Jump to content

Ανταλλακτικά / αξεσουάρ για το ZTE Blade


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αγορά ακριβής μεμβράνης φίλε μου δεν είναι μονόδρομος. Και γω πήρα ένα σετ 6 τεμαχίων και έχω "ντύσει" 2 blade τις οποίες φοράνε εδώ και 7 μήνες και πρέπει να προσέξεις αρκετά για να δεις ότι υπάρχει μεμβράνη. Α.... μου έχουν περισσέψει και 4 μεμβράνες. Όποτε μη λέμε ότι με τις φτηνές θα πετάξουμε τα λεφτά μας.

Δεν θα διαφωνήσω ότι υπάρχουν και φτηνές μεμβράνες που είναι απαράδεκτες αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Έχεις δοκιμάσει μήπως "ακριβή" μεβράνη για να τη συγκρίνεις με τις "φτηνές"; Έχεις συγκρίνει την ευκολία με την οποία μπαίνει, τις φυσαλίδες που (δεν) κάνει, αν μπορείς να τη βγάλεις να την πλύνεις και να την ξαναβάλεις καθώς και την αντοχή της στο χρόνο; Εάν όχι, δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο απαντάς. Προσωπικά όπως έγραψα έχω κάνει τις συγκρίσεις μου και κατέληξα στο πολύ γνωστό απόφθεγμα τον παλιών "ό,τι πληρώνεις παίρνεις".

 

Προσωπικά προτιμώ μια "ακριβή" μεμβράνη των 8€ (=δύο πακέτα τσιγάρα) που θα μπει μέσα σε δευτερόλεπτα μου κρατήσει 1 χρόνο μέχρι να πάρω άλλο κινητό, παρά 6 "φτηνές" μεμβράνες των 4€, που η 1η δε θα μπει καλά, η 2η θα μπει και θα κρατήσει 2 μήνες (και πάλι ίδια επανάληψη κάθε δυο μήνες).

 

Εξάλλου περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, ο καθένας είναι ελεύθερος να αγοράσει ό,τι θέλει. Συνέχισε να χρησιμοποιείς "φτηνές" κι εγώ "ακριβές" :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις κλείσεις και να ξανανοίξεις το κινητό και να δεις αν οι ώρες χρήσης της νέας μπαταρίας συμφωνούν?

Και γω κάποιες φορές βάζω 2η μπαταρία φορτισμένη σε δικό της φορτιστή και όντως στο πρώτο άνοιγμα του τηλεφώνου στα στατιστικά βγάζει άλλα ντ'άλλα. Με κλείσιμο και ξανανοιγμα του κινητού οι ώρες χρήσης της μπαταρίας δείχνουν να συμφωνούν.

Όπως και να 'χει όμως (δηλ. ακόμα και αν σου δείχνει τελικά σωστά τις ώρες χρήσης) στα στατιστικά θα γίνει ένα μικρό μπέρδεμα.

 

Τώρα που το ξαναβλέπω τα ποσοστά των εφαρμογών φαίνονται πιο φυσιολογικά. Μόλις έκανα και ενα reboot αλλά οι ώρες δεν άλλαξαν.

 

Το να κάνει όμως κανείς wipe battery stats και να χρησιμοποιεί εναλλάξ τις 2 μπαταρίες είναι λύση? Στην ουσια δεν θα έχει ποτέ επαρκή στατιστικα καθώς θα είναι πάντα καινούρια. Αυτό δεν θα ρίξει την απόδοση των μπαταριών? Άρα άχρηστη η 2η μπαταρία για μόνιμη χρηση.

 

Απορώ γιατί να μην υπάρχει μια εφαρμογή για κάτι τόσο σημαντικό ενώ υπάρχουν εφαρμογές για να διώχνεις τις μύγες.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει μήπως "ακριβή" μεβράνη για να τη συγκρίνεις με τις "φτηνές"; Έχεις συγκρίνει την ευκολία με την οποία μπαίνει, τις φυσαλίδες που (δεν) κάνει, αν μπορείς να τη βγάλεις να την πλύνεις και να την ξαναβάλεις καθώς και την αντοχή της στο χρόνο; Εάν όχι, δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο απαντάς. Προσωπικά όπως έγραψα έχω κάνει τις συγκρίσεις μου και κατέληξα στο πολύ γνωστό απόφθεγμα τον παλιών "ό,τι πληρώνεις παίρνεις".

