Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έκανα στο ΙΝΚΑ,

 

Μου ζητάνε 25ε για να φύγω που αν αποφασίσω να φύγω δεν τα πληρώνω, αλλά δεν ξέρω την διαδικασία που μπορώ να ακολουθήσω. Το κακό είναι ότι όλοι αυτοί που παίρνω τηλ έχουν voda.

Link to comment
Share on other sites

Α) Δεν είναι τεχνικά εφικτό να ελέγχει η εταιρεία αν έχεις μέσα στο σπίτι σου σήμα ή όχι. Πριν κάνεις φορητότητα στη Vodafone έπρεπε να είχες κοιτάξει στο θέμα του σήματος στο σπίτι σου.

Β) Δεν σε υποχρεώνει κανείς να το αγοράσεις.

Γ) Διαφημίζουν 99,9% πληθυσμιακή και ΟΧΙ γεωγραφική κάλυψη.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Α) Δεν είναι τεχνικά εφικτό να ελέγχει η εταιρεία αν έχεις μέσα στο σπίτι σου σήμα ή όχι. Πριν κάνεις φορητότητα στη Vodafone έπρεπε να είχες κοιτάξει στο θέμα του σήματος στο σπίτι σου.

Β) Δεν σε υποχρεώνει κανείς να το αγοράσεις.

Γ) Διαφημίζουν 99,9% πληθυσμιακή και ΟΧΙ γεωγραφική κάλυψη.

A)το πρόβλημα είναι γνωστό σε αυτούς για όλη την περιοχή από τον φεβρουάριο του 2010. όταν άρχισα να παραπονιέμε αυτό που απαντούσαν είναι ότι γνωρίζουν το πρόβλημα, όταν έκανα το συμβόλαιο θα έπρεπε να με είχαν ενημερώσει. Το ότι έπρεπε να το κοιτάξω ναι λάθος μου.

Β)με υποχρεώνουν έμεσα

γ) η περιοχή έχει 20.000 κατοίκους και πιάνει σε ορισμένα σημεία μόνο δλδ το 0,2% του πλυθισμού που δεν καλύπτετε είμαστε εμεις??? Σε αυτή την ερώτηση να σε προλάβω μου έιπαν ότι έχει μερικη κάλυψη που φυσικά δεν φτάνει για τηλέφωνο. διάβασε καλύτερα τι γράφω δεν αντέχω άλλες ίδιες τυποποιημένες απαντήσεις σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Σε παρομοια περιπτωση που ειχαμε κανει και εμεις ομαδικα τηλεφωνηματα στην βονταφον οτι ειχαμε χοντρο προβλημα με το σημα σε 4 μηνες βαλανε κεραια στην περιοχη.Πιστευω οτι εφοσον σου εχουν στειλει αυτο το μηνυμα .. (και μεις λαβαμε τα ιδια) συντομα κατι θα κανουν.
Link to comment
Share on other sites

ναι η αλήθεια είναι ότι επικοινώνησαν μαζί μου εχθές για να μου προσφέρουν το vodafone full σήμα με έκπτωση κατ' εξαίρεση και περιμένω να δω την έκπτωση.
Link to comment
Share on other sites

Σε παρομοια περιπτωση που ειχαμε κανει και εμεις ομαδικα τηλεφωνηματα στην βονταφον οτι ειχαμε χοντρο προβλημα με το σημα σε 4 μηνες βαλανε κεραια στην περιοχη.Πιστευω οτι εφοσον σου εχουν στειλει αυτο το μηνυμα .. (και μεις λαβαμε τα ιδια) συντομα κατι θα κανουν.

