Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειμαι σίγουρος για κάλυψη ...Οταν b20 ειναι γεμάτη πρεπει να υπαρχει λογικα μια εξίσου δυνατή με χωριτικοτητα

 

H b3 είναι στα 1800. Σαφώς πιο δυνατή.

Η b8 είναι πιο κατευθυντικη. Σαφώς μικρότερη διεισδυτικότητα.

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει περιορισμός με τις συχνότητες. Γιατί όχι; Αν αρχίζει και βγάζει το UMTS σιγά σιγά, γιατί να μην αξιοποιηθεί το 2100 στο. LTE?

Link to comment
Share on other sites

H b3 είναι στα 1800. Σαφώς πιο δυνατή.

Η b8 είναι πιο κατευθυντικη. Σαφώς μικρότερη διεισδυτικότητα.

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει περιορισμός με τις συχνότητες. Γιατί όχι; Αν αρχίζει και βγάζει το UMTS σιγά σιγά, γιατί να μην αξιοποιηθεί το 2100 στο. LTE?

 

Η b8 ειναι σε lte εδω και οχξ umts...απο ταχύτητες οπως η 800

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έτσι η Νάξος;

Το ανάγλυφο φταίει;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έτσι η Νάξος;

Το ανάγλυφο φταίει;

 

Δεν εχει σταθμους ουτε στην ναξο ουτε στα γύρω νησια οποτε λογικο ειναι να μην παοζει καλα

Link to comment
Share on other sites

Η b8 ειναι σε lte εδω και οχξ umts...απο ταχύτητες οπως η 800

 

Εγώ τι είπα; Αν ξηλώνει UMTS, Θα δώσει το 2100 στο LTE.

 

Δεν εχει σταθμους ουτε στην ναξο ουτε στα γύρω νησια οποτε λογικο ειναι να μην παοζει καλα

 

10 σταθμούς μετρώ στη Νάξο και για Vodafone και για Cosmote. Ισάριθμοι. Wind τους μισούς έχει.

Link to comment
Share on other sites

Στο Πήλιο πάντως έχω βρει αρκετά και σημαντικά προβλήματα. Μερικά αφορούν έλλειψη σταθμών. Αλλά τα πιο σημαντικά αφορούν επίπεδα Sinr, και configuration. Η sib2 sib3 έχουν λάθος ρυθμίσεις και το κινητό παίζει πολύ σε άκυρα handover inter rat. Δε θεωρώ ότι αυτά δεν επιδέχονται βελτίωσης αλλά θέλει χρόνο και χρήμα κυρίως για radio planning και feature integration που θα βελτιώσουν την κατάσταση στο RAN. Το πολύ καλό κομμάτι αφορά το backhaul που στη Θεσσαλία τουλάχιστον δεν έχω βρει limitation για victus.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι είπα; Αν ξηλώνει UMTS, Θα δώσει το 2100 στο LTE.

 

 

 

10 σταθμούς μετρώ στη Νάξο και για Vodafone και για Cosmote. Ισάριθμοι. Wind τους μισούς έχει.

 

Συγγνώμη δεν καταλαβα καλα ....Παντως η vodafone ειναι ανυπόφορη στο Αιγαίο ...Ακομα και η Ναξος καλυτερα απο την ιο Δεν ξερω αν οντως εχουν ισους σταθμους , εγω βλεοω οτι δεν απλα άχρηστη η σιμ κοη στι 60% των περιπτωσεων

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι είπα; Αν ξηλώνει UMTS, Θα δώσει το 2100 στο LTE.

 

 

 

10 σταθμούς μετρώ στη Νάξο και για Vodafone και για Cosmote. Ισάριθμοι. Wind τους μισούς έχει.

 

Δεν ξέρω πόσους σταθμούς έχει αλλά με την κοσμοτε δεν έχει σύγκριση ούτε κατά διάνοια. Και η Wind την έχει περάσει κατά πολύ. Δεν είναι ότι δεν έχει σήμα, κάλυψη έχει. Απλά δε παίζει το δίκτυο. Μπορεί να έχει φουλ Η+/4G και να μην ανοίγει ούτε καν να κάνεις speed test, η να στείλεις ένα απλό μνμ στον μεσεντζερ, για τετοιες αθλιότητες μιλάμε.

Edited by manosn2
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσους σταθμούς έχει αλλά με την κοσμοτε δεν έχει σύγκριση ούτε κατά διάνοια. Και η Wind την έχει περάσει κατά πολύ. Δεν είναι ότι δεν έχει σήμα, κάλυψη έχει. Απλά δε παίζει το δίκτυο. Μπορεί να έχει φουλ Η+/4G και να μην ανοίγει ούτε καν να κάνεις speed test, η να στείλεις ένα απλό μνμ στον μεσεντζερ, για τετοιες αθλιότητες μιλάμε.