 

Προσωπικά προτιμώ μια "ακριβή" μεμβράνη των 8€ (=δύο πακέτα τσιγάρα) που θα μπει μέσα σε δευτερόλεπτα μου κρατήσει 1 χρόνο μέχρι να πάρω άλλο κινητό, παρά 6 "φτηνές" μεμβράνες των 4€, που η 1η δε θα μπει καλά, η 2η θα μπει και θα κρατήσει 2 μήνες (και πάλι ίδια επανάληψη κάθε δυο μήνες).

 

Εξάλλου περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, ο καθένας είναι ελεύθερος να αγοράσει ό,τι θέλει. Συνέχισε να χρησιμοποιείς "φτηνές" κι εγώ "ακριβές" :)

Μάλλον λάθος παράθεση της δικής μου απάντησης έκανες. Αν όχι διάβασε λοιπόν καλά:

1η μεμβράνη μπήκε πριν 7 μήνες με την πρώτη πανεύκολα χωρίς φυσαλίδο-μπουρμπουλίθρες και είναι άθικτη.

2η μεμβράνη μπήκε πριν 6 μήνες με την πρώτη πανεύκολα χωρίς φυσαλίδο-μπουρμπουλίθρες και είναι άθικτη.

Το μειονέκτημα σε σχέση με σένα είναι ότι μου έμειναν 4 μεμβράνες και δεν ξέρω τι να τις κάνω:p

Το πλεονέκτημα σε σχέση με σένα είναι ότι μου έμειναν 4€ για να πάρω άλλες μεμβράνες όταν αλλάξω κινητό;)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν βρίσκω λόγο γιατί να επεκταθούμε περαιτέρω στα περί φτηνών/ακριβών screen protector. Καταθέτουμε απόψεις και όσοι διαβάζουν κρίνουν. Δεν υπάρχει λόγος να προσπαθούμε να πείσουμε κάποιον. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος τίποτα σχετικά με το bluetooth SAMSUNG WEP-500 ?

 

Συμβατοτητα με το Blade και απο εκεί και πέρα πόσο καλό είναι σε ήχο εμβέλεια κλπ...

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια ξερει κανενας που θα βρω οθονη για το blade? οχι digitizer, οθονη...

 

Εξαιρετικά δύσκολο και κατά τη γνώμη μου δεν συμφέρει κιόλας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια εριξα τις προαλες το blade του αδερφου μου καταλαθος,και εχει ραγισει το τζαμακι της καμερας.

Απο οτι διαβασα εδω η wind το εχει γυρω στα 15,αλλα το θεωρω κυριολεκτικα κλεψιμο για ενα κομματι πλαστικο.

 

Αυτο που θελω να ρωτησω(αν δεν εχετε βρει αλλο ελληνικο καταστημα με φτηνο καπακι),στο EBAY να ψαξω καπακι για το San francisco?η μηπως εχουν διαφορετικες διαστασεις κτλ?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

http://www.erodov.com/forums/zte-blade-orage-san-francisco-dell-xcd35-spare-parts-bb-bold-zagg-shield/43638.html

 

παιδια αυτο εδω το εχετε δει? εχει παρει κανεις τιποτα απ' αυτον? του εστειλα pm πριν 3 μερες για την τιμη της LCD οθονης αλλα δεν μου εχει απαντησει ακομη... (μαλλον του φαινεται μακρια η Ελλαδα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

- Το κουτι του blade περιείχε μέσα και ενσυρματο handsfree?

 

- Μηπως μπορει κανεις να μου δωσει και κανενα λινκ ή να μου περιγραψει με σχετικη ακριβεια (ωστε να μπορω να το αναζητησω στο google) τον τυπο του ενσυρματου handsfree?

