Jump to content

[Επίσημο] Motorola DEFY™+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κι εγώ αυτον χρησιμοποιώ απλά έχω παρατηρήσει ότι σε πολλά sites μου ανεβαίνει το cpu usage (από stock εφαρμογή του τηλεφώνου, βγαίνει alert) κάτι που δε μου άρεσε καθόλου. Επισης είχα μπει σε ένα site με πολλές φωτογραφίες και ο opera κράσσαρε, ενώ με τον stock browser άνοιξε κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κι εγώ αυτον χρησιμοποιώ απλά έχω παρατηρήσει ότι σε πολλά sites μου ανεβαίνει το cpu usage (από stock εφαρμογή του τηλεφώνου, βγαίνει alert) κάτι που δε μου άρεσε καθόλου. Επισης είχα μπει σε ένα site με πολλές φωτογραφίες και ο opera κράσσαρε, ενώ με τον stock browser άνοιξε κανονικά.

 

Καλα, τετοια μπορει να συμβαινουν καμια φορα.

Ομως ειναι πολυ πιο smooth και ανετος απο τον μαμισιο

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εγκατέστησα τον Mozilla και είμαι ευχαριστημένος προς το παρόν. Καλή ταχύτητα αλλά λίγο δύσχρηστος. Αν το μάθεις όμως είναι καλός.

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εγκατέστησα τον Mozilla και είμαι ευχαριστημένος προς το παρόν. Καλή ταχύτητα αλλά λίγο δύσχρηστος. Αν το μάθεις όμως είναι καλός.

Και αυτός είναι καλός. Τον είχα για ένα διάστημα στο razr, αλλά στo defy+δεν τον έχω δοκιμάσει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

εβαλα κι'εγω μοζιλα και εχω να πω οτι ο οπερα παει στην ακρη,ειχα κατι προβληματακια και με τον μοζιλα ολα τρεχουν κανονικα.

μαλλον ηρθε για να μεινει.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους

 

Ειμαι κάτοχος του Defy+ εδω και κανένα 10μηνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πριν λίγες μέρες είπα να το flashαρω (το ανέβαλα εδώ και καιρό λόγω έλλειψης χρόνου) και έβαλα την 2.3.6 (4.5.1-134_DFP-231) απο 2.3.5 που είχα από την μάνα του. Εκτός από την οθόνη του κλειδώματος και το ότι το τηλέφωνο ΔΕΝ είναι πια rooted όμως δεν βλέπω καμμιά προφανή διαφορά. Ερωτήσεις λοιπόν:

α) Μετά την νέα έκδοση, το τηλέφωνο έχει κρατήσει τα πάντα που είχα περασμένα, μαζί με τα settings τους (όχι ότι με χάλασε βέβαια αυτό) . Είναι λογικό / σωστό ή θα έπρεπε να κάνω factory reset πριν?

β) Αν βάλω κάποια custom rom από αυτές που προτείνετε εδώ και στο xda, εκτός από τις βελτιώσεις, θα χάσω κάποια σημαντική λειτουργικότητα που υπάρχει τώρα αλλά δεν είναι συμβατή με αυτές?

..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

αν δουλεύει μην σε απασχολεί

για της custom rom το μόνο που χάνεις είναι την Εγγύηση της συσκευής κατά τα λοιπά θα δεις πολλές βελτιώσεις σε σχέση με αυτή που έχεις τώρα το ποια είναι καθαρά θέμα γούστου και τίποτα άλλο αλλά εμπιστεύσου είτε σε cm10 είτε σε WIUI και μην φλασάρεις αν δεν διαβάσεις για τα σφάλματα που έχουν όπως και ότι είναι να πάει στραβά θα πάει...

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, νομίζω ότι να πάω κατευθείαν από μαμισια σε CM10 είναι πολύ προχωρημένο για εμένα. Λέω να ξεκινήσω από την CM 7.2 , δεν την θεωρείς πιο stable?
..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτεινα να βαλεις Ms2ginger που βασιζεται στην επισημη gb rom του defy+ ή αν θελεις να δοκιμασεις κατι σε cm based να φλασαρεις τη wajkiui (τη stable gb παντα).

 

δεν υπαρχουν βαθια και ρηχα νερα στο φλασαρισμα για το ντεφι...ολα ειναι ευκολα και εχεις την ασφαλεια οτι αν κατι παει στραβα φλασαρεις εκ νεου τη μαμισια 231 με rsd και ερχεσαι σε στοκ κατασταση.

