Jump to content

Ανταλλακτικά / αξεσουάρ για το ZTE Blade


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανείς να προτείνει screen protectors από ebay που να έχει μείνει ευχαριστημένος με την ανατοχή τους? Είχα πάρει αυτές http://www.ebay.co.uk/itm/6-x-screen-protector-film-Dell-XCD35-/280603639790?pt=UK_Computing_LaptopAccessories_RL&hash=item415547bfee#ht_1358wt_907 αλλά με το παραμικρό γρατζουνίζονται!

 

(καλό είναι για τέτοια θέματα να γράφουμε στο άλλο thread για τα accessories αλλα anyway)

 

Πριν 2 μέρες έλαβα εγώ αυτά και από τα 6 που έχει μέσα κατέστρεψα τα 3.

Είχα πάρει και πιο παλιά και τα είχα χαλάσει κι εκείνα. Δεν μπορώ με τπτ να τα τοποθετήσω σωστά. γεμίζουν μέσα με μπουρμπουλήθρες και όσο κι αν τα πιέσω, ακόμα και με το κόλπο με την πιστωτική δεν φεύγουν με τπτ.

Έχω άλλα 3 αλλά δεν νομίζω να καταφέρω να κολήσω σωστά ούτε ένα κι έτσι τα άφησα στην άκρη.

 

Ως προς το γρατζούνισμα, ναι ισχύει, γρατζουνίζονται εύκολα.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απλα θα πρεπε η οθονη να ειναι πεντακαθαρη...δεν θελει τεχνη

 

Την καθάρισα όσο δεν πάει...

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς να προτείνει screen protectors από ebay που να έχει μείνει ευχαριστημένος με την ανατοχή τους? Είχα πάρει αυτές http://www.ebay.co.uk/itm/6-x-screen-protector-film-Dell-XCD35-/280603639790?pt=UK_Computing_LaptopAccessories_RL&hash=item415547bfee#ht_1358wt_907 αλλά με το παραμικρό γρατζουνίζονται!

Το έιχα ανεβάσει παλιότερα για κάποιο φίλο που ρωτούσε για screen protector -->

 

Το μόνο σημείο που υπάρχει να μαρτυράει ότι υπάρχει screen protector είναι το κοψιματάκι που κάνει στο ακουστικό

Στο βιντεάκι υπάρχει και το link του ebay

και όσον αφορά από γρατζουνιές δεν υπάρχει κανένα τέτοιο πρόβλημα!!!

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος την εμπειρία να προτείνει bluetooth που να είναι πολύ καλό σε εμβέλεια? Δεν μιλάω για 15 μέτρα αλλά στα 3-4 μέτρα ή αν έχεις το κινητό στην τσέπη να μην έχει παρεμβολές και παράσιτα.
Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος την εμπειρία να προτείνει bluetooth που να είναι πολύ καλό σε εμβέλεια? Δεν μιλάω για 15 μέτρα αλλά στα 3-4 μέτρα ή αν έχεις το κινητό στην τσέπη να μην έχει παρεμβολές και παράσιτα.

 

Δες το Sony Ericsson MW600, το καλύτερο από όλες τις απόψεις και τα αξίζει τα λεφτά του http://www.skroutz.gr/s/258697/Sony-Ericsson-MW600.html .

Link to comment
Share on other sites

Δες το Sony Ericsson MW600, το καλύτερο από όλες τις απόψεις και τα αξίζει τα λεφτά του http://www.skroutz.gr/s/258697/Sony-Ericsson-MW600.html .

 

Ξέχασα να διευκρινήσω πως δεν το θέλω στερεοφωνικό αλλά μονοφωνικό που μπαίνει απευθείας στο αφτί!

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Δες το Sony Ericsson MW600, το καλύτερο από όλες τις απόψεις και τα αξίζει τα λεφτά του http://www.skroutz.gr/s/258697/Sony-Ericsson-MW600.html .

