Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτω Πατήσια πάντως υπάρχουν περιοχές μόνο με κάλυψη GPRS και EDGE, ούτε κουβέντα για 3G και 4G. Σε επικοινωνία μου με τη vodafone, αναγνώρισαν το πρόβλημα λόγω "κατευθυντικότητας" των κεραιών και μου πρότειναν να μου δώσουν ένα μηχάνημα για full σήμα στο σπίτι μου που έτσι κι αλλιώς έχω wi fi. Για αναβάθμιση κεραιών ούτε λόγος...
Link to comment
Share on other sites

Λογικο ουτε λογος.

Αν βρεθει νεα θεση ειναι αυτονοητο οτι θα μπει κεραια.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος αν ενεργοποίησαν τελικά το 3G 900 και σε ποιες περιοχές. Από τα παράπονα φαίνεται να γίνεται ο κακός χαμός με το σήμα της Vodafone και λογικά το 3G 900 θα έπρεπε να είχε βοηθήσει πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Στα Βίλια τον τελευταίο μήνα σέρνεται το σύμπαν. Σε κάποια σημεία ούτε κλήση δεν μπορώ να κάνω

 

Φίλε μου επειδή και εγώ Αλεποχώρι-Ψάθα έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με φουλ 3G πιάνω 0.35 download έχω στείλει 3 φορές ενημέρωση στην βονταφον και μου λενε πως η περιοχή θα ελεχθεί για περαιτέρω ενισχυση της καλυψης και σήμερα πως ανατέθηκε στο αρμόδιο τεχνικο τμημα με αριθμο αναφορας για να ελεγχθει γιατι υπαρχουν αυτες οι ταχυτητες με φουλ 3G. στείλε και εσυ να ενημερωσεις εαν θελεις γιατι οσο πιο πολλά παραπονα τοσο κλαυτερο πιστευω.Και οχι τιποτα αλλο οι διπλανοι μου με COSMOTE πιανουν 4G και τρελαίνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Φίλε μου επειδή και εγώ Αλεποχώρι-Ψάθα έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με φουλ 3G πιάνω 0.35 download έχω στείλει 3 φορές ενημέρωση στην βονταφον και μου λενε πως η περιοχή θα ελεχθεί για περαιτέρω ενισχυση της καλυψης και σήμερα πως ανατέθηκε στο αρμόδιο τεχνικο τμημα με αριθμο αναφορας για να ελεγχθει γιατι υπαρχουν αυτες οι ταχυτητες με φουλ 3G. στείλε και εσυ να ενημερωσεις εαν θελεις γιατι οσο πιο πολλά παραπονα τοσο κλαυτερο πιστευω.Και οχι τιποτα αλλο οι διπλανοι μου με COSMOTE πιανουν 4G και τρελαίνομαι.

 

Γιατι τρελαινεσαι; αν θες 4g,απλα πας cosmote...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επειδή και εγώ Αλεποχώρι-Ψάθα έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με φουλ 3G πιάνω 0.35 download έχω στείλει 3 φορές ενημέρωση στην βονταφον και μου λενε πως η περιοχή θα ελεχθεί για περαιτέρω ενισχυση της καλυψης και σήμερα πως ανατέθηκε στο αρμόδιο τεχνικο τμημα με αριθμο αναφορας για να ελεγχθει γιατι υπαρχουν αυτες οι ταχυτητες με φουλ 3G. στείλε και εσυ να ενημερωσεις εαν θελεις γιατι οσο πιο πολλά παραπονα τοσο κλαυτερο πιστευω.Και οχι τιποτα αλλο οι διπλανοι μου με COSMOTE πιανουν 4G και τρελαίνομαι.

 

Ήμουν στην ίδια περιοχή το σ/κ και μέχρι και η wind έχει καλύτερη κάλυψη. Η φίλη μου με Vodafone ήταν ακίνητη.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος αν ενεργοποίησαν τελικά το 3G 900 και σε ποιες περιοχές. Από τα παράπονα φαίνεται να γίνεται ο κακός χαμός με το σήμα της Vodafone και λογικά το 3G 900 θα έπρεπε να είχε βοηθήσει πολύ.

 

προς το παρον εχουν ξεπατωθει να βαζουν σε αλλες συχνοτητες.... αλλα δεν τις ανοιγουν.... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τρελαινεσαι; αν θες 4g,απλα πας cosmote...

 

Δεν θα βάλω cosmote ποτέ γιατί αν ποτέ βάλω θα ξεκινήσει η αναπάντητη όπως στα 15 μου!

