Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξηλωμα θέλουν οι δήμαρχοι,όχι οι κεραιες,αλλά δεν είναι επί της παρούσης.....

 

Κανένα νέο με την επέκταση της 3ης γενιάς; (μέρη που επεκταθηκε ή πρόκειται να επεκταθεί; ) :)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο με την επέκταση της 3ης γενιάς; (μέρη που επεκταθηκε ή πρόκειται να επεκταθεί; ) :)

 

μέσα στο 2009.... Όλη η επικράτεια :)

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περιοχή πάντως στο δήμο Νίκαιας με Κορυδαλλό το σήμα 3g δεν είναι ότι καλύτερο. Ενώ παλαιότερα είχα 3g φουλ τον τελευταίο καιρό το τηλέφωνο γυρίζει σε gsm. Αντίθετα η cosmote είναι συνεχώς σε 3g.
Link to comment
Share on other sites

μέσα στο 2009.... Όλη η επικράτεια :)

 

Από το στόμα σου και στης vodafone το αυτί :p Γιατί όπως τα βλέπω τα πράγματα έχει μείνει πάρα πολύ πίσω σε σχέση με τις άλλες στην επαρχία... Εκτός αν μιλάς μόνο για επαρχιακές πόλεις (όπως π.χ. Φάρσαλα, Σοφάδες, Μουζάκι πάντα για την περιοχή μου μιλάω) επομένως ναι,είναι εφικτό μέσα στο 2009 να καλυφθούνε όλες. Αλλά αν δω 3g στο Πήλιο θα μου κάνει εντύπωση,πράγματι,θα προτιμούσα να δώσει τουλάχιστον σε αυτή την περίπτωση βάση στο GSM με κάποιο ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΟ σχεδιασμό ιδιαίτερα ανάμεσα στις αλλαγές που κάνει το κινητό(handoffs) καθώς κινείσαι μέσα στο Πήλιο,που λόγω τις ιδιαίτερης μορφολογίας του δε ξέρουν οι κάτοικοι που χρησιμοποιούν Vodafone τι σημαίνει κινητό "εν κίνησει" (το ίδιο ισχύει και για Cosmote) Πάντως φέτος η Vodafone δείχνει να είναι ΠΟΛΥ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΗ στο GSM σε σχέση με πριν 1-2 χρόνια,στη Θεσσαλία έχει αλλάξει πολύ η εικόνα του δικτύου της:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περιοχή πάντως στο δήμο Νίκαιας με Κορυδαλλό το σήμα 3g δεν είναι ότι καλύτερο. Ενώ παλαιότερα είχα 3g φουλ τον τελευταίο καιρό το τηλέφωνο γυρίζει σε gsm. Αντίθετα η cosmote είναι συνεχώς σε 3g.

 

 

Μα στις περιοχές αυτές δεν έχει μείνει ιστός για ιστός!!Πώς να έχεις σήμα τότε;Ακόμη και να υπάρχει κάλυψη αυτή είναι από πιο μακρινές κεραίες ή από τις καμουφλαρισμένες που τους έχουν απομείνει :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μα στις περιοχές αυτές δεν έχει μείνει ιστός για ιστός!!Πώς να έχεις σήμα τότε;Ακόμη και να υπάρχει κάλυψη αυτή είναι από πιο μακρινές κεραίες ή από τις καμουφλαρισμένες που τους έχουν απομείνει :rolleyes:

 

Στις συγκεκριμένες περιοχές δραστηριοποιούνται έντονα τα μέλη του κυνηγητικού συλλόγου όπως και στην Δραπετσώνα. Εχουν πέσει τουφεκιές στους ιστούς ενώ πάνω βρίσκονταν οι τεχνικοί...κάτι σαν μπεκάτσες ας πούμε;)

Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω και εγώ για την περιοχή στους πρόποδες της Πάρνηθας και συγκεκριμένα στη λεωφόρο Πάρνηθος σήμα σχεδόν μηδέν. Ήμουν σε κλειστό χώρο και δεν έπιανε τίποτα, ενώ όταν βγήκα στο δρόμο ένα με δύο νταμάκια και μιλούσες πολύ δύσκολα. Αντίθετα στο άλλο τηλέφωνο που έχω cosmote και σήμα καλό (και 3g) και μια χαρά μιλούσα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα έχει διευκρινιστεί εδώ και πολύ καιρό!Πού οφείλεται ακριβώς; :confused: Άντε να μας πει κανείς :p

 

Επίσης,γνωρίζει κανείς πότε θα αξιωθει η εταιρία να βγάλει έναν χάρτη κάλυψης;Έστω σαν της Wind!Όλες οι εταιρίες του group έχουν χάρτη!Όχι σαν αυτόν της ελληνικής βεβαιως!! :mad:

 

Τέλος,ενίσχυση της κάλυψης hspa χρειάζεται σε πόλλές περιοχές της ανατολικής Θεσσαλονίκης!

