Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 ώρες πριν, marios239 said:

Μεζεδοπωλείο "Παλιάτσος", Παλαιά, Βόλου. Εσωτερικός χώρος. Σε εξωτερικό χώρο βρίσκει κατευθείαν n78 και δείνει 200mbps+. Σε εσωτερικό πάλι... tragic. Τους λείπει μια κεραία.1331623596_Screenshot_2024-02-11-00-35-43-090_org.zwanoo.android.speedtest2.thumb.jpg.cf91058379ffb87419ffeb317929edb6.jpg479442675_Screenshot_2024-02-11-00-34-49-537_cz.mroczis.netmonster2.thumb.jpg.7e206b1b03e63b4853de2c2e95782702.jpg

Όταν η ΝοVA έπιασε σήμα στο κέντρο (Ερμού ) από αυτές τις κεραιες και με άθλιο  download, έγινε σεισμός ( από ένα μέλος ) γιατί εκπέμπει πέρα του επιτρεπτού ορίου. 
 Τώρα έχουμε 200& στην άλλη άκρη τελείως, πιο μακρυά δε γίνεται  😆, και δε συνεχίζω άλλο.

## @marios239 πολλές κεραιες χρειάζεται. Έχει αρκετά χρονια που το μέρος έχει ανεβεί από φοιτητές, θα μπορούσαν να είχαν βάλει στο λιμάνι και να καλύψουν και τις αλυκές γιατί από το σωρό δεν μπορούν. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, hercoulis said:

Όταν η ΝοVA έπιασε σήμα στο κέντρο (Ερμού ) από αυτές τις κεραιες και με άθλιο  download, έγινε σεισμός ( από ένα μέλος ) γιατί εκπέμπει πέρα του επιτρεπτού ορίου. 
 Τώρα έχουμε 200& στην άλλη άκρη τελείως, πιο μακρυά δε γίνεται  😆, και δε συνεχίζω άλλο.

## @marios239 πολλές κεραιες χρειάζεται. Έχει αρκετά χρονια που το μέρος έχει ανεβεί από φοιτητές, θα μπορούσαν να είχαν βάλει στο λιμάνι και να καλύψουν και τις αλυκές γιατί από το σωρό δεν μπορούν. 

Πραγματικά δεν ξέρω τι έχει κάνει η vodafone με τις n78. Έχει σε πάρα πολλά σημεία κάλυψη στο κέντρο, όπου η nova είναι με n1 ή NSA disconnected. (Για 4g δεν συζητάω κάν, και οι 2 είναι απαίσιες με 0.5-5 mbps). Επί της Ελ. Βενιζέλου, λίγο πιο πάνω από την Ερμού έχω δεί τη nova να δίνει ~20mbps και τη Vodafone 270-300! Και οι 2 από την 157. 

Πήραν πέρσι διάφορες άδειες για νέες κεραίες ή αναβαθμίσεις αλλά δεν έχω δεί τίποτα ακόμα. Ας ελπίσουμε να εγκατασταθούν όντως γιατί φοβάμαι ότι θα έχουμε πάλι "κινητοποιήσεις".

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, marios239 said:

Πραγματικά δεν ξέρω τι έχει κάνει η vodafone με τις n78. Έχει σε πάρα πολλά σημεία κάλυψη στο κέντρο, όπου η nova είναι με n1 ή NSA disconnected. (Για 4g δεν συζητάω κάν, και οι 2 είναι απαίσιες με 0.5-5 mbps). Επί της Ελ. Βενιζέλου, λίγο πιο πάνω από την Ερμού έχω δεί τη nova να δίνει ~20mbps και τη Vodafone 270-300! Και οι 2 από την 157. 

Πήραν πέρσι διάφορες άδειες για νέες κεραίες ή αναβαθμίσεις αλλά δεν έχω δεί τίποτα ακόμα. Ας ελπίσουμε να εγκατασταθούν όντως γιατί φοβάμαι ότι θα έχουμε πάλι "κινητοποιήσεις".

Κινητοποιήσεις, έχουμε. Την εβδομάδα που πέρασε συ στρατεύονταν μέσω φ/β γιατί είχε κερδίσει μια κεραία το δικαστήριο και θα τοποθετούνταν πάλι, άστα.