 

εννοειται οτι με αυτες τις ρομ δεν χανεις τιποτα ααλλα αντιθετως κερδιζεις σε smοοth και λειτουργιες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω μια ερωτησούλα , στον λογαριασμό μου (google) sto pc μου εχω ενεργοποιήσει το google calendar - ημερολόγιο όταν δημιουργήσω ενα συμβάν πχ συναντηση ενημερώνει και το μαμίσιο ημερολόγιο στο κινητό (εννοείται εαν συνδεθω μεσω wifi ή 3g το κινητό μου στο δίκτυο).

Εάν όμως δημιουργήσω κάτι στο ημερολόγιο του κινητού μου τότε δεν ενημερώνεται το ημερολόγιο της google (pc) .

Eχω πάει στον λογαριασμό μου της google στο κινητό και ο συγχρονισμός είναι ενεργοποιημένος.

Εχει κάνει κανείς καμιά δοκιμή;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχει rootαρει κανείς το κινητό μετά το πέρασμα της 2.3.6 (4.5.1-134_DFP-231)?

Εχω δοκιμάσει ότι προτείνουν στο xda αλλά ... τζίφος!!

..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

το εχω γραψει πολλες φορες σε αυτο το νημα..αντε μια ακομα παραθεση για εσενα.....καλο ειναι να ψαχνετε λιγο και εδω, διοτι το 99% των πιθανων ερωτησεων εχουν απαντηθει πολλες φορες παλιοτερα!

 

αρχικα βρισκεις και κατεβαζεις τους drivers της motorola για τον υπολογιστη σου αν δεν τους εχεις ηδη.

στη συνεχεια κατεβαζεις το rsdlite και το κανεις εγκατασταση στο pc.το rsd μπορεις να το κατεβασεις απο εδω http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=784077&d=1321414457

 

στη συνεχεια κατεβαζεις αυτο το sbf http://www.mediafire.com/?76z12j1at3etf4j και το αφηνεις στο pc

 

αρχικα κανε απο το κινητο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων (ναι θα χασεις τα παντα εφαρμογες και επαφες..επαφες αν τις εχεις στο gmail θα τις επαναφερεις ευκολα) .στη συνεχεια κλεισε το κινητο.ετσι πως ειναι κλειστο πατας vol+ και power button συγχρονως και το κινητο μπαινει σε bootloader και ειναι ετοιμο για φλασαρισμα.το συνδεεισ με το pc,τρεχεις το rsdlite με δικαιωματα admin και φλασαρεςι το sbf που ειχες κατεβασει προηγουμενως....και εισαι ετοιμος!

 

 

εφοσον το εχεις κανει ροοτ μετα μπορεις ευκολα να περασεις και καποια αλλη custom rom!

 

Υ.Γ. καλο ειναι στον υπολογιστη σου να εχεις παντα και την αρχικη μαμα ρομ σε περιπτωση που χρειαστει να παει στο service..μπορεις να τη κατεβασεις απο εδω http://sbf.droid-developers.org/umts_jordanplus/DEFYPLUS_U3_4.5.1-134_DFP-231_GR_SIGN_UCADEFYEMARAB1B80AA004.0R_PDS03C_USAJRDNGIBRRTCEE_P022_A022_Service1FF.sbf.gz

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο, δούλεψε. Και να σκεφτείς ότι (πίστευα) ότι έχω ξεσκονίσει το thread.. :-) .

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την υπομονή σου!

..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδια...Ειμαι αναμεσα σε αυτο και το Ideos x5 pro..Λεει να το παρω το Motorola?Ειχα παλια το απλο defy και μου αρεσε πολυ.Απο φωτο τι λεει τραβαει?Αλλα το σημαντικο ειναι αν το wifi του βλεπει καναλια πανω απο το 11...δηλαδη το 12-13 14??

 

Ευχαριστω...

 

(α και κατι ακομα...εχει ρομς που μπορω να το κανω overclock??Η γενικα μπορει να γινει αυτο ευκολα??)

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

το κινητο ειναι σχεδον ιδιο με το απλο ντεφι που ειχες..αν θελεις ενα ανθεκτικο κινητο νομιζω στα λεφτα του ειναι μονοδρομος...αν θελεις απλα ενα κινητο υπαρχουν και αλλες λυσεις.custom rom-overclock και οτι αλλο θελησεις υπαρχουν και μαλιστα πολυ καλα.οι φωτο χαλια οπως και στο απλο ντεφι.

για το wifi που λες η μαμα ρομ δεν ξερω τι κανει παντως με custom κανεις τα παντα

Link to comment
Share on other sites

οι φωτο χαλια οπως και στο απλο ντεφι.

 

Το παλιό δεν το είχα. Αλλά αλλάζοντας το πρόγραμμα της φωτογραφικής μηχανής (και χωρίς ρουτ) βελτιώνεται η κατάσταση.

