Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειχα γραψει και αλλα αλλα δεν τα ποσταρε

Ειχα γραψει : Στα παραλια της Φωκιδας οταν εκανε ca εδιχνε την b1 ως βασικη

 

 

Δεν εβλαπα 2η μπαντα βεβαια ...Επισης οταν εκανα speedtest με απλο 4g κινητο ειχα 60 mbps και οταν με 4g+ 70-80 ..Δικαιολογείται η διαφορα , αλλα και το cell info και τo κινητο έδειχνε οτι εκανε Ca

 

Αυτο ειναι το παράξενο

 

Παραυερω και ενα screenshot https://drive.google.com/file/d/1-BUQUE1uLVRrSNY4kAlT8c8ACzrQSatO/view?usp=drivesdk

Πέρασα από εκεί πριν 3 εβδομάδες και το είδα μόνος μου. Δε μου έκανε CA.

Ίσως δεν έχει τελειώσει ακόμα το configuration, είδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα από εκεί πριν 3 εβδομάδες και το είδα μόνος μου. Δε μου έκανε CA.

Ίσως δεν έχει τελειώσει ακόμα το configuration, είδωμεν.

Μαλιστα , μπορεί να ειναι και ετσι..Ακριβώς ειδωμεβ

Link to comment
Share on other sites

Μελανη Πηλίου, Β20 10mhz. Sinr 35. Only signal no noise. 017dd9c81d859b79744e086c623e8c0c.jpg

 

Sent from my H9436 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μελανη Πηλίου, Β20 10mhz. Sinr 35. Only signal no noise. 017dd9c81d859b79744e086c623e8c0c.jpg

 

Sent from my H9436 using Tapatalk

 

Ολα αυτα με μια 800αρα 10mhz?

Link to comment
Share on other sites

Μελανη Πηλίου, Β20 10mhz. Sinr 35. Only signal no noise. 017dd9c81d859b79744e086c623e8c0c.jpg

 

Sent from my H9436 using Tapatalk

 

Είναι χρυσή ευκαιρία τώρα με το reframing να σταματήσει να σηκώνει B20 και να βάζει B8 για να βελτιώσει την κάλυψη. Θα έχει συνεχίσει να έχει εξαιρετικό SNR και πολύ καλύτερη κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Μελανη Πηλίου, Β20 10mhz. Sinr 35. Only signal no noise. 017dd9c81d859b79744e086c623e8c0c.jpg

 

Sent from my H9436 using Tapatalk

 

Ε δεν συντονιζόμαστε εμείς οι 2:p:lol:

Έχει όντως καλές ταχύτητες στην Μελανή (και κάλυψη), αλλά τέτοια ταχύτητα δεν έχω δει ΟΥΤΕ 1 ΦΟΡΑ τον τελευταίο 1,5 χρόνο που έβαλε κεραίες:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν συντονιζόμαστε εμείς οι 2:p:lol:

Έχει όντως καλές ταχύτητες στην Μελανή (και κάλυψη), αλλά τέτοια ταχύτητα δεν έχω δει ΟΥΤΕ 1 ΦΟΡΑ τον τελευταίο 1,5 χρόνο που έβαλε κεραίες:lol:

 

Είναι πολύ καλή σε αυτό το κομμάτι. Πολύ υψηλό SNR, καθαρό σήμα, σωστό setup. Μου αρέσει. Όσον αφορά τις ταχύτητες, δύσκολο να τις δεις με συσκευή κοινού θνητού. Εκτός αν calibrareis το RF :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χανιά δικαστηρια φυσάει σήμερα

 

https://www.speedtest.net/my-result/i/3404347624

 

Test Date: 20. Aug 2019 23:53

Download: 131 Mbps

Upload: 31,9 Mbps

Ping: 39 ms

Connection Type: Cellular

 

 

 

 

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίσαν στην Παρο ακομα πραπανω 2600 στην παρικια ...Πέρυσι δεν ειχε ΠΟΥΘΕΝΑ 2600 στο νησί ...Και ειδη πήγαινε μπαλα το δικτυο
Link to comment
Share on other sites

Αθηνα Νεαπολη Κυθηρα LTE σημα non-stop εκτος απο τα τουνελ της εθνικης οδου και για λιγα χιλιομετρα πριν την Σπαρτη.