 

το συντομα που το ειδες ηθελα να ξερω; . το ιδιο ειχα λαβει και εγω και το σημα βελτιωθηκε σε περιπου 6 μηνες. αλλα ητανε σπασιμο. διοτι η εταιρεια ηθελε να βελτιωσει το σημα και ητανε κολλημα των εξωτερικων παραγοντων . οποτε μην εισαι σιγουρος/η οτι θα εχεις καλο σημα σε 4 μηνες .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

το συντομα που το ειδες ηθελα να ξερω; . το ιδιο ειχα λαβει και εγω και το σημα βελτιωθηκε σε περιπου 6 μηνες. αλλα ητανε σπασιμο. διοτι η εταιρεια ηθελε να βελτιωσει το σημα και ητανε κολλημα των εξωτερικων παραγοντων . οποτε μην εισαι σιγουρος/η οτι θα εχεις καλο σημα σε 4 μηνες .

 

Δεν ειπα οτι ειμαι σιγουρος απλα ανεφερα την δικια μας περιπτωση..εννοειται οτι οτι λεμε δεν ειναι τιποτα σιγουρο εφοσον δεν εξαρτατε απο εμας αλλα απο τις εταιρειες απλα αναφερουμε τις περιπτωσεις.Το συντομα ειναι σχετικο..σε σχεση με καποιους που τους βαλανε κεραιες μετα απο 10 μηνες η ποτε..το 4μηνο εμενα μου φαινεται συντομο..

 

και μερικες φωτογραφιες απο Γερμανια..κεραιες ειδα ακομα και σε εκκλησια πανω αλλα με το 3gs δεν μπορεσα να τραβηξω βραδυ

http://www.bilderload.com/bild/69530/imageYHITP.jpg http://www.bilderload.com/bild/69531/image2GZAZM.jpg

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

έκανα στο ΙΝΚΑ,

 

Μου ζητάνε 25ε για να φύγω που αν αποφασίσω να φύγω δεν τα πληρώνω, αλλά δεν ξέρω την διαδικασία που μπορώ να ακολουθήσω. Το κακό είναι ότι όλοι αυτοί που παίρνω τηλ έχουν voda.

 

Φίλε μου αν διαβάσεις 1-2 σελίδες πιο πάνω θα δεις τι γίνεται με τις κεραίες και ίδίως τώρα που ήταν οι δημοτικές εκλογές και είχαν λυσσάξει οι δημαρχαίοι... δεν εξαρτάται από την κάθε εταιρία μόνο. Κάνε λίγο υπομονή και αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση στον επόμενο μήνα (π.χ. να σηκωθούν τίποτα "κοιμισμένες" ή "χαμηλωμένες" κεραίες, γιατί για εγκατάσταση νέας δεν νομίζω οτι θα δεις κάτι για κανένα χρόνο!), πήγαινε σε κατάστημα και ξεκίνα τη διαδικασία διακοπής, αναφέροντας οτι δεν έχεις σήμα στο σπίτι. Ή που θα πάρεις το full σημα με τρελλή έκπτωση, ή που θα φύγεις...Τα λεφτά που σου ζητάνε να πληρώσεις υποθέτω είναι από επιδότηση που πήρες για τη συσκευή? Αν ναι δεν μπορείς να το αποφύγεις αυτό, αλλιώς δεν υπάρχουν άλλα έξοδα διακοπής.

 

Το αν σε ξεβολεύει λόγω των φίλων σου είναι ένα θέμα, προφανώς ενα κινητό το παίρνεις για να μιλάς και εκτός του σπιτιού σου όμως, οπότε πρέπει να επιλέξεις τι πραγματικά σε συμφέρει. Για το σήμα πάντως δεν μπορεί να σε βοηθήσει ούτε το ΙΝΚΑ ούτε η ΕΕΤΤ (και φυσικά ούτε και το τρομακτικό, είναι μικρή γειτονιά το νετ!!). Αυτοί φρόντισαν να έχεις 1 μήνα δικαίωμα υπαναχώρησης στη σύμβαση, για την περίπτωση ακριβώς που δεν θα ήσουν ικανοποιημένος από αυτό που αγόρασες....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχει παρατηρήσει κανείς απο χθές αυξομειώσεις (κυρίως πτώση ως και καθόλου) στο 3G σήμα της voda?
mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