Link to comment
Share on other sites

προς το παρον εχουν ξεπατωθει να βαζουν σε αλλες συχνοτητες.... αλλα δεν τις ανοιγουν.... :cool:

 

Γιατί αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτό???

 

Γιατι και δεν εχουν αδεια και θα προκαλει παρεμβολη στην τηλεροσαη....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι και δεν εχουν αδεια και θα προκαλει παρεμβολη στην τηλεροσαη....

 

Άρα μιλάς για LTE band 20. Δεν έχει σχέση με τα παράπονα για το 3G που αναφέρει όλος ο κόσμος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βάλω cosmote ποτέ γιατί αν ποτέ βάλω θα ξεκινήσει η αναπάντητη όπως στα 15 μου!

 

Υπερβολη μιας και ολοι τις ιδιες χρεωσεις και πακετα εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολη μιας και ολοι τις ιδιες χρεωσεις και πακετα εχουν.

 

Δεν θα το έλεγα. Για παράδειγμα στο what's up μπορείς να πάρεις έως 100' προς όλους με ένα πακέτο(και πολλά προς wu εννοείται), ενώ στο cu πάλι με ένα πακέτο μπορείς να πάρεις έως 400' για τα άλλα δίκτυα. Εκτός αν εννοούμε το βασικό πακέτο καρτοκινητού που έχουν όλοι την ίδια ταρίφα (5€/200').

 

Κι εγώ φοιτητικό cu χρησιμοποιούσα και το άφησα στην άκρη για ένα what's up (επίσης φοιτητικό) μιας και έχει πολύ καλύτερο σήμα εδώ που είμαι(για internet, στο τηλέφωνο δεν υπάρχει θέμα). Αν δεν το είχα φοιτητικό όμως, δεν νομίζω να έκανα την αλλαγή μιας και wu είναι σχετικά μικρό ποσοστό από τις επαφές μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έλεγα. Για παράδειγμα στο what's up μπορείς να πάρεις έως 100' προς όλους με ένα πακέτο(και πολλά προς wu εννοείται), ενώ στο cu πάλι με ένα πακέτο μπορείς να πάρεις έως 400' για τα άλλα δίκτυα. Εκτός αν εννοούμε το βασικό πακέτο καρτοκινητού που έχουν όλοι την ίδια ταρίφα (5€/200').

 

Κι εγώ φοιτητικό cu χρησιμοποιούσα και το άφησα στην άκρη για ένα what's up (επίσης φοιτητικό) μιας και έχει πολύ καλύτερο σήμα εδώ που είμαι(για internet, στο τηλέφωνο δεν υπάρχει θέμα). Αν δεν το είχα φοιτητικό όμως, δεν νομίζω να έκανα την αλλαγή μιας και wu είναι σχετικά μικρό ποσοστό από τις επαφές μου.

 

Ναι τα στανταρ πακετα ομιλιας/μυνηματων/ιντερνετ εννοω και οχι τις παροδικες προσφορες που δινει η καθε εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο παροδικό στο πακέτο της vod είναι τα +100' που σου δίνει με on line ενεργοποίηση. Τα 300 είναι στάνταρ. Αντίστοιχα και το f2g σου δίνει 200+100. Ενώ what's up 100 το μέγιστο (προς όλους υπενθυμίζω). Έτσι συμφέρει μόνο αν έχεις πολλούς με what's up ή αν το έχεις φοιτητικό. Κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι και δεν εχουν αδεια και θα προκαλει παρεμβολη στην τηλεροσαη....

Δεν μπορούν να τα ανοίξουν πιλοτικά στην Αθήνα, όπου έχει ολοκληρωθεί το switchover;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή περιμένουμε χοντρικά καλά Χριστούγεννα να ανοίξει το 800αρι LTE;

 

Ακόμα δεν έχει γίνει ο διαγωνισμός για τα 800 και 2600. Έχουμε μέλλον.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπορούν να τα ανοίξουν πιλοτικά στην Αθήνα, όπου έχει ολοκληρωθεί το switchover;

 

Και για πιλοτικό χρειάζεται άδεια από την ΕΕΤΤ. Είχε η Cosmote όταν δοκίμαζε LTE band 3.

Επίσης, στο πιλοτικό δε μπορεί να παρέχει εμπορικές υπηρεσίες, οπότε θα είναι μόνο για δικές τους δοκιμές, δεν θα μπορούν να κάνουν attach οι δικές μας συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχει γίνει ο διαγωνισμός για τα 800 και 2600. Έχουμε μέλλον.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για το 3G στα 900 ομως (οπως ειπαν και τα παιδια πιο πριν) εχει την άδεια. Γιατι δεν το εκμεταλλεύεται να εχουμε κι εμεις καλυτερη καλυψη? Δεν συμφέρει και την ίδια την εταιρεία?