Τεστ ταχυτητας στη νεαπολη στον λιμενοβραχιονα με lte-a αναμμενο b20 band και b3 band στα 41. Στη χωρα Κυθηρων 9 χωρις lte-a με b20 band και 45 με b3 band σε αλλο σημειο. Η ενδειξη LTE-a για καποιο λογο δεν αναβει.

Link to comment
Share on other sites

Αθηνα Νεαπολη Κυθηρα LTE σημα non-stop εκτος απο τα τουνελ της εθνικης οδου και για λιγα χιλιομετρα πριν την Σπαρτη.

Τεστ ταχυτητας στη νεαπολη στον λιμενοβραχιονα με lte-a αναμμενο b20 band και b3 band στα 41. Στη χωρα Κυθηρων 9 χωρις lte-a με b20 band και 45 με b3 band σε αλλο σημειο. Η ενδειξη LTE-a για καποιο λογο δεν αναβει.

 

Επειδή είμαι από Σπάρτη, έχω κάνει τη διαδρομή Αθήνα-Σπάρτη αμέτρητες φορές. Η Vodafone έχει αρκετό 4G στον αυτοκινητόδρομο (κάποιες φορές προτιμά να γυρίζει σε 3G), εκτός από τα τούνελ που έχει "ξεμείνει" με 3G αναμεταδότες (κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά όμως).

 

Λίγο πριν φτάσεις στη Σπάρτη, κατεβαίνεις από βουνό και υπάρχουν πολλά σημεία "γούβα" που το σήμα είναι προβληματικό σε όλες (όχι μόνο στη VF) και υπάρχουν θέματα ακόμα και στην ομιλία...

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι από Σπάρτη, έχω κάνει τη διαδρομή Αθήνα-Σπάρτη αμέτρητες φορές. Η Vodafone έχει αρκετό 4G στον αυτοκινητόδρομο (κάποιες φορές προτιμά να γυρίζει σε 3G), εκτός από τα τούνελ που έχει "ξεμείνει" με 3G αναμεταδότες (κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά όμως).

 

Λίγο πριν φτάσεις στη Σπάρτη, κατεβαίνεις από βουνό και υπάρχουν πολλά σημεία "γούβα" που το σήμα είναι προβληματικό σε όλες (όχι μόνο στη VF) και υπάρχουν θέματα ακόμα και στην ομιλία...

 

Οχι τελεια αλλα γενικα αρκετα καλη στο LTE στην διαδρομη θα ελεγα, εκτος απο τα 2 σημεια που προανεφερα. Στη σπαρτη που μπηκα για λιγο να γεμισω βενζινη δεν ειχε lte-a αναμμενο b3 band μονο του ηταν αλλα δεν εκανα τεστ ταχυτητας. LTE-a μετα αν θυμαμαι σωστα ξαναειδα στη σκαλα, στους μολαους και στην νεαπολη. Κυθηρα δεν εχω δει κατι ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι τελεια αλλα γενικα αρκετα καλη στο LTE στην διαδρομη θα ελεγα, εκτος απο τα 2 σημεια που προανεφερα. Στη σπαρτη που μπηκα για λιγο να γεμισω βενζινη δεν ειχε lte-a αναμμενο b3 band μονο του ηταν αλλα δεν εκανα τεστ ταχυτητας. LTE-a μετα αν θυμαμαι σωστα ξαναειδα στη σκαλα, στους μολαους και στην νεαπολη. Κυθηρα δεν εχω δει κατι ακομα.