 

To συγκεκριμένο το έχεις δοκιμάσει; Το έχει ένας φίλος μου με Χ8 και το Blade δεν το βλέπει καν, όπως ακριβώς ούτε το BT βλέπει το Blade...σκέφτομαι μήπως φταίει το ότι έχει πρώτα συνδεθεί(και ίσως κλειδωθεί) το BT με το Χ8, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

μην παρεις το συγκεκριμενο..ειναι αρκετα χαμηλος ο ηχος του ακουστικου κ επιπλεον εχει τα χειροτερα χειριστηρια αφης στον κοσμο...
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα screen protectors χωρίς συναγωνισμό είναι τα Vikuity της 3M. Μπορεί να κάνει 8-9€ το ένα, αλλά δε χρειάζεσαι περισσότερο από ένα. Μπαίνουν πανεύκολα, είναι σχεδόν αδύνατο να σου κάνουν φουσκάλες κατά την εφαρμογή, είναι αόρατα, δε χαράζονται καθόλου, βγαίνουν-πλένονται και ξαναμπαίνουν, και κρατάνε πάρα πολύ.

 

Ξέρω το παραπάνω διαβάζεται σαν διαφημιστικό, αλλά βάζω πάντα Vikuity σε όλα τα κινητά μου. Έκανα το λάθος στο Blade να παραγγείλω κάτι άλλα που είχε 6 με 3-4€ και ή έκαναν φουσκάλες ή χαράζονταν μετά από λίγο. Καλύτερα λοιπόν μια φορά 9€ παρά 6 με 4€ που τα πετάς στα σκουπίδια.

 

http://cgi.ebay.de/Vikuiti-ADQC27-Schutzfolie-ZTE-Blade-/400235659252?pt=DE_Handy_PDA_Displayschutzfolien&hash=item5d2fe77ff4#ht_1235wt_1238

 

http://www.protectionfilms24.com/home.html?langId=en&sf24=190069d2dcd5f4231b43cf7b8b24a150

 

Αν δε με πιστεύετε υπάρχουν και σχετικές συζητήσεις π.χ. στο xda κατόχων που έχουν την ίδια εμπειρία με μένα:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=638877

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πάνω στο Χ8 το MW600 παίζει πολύ δυνατή μουσική....και δε μου έχει φανεί και πολύ δύσχρηστο.
Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα screen protectors χωρίς συναγωνισμό είναι τα Vikuity της 3M. Μπορεί να κάνει 8-9€ το ένα, αλλά δε χρειάζεσαι περισσότερο από ένα. Μπαίνουν πανεύκολα, είναι σχεδόν αδύνατο να σου κάνουν φουσκάλες κατά την εφαρμογή, είναι αόρατα, δε χαράζονται καθόλου, βγαίνουν-πλένονται και ξαναμπαίνουν, και κρατάνε πάρα πολύ.

 

Ξέρω το παραπάνω διαβάζεται σαν διαφημιστικό, αλλά βάζω πάντα Vikuity σε όλα τα κινητά μου. Έκανα το λάθος στο Blade να παραγγείλω κάτι άλλα που είχε 6 με 3-4€ και ή έκαναν φουσκάλες ή χαράζονταν μετά από λίγο. Καλύτερα λοιπόν μια φορά 9€ παρά 6 με 4€ που τα πετάς στα σκουπίδια.

 

http://cgi.ebay.de/Vikuiti-ADQC27-Schutzfolie-ZTE-Blade-/400235659252?pt=DE_Handy_PDA_Displayschutzfolien&hash=item5d2fe77ff4#ht_1235wt_1238

 

http://www.protectionfilms24.com/home.html?langId=en&sf24=190069d2dcd5f4231b43cf7b8b24a150

 

Αν δε με πιστεύετε υπάρχουν και σχετικές συζητήσεις π.χ. στο xda κατόχων που έχουν την ίδια εμπειρία με μένα:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=638877

 

Της 3Μ τα έψαχνα και θα το παραγγείλω να το δοκιμάσω.

 

Ξέρεις ποιά ειναι η διαφορά ανάμεσα στους 3 διαφορετικους τύπους που έχει στο ebay?