 

Υ.Γ.:Παρατήρησα στην ανατολική Θεσ/νίκη,στο ύψος της σχολής τυφλών,ότι η κάλυψη 3g αυξήθηκε και πλέον κυμαίνεται σε άψογα επίπεδα!Να υποθέσουμε ότι τοποθετηθηκε ιστός;

Link to comment
Share on other sites

Στην Αμφιάλη στο Κερατσίνι φαίνεται να υπάρχει ένα προβληματάκι εδώ και μια εβδομάδα με Vodafone αλλά ΚΑΙ Cosmote, ενώ έχει καλό 3G σήμα, η σύνδεση τρώει άπειρα "κολλήματα" (μια λειτουργεί, μία δεν λειτουργεί για ώρα και μετά ξανά πάλι) ενώ μόνο σε GPRS δίκτυο φαίνεται να είναι σταθερή η σύνδεση.
Link to comment
Share on other sites

Νοτια προαστια ...σημα καμπανα ζε 3G αν εξαιρεσης την Α.Γλυφαδα που εκει χανεται και αυξομοιωνεται συνεχως...
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εδω και ενα μηνα παρατηρειται ενα προβλημα με το σημα στην περιοχη της καλλιθεας.Συγκεκριμενα μεσα στο σπιτι δεν εχει καθολου σημα.Πηρα παρα πολλες φορες στην εξυπηρετηση πελατων και ολο λενε να καταγραψουμε το προβλημα και θα σας ειδοποιησουμε..Αποτελεσμα μηδεν.

Μπορει και να ξηλωσαν καμια κεραια και να μην το λενε.

Link to comment
Share on other sites

Στην Καλλιθέα δεν ήταν που ξήλωσαν 7 κεραίες της Vodafone,9 της Wind και 3 της Cosmote πριν μερικές βδομάδες;; ;)

 

 

Επίσης,σημερα είδα μια μικρή αφίσα σε στάση λεωφορείου στο δήμο Συκεών,στην Θεσ/νίκη και μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι!!

 

Χτες είχαν οι κάτοικοι του δήμου Συκεων "ανοικτή συνέλευση" άκουσον-άκουσον στο δημαρχείο ώστε να αποφασίσουν τι θα κάνουν με τις κεραίες κινητής οι οποίες στην περιοχή μας όπως χαρακτηριστικά ανέφερε η αφίσα "μολύνουν τον αέρα μας" και επιπλέον "οι εταιριες κινητής έχουν τα σπίτια μας για εργαστήρια πειραμάτων" και άλλα τέτοια κουλά πράγματα τα οποία μόνο γέλιο προξενούν όταν τα διαβάσεις!

 

Καθομουν πραγματικά και απορούσα μέχρι πού μπορεί να φτάσει η ηλιθιοτητα του ανθρώπινου είδους αλλά σημερα το διαπίστωσα βλέποντας τα γραφόμενα της αφίσας.:lol: Οι κάτοικοι του εν λόγω δημου της Θεσ/νίκης που έχουν τέτοιους σκοπούς είναι πραγματικά για λύπηση διότι το IQ τους τελικά αποδεικνύεται εξαιρετικά χαμηλό.

 

Απορώ ποιες άλλες κεραίες θα ξηλώσουν!Δεν έμειναν και πολλές σε ολόκληρο δήμο!3-4 της Κοσμοτέ,2 της Vodafone και 2 της Wind!Αν τις ξηλώσουν κι αυτές πάει η κάλυψη ακόμη και σε εξωτερικούς χώρους!!! :mad:

 

Οι εταιρίες κινητής πρέπει να δράσουν άμεσα στην περιοχή για να εξασφαλίσουν βασικές άδειες(αν δεν τις έχουν),αλλιώς θα τα βρούνε σκούρα μ'αυτούς τους πιθήκους...Ας ελπίσουμε να μην πέσει άλλο ξήλωμα....