Ανέφερες τη Βενιζέλου, αν σε πάει ο δρόμος από την Πλ, Ελευθερίας (από τη μεριά των καφέ και τσιπουράδικων), δες τις εναλλαγές στο σήμα (5G 4G, E), αν υπάρχουν ή το έφτιαξαν, γιατί την τελευταία φορά που κάθισα με vf δεν μπορούσα ούτε speedtest να κάνω. 

Edited by hercoulis
Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει κανείς Ναύπακτο τελευταία να κάνουμε κάποια σύγκριση σε ταχύτητες;

Σε huawei nova 5T έχω τα παρακάτω:

 

Quote

voda1.thumb.jpg.ef4da692d3405e1443d546d089d0a850.jpg

Το μέγιστο που έχω δει είναι κάπου εκεί:

 

Quote

voda3.thumb.jpg.55f289e6e47af1b8ed303e72d9b0711c.jpg

Ενώ κάποιες φορές μέσα στην πόλη παίζει χαμηλά:

 

Quote

voda2.thumb.jpg.1019568a3c5acfb67f9fbe23d7866659.jpg

Μου κάνει εντύπωση που κάποιες ενώ μπορεί να ξεκινήσει με 50 60Mbps πέφτει σταδιακά και μπορεί να κάτσει στα 20-30.

Γενικά η απόκριση στην πλοήγηση είναι εντάξει, με εξαίρεση κάποιες φορές μέσα στην πόλη που σέρνεται και έχω ίδια αποτελέσματα με το τελευταίο speedtest.

Τα παραπάνω τεστ είναι σε εξωτερικό χώρο.

Edited by nikos0
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, nikos0 said:

Έχει περάσει κανείς Ναύπακτο τελευταία να κάνουμε κάποια σύγκριση σε ταχύτητες;

Σε huawei nova 5T έχω τα παρακάτω:

 

Το μέγιστο που έχω δει είναι κάπου εκεί:

 

Ενώ κάποιες φορές μέσα στην πόλη παίζει χαμηλά:

 

Μου κάνει εντύπωση που κάποιες ενώ μπορεί να ξεκινήσει με 50 60Mbps πέφτει σταδιακά και μπορεί να κάτσει στα 20-30.

Γενικά η απόκριση στην πλοήγηση είναι εντάξει, με εξαίρεση κάποιες φορές μέσα στην πόλη που σέρνεται και έχω ίδια αποτελέσματα με το τελευταίο speedtest.

Τα παραπάνω τεστ είναι σε εξωτερικό χώρο.

Στη Ναυπακτο βαράει 200αρια παντού. Μήπως έχεις πέσει σε βλάβη; Έχει B7 ακόμα και σε επαρχιακούς δρόμους 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gv2008 said:

Στη Ναυπακτο βαράει 200αρια παντού. Μήπως έχεις πέσει σε βλάβη; Έχει B7 ακόμα και σε επαρχιακούς δρόμους 

Έχω τη sim κανά χρόνο, δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ πάνω από 100.

Και σε φίλους που βλέπω στα ίδια είναι.

Σημερινή μέτρηση σε εσωτερικό χώρο σε καφέ στο λιμάνι:

 

Quote

voda5.thumb.jpg.ed454ba95e419871efc3f003dc789968.jpg

 

 

Quote

voda4.thumb.jpg.2eded25408cd750bdf8fbeed7d9804fe.jpg

 

 

Quote

netmonster.thumb.jpg.405ce250c0c37301df884496db6db326.jpg

 

Η cosmote στο ίδιο σημείο έδινε ~40Mbps download αλλά κακό upload.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, nikos0 said:

Έχω τη sim κανά χρόνο, δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ πάνω από 100.

Και σε φίλους που βλέπω στα ίδια είναι.

Σημερινή μέτρηση σε εσωτερικό χώρο σε καφέ στο λιμάνι:

 

 

 

 

 

 

Η cosmote στο ίδιο σημείο έδινε ~40Mbps download αλλά κακό upload.

Εγώ ως επισκέπτης αρκετές δορές πέρσι τον Σεπτέμβριο είχα δει 100αρια 

Link to comment
Share on other sites

από τη Δευτέρα μέχρι και χθες, κάθε μέρα, για 4 ώρες είχα βάλει στο mifi μια καρτούλα με απεριόριστο ίντερνετ για να κάνει streaming στο Twitch σε σημείο με ταχύτητα 100-110mbps. 