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Vikuiti-ADQC27-screen-protector-ZTE-Blade-/170681533602?pt=UK_Computing_LaptopAccessories_RL&hash=item27bd6984a2#ht_1204wt_1141

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Vikuiti-DQC-160-screen-protector-ZTE-Blade-/190566364296?pt=UK_Computing_LaptopAccessories_RL&hash=item2c5ea3f488#ht_1204wt_1141

 

http://www.ebay.co.uk/itm/2x-Vikuiti-CV8-screen-protector-ZTE-Blade-/170673787189?pt=UK_Computing_LaptopAccessories_RL&hash=item27bcf35135#ht_1198wt_1141

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα screen protectors για το Blade:

 

Από τη συγκεκριμένη εταιρία (protectionfilms24) έχω αγοράσει protectors πολλές φορές, ειδικότερα δε της 3Μ έχω πάρει για το LG GM750 και το Omnia II. Είναι πολύ καλής ποιότητας, λίγες ώρες μετά την τοποθέτηση σχεδόν εξαφανίζονται και παρέμειναν αναλλοίωτες για αρκετούς μήνες, μέχρι που αντάλλαξα τις συσκευές (το LG με το Omnia και το τελευταίο με ένα HD2) και βοήθησαν να κρατηθούν οι οθόνες σε άψογη κατάσταση.

 

Οι συγκεκριμένοι protectors ήταν του τύπου (αν θυμάμαι καλά) DCQ160.

 

Πρόσφατα αγόρασα από την ίδια εταιρία και ένα protector για την οθόνη της φωτογραφικής μηχανης μου (τύπου Savvies), την οποία δεν θα συνιστούσα για touch screens, γιατί δαχτυλιάζει και λερώνει από τη φυσική λίπανση των δακτύλων.

 

Για το Blade μου αποφάσισα να δοκιμάσω ένα διάφανο skin από τη DevDef. Είναι πιο χοντρό, με κάπως "σαγρε" αίσθηση, αλλά είναι πολύ ανθεκτικό (δεν "καταλαβαίνει" ούτε από την άμμο στην παραλία) και καλύπτει και το μεγαλύτερο μέρος της πίσω όψης. Είναι πολύ πιο "μπελαλίδικo" στην τοποθέτηση, αλλά το αποτέλεσμα και (κυρίως) η προστασία αποζημιώνει...

Link to comment
Share on other sites

 

Όλες τις διαθέσιμες μεμβράνες (6 συνολικά) μπορείς να τις δεις εδώ:

http://www.protectionfilms24.com/search.html?searchfield=zte+blade

 

Τις διαφορές μπορείς να τις δεις στην ιστοσελίδα της εταιρίας στο link που έδωσα παραπάνω. Έχει ένα κατατοπιστικό συγκριτικό πίνακα.

 

Τα CV8 δε σου τα συστήνω είναι τα "φτηνιάρικα". Χρησιμοποιώ αποκλειστικά για όλες τις συσκευές τα DQC-160. Τα ADQC27 είναι σαν τα DQC-160 αλλά έχουν ένα έξτρα στρώμα για να μην κάνουν αντανακλάσεις.

 

Πολλοί λένε ότι τα ADQC27 είναι εξίσου καλά με τα DQC-160 αλλά προσωπικά δεν τα έχω δοκιμάσει επειδή φοβόμουν λόγω του έξτρα στρώματος μήπως δε γλιστράει καλά το δάχτυλο στην οθόνη. Θα πάρω όμως και ένα από αυτά την επόμενη φορά ή άμα πάρεις κι εσύ μπορείς να γράψεις εδώ εντυπώσεις μεταξύ DQC-160 και ADQC27 .

Edited by nikosr78
Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας αυτές τις τιμές για screen protectors (και έχοντας δώσει ήδη 2 φορές από 3-4 ευρώ για screen protectors που τελικά δεν κατάφερα να τοποθετήσω και τα πέταξα) αναρωτιέμαι αν αξίζει αν δώσω 10 ευρώ για να προστατεύσω την οθόνη ενός κινητού αξίας 140 ευρώ από μια ενδεχόμενη γρατζουνιά.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ως γνωστόν τα smartphones δεν έχουν και πολυ μεγάλες αντοχές από μπαταρία αν κάνεις μια αξιοπρεπή χρήση αποφάσισα να πάρω μια 2η μπαταρία μαζί με φορτιστή. Πήρα αυτή και προς το παρόν φαίνεται να λειτουργεί κανονικά.

