Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι ακριβώς παθαίνεις ρε vodafone τα βράδια?

 

Firefox-Screenshot-2021-03-27-T19-58-55-508-Z.png

 

Μεγάλη κυψελη, πολλοί χρήστες με κακές συνήθειες :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νάουσα, στην #189 στα -100.

 

db8555d77f0b1795dc0c9091f25e9acf.jpg

 

Και η ίδια κεραία με 3G

a5731db37283fdf21a978d62e49fcdd7.jpg

Edited by CaptainNickGR
Link to comment
Share on other sites

Το 3g ποτέ θα το κλείσουν; :wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το 3g ποτέ θα το κλείσουν; :wacko:

 

Έδω η μεγάλη δεν το κλείνει και το αφήνουν να παίζει με 5mhz. Τόσο spectrum πάει χαμένο από μεριάς Voda στο 3G

Link to comment
Share on other sites

Το 3g ποτέ θα το κλείσουν; :wacko:

 

Εχει ανακοινωθεί πως η παύση θα ξεκινήσει σταδιακά το Σεπτέμβριο και θα ολοκληρωθεί τέλος του έτους. Επίσημη ανακοίνωση στο σαιτ. Εκτός απροόπτου βέβαια.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Εχει ανακοινωθεί πως η παύση θα ξεκινήσει σταδιακά το Σεπτέμβριο και θα ολοκληρωθεί τέλος του έτους. Επίσημη ανακοίνωση στο σαιτ. Εκτός απροόπτου βέβαια.
Αυτό που λες ισχύει για την Cosmote. H Vodafone αναμένεται να κλείσει το 3G στο τέλος του 2022.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες ισχύει για την Cosmote. H Vodafone αναμένεται να κλείσει το 3G στο τέλος του 2022.

 

Σωστός, έκανα λάθος την εταιρία.....:X

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Στη λεωφόρο Γαλατσίου. Μάλλον είναι καινούργια η κεραία, αλλά δεν ξέρω που ακριβώς βρίσκεται. Υπάρχει μία της WIND πάνω από το Γρηγόρη (φαίνεται από απέναντι) και στις άδειες γράφει κοινή χρήση με Vodafone, αλλά έχει μόνο 3 panels.

 

Το περίεργο είναι ότι η συνεχώς 800 εξαφανιζόταν. Μάλλον έχει πρόβλημα η κεραία και δεν έφταιγε το Netmonster, καθώς και η συσκευή έδειχνε 4G+ για λίγο και έφευγε. Η ταχύτητα πάντως ήταν καλή.

 

2021-03-29-14-51-57-227.png

 

2021-03-29-14-52-34-247.png

Link to comment
Share on other sites

Στη λεωφόρο Γαλατσίου. Μάλλον είναι καινούργια η κεραία, αλλά δεν ξέρω που ακριβώς βρίσκεται. Υπάρχει μία της WIND πάνω από το Γρηγόρη (φαίνεται από απέναντι) και στις άδειες γράφει κοινή χρήση με Vodafone, αλλά έχει μόνο 3 panels.

 

Το περίεργο είναι ότι η συνεχώς 800 εξαφανιζόταν. Μάλλον έχει πρόβλημα η κεραία και δεν έφταιγε το Netmonster, καθώς και η συσκευή έδειχνε 4G+ για λίγο και έφευγε. Η ταχύτητα πάντως ήταν καλή.

 

2021-03-29-14-51-57-227.png

 

2021-03-29-14-52-34-247.png

 

Τα ίδια πάνελ δεν μπορεί να τα χρησιμοποιήσουν και πο δυο ; Είχα δει ότι Vodafone και O2 uk το κάναν παλιότερα

Link to comment
Share on other sites

Ή με δουλεύει η VF ή με δουλεύει (με bold) :lol:

 

Τρίτη 23/3 παίρνω τηλ στην τεχνική υποστήριξη μετά την εντυπωσιακή ταχύτητα των 0,01mbps και με ενημερώνουν ότι "υπάρχει πρόβλημα στο Λυκαβηττό και σε άλλες περιοχές και ότι μέχρι αύριο το πρωί θα έχει αποκατασταθεί". Τετάρτη 24/3 απόγευμα φεύγω από το σπίτι για το πατρικό μου χωρίς να έχει φτιαχτεί το πρόβλημα (ούτε το beat για ταξί δεν φόρτωνε).