Ονομαζεται 'handsfree' ή headphone ή earphone?

 

- H υποδοχη για το handsfree, ειναι 'τυποποιημενη'? Μπορω να αγορασω ενα handsfree τριτου κατασκευαστη και να το συνδεσω;

 

Πειτε μου οτι σχετικο ξερετε.

Link to comment
Share on other sites

- Το κουτι του blade περιείχε μέσα και ενσυρματο handsfree?

 

- Μηπως μπορει κανεις να μου δωσει και κανενα λινκ ή να μου περιγραψει με σχετικη ακριβεια (ωστε να μπορω να το αναζητησω στο google) τον τυπο του ενσυρματου handsfree?

Ονομαζεται 'handsfree' ή headphone ή earphone?

 

- H υποδοχη για το handsfree, ειναι 'τυποποιημενη'? Μπορω να αγορασω ενα handsfree τριτου κατασκευαστη και να το συνδεσω;

 

Πειτε μου οτι σχετικο ξερετε.

Πράγματι, η συσκευασία του Blade περιέχει ενσύρματο handsfree.

 

Όταν χρησιμοποιώ το handsfree του HTC HD2 στο Blade, "κόβονται" σχεδόν εντελώς οι μεσαίες συχνότητες του ακουστικού φάσματος και... "απελευθερώνονται" όσο κρατάω πατημένο το "play" του handsfree.

 

Αυτό σημαίνει ότι τουλάχιστον το συγκεκριμένο handsfree είναι ασύμβατο με το Blade και πρέπει να βεβαιωθείς ότι είναι σίγουρα συμβατό εκείνο που θα αποφασίσεις να αγοράσεις...

Link to comment
Share on other sites

- Το κουτι του blade περιείχε μέσα και ενσυρματο handsfree?

 

- Μηπως μπορει κανεις να μου δωσει και κανενα λινκ ή να μου περιγραψει με σχετικη ακριβεια (ωστε να μπορω να το αναζητησω στο google) τον τυπο του ενσυρματου handsfree?

Ονομαζεται 'handsfree' ή headphone ή earphone?

 

- H υποδοχη για το handsfree, ειναι 'τυποποιημενη'? Μπορω να αγορασω ενα handsfree τριτου κατασκευαστη και να το συνδεσω;

 

Πειτε μου οτι σχετικο ξερετε.

 

Έχει handsfree.

 

Καλό είναι να ξέρεις πως σε αρκετούς δεν άρεσε η ένταση(χαμηλή). Ειπώθηκε πως το πρόβλημα είναι στην υποδοχή στο blade και όχι στο hf. Με bluetooth η ποιότητα και ένταση ήταν πολύ καλύτερη.

 

Δοκίμασε από κάποιο φίλο και τα 2 πριν αγοράσεις αν έχεις αυτή την δυνατότητα.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα Blade ( San francisco με amoled οθονη ) και το μπρροστα καλυμα της οθονης ραγισε και εχει γινει μικρα θριψαλακια. Που μπορω να βρω ενα housing cover να το αλλαξω? Στο e-bay δε βρηκα κατι.

 

Επισης το κινητο "λυνεται" ευκολα;

 

Ευχαριστω πολυ.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα Blade ( San francisco με amoled οθονη ) και το μπρροστα καλυμα της οθονης ραγισε και εχει γινει μικρα θριψαλακια. Που μπορω να βρω ενα housing cover να το αλλαξω? Στο e-bay δε βρηκα κατι.

 

Επισης το κινητο "λυνεται" ευκολα;

 

Ευχαριστω πολυ.

 

Για housing δεν μπορω να βοηθήσω δυστυχώς . Όσο αφορά το λύσιμο , δες αυτό το video αν βοηθάει

. Δεν ξέρω λόγω amoled μήπως κάτι είναι διαφορετικό στις συνδέσεις.