 

Επιτέλους,ας βγει ένα νομοσχέδιο που να μη δίνει δικαιοδοσία σ'αυτούς τους ανεγκέφαλους δημάρχους σε θέματα αδειοδότησης κεραιών..Έχει παραγίνει το κακό...Εμείς που θέλουμε να χρησιμοποιησουμε το κινητό τι φταίμε να είμαστε έρμαια αυτών των πιθήκων που θέλουν να αποκαλούνται και άνθρωποι; :mad:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα kotsianis,όσο η πολιτική σε αυτό τον τόπο συνδέεται με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ δραστηριότητα τίποτα δε πρόκειται να πάει μπροστά.

Θα σου πω το εξής: όποιος δήμαρχος δε κάνει έργο και έχει λερωμένη τη φωλιά του προκειμένου να πάρει ψηφοφόρους "ξηλώνει" κεραίες κινητής τηλεφωνίας για τις οποίες είναι σίγουρος ότι ο κόσμος φοβάται και όλα καλά όλα ωραία,στις επόμενες εκλογές το χρησιμοποιεί ως κίνητρο ψήφου.

χωρίς να θέλω να θίξω άμεσα πολιτικό χώρο,ήταν που ήταν τα τελευταία χρόνια χάλια η κατάσταση,τον τελευταίο καιρό έχει παραγίνει τσίρκο το θέμα των κεραιών... Και κανένας δεν αναλαμβάνει την ευθύνη για αυτό το μπάχαλο!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα είναι ότι στην περιοχή της δυτικής Θεσ/νίκης η Βόντα ειχε στησει ένα ακπληκτικό δίκτυο από κάλυψη(πολύ καλύτερο της Wind και της Κόσμο)και ήδη μια κεραία(στην περιοχή μου απενεργοποιήθηκε).Αν της ξηλώσουν κι άλλες,ζήτω που καηκαμε!!Πάντως,η κάλυψή της και στον περιφερειακό της Θεσσαλονίκης παραμένει τρομερη και σε gsm και σε 3g ακόμη και τώρα!Καμία σχέση με τις άλλες 2!Επίφοβος ειναι και ένας μικρός ιστός της που υπάρχει στον κόμβο 10 του περιφερειακού(οικισμός Κωνσταντινουπολιτών,ακριβως στην είσοδο/έξοδο του τούνελ του περιφερειακού),ο οποίος είναι αποκλειστικά για 3g(οι μηχανικοι της Θεσ/νίκης θα γνωρίζουν ποιον λέω).Είναι τρομερά επίφοβος αν και έχει 2 στοιχεία κεραίας πάνω του μόνο(τα κλασικά μικρά που χρησιμοποιούνται στη 3η γενιά)και δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ούτε σε ύψος ούτε σε μέγεθος,αλλά όπως και νά'χει είναι γυρω-γύρω σπίτια! :(
Link to comment
Share on other sites

Αντε ζωη σε λογου μας.

 

Το καλοκαιρι που ημουν Σπαρτη - Καλαματα μονο το λογοτυπο στο κινητο αλλαζε, κατα τα αλλα ουτε κληση δεν μπορουσα να κανω (f2g ειχα).

Link to comment
Share on other sites

Καλαμάτα μέχρι Στούπα/Καρδαμύλη έχει καλό δίκτυο η wind, καλύτερο από της βόνταφον. Για πιο πέρα δεν ξέρω...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σοβαρά και τραγελαφικά συνάμα αυτά που αναφέρεις φίλε Κοτσιάνη! Δεν ξέρω αν ο αέρας τους είναι μολυσμένος αλλά ο εγκέφαλός τους σίγουρα για να γράφουν όλες αυτές τις μπούρδες!:mad: Θα ξυλώσουν τις κεράιες και μετά θα παίρνουν στις εταιρίες και θα διαμαρτύρονται οτι δεν έχουν σήμα στην περιοχή τους! Και βέβαια κατά τα άλλα πολλοί από αυτούς έχουν τουλάχιστον δυο κινητά! Και βέβαια αμφιβάλλω αν θα καλέσουν κάποιον ειδικό για να τους εξηγήσει, μόνοι τους θα συνεδριάσουν, μόνοι τους θα καταδικάσουν, μόνοι τους θα αποφασίσουν! Άλλη μια περίπτωση ενός άσχετου και ανεγκέφαλου λαϊκιστή φίλαρχου που θέλει να γίνει αρεστός στην κάθε άσχετη κυρα Κούλα που το μυαλό της έχει γίνει πουρές από τον πολύ "Πρωινό Καφέ" που βλέπει!!:mad:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά δε μ'ενδιαφέρει αν θα παίρνουν αυτοί οι ανεγκέφαλοι να διαμαρτύρονται στις εταιρίες!Ας κόψουν το λαιμό τους!Εμένα μ'απασχολεί η πάρτη μου,διότι και εγώ δε θα έχω σήμα εξαιτίας τους!