Επιστρέφω χθες, 29/3, και ανακαλύπτω ότι μετά από 2+ χρόνια που μένω σ'αυτό το σπίτι όπου το 4G ήταν καμπάνα, ξαφνικά εξαφανίστηκε και δεν έχω καθόλου κάλυψη - μόνο 3G το οποίο είναι νεκρό και δεν φορτώνει τίποτα ακόμα και με το 3G στικάκι της VF που είχα στην άκρη. Επικοινωνώ εκ νέου με τη VF και μου λέει ο τύπος γεμάτος αυτοπεποίθηση:

-"έχει φτιαχτεί το πρόβλημα στην περιοχή σας".

-"Πώς φτιάχτηκε το πρόβλημα στην περιοχή μου όταν όχι μόνο έχασα την κάλυψη 4G, αλλά όταν το εξαναγκάζω να πιάσει 4G για λίγα δεύτερα, η ταχύτητα είναι από 0,8 - 1mbps?"

- Μισό λεπτό περιμένετε στην αναμονή να σας ανοίξω φάκελο. :X

 

Όχι τίποτε άλλο, αλλά ήρθε και προσφορά στην γραμμή μου προχθές για 5GB και λεπτά προς όλους σε ανανέωση μέχρι αύριο, αλλά τώρα τα γλεντάει η WIND τα λεφτά καθώς σε μήνυμα που έλαβα, "θα ενημερωθείτε για την εξέλιξη του προβλήματος στις 4/4". :down:

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από την εφαρμογή δεν μπορείς να δηλώσεις το πρόβλημα? Εγώ όταν δω κάτω από 5mbps σε 4G δηλώνω πρόβλημα στη γραμμή μέσα από την εφαρμογή.

Screenshot-73.png

Link to comment
Share on other sites

Ποια εφαρμογή είναι αυτή?

Είχα δηλώσει το πρόβλημα μέσα από το my Vodafone, πήρα τα απεριόριστα για 24 ώρες, αλλά δεν άλλαξε κάτι

 

Μόλις βρήκα 4G στην εξώπορτα, μπήκα και στην εφαρμογή της VF. :lol:

https://postimg.cc/MvDDfy9D

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

ε καλά και συ 30 έχουμε σήμερα ....πάλι καλά που σου είπαν 4 του μηνός φυσικά μιλάμε του 21 πάντα.....
Link to comment
Share on other sites

Ποια εφαρμογή είναι αυτή?

Είχα δηλώσει το πρόβλημα μέσα από το my Vodafone, πήρα τα απεριόριστα για 24 ώρες, αλλά δεν άλλαξε κάτι

 

Ναι αυτή εννοώ. Εγώ έχω την κάρτα μόνιμα σε mifi συσκευή και παρακολουθώ το σήμα και αν δω ότι δεν κολλάει με την ταχύτητα, αμέσως αναφορά. Με μια, δυο αναφορές λογικό να μη κάνουν τίποτα, αν κάνεις συνέχεια και προφανώς θα κάνουν και άλλοι θα το πάρουν στα σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή εννοώ. Εγώ έχω την κάρτα μόνιμα σε mifi συσκευή και παρακολουθώ το σήμα και αν δω ότι δεν κολλάει με την ταχύτητα, αμέσως αναφορά. Με μια, δυο αναφορές λογικό να μη κάνουν τίποτα, αν κάνεις συνέχεια και προφανώς θα κάνουν και άλλοι θα το πάρουν στα σοβαρά.
ότι ξέρουν το πρόβλημα το ξέρουν,σε καμία διαμαρτυρία μου δεν αναβάθμισαν την κεραία αν δεν ήταν στο πρόγραμμα και σε καμία εταιρεία
Link to comment
Share on other sites

ότι ξέρουν το πρόβλημα το ξέρουν,σε καμία διαμαρτυρία μου δεν αναβάθμισαν την κεραία αν δεν ήταν στο πρόγραμμα και σε καμία εταιρεία

 

Τότε πιο είναι το νόημα της διαμαρτυρίας εντός εφαρμογής? Δεν μπορεί κάτι θα ελέγχουν.