 

Στην wind ρώτησες τιμή ;

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Για housing δεν μπορω να βοηθήσω δυστυχώς . Όσο αφορά το λύσιμο , δες αυτό το video αν βοηθάει
. Δεν ξέρω λόγω amoled μήπως κάτι είναι διαφορετικό στις συνδέσεις.

 

Στην wind ρώτησες τιμή ;

 

επειδη ειναι απο 3ο κατασκευαστη δεν μπορουν να το φτιαξουν.

 

Εστω το μπροστα μερος;

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα Blade ( San francisco με amoled οθονη ) και το μπρροστα καλυμα της οθονης ραγισε και εχει γινει μικρα θριψαλακια. Που μπορω να βρω ενα housing cover να το αλλαξω? Στο e-bay δε βρηκα κατι.

 

Επισης το κινητο "λυνεται" ευκολα;

 

Ευχαριστω πολυ.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-San-Francisco-TOUCH-SCREEN-DIGITIZER-ZTE-Blade-/170669706024?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item27bcb50b28 λογικα αυτο θα σου κανει , αν και το θεωρω λιγο ακριβο. Τωρα για το ανοιγμα , αν δεν εχεις ξαναασχοληθει τοτε καλυτερα να το δωσεις σε καποιον πιο εμπειρο να στο αλλαξει.

 

Sent from my ZTE-BLADE

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

www.ebay.co.uk/itm/Genuine-San-Francisco-TOUCH-SCREEN-DIGITIZER-ZTE-Blade-/170669706024?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item27bcb50b28 λογικα αυτο θα σου κανει , αν και το θεωρω λιγο ακριβο. Τωρα για το ανοιγμα , αν δεν εχεις ξαναασχοληθει τοτε καλυτερα να το δωσεις σε καποιον πιο εμπειρο να στο αλλαξει.

 

Sent from my ZTE-BLADE

 

Βρήκα αυτό...

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μια χαζη ερωτηση, αλλα χρειαζομαι την διευκρινηση: το "3.5mm jack" που εχει το blade για συνδεση ακουστικων, ειναι το στανταρντ μεγεθος των ακουστικων που βαζουμε και σε αλλες συσκευες, mp3 players, cd players κλπ στην υποδοχη ακουστικων;

Μπορω να αγορασω ενα σετ απο οπουδηποτε και να το συνδεσω; Ταιριαζει? Ειναι το ιδιο -στανταρντ- μεγεθος;

Link to comment
Share on other sites

Ναι .

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζει κανεις να μου πει ποσο κοστιζει το handsfree του blade, γνησιο ή άλλο συμβατο, έστω στο περίπου;
Link to comment
Share on other sites

Ρωτω επειδη δεν εχω blade: ο κανονικος φορτιστης ειναι 'ενιαιος' - 1 κομμάτι δηλαδη απο την πριζα ως το τηλεφωνο(micro-usb), ή σε 2 κομμάτια, ένα μπαινει στην πριζα και το αλλο ειναι ξεχωριστο usb καλωδιο που η μια ακρη μπαινει στο τηλεφωνο και η αλλη στο πρωτο κομματι που μπαινει στην πριζα;
Link to comment
Share on other sites

Ρωτω επειδη δεν εχω blade: ο κανονικος φορτιστης ειναι 'ενιαιος' - 1 κομμάτι δηλαδη απο την πριζα ως το τηλεφωνο(micro-usb), ή σε 2 κομμάτια, ένα μπαινει στην πριζα και το αλλο ειναι ξεχωριστο usb καλωδιο που η μια ακρη μπαινει στο τηλεφωνο και η αλλη στο πρωτο κομματι που μπαινει στην πριζα;

Σε 2 κομμάτια είναι ο φορτιστής!...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικα καταληγω, οτι ενα ebay θα μας σωσει.

Χασιμο χρονου, σπασιμο νευρων, ασχετες απαντησεις απο τους 'και καλα' υπευθυνους. Και τιμες οτι να ναι.

Πηγα σε καταστημα wind να αγορασω ενα handsfree για zte(blade-skate).