 

Ελπίζω να μην ξηλωθεί τιποτα,διαφορετικά,λόγω δόμησης και μορφολογίας της περιοχής δε θα υπάρχει πουθενά κάλυψη ακόμη και σε εξωτερικούς χώρους!!:wacko: Κατααβαίνετε για πόσο τραγική κατάσταση μιλάμε!Αν οι εταιρίες έχουν αδειες βέβαια θα είναι καλυμμένες οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά!Το θέμα είναι ότι έστω και μια ασήμαντη άδεια να τους λείπει,πολύ φοβάμαι ότι την έβαψαν!

 

Οι κάτοικοι αυτού του δήμου όντως ζούνε πίσω απ'τον ήλιο,δυστυχώς!Και οι περισσότεροι απ'αυτους είναι κυρα-Κούλες της γειτονιάς,οπότε καταλαβαίνεις το μορφωτικό και νοητικό επίπεδο τους..Και φυσικά,θα την πληρώσουν αυτοί που χρειάζονται το κινητό για την επικοινωνία τους,αν καταφέρουν και πετύχουν τους στόχους τους...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς το τι θα κάνουν αυτοί μετά δεν μας απασχολεί απλά ανέφερα την υποκρισία του πράγματος. Στην πραγματικότητα θέλουν το κινητό (για παιχνίδι,για φιγούρα, για διακόσμηση κλπ σοβαρές ασχολίες!) αλλά όχι τις κεραίες που χρειάζεται για να λειτουργεί, αυτές ας πάνε αλλού αρκεί να μην είναι κοντά σε αυτούς! :wacko: Και βέβαια όσο η νομοθεσία δεν είναι σαφείς και δεν προστατεύει και τους πολίτες αλλά και τις εταιρίες από αυθαιρεσίες διαφόρων μάο-μάο τόσο τα πράγματα θα χειροτερεύουν! Άντε να τους εξηγήσεις τώρα οτι όσο λιγότερες οι κεραίες τόσο μεγαλύτερη η ακτινοβολία, τότε είναι που θα φρίξουν τελείως!:X
Link to comment
Share on other sites

Είτε έχεις άδεια είτε όχι αν ο Φίλαρχος Μάου - Μάου δώσει εντολή να κατέβουν τα τρακτέρ ώστε να ξηλώσουν την κεραία αυτό και θα γίνει. Είπαμε νόμος είναι ο λαός, το τρακτέρ και τα κάθε λογής παρελκόμενα aka τοπική αυτοδιοίκηση ;)
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί είναι οι λεγόμενοι ημερήσιοι ήρωες... Αν σκεφτείτε ότι οι περισσότεροι είναι συνταξιούχοι ή αργόσχολοι που δεν έχουν/ξέρουν τι να κάνουν ακούνε τους δημοσιογράφους, που είναι γνώστες όλων των επιστημονικών θεμάτων, (σπούδασε δημοσιογράφος συμφέρει γίνεσαι από καθηγητής μέχρι πυρηνικός φυσικός) οι οποίοι λένε ότι οι κεραίες καίνε τον εγκέφαλο. Αποτέλεσμα, να ξηλώνουν κεραίες. Εγώ πολύ θα χαρώ να μαζέψουν 5-6 τέτοιους, να τους πιάσουν επ' αυτοφώρω την ώρα που ξηλώνουν την κεραία και μετά να δω τι τρέξιμο θα ρίξουν από τις μηνύσεις!!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί είναι οι λεγόμενοι ημερήσιοι ήρωες... Αν σκεφτείτε ότι οι περισσότεροι είναι συνταξιούχοι ή αργόσχολοι που δεν έχουν/ξέρουν τι να κάνουν ακούνε τους δημοσιογράφους, που είναι γνώστες όλων των επιστημονικών θεμάτων, (σπούδασε δημοσιογράφος συμφέρει γίνεσαι από καθηγητής μέχρι πυρηνικός φυσικός) οι οποίοι λένε ότι οι κεραίες καίνε τον εγκέφαλο. Αποτέλεσμα, να ξηλώνουν κεραίες. Εγώ πολύ θα χαρώ να μαζέψουν 5-6 τέτοιους, να τους πιάσουν επ' αυτοφώρω την ώρα που ξηλώνουν την κεραία και μετά να δω τι τρέξιμο θα ρίξουν από τις μηνύσεις!!!