Από την Πέμπτη το βράδυ μέχρι σήμερα το μεσημέρι δεν είχα καθόλου σήμα 3G.:(

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι στο κομμάτι αυτό που αναφέρεις γίνεται εύκολα handover από 3g σε gsm.Όμως πρόβλημα κάλυψης 3g δε θα'λεγα ότι υπάρχει.Σε εσωτερικούς χώρους στην Π.Π.Γερμανού υπάρχει κανονικά 3g (π.χ. πλαίσιο, tre marie και στα διπλανά καφέ), όπως και στην Σβώλου(εκεί, μόνο σε κάτι μπυραρίες έχω πάει για να πω την αλήθεια, όποτε δεν παίρνω κι όρκο αν έχει πρόβλημα και σε άλλους χώρους:p)

 

Στην Αγίας Σοφίας κάνει όντως πολύ εύκολα handover σε gsm, όμως και πάλι σε εσωτερικούς χώρους υπάρχει κανονικά σήμα 3g-προφανώς όχι σε υπόγεια, όπως και καμιά άλλη άλλωστε).Πιο αδύναμο σε εσωτερικούς χώρους είναι απ' το ύψος της Μητρόπολης και κάτω, όπως και σε κάποια λίγα ισόγεια στην Προξένου Κορομηλα, καθώς επίσης και σε εξωτερικούς χώρους στην Μητροπόλεως,νομίζω κάπου στο ύψος της μητροπολίτου Ιωσήφ.

 

Γενικά όμως στα ίδια σημεία δεν έχω δει κάποια τρομερή υπεροχή της Κοσμοτε, στα ίδια επίπεδα κυμαίνονται και οι 2.

 

Στην Σοφούλη κάνε υπομονή με το edge προς το παρόν και ευχαριστημένος να' σαι:p Αν και κάπου πολύ κοντά στην Σοφούλη υπάρχει σταθμός βάσης με 3g, όμως για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω ακριβή διεύθυνση.Τι να σου κάνει όμως κι αυτος; Τι να πρωτοκαλύψει; Εκεί πέρα οι 2 «μεγάλες» την έχουν πληρώσει ακριβά.

 

με την λέξη handover εννοείς την αλλαγή του σηματος από gsm και το αντίστροφο; εάν κατάλαβα καλά.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Και για όποιον θέλει έναν υποτυπώδη χάρτη κάλυψης για το 3G της Vodafone, ας πατήσει εδώ

 

http://www.mobileworldlive.com/coverage.asp

Link to comment
Share on other sites

Και για όποιον θέλει έναν υποτυπώδη χάρτη κάλυψης για το 3G της Vodafone, ας πατήσει εδώ

 

http://www.mobileworldlive.com/coverage.asp

 

χωρις αμφιβολια δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα ο χαρτης ετσι kots??

Link to comment
Share on other sites

Και ναι και όχι! Προσωπικά μπορώ να μιλήσω για συγκεκριμένες διαδρομές που έχω κάνει και χρησιμοποιούσα το κινητό!

 

1) Στην διαδρομή Άγιοι Θεόδωροι-Λάρισα υπάρχει όντως συνεχής κάλυψη 3g στην Εθνική οδό, πέραν 1 σημείου μετά το ύψος των Μικροθηβών στον ν. Μαγνησίας, ανάμεσα στα βουνά όπου χάνεται για περίπου 50 μέτρα το σήμα εντελώς(λογικό αυτό βέβαια);) Σε όλη την υπόλοιπη διαδρομή, με κλειδωμένη τη συσκευή σε 3G υπάρχει συνεχής κάλυψη 3g.

 

2)Στη διαδρομή Λάρισα-Τρίκαλα επίσης υπάρχει συνεχής κάλυψη 3g. Σε κάποια δύσκολα σημεία πάλι χάνεται το σήμα μερικές φορές, αλλά για λίγα μέτρα επίσης.