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω μια ερωτησούλα , στον λογαριασμό μου (google) sto pc μου εχω ενεργοποιήσει το google calendar - ημερολόγιο όταν δημιουργήσω ενα συμβάν πχ συναντηση ενημερώνει και το μαμίσιο ημερολόγιο στο κινητό (εννοείται εαν συνδεθω μεσω wifi ή 3g το κινητό μου στο δίκτυο).

Εάν όμως δημιουργήσω κάτι στο ημερολόγιο του κινητού μου τότε δεν ενημερώνεται το ημερολόγιο της google (pc) .

Eχω πάει στον λογαριασμό μου της google στο κινητό και ο συγχρονισμός είναι ενεργοποιημένος.

Εχει κάνει κανείς καμιά δοκιμή;

το ξανα βαζω μήπως και γνωρίζει καποιος να μου πει... ευχαριστώ :cry:
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια η μνημη πεφτει συχνα κατω απο τα 100mb,τι γινετε?

Ολες τις εφαρμογες τις βαζω στην καρτα μηπως η ρομ που εχω εχει ελαχιστο χωρο??? η υπαρχει κατι να σβηνει οτι τρεχει κατω? για task killer εχω τον go taskmanager.

Mηπως εγω κανω κατι λαθος?

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια η μνημη πεφτει συχνα κατω απο τα 100mb,τι γινετε?

Ολες τις εφαρμογες τις βαζω στην καρτα μηπως η ρομ που εχω εχει ελαχιστο χωρο??? η υπαρχει κατι να σβηνει οτι τρεχει κατω? για task killer εχω τον go taskmanager.

Mηπως εγω κανω κατι λαθος?

Τα εχεις λιγο μπερδεψει.:)

Σε ποια μνημη αναφερεσαι?

Στην μνημη που αποθηκευεις τις εφαρμογες? (ποσες εφαρμογες εχεις συνολικα?, ειναι αρκετα μεγαλη μνημη αυτη) ή στη μνημη ram, που η συσκευη χρησιμοποιει για να τρεχει τις εφαρμογες? (ειναι 512mb και το συνιθισμενο ειναι η ελευθερη να ειναι κατω απο 100.) η τιμη αυτη ανεβοκατεβαινει συνεχεια, γιατι οι εφαρμογες ανοιγουν και κλεινουν αυτοματα.

Επισης, καλυτερα να αφαιρεσεις τον task killer, δεν κανουν καλο αυτα τα προγραμματα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο ddr2 άλλο η ram και άλλο η μνήμη που αποθηκευονται οι εφαρμογές. Καλό είναι να μην έχεις στην εξωτερική κάρτα τις εφαρμογές. Όσο για τη ραμ που πέφτει κάτω από τα 100 είναι φυσιολογικό... Γι αυτό είναι η ραμ για να χρησιμοποιειτε... Όσο για τον task killer απεγκατεστησε τον ASAP.
Link to comment
Share on other sites

απεγκατεστησε τον ASAP ??
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

απεγκατεστησε τον ASAP ??

Το ταχυτερο δυνατο (As Soon As Possible = ASAP) :p

Δεν χρειαζονται τετοιες εφαρμογες στο αντροιντ. Το θεμα δεν ειναινα εχεις πολυ ελευθερη μνημη, αλλα να κρατιουνται στη μνημη πολλες εφαρμογες, ωστε να ανοιγουν γρηγορα οταν τις χρειαστεις.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

οκ το βγαζω,μην βαρατε :rolleyes:
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

3η φορά που σβήνεται ο φάκελος DCIM :wacko:

 

αυτη τη φορά με CM10 και χωρίς να έχω κάνει κάποια εγκατάσταση προγράμματος. πήγα να τραβήξω φώτο, μου πετάει μήνυμα ότι δεν έχω SD κάρτα και μετά απο επανεκκίνηση ... τίποτα!

 

παραιτούμαι, ας είναι καλά το dropbox:O

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

3η φορά που σβήνεται ο φάκελος DCIM :wacko:

 

αυτη τη φορά με CM10 και χωρίς να έχω κάνει κάποια εγκατάσταση προγράμματος. πήγα να τραβήξω φώτο, μου πετάει μήνυμα ότι δεν έχω SD κάρτα και μετά απο επανεκκίνηση ... τίποτα!

 

παραιτούμαι, ας είναι καλά το dropbox:O

Επειδη δεν το εχω τωρα μαζι μου, υπαρχει στο μενου επιλογη να κανεις φορματ της καρτας μνημης μεσα απο το κινητο??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...