 

Στην ιο και την συρο προσθεσε και την ελυψη κάλυψης

Link to comment
Share on other sites

Στη Κρήτη πάντως λυπάμαι για το συμβόλαιο που έχω στη πράσινη η vodafone παιζει μπαλάρα μόνη της οχι μόνο στις τουριστικές περιοχές βόρεια απο Κισσαμο μέχρι Γούβες αλλα κυρίω ς στην ενδοχώρα και στα Ορεινα Χανίων/Ρεθύμνου/Ηρακλείου .Εχω συμβόλαιο και esim Cosmote και με την σιμ της vodafone εχω 4G στα όρη χωρίς καμια υπερβολή. Πραγματικά μεγάλη αναβαθμιση στο δίκτυο τα τελευταία χρόνια.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έτσι η Νάξος;

Το ανάγλυφο φταίει;

Στη Ναξο έχουν αναβαθμιστεί σε 4G οι μισοί σταθμοί. Συνεπώς όταν αναβαθμιστούν και οι υπόλοιποι θα είναι μια χαρά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήγαινε Σύρο να δεις πόσο καλά παίζει. Η Κουφονησάκι και ας είναι μια σταλιά. Καλά Νάξο δεν υπάρχει βονταφον,

 

Το Κουφονησακι έχει κεραια. Και δεδομένο του οτι είναι flat δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχεις εκεί. Προπερσυ που ήμουν εκεί και είχα 100℅ 4G.

 

Ομοίως και απο την κεραία της Δονουσας (νομιζω ηταν σε αυτό η στη Σχοινούσα).

 

Τώρα για Σύρο, έχει μεταγωγικό κέντρο που μαζεύει την κινηση απο Κυκλάδες Δωδεκάνησα. Αλλά νομιζω δεν έχουν αναβαθμιστεί όλοι οι σταθμοί σε 4G.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ προβληματικό το 2019 να μην έχουν αναβαθμίσει όλους τους σταθμούς σε 4η γενιά. Η 3η γενιά είναι πολύ basic για τη χρήση που γίνεται σήμερα και για πολλούς ισοδυναμεί με αργό internet. Δε μπορώ να καταλάβω πως σε μια τόσο μικρή χώρα όπως η Ελλάδα, με normal πυκνότητα σταθμών υπάρχει τόση καθυστέρηση για επέκταση δικτύου προηγούμενης γενιάς.

Το 2020 θα είναι σίγουρα χρόνια εκπλήξεων ως προς το τηλεπικοινωνιακό τοπίο στην Ελλάδα και θα πρέπει το group να προσέξει τις κινήσεις των ανταγωνιστών στην Ελλάδα για να μη θρηνήσει θύματα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στη Κρήτη πάντως λυπάμαι για το συμβόλαιο που έχω στη πράσινη η vodafone παιζει μπαλάρα μόνη της οχι μόνο στις τουριστικές περιοχές βόρεια απο Κισσαμο μέχρι Γούβες αλλα κυρίω ς στην ενδοχώρα και στα Ορεινα Χανίων/Ρεθύμνου/Ηρακλείου .Εχω συμβόλαιο και esim Cosmote και με την σιμ της vodafone εχω 4G στα όρη χωρίς καμια υπερβολή. Πραγματικά μεγάλη αναβαθμιση στο δίκτυο τα τελευταία χρόνια.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Στο νοτο του νομου λασιθιου δεν ηταν και κατι το διαιτερο, καλη καλυψη απο b20 band αλλα ταχυτητα πολυ μετρια. Στη πολη της Ιεραπετρας μονο παλευοταν.

Link to comment
Share on other sites

Πειραιάς πρωι στη Γουναρη αρχή με mi9 171mbps download 52.1 upload 21 ping στις 12 το μεσημερι 148mbps download 54.8 upload 29 ping. Τοσο μεγαλη ταχυτητα με το κινητο δεν εχω ξαναδει συνηθως εβλεπα στην καλλιθεα 122mbps
Link to comment
Share on other sites

H b3 είναι στα 1800. Σαφώς πιο δυνατή.

Η b8 είναι πιο κατευθυντικη. Σαφώς μικρότερη διεισδυτικότητα.

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει περιορισμός με τις συχνότητες. Γιατί όχι; Αν αρχίζει και βγάζει το UMTS σιγά σιγά, γιατί να μην αξιοποιηθεί το 2100 στο. LTE?

 

Η band 8 είναι 900, η band 1 είναι 2100.

Επίσης σύμφωνα με την σελίδα της ΕΕΤΤ δεν υπάρχει ελευθερία τεχνολογίας στα 2100.

Άλλαξε πρόσφατα κάτι;

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Πειραιάς πρωι στη Γουναρη αρχή με mi9 171mbps download 52.1 upload 21 ping στις 12 το μεσημερι 148mbps download 54.8 upload 29 ping. Τοσο μεγαλη ταχυτητα με το κινητο δεν εχω ξαναδει συνηθως εβλεπα στην καλλιθεα 122mbps

 

Η Vodafone είναι αρκετά καλή στον Πειραιά και σε ταχύτητες, αλλά και σε κάλυψη. Το έχω διαπιστώσει και ο ίδιος, τουλάχιστον στις περιοχές που έχω κινηθεί ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Η band 8 είναι 900, η band 1 είναι 2100.

