα. Στα σχόλια του τυπά έχει και ότι χρειάζεσε. Εγώ απο αυτόν το έκανα ροοτ και όλα πήγαν μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμε αν το λέει κάπου στις σελιδες πιο πίσω, αλλά αν ακολουθήσεις τις οδηγίες απο εδώ
θα γίνει μια χαρα. Στα σχόλια του τυπά έχει και ότι χρειάζεσε. Εγώ απο αυτόν το έκανα ροοτ και όλα πήγαν μια χαρά.

 

απο αρχεια δηλαδη φιλε μονο το nexusroot χρειαζεται να κατεβασω και να περασω στην sd card του κινητου.θελει να εγκαταστησω τους adb drivers?ειναι απαραιτητο?σε 2.3.4 γινεται κανονικα μαυτον τον τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμε αν το λέει κάπου στις σελιδες πιο πίσω, αλλά αν ακολουθήσεις τις οδηγίες απο εδώ
θα γίνει μια χαρα. Στα σχόλια του τυπά έχει και ότι χρειάζεσε. Εγώ απο αυτόν το έκανα ροοτ και όλα πήγαν μια χαρά.

Ποιος ειναι κατα την γνωμη σας ο πιο ευκολος τροπος για ρουτ? Αυτος που αναφερεται πιο πανω η ο 1-CLICK-ROOT WIN For all ROMS & Devices ? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1138755

Link to comment
Share on other sites

μου βγαζεις εκει που παταω στις εντολες fastboot oem unlock waiting for decive ενω επρεπε να τρεχει και να μου βγαζει επιλογη στο κινητο για unlock.δεν το βλεπει δηλαδη.εκει που αφαιρεις τα usb παντως εχει επιλογη eject nexus s.μηπως θελει να απενεργοποιησω τον εντοπισμο σφαλματων?δωστε τα φωτα σας γιατι εχω τρελαθει
Link to comment
Share on other sites

To fastboot είναι το usb πρωτόκολλο του bootloader.

Κλείσε το κινητό, περίμενε 10 δευτερόλεπτα και μετά ξεκίνα το κρατώντας πατημένο το volume up.

Link to comment
Share on other sites

To fastboot είναι το usb πρωτόκολλο του bootloader.

Κλείσε το κινητό, περίμενε 10 δευτερόλεπτα και μετά ξεκίνα το κρατώντας πατημένο το volume up.

 

μεσα στο comand promt για να ξεκλειδωσω τον bootloader μου βγαζει waiting for device και δεν κανει τιποτα.το εκλεισα το ξανανοιξα τα ιδια.ενω κατω βγαζει standar set configuration μολις το συνδεω και ακουγεται ο ηχος οτι συνδεθηκε.δεν ξερω τι παιζει

Link to comment
Share on other sites

μεσα στο comand promt για να ξεκλειδωσω τον bootloader μου βγαζει waiting for device και δεν κανει τιποτα.το εκλεισα το ξανανοιξα τα ιδια.ενω κατω βγαζει standar set configuration μολις το συνδεω και ακουγεται ο ηχος οτι συνδεθηκε.δεν ξερω τι παιζει

 

Δες άμα το αναγνωρίζει στον device manager. Σε μένα ήθελε να ξαναπεράσω τους drivers γιατί όταν ήταν στον bootloader δεν το έβλεπε σωστά.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

οκ το αναγνωρισε και το εκανα.αλλα τωρα εχω αλλο πρβλημα.αφου τελειωσα την δουλεια και εκανα reboot κολησε στην αρχη στο google με την κλειδαρια απο κατω ανοιχτη και δεν προχωραει να ανοξει το κινητο.περιμενα κανα 5 λεπτο τιποτα.εβγαλα μπαταρια ξαναμπηκα σε bootmode εγραφε unlock στην κατασταση πατησα reboot παλι και ξανα εχει μεινει κολημενο στο google και δεν ανοιγει.μηπως αργει πολυ το πρωτο reboot μετα την διαδικασια η απλα κολησε το κινητο?