 

Δεν έχει 4G+ η Σπάρτη. Μόνο μια B3 στο κέντρο που είναι micro (πρέπει να παίζει με VDSL, το upload δεν πάει ποτέ πάνω από 10 Mbps) και σε ακτίνα 600-700μ το σήμα χάνεται... Η υπόλοιπη πόλη και τα περίχωρα, καλύπτονται με δύο B20 που έχουν τραγικές ταχύτητες (2-4 Mbps)...

Link to comment
Share on other sites

Χθες σε μικρό χωριό, σε ύψωμα, λίγο έξω από τον Κορινό στην Κατερίνη, ήταν η μόνη με 4G. Αν δεν έχεις δίκαρτο, ενδέχεται να μην κάνεις τη δουλειά σου σε αρκετά σημεία της χώρας.
Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Νάξος, στην πόλη. Κ σε φουλ ανοιχτό χώρο, ψηλά. Δε μιλάμε να πας παραλιακά με φουλ τα μαγαζιά.

Μιλάμε για το πιο άθλιο δίκτυο που υπάρχει. Χρόνια τώρα έτσι. 7f9f2616ec289ade026ba7428eeb7a77.jpg1c41b0642994ecec2137a7989c4e507a.jpg9112814c0a9ed10706fce6603ff5e508.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανεβάσεις ένα screenshot από network cell info να δούμε ποιο είναι το πρόβλημα;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χθες το πρωί, στον Παράδεισο Αμαρουσίου. B7 + B3.

 

Screenshot-Net-Perform-20190823-072055.png

 

 

Σήμερα το πρωί, έξω από το Athens Metro Mall. Μόνο B3.

 

Screenshot-Net-Perform-20190824-102757.png

 

 

Μέσα στο μετρό του Αγίου Δημητρίου, δεν έχει καμία εταιρεία αναμεταδότη, ωστόσο η Vodafone έπαιζε σχετικά καλά. 2 σκάλες 4G B20 με 3 Mbps και το ίδιο σε 3G (H+).

 

Στο σταθμό του ΗΣΑΠ στην Καλλιθέα όμως, ο οποίος είναι και ανοιχτός τριγύρω, η Vodafone ήταν απαράδεκτη... Μακρινές 800αρες και 1800αρες που με το ζόρι έπαιζαν και τελικά με γύρισε σε 3G με 2 σκάλες...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανεβάσεις ένα screenshot από network cell info να δούμε ποιο είναι το πρόβλημα;

 

Μετράει με ασυρματο wifi modem και ενταση σηματος 2/5.

Link to comment
Share on other sites

Μετράει με ασυρματο wifi modem και ενταση σηματος 2/5.

 

Για αυτό ζητάω απευθείας από συσκευή. ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά Νερά Πηλίου. B3 aggregated με B20. SINR χαμηλό.

 

Smart-Select-20190825-103926-Speedtest.jpg

 

Παραλία; γιατί παραπάνω δεν έχω lte τουλάχιστον σταθερό...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παραλία; γιατί παραπάνω δεν έχω lte τουλάχιστον σταθερό...

 

Ναι, παραλιακά έχει σταθερό LTE.

Link to comment
Share on other sites

Έξω από το μετρό Εθνική Άμυνα (και το ομώνυμο υπουργείο). Μέτρια πράγματα με B3... :down: Φαίνεται να υπήρχαν λίγες παρεμβολές όμως (-94 dBm και RSRQ -12 dB)...

 

Screenshot-Net-Perform-20190826-190732.png

Link to comment
Share on other sites

Στο Βόλο στον κωτσοβολο χθες μεσημέρι δε λειτουργούσε το Google pay λόγω σήματος, μια πληρωμή δεν περνούσε... Κέντρο καρακεντρο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πιο τέρμα σήμα πεθαίνεις εκεί. Υπάρχει σταθμός στο διπλανό τετράγωνο. Και μάλιστα το LTE χτυπάει άνετα 40άρια με απλή band 3.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...