 

3)Στη διαδρομή Λάρισα-Θεσσαλονίκη υπάρχει επίσης συνεχής κάλυψη 3g και μάλιστα ακόμη και σε σημεία που δεν έχει καλύψει η Cosmote τόσα χρόνια, παρά τους ιστούς που έχει τοποθετήσει. Εξαίρεση κάποια σημεία έξω από την Κατερίνη όπου ναι μεν υπάρχει κάλυψη, αλλά μέτρια.

 

4)Τα παράλια του νομού Λαρίσης καλύπτονται σχεδόν στο σύνολο από ισχυρή 3g κάλυψη, όπως και η διαδρομή από Λάρισα μέχρι Αγιά.

 

5)Η διαδρομή Αλμυρός-Βόλος καλύπτεται σχεδόν στο σύνολο με 3g, με εξαίρεση κάποια πιο δύσκολα σημεία,όπου το σήμα είναι αδύναμο ή μέτριο.

 

6)Η διαδρομή Θεσσαλονίκη-Καβάλα με εξαίρεση κάποια πραγματικά λίγα σημεία καλύπτεται κανονικά με 3g, το ίδιο και Θεσσαλονίκη-Βέροια.

 

7)Τα παράλια του νομού Θεσπρωτίας(από Νέο Μαυρούδι προς Ηγουμενίτσα κι έπειτα προς Πάργα και μέχρι Καστροσυκιά, δηλαδή κάποια χιλιόμετρα πριν την Πρέβεζα) καλύπτονται με ισχυρό 3g.

 

8)Σχεδόν όλο το 1ο πόδι καθώς και το μεγαλύτερο μέρος του 2ου ποδιού της Χαλκιδικής έχουν εδώ και πάνω από χρόνο καλυφθεί με 3g. Σε κάποια σημεία καλύτερη είναι η Vf από Cosmote, σε άλλα η Cote απ'την Vf, αλλά σε γενικές γραμμές καλύπτουν ίδιες διαδρομές-περιοχές.

 

9)Δε θυμάμαι καθόλου την διαδρομή Θεσσαλονίκη-Σέρρες, αλλά μπορείς να μας κατατοπίσεις εσύ φαντάζομαι :p

 

10)Επίσης, δε θυμάμαι και πολλά για την διαδρομή Λαμία-Αθήνα. Θυμάμαι ότι υπάρχει κάλυψη 3g στα πιο πολλά σημεία, αλλά όχι πού υστερεί.

 

11)Χαλκίδα-Νέα Αρτάκη-Ψαχνά και τα γύρω χωριά καλύπτονται με καλό 3g.

 

Να σημειώσω πως στις διαδρομές αυτές καλύπτονται πολύ καλά και τα παρακείμενα χωριά και φυσικά ότι σε κάποια δύσκολα σημεία, όπως μεταξύ βουνών η κάλυψη αδυνατίζει ή εξασθενεί εντελώς για μερικά μέτρα. Αυτό βέβαια δεν αποτελεί μειονέκτημα της Vf, αλλά και των υπολοίπων εταιριών.

 

Δε συζητάω δε για Θεσσαλονίκη όπου πραγματικά οι Vf-Cosmote είναι αιώνες μπροστά από Wind.

 

Γενικά, αν παρατηρήσεις τον χάρτη 3g κάλυψης της Cosmote στο site της που είναι λίγο πιο αναλυτικός, μπορείς να έχεις μία εικόνα και για την κάλυψη 3g του δικτύου της Vodafone. Πραγματικά έχουν γίνει άμεσα συγκρίσιμες πλέον.

 

Ο χάρτης αυτός στο Gsmworld είναι μεν υποτυπώδης, αλλά ανταποκρίνεται σε μεγάλο βαθμό στην κάλυψη 3g γενικά. Και γω όταν τον είδα δεν το πίστευα, αλλά παρατηρώντας στη συνέχεια στο Google maps τις περισσότερες διαδρομές που έχω κάνει, είδα πως όντως είναι πολύ κοντά σε αυτό που βίωσα.

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

τώρα με τον Καλλικράτη έχει αλλάξει το καθεστώς αδειοδότησης; Τι είναι αυτό που ισχύει τελικά;

 

Ναι! Τώρα οι μίζες πάνε σε λιγότερους...