σχεδόν κάθε μέρα, στις 2 ώρες συνεχούς ροής, το stream σταμάταγε με τη δικαιολογία ότι δεν υπάρχει σύνδεση στο ίντερνετ. Αν και θεωρούσα τελείως παράλογο να μην μπορεί με 100mbps να κάνει streaming σε 1080p60, κατέβασα την ποιότητα σε 720p60 και ενώ έδειχνε να φτιάχνει, μετά απο λίγη ώρα έκανα ξανά το ίδιο.

επειδή είχε φτάσει σε σημείο να μου σπάει τα νεύρα, το έβαλα στο auto και ειλικρινά, δεν πίστευα πόσες φορές όχι μόνο έκανε εναλλαγές στην ποιότητα του stream, αλλά έφτανε ακόμα και σε ανάλυση 360p για να πάει καρφί στα 1080.

στην αρχή, έριξα το φταίξιμο στο mifi παρ'όλο την καλή ταχύτητα και έστησα για ένα 4ωρο χθες το κινητό μου μέσω 5G (130-140mbps). Το αποτέλεσμα? πάλι το ίδιο.!

ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλαβω πoιο είναι το πρόβλημα της VF με το streaming. το ίδιο μου κάνει και στο σπίτι μου - με 15mbps δεν πιάνει τίποτε παραπάνω από 720p (κι αυτό όχι κλειδωμένο, πέφτει σε 480) ενώ με Cosmote, ακόμα και με 4mbps είχα σταθερό 720p. 

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, ParafronGR said:

από τη Δευτέρα μέχρι και χθες, κάθε μέρα, για 4 ώρες είχα βάλει στο mifi μια καρτούλα με απεριόριστο ίντερνετ για να κάνει streaming στο Twitch σε σημείο με ταχύτητα 100-110mbps. 

σχεδόν κάθε μέρα, στις 2 ώρες συνεχούς ροής, το stream σταμάταγε με τη δικαιολογία ότι δεν υπάρχει σύνδεση στο ίντερνετ. Αν και θεωρούσα τελείως παράλογο να μην μπορεί με 100mbps να κάνει streaming σε 1080p60, κατέβασα την ποιότητα σε 720p60 και ενώ έδειχνε να φτιάχνει, μετά απο λίγη ώρα έκανα ξανά το ίδιο.

επειδή είχε φτάσει σε σημείο να μου σπάει τα νεύρα, το έβαλα στο auto και ειλικρινά, δεν πίστευα πόσες φορές όχι μόνο έκανε εναλλαγές στην ποιότητα του stream, αλλά έφτανε ακόμα και σε ανάλυση 360p για να πάει καρφί στα 1080.

στην αρχή, έριξα το φταίξιμο στο mifi παρ'όλο την καλή ταχύτητα και έστησα για ένα 4ωρο χθες το κινητό μου μέσω 5G (130-140mbps). Το αποτέλεσμα? πάλι το ίδιο.!

ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλαβω πoιο είναι το πρόβλημα της VF με το streaming. το ίδιο μου κάνει και στο σπίτι μου - με 15mbps δεν πιάνει τίποτε παραπάνω από 720p (κι αυτό όχι κλειδωμένο, πέφτει σε 480) ενώ με Cosmote, ακόμα και με 4mbps είχα σταθερό 720p. 

High ping = frequent buffering και συμβαίνει αυτό που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Gv2008 said:

Εγώ ως επισκέπτης αρκετές δορές πέρσι τον Σεπτέμβριο είχα δει 100αρια 

Όταν ξαναέρθεις πάμε μαζί να μάθω σε ποιες τοποθεσίες δίνει 100αρια, κερνάω καφέ. 

Λιμάνι με σχετικά λίγο κόσμο:

 

Quote

vodastest1922024.thumb.jpg.933e6d432514cb1022c1ee2767d6668a.jpg

 

 

Quote

vodanetm1922024.thumb.jpg.35b6780d90c9bcbddac7dedd94899c3b.jpg

Σύμφωνα και με το cellmapper ήμουν πολύ κοντά στην 757 αλλά συνδέθηκε στην 1261.