Επίσης σύμφωνα με την σελίδα της ΕΕΤΤ δεν υπάρχει ελευθερία τεχνολογίας στα 2100.

Άλλαξε πρόσφατα κάτι;

 

Βασικά, τα έγραψα μπερδεμένα :p:lol:

Μιλούσα για UMTS και αναφερόμουν στα 2100 από συνήθεια. Γραψε λάθος. Όπου 2100, βάλε 900 και όπου μεγάλη κατευθυντικότητα βάλε περισσότερη διάχυση στο χώρο :p

 

Εν πάσει περιπτώσει, τα 900 δεν έχουν περιορισμό για χρήση μόνο GSM. Μόνο τα 2100 έχουν περιορισμό για UMTS.

 

Επίσης, όσοι το έχετε δει, πόσο bandwidth δίνει; Συνολικά 15 MHz έχει η VF στα 900. Να κρατάει ένα 5άρι MHz για GSM και το υπόλοιπο να πάει σε LTE;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, τα έγραψα μπερδεμένα :p:lol:

Μιλούσα για UMTS και αναφερόμουν στα 2100 από συνήθεια. Γραψε λάθος. Όπου 2100, βάλε 900 και όπου μεγάλη κατευθυντικότητα βάλε περισσότερη διάχυση στο χώρο :p

 

Εν πάσει περιπτώσει, τα 900 δεν έχουν περιορισμό για χρήση μόνο GSM. Μόνο τα 2100 έχουν περιορισμό για UMTS.

 

Επίσης, όσοι το έχετε δει, πόσο bandwidth δίνει; Συνολικά 15 MHz έχει η VF στα 900. Να κρατάει ένα 5άρι MHz για GSM και το υπόλοιπο να πάει σε LTE;

 

10MHz στα 2100 (που υποτίθεται δεν επιτρέπεται)

Στα 900 άγνωστο, κεντρική συχνότητα 952.4 Κρίνοντας από το παρελθόν τους αυτό σημαίνει ότι έδωσε και τα 15MHz στο LTE, αλλά το GSM είναι πιο ευέλικτο με τα καναλάκια του και ίσως απλά πλαννάρουν για 15 και τώρα δίνουν λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αναφερθηκε, b1 band στο lte ειδα τις προαλλες στη Σητεια.

 

Σου έκανε CA? Νομίζω δεν κάνει CA με τίποτα το band 1 της VF. Μάλλον απλά αλλάζουν configuration στο radio που κράταγε το UMTS να γυρίσει σε LTE αλλά δεν συνδέεται με το υπάρχον LTE radio για να δουλέψουν μαζί για το CA.

Link to comment
Share on other sites

Σου έκανε CA? Νομίζω δεν κάνει CA με τίποτα το band 1 της VF. Μάλλον απλά αλλάζουν configuration στο radio που κράταγε το UMTS να γυρίσει σε LTE αλλά δεν συνδέεται με το υπάρχον LTE radio για να δουλέψουν μαζί για το CA.

 

Τι ειναι το ca; band Β1 χωρις να το ενωνει με καποιο αλλο band. Επειδη μου εκανε εντωπωση ετρεξα ενα τεστ ταχυτητας 20-21 αν θυμαμαι εβγαλε. Γενικα οσα εκανα στο νομο λασιθιου ηταν μετρια, εκτος στην Ιεραπετρα.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το ca; band Β1 χωρις να το ενωνει με καποιο αλλο band. Επειδη μου εκανε εντωπωση ετρεξα ενα τεστ ταχυτητας 20-21 αν θυμαμαι εβγαλε.

 

Ακριβώς αυτό που περιέγραψες, δεν το ενώνει με άλλη μπάντα. Το refarming του φτωχού από την Vodafone, αλλά τουλάχιστον είναι refarming :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που περιέγραψες, δεν το ενώνει με άλλη μπάντα. Το refarming του φτωχού από την Vodafone, αλλά τουλάχιστον είναι refarming :)

 

Παράξενο

Link to comment
Share on other sites

Τι σου φαίνεται παράξενο; Πρέπει να πληρώσεις license για να γίνει CA.

 

Ειχα γραψει και αλλα αλλα δεν τα ποσταρε

Ειχα γραψει : Στα παραλια της Φωκιδας οταν εκανε ca εδιχνε την b1 ως βασικη

 

 

Δεν εβλαπα 2η μπαντα βεβαια ...Επισης οταν εκανα speedtest με απλο 4g κινητο ειχα 60 mbps και οταν με 4g+ 70-80 ..Δικαιολογείται η διαφορα , αλλα και το cell info και τo κινητο έδειχνε οτι εκανε Ca

 

Αυτο ειναι το παράξενο

 

Παραυερω και ενα screenshot https://drive.google.com/file/d/1-BUQUE1uLVRrSNY4kAlT8c8ACzrQSatO/view?usp=drivesdk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...