 

10 λεπτα και ακομη να ανοιξει.στο google ειναι ακομα.τι κανουμε τωρα?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις stock rom και φλασάρεις. Γενικότερα υπάρχει θέμα με την 2.3.4. Εγώ χρησιμοποίησα αυτόν: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1007782 Edited by brokesmack
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

για μενα το πες?γιατι να κατεβασω stock rom και να φλασαρω?κολησε τελικα το κινητο?δωσε οδηγιες αν ειναι πως το κανω γιατι εμεινα χωρις τηλεφωνο.

 

εκανα βημα βημα αυτη την διαδικασια http://nexusshacks.com/nexus-s-hacks/how-to-root-nexus-s/ και reboot δεν κανει με την καμια.3-4 φορες εκανα παντα μενει στο google με την κλειδαρια.καποιος να μου δωσει οδηγιες να το διορθωσω γιατι δεν εχω αλλη συσκευη και επειγομαι

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

για μενα το πες?γιατι να κατεβασω stock rom και να φλασαρω?κολησε τελικα το κινητο?δωσε οδηγιες αν ειναι πως το κανω γιατι εμεινα χωρις τηλεφωνο.

 

εκανα βημα βημα αυτη την διαδικασια http://nexusshacks.com/nexus-s-hacks/how-to-root-nexus-s/ και reboot δεν κανει με την καμια.3-4 φορες εκανα παντα μενει στο google με την κλειδαρια.καποιος να μου δωσει οδηγιες να το διορθωσω γιατι δεν εχω αλλη συσκευη και επειγομαι

 

 

 

Φίλε μου τι να σου πω. Εγω με τις οδηγίες αυτες ακριβώς το έκανα και έγιναν όλα μια χαρά. Δεν ξερω αν παιζει κατι με αυτό που είπε ο brokesmack για την 2.3.4. Δοκίμασε όμως και αυτό που προτείνουν για official rom.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα Root το Nexus S (i9023) με έκδοση 2.3.4 από το link http://shadez.co/lengthy-guide-root-nexus-s-with-android-234 κ δουλεύει μια χαρά .

Απλα πρέπει να γίνουν τα βήματα ακριβώς οπός τα λέει κ να κατεβάσετε όλα τα link που γράφει ο τύπος .

Για να γίνει ι εγκατάσταση του SDK πρέπει να κατεβάσετε το JDK (Java SE 6 Update 26) αλά μονο το αρχείο (Windows x86) από το link http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk-6u26-download-400750.html . Πρώτα κάνετε εγκατάσταση το JDK κ μετά το SDK .

Ελπίζω να βοήθησα …

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες.

το κινητο δεν εχει ελληνικα στο πληκτρολογιο ουτε swype.. τι μπορουμε να κανουμε?

επισης ροοτ πως γινεται χωρις custom kernel?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω ολη μερα να φλασαρω μια ρομ μηπως και ανοιξει το κινητο αλλα δεν γινεται.οπως ειπα δεν ανοιηει και μπορω να μπω μονο σοτν bootloader και σε recovery mode.μεσω του sdk περναω το update.zip στον φακελο sdcard αλλα οταν παω να το φορτωσω απο το recovery δεν το φορτωνει δεν το βρισκει λεει.ας δωσει καποιος τα φωτα μηπως και καταφερει και ανοιξει το κινητο.προσπαθησα να κανω και flash το update.zip μεσω του sdk εδειχνε οτι εκανε δουλεια το κινητο αντεδρασε εβγαλε το τριγωνο με το ανθρωπακι κατω και σταματησε εκει δεν εκανε τιποτα μετα.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, μπορει καποιος να μου υποδειξει μια σελιδα με οδηγιες για να κανω ροοτ και να περασω το CyanogenMod ;

 

σχετικα με τις ρυθμισεις μου και τις εφαρμογες μου αυτες χανονται ; υπαρχει οδηγος για να παρω back up εαν χανονται ;

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1060192

εχει δοκιμασει κανεις αυτη τη ρομ?ειναι η stock ελαφρως πιο γρηγορη λεει και απο οτι βλεπω κατι λεει για ραδιο

Link to comment
Share on other sites

Mετα από 6 ώρες προσπάθειας και αφού έχασαν τα πάντα :p τελικά κατάφερε και πέρασε την infin1ty rom. Σαν πρώτη εντύπωση φαίνεται αρκετά έως πολύ πιο γρήγορη από τη stock. Αργότερα θα περάσω και το setcpu να δούμε τι χέρια πιανουμε.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...