 

Πες τα Χρυσόστομε!!Μετα θα αρχίσουν να λένε βέβαια ότι είμαστε έρμαια των πολυεθνικών κλπ,κλπ :lol: Όταν κάποιος είναι αμόρφωτος δεν μπορείς να του αλλάξεις γνώμη,ακόμη κι αν μιλήσεις με επαρκή τεκμηρίωση!Δεν είναι κακό να είναι αμόρφωτος κανείς,κακό είναι την αμορφωσιά του να τη χρησιμοποιεί ως κάτι το σωστό,αδιαφορώντας πλήρως για τις γνώμες των επιστημόνων!Και όλοι αυτοί που ουρλιάζουν για τις κεραίες είναι εκτός από κυρά-Μαρίκες,συνταξιούχοι και κολλημένοι άνθρωποι,δυστυχώς!Αλλιώς,γιατί να μπλέξεις με θέματα κεραιών;;

 

 

Είτε έχεις άδεια είτε όχι αν ο Φίλαρχος Μάου - Μάου δώσει εντολή να κατέβουν τα τρακτέρ ώστε να ξηλώσουν την κεραία αυτό και θα γίνει. Είπαμε νόμος είναι ο λαός, το τρακτέρ και τα κάθε λογής παρελκόμενα aka τοπική αυτοδιοίκηση ;)

 

 

Κάνεις λάθος escape!Έχουμε διαβάσει αρκετές περιπτώσεις όπου υπήρξαν μηνύσεις και τιμωριες απ'τις εταιρίες κινητής προς κάθε έναν που κατέστρεψε εξοπλισμό εταιριών,με αποκορύφωμα το δήμαρχο Νίκαιας και 2 ακόμη δημοτικούς του συμβούλους αν δεν κάνω λάθος που η Vodafone τους έτρεχε στα δικαστήρια και κέρδισε τη δίκη!!Αν οι εταιρίες απαντούν αμέσως με μηνύσεις,ίσως να προλάβουν αρκετές τέτοιες καταστάσεις!Διότι όλοι θα φωνάζουν,αλλά κανεις δε θα θέλει να μπλέξει με αυτόφωρα και προστιμα! :)

 

Υ.Γ.:Αν η αφίσα παραμένει στη στάση που την είδα θα τη φωτογραφίσω αύριο,νά'χουμε να γελάμε! :p (Ελπίζω μόνο σε μερικούς μηνες να μην κλαίμε βέβαια με κανά ξήλωμα :cry: )

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος escape!Έχουμε διαβάσει αρκετές περιπτώσεις όπου υπήρξαν μηνύσεις και τιμωριες απ'τις εταιρίες κινητής προς κάθε έναν που κατέστρεψε εξοπλισμό εταιριών,με αποκορύφωμα το δήμαρχο Νίκαιας και 2 ακόμη δημοτικούς του συμβούλους αν δεν κάνω λάθος που η Vodafone τους έτρεχε στα δικαστήρια και κέρδισε τη δίκη!!Αν οι εταιρίες απαντούν αμέσως με μηνύσεις,ίσως να προλάβουν αρκετές τέτοιες καταστάσεις!Διότι όλοι θα φωνάζουν,αλλά κανεις δε θα θέλει να μπλέξει με αυτόφωρα και προστιμα! :)

 

Εν μέρει έχεις δίκιο αλλά την ζημιά στην κάλυψη την έχουν κάνει για αρκετούς μήνες. Μετά όμως αρχίζει ο κλεφτοπόλεμος (π.χ. κάθε μέρα σου κατεβάζουν τις ασφάλειες, κόβουν τα καλώδια στους πίνακες η να κάνουν ζημιές στους κυματοδηγούς) Είναι απίστευτο ο τεχνικός να ανεβάζει τις ασφάλειες και μόλις απομακρύνεται...σε 15' τις ξανακατεβάζουν. Σε συγκεκριμένο περιστατικό στο τέλος...πήραν ολόκληρο το ρολόι της ΔΕΗ:wacko:

Υπάρχουν "ημερήσια προγράμματα τεχνικών" που πρίν προσέλθουν στην εργασία τους επισκέπτονται συγκεκριμένους σταθμούς για να ανεβάσουν τις ασφάλειες. Δικαίωση ίσως να υπάρξει στο δικαστήριο αλλά αν καταδικαστείς στο "λαικό" δικαστήριο της γειτονιάς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Η μάχη μεταφέρεται στις βραδυνές ώρες ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...