Link to comment
Share on other sites

Τότε πιο είναι το νόημα της διαμαρτυρίας εντός εφαρμογής? Δεν μπορεί κάτι θα ελέγχουν.
Είναι ένας ωραίος τρόπος να αισθάνονται οι χρήστες ότι η γνώμη τους μετράει (παίρνεις και απεριόριστα data/λεπτά ομιλίας για 1 ημέρα και "όλα καλά"). Στην πραγματικότητα, καμία εταιρία δεν βασίζεται στους συνδρομητές της για να μάθει τα προβληματικά σημεία του δικτύου. Έχουν τα κατάλληλα εργαλεία και το εξειδικευμένο προσωπικό για να γνωρίζουν ήδη πού αποδίδει καλά το δίκτυο και πού όχι. Επομένως, μόνο όταν και αν το κρίνει αναγκαίο, θα αναβαθμίσει το δίκτυο σε μια περιοχή και όχι επειδή θα αναφέρω εγώ, για παράδειγμα, μέσω της εφαρμογής, ότι το internet δεν έχει καλή ταχύτητα στην τάδε διεύθυνση. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Τότε πιο είναι το νόημα της διαμαρτυρίας εντός εφαρμογής? Δεν μπορεί κάτι θα ελέγχουν.
απλά κοιτάζουν την γραμμή σου και θα πουν γκουχου γκουχου πάρε Γκιγκα για μια βδομάδα δωρεάν

αν πράγματι υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή σου αλλά όχι στην κεραία θα σου πουν σου έκανα κάποιες ρυθμίσεις στο δίκτυο κάνε επανεκκίνηση και τσεκαρε πάλι και Ωωωω δια μαγείας όλα καλά

σε αυτή την περίπτωση δεν έχει φρι Γκίκα

αν είναι υπερφωρτομενο το δίκτυο θα σου πουν έχει πρόβλημα το δίκτυο στην περιοχή σου που προσπαθούμε να λύσουμε,πάρε 2 Γκιγκα δωρεάν

όλες κάνουν τα ίδια .... χαχά

αν δεν τραβάει το δίκτυο στην περιοχή σου άστα να πάνε,θέλει πύκνωση δικτύου που σημαίνει κεραίες μπάντες μικρό κεραίες κτλ

άδικα παλεύεις...

9 χρόνια η cote παλεύει στην περιοχή μου να βγάλει εστω και κλήση μέσα στο σπίτι

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Αλεξανδρούπολης τώρα το 4G νεκρό, με 3G όλα καλά..

 

Άρε vodafonara είσαι μέγιστη

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κουλό θέμα ήταν αυτό. Κράτησε πάνω από 1 ώρα και υπήρχε σε όλη τη πόλη γενικά. Με κλείδωμα σε 3G έπαιζαν κανονικά τα δεδομένα.

Τώρα όλα καλά, βέβαια αυτό το speedtest δείχνει το αντίθετο.

https://www.speedtest.net/my-result/i/4506829937

 

Στο συγκεκριμένο σημείο γενικά δεν ήταν ποτέ σταθερές οι ταχύτητες, έχω πετύχει 200mbps μεσημέρι, συνήθως παίζει στα 50-70mbps όλη την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κουλό θέμα ήταν αυτό. Κράτησε πάνω από 1 ώρα και υπήρχε σε όλη τη πόλη γενικά. Με κλείδωμα σε 3G έπαιζαν κανονικά τα δεδομένα.

Τώρα όλα καλά, βέβαια αυτό το speedtest δείχνει το αντίθετο.

https://www.speedtest.net/my-result/i/4506829937

 

Στο συγκεκριμένο σημείο γενικά δεν ήταν ποτέ σταθερές οι ταχύτητες, έχω πετύχει 200mbps μεσημέρι, συνήθως παίζει στα 50-70mbps όλη την ημέρα.

 

Το παρατήρησα και εγώ, νόμιζα ότι ήταν τοπικό. Βέβαια σε εμένα κράτησε περίπου μισή ώρα. Η ταχύτητα είχε πέσει στα 5.5mbps.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...