 

Έχω όμως κάποιες απορίες:

 

1.Ο φορτιστής δεν έχει ένδειξη για το πότε γεμίζει η μπαταρία, οπότε πως θα ξέρω πόσο να την αφήσω πάνω και αν την αφήσω πολύ υπάρχει κίνδυνος φθοράς ή άλλος κίνδυνος??

 

2.Όταν τελειώνει η πρώτη μπαταρία και βάζω την 2η το κινητό δεν αντιλαμβάνεται πως προηγήθηκε κάποια φόρτιση και καταλαβαίνει πως είναι η ίδια μπαταρία με μεγαλύτερη αυτονομία ξαφνικά. Αυτό τρελαίνει τα στατιστικά όμως? Μου δείχνει π.χ. τώρα ότι είναι με την μπαταρία για 17 ώρες ενώ είναι τις μισές (την άλλαξα στις 8 ώρες και έβαλα την γεμάτη). Με λίγα λόγια αν συνεχίσω έτσι το κινητό θα καταλαβαίνει πως η μπαταρία του δεν τελειώνει ποτέ και εκεί που μειώνεται ότι αυξάνεται πάλι ως δια μαγείας. Έτσι και τα στατιστικά του τι χρησιμοποίησε την μπαταρία ενδεχομένως να είναι αλλοιωμένα καθώς εικονικά δεν θα έχει χρησιμοποιηθεί μπαταρία.

Τι μπορώ να κάνω ως προς το θέμα?Δεν υπάρχει καμιά εφαρμογή που να δηλώνω την αλλαγή μπαταρίας και να το αντιλαμβάνεται ως φόρτιση ή να αναγνωρίζει με κάποιο τρόπο ότι είναι άλλη μπαταρία??

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας αυτές τις τιμές για screen protectors (και έχοντας δώσει ήδη 2 φορές από 3-4 ευρώ για screen protectors που τελικά δεν κατάφερα να τοποθετήσω και τα πέταξα) αναρωτιέμαι αν αξίζει αν δώσω 10 ευρώ για να προστατεύσω την οθόνη ενός κινητού αξίας 140 ευρώ από μια ενδεχόμενη γρατζουνιά.

Η αγορά screen protectors, θηκών ή οποιουδήποτε άλλου αξεσουάρ είναι αποκλειστικά δικό σου θέμα. Αν το κινητό είχε gorilla glass φυσικά και δε θα έβαζα προστατευτική μεμβράνη. Δεν έχει όμως...

 

Από την άλλη επειδή είχα πέσει στην παγίδα κι εγώ είχα δώσει 2 φορές 3-4€ για αγορά σετ 6 μεμβρανών τις οποίες μετά τις πέταξα όλες, αγόρασα μία με 8€ την οποία και κρατώ. Στην πρώτη περίπτωση πέταξα 6-8€ στα σκουπίδια, στη δεύτερη περίπτωση όχι.;)

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά screen protectors, θηκών ή οποιουδήποτε άλλου αξεσουάρ είναι αποκλειστικά δικό σου θέμα. Αν το κινητό είχε gorilla glass φυσικά και δε θα έβαζα προστατευτική μεμβράνη. Δεν έχει όμως...

 

Από την άλλη επειδή είχα πέσει στην παγίδα κι εγώ είχα δώσει 2 φορές 3-4€ για αγορά σετ 6 μεμβρανών τις οποίες μετά τις πέταξα όλες, αγόρασα μία με 8€ την οποία και κρατώ. Στην πρώτη περίπτωση πέταξα 6-8€ στα σκουπίδια, στη δεύτερη περίπτωση όχι.;)

Η αγορά ακριβής μεμβράνης φίλε μου δεν είναι μονόδρομος. Και γω πήρα ένα σετ 6 τεμαχίων και έχω "ντύσει" 2 blade τις οποίες φοράνε εδώ και 7 μήνες και πρέπει να προσέξεις αρκετά για να δεις ότι υπάρχει μεμβράνη. Α.... μου έχουν περισσέψει και 4 μεμβράνες. Όποτε μη λέμε ότι με τις φτηνές θα πετάξουμε τα λεφτά μας.

