Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 minutes ago, elkons said:

Αυτή την στιγμή βρίσκομαι παραλία Χαλκίδας. Έχω πάρει το κύριο κινητό με Cosmote και Vodafone και ένα εφεδρικό που έχει Nova. Από το πρωί η Vodafone με πετάει σε 2g μόνο του χωρίς λόγο, τώρα εδώ και μια ώρα Nova μου βγαίνει εκτός δικτύου και Cosmote η ταχύτητα έχει πέσει στα τάρταρα 

Λογικά θα έχει μεγάλη κίνηση το δίκτυο. Κάποια άλλη υπόθεση δεν μπορώ να κάνω. Δεν γίνεται σε όλες τις εταιρείες τέτοιο πράγμα 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, spoukos said:

Λογικά θα έχει μεγάλη κίνηση το δίκτυο. Κάποια άλλη υπόθεση δεν μπορώ να κάνω. Δεν γίνεται σε όλες τις εταιρείες τέτοιο πράγμα 

Screenshot_2024-04-18-23-22-57-120.thumb.jpg.e83bf7549eaddbdf5f53ee90e8d491c1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η Cosmote πάει μπάλα,η Vodafone το πρωί με την διακοπή που είχε το δίκτυο με πέταγε σε μη λειτουργικό 4G από λειτουργικότατο 5G και από τις 14:00 δεν παίζει το VoLTE και σε εμένα και σε άλλους. Στέλνουμε μήνυμα στην υπηρεσία και μου λέει εμένα:" Η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη για την σύνδεση σας" και στους άλλους λέει:"Η υπηρεσία Vodafone WiFi calling είναι ήδη ενεργοποιημένη στην σύνδεση σου",αλλά και πάλι δεν τους παίζει. Στο 13840 και στο live chat λένε πως ίσως λόγω της διακοπής επηρεάστηκαν οι υπηρεσίες μας αλλά είναι προσωρινό,ωστόσο θα το διερευνήσουν. Από ταχύτητες από τις 10:00 πάω 200 Mbps+ με Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Αφού στους δυο γνωστούς μου το πρωί επανήλθε το Voice Over LTE αποφάσισα να απευθυνθώ ξανά στην εταιρεία όπου μαζί ακολουθήσαμε τα βήματα ενεργοποίησης σαν να ήταν η πρώτη φορά που θα ενεργοποιούσα την υπηρεσία όπου τώρα μου έβγαλε μήνυμα ότι:" Η υπηρεσία Vodafone WiFi Calling είναι ήδη ενεργοποιημένη στην σύνδεση σου" και με μια επανεκκίνηση είχε επανέλθει. Τον ρώτησα τον τεχνικό πως γίνεται στους άλλους να επανήλθε χωρίς κάποια κίνηση εκ μέρους τους και μου είπε ότι λόγω της διακοπής επηρεάστηκαν κάποιες υπηρεσίες που βέβαια οι περισσότερες έχουν ήδη αποκατασταθεί. Τέλος καλό όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, panos.k2 said:

 

Μια χαρά είσαι. Και πολυ καλό καθαρο σημα!

Το σήμα καλό είναι αναβάθμιση δε βλέπω.. 🥳🤣

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Nickchris36 said:

Το σήμα καλό είναι αναβάθμιση δε βλέπω.. 🥳🤣

Και κίνηση στα τάρταρα και ταχύτατα επίσης στα τάρταρα

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, aektzhs 1 said:

Και κίνηση στα τάρταρα και ταχύτατα επίσης στα τάρταρα

Eγγυηση!!🤣

Έχει μια συμμετρία όμως.. 

Ααα...όλα και όλα.. 🤣

Screenshot_20240421_154545_Speedtest.jpg

Edited by Nickchris36
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aektzhs 1 said:

Και κίνηση στα τάρταρα και ταχύτατα επίσης στα τάρταρα

Δεν ειναι εντελως μονος ομως αμα καποιος ταραζει το cell με κατεβασματα τι να καταφερει η αμοιρη 800αρα?

Εχει ανεβασει προηγουμενως ο Nick 67mbps απο Β20 σπανιο φαινομενο επισης. 

Η κεραια που καλυπτει την περιοχη του θεωρω οτι χωραει μια Β3 να υπαρχει μια ανεση στην εμπειρια χρησης. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, CamuCamu said:

Δεν ειναι εντελως μονος ομως αμα καποιος ταραζει το cell με κατεβασματα τι να καταφερει η αμοιρη 800αρα?

Εχει ανεβασει προηγουμενως ο Nick 67mbps απο Β20 σπανιο φαινομενο επισης. 

Η κεραια που καλυπτει την περιοχη του θεωρω οτι χωραει μια Β3 να υπαρχει μια ανεση στην εμπειρια χρησης. 

Το -7 σε κίνηση είμαι μικρό νούμερο. Συμφωνώ ότι δίνει και παραπάνω ορισμένες φορές,αλλά και εγώ διαπίστωσα ότι στον περιφερειακό Θήβας-Λιβαδειάς υπάρχουν κενά όσον αφορά το 5G

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, CamuCamu said:

Δεν ειναι εντελως μονος ομως αμα καποιος ταραζει το cell με κατεβασματα τι να καταφερει η αμοιρη 800αρα?

Εχει ανεβασει προηγουμενως ο Nick 67mbps απο Β20 σπανιο φαινομενο επισης. 