Η πωλητρια μου ειπε οτι δεν ειχε. Την ρωτησα αν θα φερουν. Μου ειπε οχι!

Και αν καποιος θελει να αγορασει, τι κανει? (της λεω)

Μονο αυτο που εχει μεσα το κουτι, μου απαντα!

Βασικα μου ειπε οτι δεν αποκλειεται, να παιζουν με το zte, και καποιες αλλες μαρκες, πχ. samsung, αλλα δεν το ξερει σιγουρα, μπορει και να μην παιζει.

Αν δε, το ανοιξει απο τη συσκευασια, θα πρεπει να το αγορασω!! (παιζει - δεν παιζει!!!)

 

Θελω να αγορασω λοιπον ενα απλο handsfree, με ακουστικο κανονικο, οπως τον παλιο καιρο (οχι αυτα τα λαστιχενια αυγοειδη περιβληματα).

Να ρωτησω: υπαρχουν 'ασυμβατα'-οχι απο πλευρας βυσματος αλλα απο αποψη λειτουργιας- handsfree?

Εχετε να προτεινετε μαρκες που υπαρχουν στην ελληνικη αγορα, και να ειναι συμβατες;

 

Και τελος, δειτε αυτο εδω που βρηκα ψαχνοντας και πειτε μου αν κανει

http://www.ebay.co.uk/itm/Original-Handsfree-Stereo-Earphone-ZTE-Blade-V880-/160662872306?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item256840e0f2

Βασικα με skate θα το χρησιμοποιησω, αλλα αν κανει για blade υποθετω οτι δεν θα εχει προβλημα και με το skate.

 

Σας παρακαλω, περιμενω την απαντηση σας, διοτι εν ετει 2011 οτι θα ειχα τετοιο μπλεξιμο για ενα handsfree δεν το περιμενα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα καταληγω, οτι ενα ebay θα μας σωσει.

Χασιμο χρονου, σπασιμο νευρων, ασχετες απαντησεις απο τους 'και καλα' υπευθυνους. Και τιμες οτι να ναι.

Πηγα σε καταστημα wind να αγορασω ενα handsfree για zte(blade-skate).

Η πωλητρια μου ειπε οτι δεν ειχε. Την ρωτησα αν θα φερουν. Μου ειπε οχι!

Και αν καποιος θελει να αγορασει, τι κανει? (της λεω)

Μονο αυτο που εχει μεσα το κουτι, μου απαντα!

Βασικα μου ειπε οτι δεν αποκλειεται, να παιζουν με το zte, και καποιες αλλες μαρκες, πχ. samsung, αλλα δεν το ξερει σιγουρα, μπορει και να μην παιζει.

Αν δε, το ανοιξει απο τη συσκευασια, θα πρεπει να το αγορασω!! (παιζει - δεν παιζει!!!)

 

Θελω να αγορασω λοιπον ενα απλο handsfree, με ακουστικο κανονικο, οπως τον παλιο καιρο (οχι αυτα τα λαστιχενια αυγοειδη περιβληματα).

Να ρωτησω: υπαρχουν 'ασυμβατα'-οχι απο πλευρας βυσματος αλλα απο αποψη λειτουργιας- handsfree?

Εχετε να προτεινετε μαρκες που υπαρχουν στην ελληνικη αγορα, και να ειναι συμβατες;

 

Και τελος, δειτε αυτο εδω που βρηκα ψαχνοντας και πειτε μου αν κανει

http://www.ebay.co.uk/itm/Original-Handsfree-Stereo-Earphone-ZTE-Blade-V880-/160662872306?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item256840e0f2

Βασικα με skate θα το χρησιμοποιησω, αλλα αν κανει για blade υποθετω οτι δεν θα εχει προβλημα και με το skate.

 

Σας παρακαλω, περιμενω την απαντηση σας, διοτι εν ετει 2011 οτι θα ειχα τετοιο μπλεξιμο για ενα handsfree δεν το περιμενα!

Αυτό , όπως λέει και φαίνεται να είναι το γνήσιο "μαμά" ZTE handsfree οπότε θεωρώ ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...