Δεν θα διαφωνήσω ότι υπάρχουν και φτηνές μεμβράνες που είναι απαράδεκτες αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μάλλον μετά από κάθε αλλαγή μπαταρίας με μία πλήρως φορτισμένη θα έπρεπε να κάνεις wipe battery stats γιατί, σε λίγο μπορεί να μη καταλαβαίνει αν έχεις γεμάτη ή άδεια μπαταρία για τον ίδιο λόγο που χρειάζονται calibrate(wipe ουσιαστικά) οι μπαταρίες μετά από αλλαγή ROM.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά μάλλον μετά από κάθε αλλαγή μπαταρίας με μία πλήρως φορτισμένη θα έπρεπε να κάνεις wipe battery stats γιατί, σε λίγο μπορεί να μη καταλαβαίνει αν έχεις γεμάτη ή άδεια μπαταρία για τον ίδιο λόγο που χρειάζονται calibrate(wipe ουσιαστικά) οι μπαταρίες μετά από αλλαγή ROM.

 

Ε ναι αλλά έτσι δεν γίνεται δουλειά, γιατί τα στατιστικά θα είναι πάντα μιας φόρτισης άρα και μη επαρκή για βελτιστοποίηση της απόδοσης, οπότε τελικά το να πάρει κανείς 2η μπαταρία είναι βλακεία και είναι αποδοτικό μόνο για περίπτωση ανάγκης?

 

Δεν υπάρχει κανένας τρόπος, με καμιά εφαρμογή πχ να αναγνωρίζει ότι άλλαξα μπαταρία? Ή έστω να του το λέω εγώ, και να μην χαλάνε έτσι τα στατιστικά.

 

(αν σου είναι εύκολο εξήγησε καλύτερα αυτό με τον λόγο που "χρειάζονται calibrate(wipe ουσιαστικά) οι μπαταρίες μετά από αλλαγή ROM")

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά ακριβής μεμβράνης φίλε μου δεν είναι μονόδρομος. Και γω πήρα ένα σετ 6 τεμαχίων και έχω "ντύσει" 2 blade τις οποίες φοράνε εδώ και 7 μήνες και πρέπει να προσέξεις αρκετά για να δεις ότι υπάρχει μεμβράνη. Α.... μου έχουν περισσέψει και 4 μεμβράνες. Όποτε μη λέμε ότι με τις φτηνές θα πετάξουμε τα λεφτά μας.

Δεν θα διαφωνήσω ότι υπάρχουν και φτηνές μεμβράνες που είναι απαράδεκτες αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

 

Δεν το λέω γενικά, για μένα το λέω γιατί πιστεύω πως δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να κολήσω σωστά ένα screen protector. Πάντα θα έχει φυσαλίδες και δεν φεύγουν ούτε με πιστωτική ούτε με τπτ και στο τέλος θα χαλάσω και την οθόνη απ την πίεση. Δοκίμασα με 6-7 φθηνές μεβράνες και τελικά τις πέταξα. Δεν έκρινα την ποιότητα τους αλλά την ανικανότητα μου να τις τοποθετήσω που δεν ξέρω αν οφείλεται στην αδεξιοτητα μου ή στην κακή τους ποιότητα.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

(αν σου είναι εύκολο εξήγησε καλύτερα αυτό με τον λόγο που "χρειάζονται calibrate(wipe ουσιαστικά) οι μπαταρίες μετά από αλλαγή ROM")

 

Όταν αλλάζεις συχνά ROM βάζεις μία νέα ROM(πιθανώς με διαφορετική διαχείριση ενέργειας από την προηγούμενη) να δουλέψει με battery stats που έχει καταγράψει η παλιότερη ROM, έτσι ενώ το κινητό με τη νέα ROM έχει καταναλώσει λιγότερη ενέργεια και έχει περισσέψει μπαταρία ακολουθεί τα stats που έχει καταγεγραμμένα και "πιστεύει" πως δεν έχει μπαταρία ενώ στην πραγματικότητα έχει.