Γενικά συνήθως βλέπω 1261 που είναι στο βουνό, υπάρχει λόγος που επιλέγει την συγκεκριμένη; 

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2024 at 9:11 ΠΜ, hercoulis said:

Όταν η ΝοVA έπιασε σήμα στο κέντρο (Ερμού ) από αυτές τις κεραιες και με άθλιο  download, έγινε σεισμός ( από ένα μέλος ) γιατί εκπέμπει πέρα του επιτρεπτού ορίου. 
 Τώρα έχουμε 200& στην άλλη άκρη τελείως, πιο μακρυά δε γίνεται  😆, και δε συνεχίζω άλλο.

## @marios239 πολλές κεραιες χρειάζεται. Έχει αρκετά χρονια που το μέρος έχει ανεβεί από φοιτητές, θα μπορούσαν να είχαν βάλει στο λιμάνι και να καλύψουν και τις αλυκές γιατί από το σωρό δεν μπορούν. 

Πρώτον τα Παλαιά είναι πιο ανοιχτή περιοχή, και δεύτερον, ο συγκεκριμένος σταθμός είναι γενικά ραδιόφωνο. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπα, ίδιες είναι και οι τρεις.

Και οι περιοχές και οι εταιρείες )

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, hercoulis said:

Μπα, ίδιες είναι και οι τρεις.

Και οι περιοχές και οι εταιρείες )

Μονο που η vodafone έχει σταθμούς εντός πόλης. Η nova καλύπτει το Βόλο κυρίως απο τρία σημεία. Γιατί σας πειράζει η αλήθεια; Κάποια πράγματα είναι αντικειμενικά. Το ότι έχουν ένα σταθμό πάνω από το Βόλο και προσπαθούν με κάθε τρόπο να καλύψουν το 50% του Βόλου από εκεί είναι τραγικό. Βέβαια είναι εξαιρετική θέση για Ν78 αλλά και πάλι θα δεις οτι θα γεμίσει παρεμβολή όταν αλλάξει η ισορροπία των συνδρομητών. Απλά μαθηματικά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, mixtri said:

Μονο που η vodafone έχει σταθμούς εντός πόλης. Η nova καλύπτει το Βόλο κυρίως απο τρία σημεία. Γιατί σας πειράζει η αλήθεια; Κάποια πράγματα είναι αντικειμενικά. Το ότι έχουν ένα σταθμό πάνω από το Βόλο και προσπαθούν με κάθε τρόπο να καλύψουν το 50% του Βόλου από εκεί είναι τραγικό. Βέβαια είναι εξαιρετική θέση για Ν78 αλλά και πάλι θα δεις οτι θα γεμίσει παρεμβολή όταν αλλάξει η ισορροπία των συνδρομητών. Απλά μαθηματικά.

Το ίδιο συμβαίνει και στο Αργοστόλι… η Nova παίζει περιμετρικά κυρίως αλλά η Vodafone έχει σταθμό εντός πολης.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, hercoulis said:

Μπα, ίδιες είναι και οι τρεις.

Και οι περιοχές και οι εταιρείες )

Οι προσωπικές εμπειρίες είναι πάντοτε αξιόπιστες.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, mixtri said:

Μονο που η vodafone έχει σταθμούς εντός πόλης. Η nova καλύπτει το Βόλο κυρίως απο τρία σημεία. Γιατί σας πειράζει η αλήθεια; Κάποια πράγματα είναι αντικειμενικά. Το ότι έχουν ένα σταθμό πάνω από το Βόλο και προσπαθούν με κάθε τρόπο να καλύψουν το 50% του Βόλου από εκεί είναι τραγικό. Βέβαια είναι εξαιρετική θέση για Ν78 αλλά και πάλι θα δεις οτι θα γεμίσει παρεμβολή όταν αλλάξει η ισορροπία των συνδρομητών. Απλά μαθηματικά.

Αυτό το δέχομαι, η vf έχει κάνει προσεγγίσεις για τοποθετήσεις κεραιών εντός πολεοδομικού συγκροτήματος.