Η κεραια που καλυπτει την περιοχη του θεωρω οτι χωραει μια Β3 να υπαρχει μια ανεση στην εμπειρια χρησης. 

Χθες βράδυ και 75..παρακαλώ.. 🤣

4 minutes ago, aektzhs 1 said:

Το -7 σε κίνηση είμαι μικρό νούμερο. Συμφωνώ ότι δίνει και παραπάνω ορισμένες φορές,αλλά και εγώ διαπίστωσα ότι στον περιφερειακό Θήβας-Λιβαδειάς υπάρχουν κενά όσον αφορά το 5G

Έχει ναι...και πάνω στην παλιά εθνικη και στους οικισμούς που πολλοί είναι με β20 ονλί ακομα

Edited by Nickchris36
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, aektzhs 1 said:

Το -7 σε κίνηση είμαι μικρό νούμερο. Συμφωνώ ότι δίνει και παραπάνω ορισμένες φορές,αλλά και εγώ διαπίστωσα ότι στον περιφερειακό Θήβας-Λιβαδειάς υπάρχουν κενά όσον αφορά το 5G

Ναι το μονοψηφιο rsrq με καταλληλες συνθηκες υποδεικνυει οτι η κινηση ειναι χαμηλη η υπερβολικα χαμηλη αλλα σαφως δεν μπορουμε σε καθε cell ανεξαρτητως εφαρμογης να ξερουμε τον ακριβης αριθμο συνδεδεμενων χρηστων. 

Αν κανω λαθος(διορθωστε με)σε micro με -8 rsrq περιπου και Β3 only δοκιμασα να κατεβασω ενα βαρυ παιχνιδι στο κινητο μου και μολις εκανα speedtest ταυτοχρονα φαινοταν αμεσα η επιβαρυνση στην χρηση του micro αυτου με ping στον θεο και μιση ταχυτητα απο το φυσιολογικο που δινει το συγκεκριμενο. 

 

Edited by CamuCamu
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Το -7 σε κίνηση είμαι μικρό νούμερο. Συμφωνώ ότι δίνει και παραπάνω ορισμένες φορές,αλλά και εγώ διαπίστωσα ότι στον περιφερειακό Θήβας-Λιβαδειάς υπάρχουν κενά όσον αφορά το 5G

Εδώ υπάρχουν στις Κυκλάδες που είναι τουριστικός προορισμός με έσοδα σημαντικά για τους παρόχους! Φέτος να δούμε τι ψάρια πιάνουν τα δίκτυα εκεί κατά την σεζόν!

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικα δεν δουλευει το κοκκινο 4g. Εβαλα το τελευταιο 0,90 της νοβα (7πλασιες ταχυτητες) και απο αυριο βραδυ κοσμοτέ (20πλασιες ταχυτητες).

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, VIPdriver said:

Κλασσικα δεν δουλευει το κοκκινο 4g. Εβαλα το τελευταιο 0,90 της νοβα (7πλασιες ταχυτητες) και απο αυριο βραδυ κοσμοτέ (20πλασιες ταχυτητες).

Από χθες με τη κακοκαιρία σερνόταν πάντως στο Κορδελιο που ήμουν με φίλους.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, aektzhs 1 said:

Η vf;;;;

Ναι…κόλλησαν τα δεδομένα στο browsing και εμένα με γυρνούσε από 5G σε 2G από Nova.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, VIPdriver said:

Κλασσικα δεν δουλευει το κοκκινο 4g. Εβαλα το τελευταιο 0,90 της νοβα (7πλασιες ταχυτητες) και απο αυριο βραδυ κοσμοτέ (20πλασιες ταχυτητες).

Έχει το frog το ημερήσιο με τα απεριόριστα;;;;

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, aektzhs 1 said:

Έχει το frog το ημερήσιο με τα απεριόριστα;;;;

Βεβαιως, με 2€, αλλά πιο πολύ συμφέρει το εβδομαδιαιο με 6,5€

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, VIPdriver said:

Κλασσικα δεν δουλευει το κοκκινο 4g. Εβαλα το τελευταιο 0,90 της νοβα (7πλασιες ταχυτητες) και απο αυριο βραδυ κοσμοτέ (20πλασιες ταχυτητες).

Αξιο αποριας...σε ποια περιοχη βρισκεσαι και παιζει τοσο αθλια η Vodafone? 

Μου φαινεται τρομερο να λες και σε αλλο post για ταχυτητες με το ζορι 1mbps. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, CamuCamu said:

Αξιο αποριας...σε ποια περιοχη βρισκεσαι και παιζει τοσο αθλια η Vodafone? 

Μου φαινεται τρομερο να λες και σε αλλο post για ταχυτητες με το ζορι 1mbps. 

Κεντροανατολικη θεσσαλονικη. Προφανως αλλες μερες το ίντερνετ δουλευει και άλλες μερες σερνεται.

Edited by VIPdriver
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, CamuCamu said:

Αξιο αποριας...σε ποια περιοχη βρισκεσαι και παιζει τοσο αθλια η Vodafone? 

Μου φαινεται τρομερο να λες και σε αλλο post για ταχυτητες με το ζορι 1mbps. 

Έξω από την Θήβα στον δρόμο Θήβα-Λουτουφί την μια πιάνει 100+ Mbps και την άλλη 5 Mbps

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...