 

Με την ίδια λογική, όταν το κινητό λειτουργεί με μία διαφορετική μπαταρία πλήρως φορτισμένη και μάλιστα διαφορετικής χωρητικότητας, είναι λογικό να "μπερδεύεται".

 

Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει από όσα έχω διαβάσει όσο έχω ασχοληθεί με τις Custom Roms του Blade.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω γενικά, για μένα το λέω γιατί πιστεύω πως δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να κολήσω σωστά ένα screen protector. Πάντα θα έχει φυσαλίδες και δεν φεύγουν ούτε με πιστωτική ούτε με τπτ και στο τέλος θα χαλάσω και την οθόνη απ την πίεση. Δοκίμασα με 6-7 φθηνές μεβράνες και τελικά τις πέταξα. Δεν έκρινα την ποιότητα τους αλλά την ανικανότητα μου να τις τοποθετήσω που δεν ξέρω αν οφείλεται στην αδεξιοτητα μου ή στην κακή τους ποιότητα.

 

την ωρα που την ξεκολλας απο το χαρτακι την πιεζεις με την πιστωτικη.

καπως ετσι:

Link to comment
Share on other sites

την ωρα που την ξεκολλας απο το χαρτακι την πιεζεις με την πιστωτικη.

καπως ετσι:

Ακριβώς...δεν θέλει κόπο...θέλει τρόπο;)

 

 

2.Όταν τελειώνει η πρώτη μπαταρία και βάζω την 2η το κινητό δεν αντιλαμβάνεται πως προηγήθηκε κάποια φόρτιση και καταλαβαίνει πως είναι η ίδια μπαταρία με μεγαλύτερη αυτονομία ξαφνικά. Αυτό τρελαίνει τα στατιστικά όμως? Μου δείχνει π.χ. τώρα ότι είναι με την μπαταρία για 17 ώρες ενώ είναι τις μισές (την άλλαξα στις 8 ώρες και έβαλα την γεμάτη). Με λίγα λόγια αν συνεχίσω έτσι το κινητό θα καταλαβαίνει πως η μπαταρία του δεν τελειώνει ποτέ και εκεί που μειώνεται ότι αυξάνεται πάλι ως δια μαγείας. Έτσι και τα στατιστικά του τι χρησιμοποίησε την μπαταρία ενδεχομένως να είναι αλλοιωμένα καθώς εικονικά δεν θα έχει χρησιμοποιηθεί μπαταρία.

Τι μπορώ να κάνω ως προς το θέμα?Δεν υπάρχει καμιά εφαρμογή που να δηλώνω την αλλαγή μπαταρίας και να το αντιλαμβάνεται ως φόρτιση ή να αναγνωρίζει με κάποιο τρόπο ότι είναι άλλη μπαταρία??

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις κλείσεις και να ξανανοίξεις το κινητό και να δεις αν οι ώρες χρήσης της νέας μπαταρίας συμφωνούν?

Και γω κάποιες φορές βάζω 2η μπαταρία φορτισμένη σε δικό της φορτιστή και όντως στο πρώτο άνοιγμα του τηλεφώνου στα στατιστικά βγάζει άλλα ντ'άλλα. Με κλείσιμο και ξανανοιγμα του κινητού οι ώρες χρήσης της μπαταρίας δείχνουν να συμφωνούν.

Όπως και να 'χει όμως (δηλ. ακόμα και αν σου δείχνει τελικά σωστά τις ώρες χρήσης) στα στατιστικά θα γίνει ένα μικρό μπέρδεμα.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς...δεν θέλει κόπο...θέλει τρόπο;)

 

Θα κάνω καμιά δοκιμή ακόμα, μου έχουν μείνει 3 απ τα φτηνά, το πολύ πολύ να τα πετάξω κι αυτά...

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...