 

 

Είναι κανείς περιοχές Σιδηροκάστρου, Ηρακλείας, Δασοχώρι, Λιθότοπος και γενικά περιοχή Κερκίνης να μας πεί πώς είναι το 3G εκεί?

Link to comment
Share on other sites

οκ μείνει ήσυχος εάν μάθω κάτι θα σε ενημερώσω άμεσα.

 

εχει περασει ποσος καιρος και δεν εχει αλλαξει τιποτα απολυτως... (κηφισια)

 

και δεν ειναι μονο το προβλημα με την καλυψη (1 στις 2 κλησεις, χαμενη)

ειναι και η ελλειψη ενημερωσης για το τι και ποτε...

αρκετες κλησεις στην εξυπηρετηση πελατων, οπου παντα το σημειωναν και παντα θα μας απαντουσαν σε 4-5 μερες.... και μετα η απολυτη σιωπη....

και εχει βγει και διαφημιση για την εξυπηρετηση πελατων της voda...

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι να βαλει και η vodafone Εdge,το 3g θα αργησει να επεκταθει και ειναι λιγο δυσκολο να το πυκνωσουν γιατι εχει πολυ μικρο μηκος κυματος και θα χρειαστουν αρκετες προσθηκες κεραιων σε ολες τις περιοχες,εκτος και βγαλουν φασμα για το 850 Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

H vodafone έχει εδώ και πολύ καιρό edge στο δίκτυό της... Ίσως στην περιοχή σου να μην υπάρχει, αλλά γενικά υπάρχει και είναι και πολύ γρήγορο!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Ναι! Τώρα οι μίζες πάνε σε λιγότερους...

 

 

Είναι κανείς περιοχές Σιδηροκάστρου, Ηρακλείας, Δασοχώρι, Λιθότοπος και γενικά περιοχή Κερκίνης να μας πεί πώς είναι το 3G εκεί?

 

Στο σιδηροκαστρο εχει 3G oxi ομως στα χωρια γυρω απο την κερκινη

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Έγινε κάτι με το 3G στην Πάτρα;

Ξαφνικά ψάχνουμε 3G σήμα με το κυάλι!

Κρίμα, γιατί πριν από 1 μήνα η κατάσταση ήταν σχεδόν ιδανική...

Link to comment
Share on other sites

Στο σιδιροκαστρο εχει 3G oxi ομως στα χωρια γυρω απο την κερκινη

Είσαι απόλυτα σίγουρος? Θα κάνεις καμια βόλτα όποτε μπορέσεις να δούμε?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι απόλυτα σίγουρος? Θα κάνεις καμια βόλτα όποτε μπορέσεις να δούμε?

 

Θα σου πω πριν 6 μηνες που πηγα κατα κει που ακριβως ειχε.Στα ποροια επαιρνα μηνυμα περιαγωγης απο τα Σκοπια!!"Ακουσα" οτι εβαλαν κεραια στην ροδοπολη αλλα και 3g να πιανει στην ροδοπολη απιθανο να εχουν τα χωρια γυρω απο την κερκινη.Στα χωρια που εκανα βολτα τον γυρω τις κερκινης και στοπ για καφε στον λιθοτοπο δεν υπηρχε ιχνος 3G μονο GSM ουτε καν Edge φυσικα..(τελευταια φορα που πηγα ηταν τον Μαιο) Αν εχει αλλαξει κατι αμεσα στο σημα 3G εκει δεν γνωριζω ουτε και καποιον εχω φιλο η γνωστο κατα κει.Το μονο που μπορω να σου προτεινω ενα τηλ στο καταστημα vodafone της ΗΡΑΚΛΕΙΑΣ 23250-25050 και να σου πουν αν γνωριζουν πως ειναι το 3G εκει.. Φυσικα αν παω θα σε ενημερωσω αλλα πιστευω οτι με ενα τηλ ισως βγαλεις ακρη.

Προκειται να ερθεις κατα δω???

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...