Ωστόσο εγώ θυμάμαι από παλιά ότι η εκπομπή των 900μχζ δε χρειάζεται την πύκνωση που θέλουν τα 1800.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, p_k said:

Οι προσωπικές εμπειρίες είναι πάντοτε αξιόπιστες.

Χμμμ, δηλαδή η Nova είναι ίδια με την Cosmote κ Vodafone στο Βόλο; Ενδιαφέρουσα προσωπική εμπειρία!

10 ώρες πριν, hercoulis said:

Αυτό το δέχομαι, η vf έχει κάνει προσεγγίσεις για τοποθετήσεις κεραιών εντός πολεοδομικού συγκροτήματος.

Ωστόσο εγώ θυμάμαι από παλιά ότι η εκπομπή των 900μχζ δε χρειάζεται την πύκνωση που θέλουν τα 1800.

Ναι μόνο που δε ζούμε στο 1993. Ούτε τα eirp που είχαμε τότε δε τα πιάνουμε σήμερα γιατί έχουμε πολλαπλές τεχνολογίες, ούτε η χωρητικότητα δε μπορεί να είναι η ίδια. Τα 1800 δεν έχουν την ίδια κάλυψη με τα 900 λόγω φυσικής. Ωστόσο όλες οι εταιρίες έχουν όλες τις συχνότητες σήμερα, δεν καταλαβαίνω γιατί το συζητάμε αυτό.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, mixtri said:

Χμμμ, δηλαδή η Nova είναι ίδια με την Cosmote κ Vodafone στο Βόλο; Ενδιαφέρουσα προσωπική εμπειρία!

Ναι μόνο που δε ζούμε στο 1993. Ούτε τα eirp που είχαμε τότε δε τα πιάνουμε σήμερα γιατί έχουμε πολλαπλές τεχνολογίες, ούτε η χωρητικότητα δε μπορεί να είναι η ίδια. Τα 1800 δεν έχουν την ίδια κάλυψη με τα 900 λόγω φυσικής. Ωστόσο όλες οι εταιρίες έχουν όλες τις συχνότητες σήμερα, δεν καταλαβαίνω γιατί το συζητάμε αυτό.

Την προσωπική εμπειρία που παρέθεσε ο συμφορουμίτης εννοώ. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, p_k said:

Την προσωπική εμπειρία που παρέθεσε ο συμφορουμίτης εννοώ. 

Ναι, σε αυτό αναφέρομαι. Είναι μια ενδιαφέρουσα προσωπική εμπειρία. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νάυπακτος παραλία Γριμπόβου, σε καφέ σε εσωτερικό χώρο:

 

voda23224test.thumb.jpg.ce961d480d1ea1e2742882c9faafa30f.jpg

 

voda23224.thumb.jpg.fc161cacc1f92f45e5e8c0a82365127b.jpg

 

2-3 χιλιόμετρα ανατολικά από το κέντρο της πόλης σε εξωτερικό χώρο:

 

voda24224.thumb.jpg.d80e7fff9b87e1da491bd9e1166e02e8.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, nikos0 said:

Νάυπακτος παραλία Γριμπόβου, σε καφέ σε εσωτερικό χώρο:

 

voda23224test.thumb.jpg.ce961d480d1ea1e2742882c9faafa30f.jpg

 

voda23224.thumb.jpg.fc161cacc1f92f45e5e8c0a82365127b.jpg

 

2-3 χιλιόμετρα ανατολικά από το κέντρο της πόλης σε εξωτερικό χώρο:

 

voda24224.thumb.jpg.d80e7fff9b87e1da491bd9e1166e02e8.jpg

Πραγματικά πόσα ψεύτικα προφίλ θα κάνουν οι νοβακιδες ήμαρτον δηλαδή 🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, nikos0 said:

Νάυπακτος παραλία Γριμπόβου, σε καφέ σε εσωτερικό χώρο:

 

voda23224test.thumb.jpg.ce961d480d1ea1e2742882c9faafa30f.jpg

 

voda23224.thumb.jpg.fc161cacc1f92f45e5e8c0a82365127b.jpg

 

2-3 χιλιόμετρα ανατολικά από το κέντρο της πόλης σε εξωτερικό χώρο:

 

voda24224.thumb.jpg.d80e7fff9b87e1da491bd9e1166e02e8.jpg

Έξω κάτι γίνεται!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...