Link to comment
Share on other sites

Για το 3G στα 900 ομως (οπως ειπαν και τα παιδια πιο πριν) εχει την άδεια. Γιατι δεν το εκμεταλλεύεται να εχουμε κι εμεις καλυτερη καλυψη? Δεν συμφέρει και την ίδια την εταιρεία?

 

Δεν χρειάζεται άδεια, έχει απελευθερωθεί από την ΕΕΤΤ η χρήση τεχνολογίας για τις αδειοδοτημένες συχνότητες, οπότε όλες οι εταιρείες μπορούν να δώσουν UMTS 900.

Η vodafone έχει δηλώσει ότι το χρησιμοποιεί, αλλά υποθέτω πολύ περιοριοσμένα. Χρειάζεται καινούργιο κεραιοστοιχείο για τα 900 και ανάλογα την περιοχή ίσως χρειάζεται να αλλάξουν συχνότητες γειτονικές GSM κεραίες για να δημιουργήσουν «χώρο».

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το χρησιμοποιούν κυρίως επαρχία.

Αλλα η βάση εχει δωθει στο 4G πλέον.

Link to comment
Share on other sites

τον τελευταίο καιρό η κατάσταση είναι τραγική. από την προηγούμενη τετάρτη έχω συνέχεια χαμένες κλήσεις και 3G ίντερνετ ανύπαρκτο!

ήμουν χθες στην αρχή της πατησίων με 4G κι όλα καλά, μόλις πήγα προς κάνιγγος και γύρισε σε 3G δεν φόρτωνε τίποτα και αμέσως με πέταξε σε 2G. και το ίντερνετ κάπως το έχω συνηθίσει, αλλά οι χαμένες κλήσεις είναι αδικαιολόγητες. ακόμα και σήμερα στο φλοίσβο με φουλ 3G και μου ήρθαν σε ανύποπτη στιγμή μηνύματα για χαμένες κλήσεις την ώρα που το χρησιμοποιούσα για facebook ή το είχα stand by. φυσικά χαμένες κλήσεις είχα και σε 2G (για να μην πουν μερικοί ότι είχα ασταθές 3G).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες. Απηυδησα πλεον με την "καλυψη" της Voda. Εχω πλεον παρα πολα παραδειγματα προσωπικα απο συγκριση voda με Cosmote με πολυ ασχημα αποτελεσματα για τη Voda. Μολις γυρισω σπιτι απο διακοπες θα διακοψω το mobile internet που εχω καθως δεν αξιζει να πληρωνω 11 ευρω το μηνα για το ΤΙΠΟΤΑ. Μονιμως ημουν με gprs connection και ακομα και οταν εδειχνε 3G τις περισσοτερες φορες κατεβαζε ως gprs. Απαραδεκτες ταχυτητες ειδικα στην Πελοποννησο. Την ιδια ωρα με το κινητο της γυναικας μου σε cosmote παντου σχεδον 3G και ανοιγε τις σελιδες σφαιρα. Ενημερωτικα btw εχω συμβολαιο και στο κινητο σε voda με ελευθερα mb και παλι ειχα τα ιδια θεματα (με ιδιο κινητο με της γυναικας μου αρα και ιδια κεραια. ) . Εν ολιγοις εντελως χαλια .
Link to comment
Share on other sites

τον τελευταίο καιρό η κατάσταση είναι τραγική. από την προηγούμενη τετάρτη έχω συνέχεια χαμένες κλήσεις και 3G ίντερνετ ανύπαρκτο!

ήμουν χθες στην αρχή της πατησίων με 4G κι όλα καλά, μόλις πήγα προς κάνιγγος και γύρισε σε 3G δεν φόρτωνε τίποτα και αμέσως με πέταξε σε 2G. και το ίντερνετ κάπως το έχω συνηθίσει, αλλά οι χαμένες κλήσεις είναι αδικαιολόγητες. ακόμα και σήμερα στο φλοίσβο με φουλ 3G και μου ήρθαν σε ανύποπτη στιγμή μηνύματα για χαμένες κλήσεις την ώρα που το χρησιμοποιούσα για facebook ή το είχα stand by. φυσικά χαμένες κλήσεις είχα και σε 2G (για να μην πουν μερικοί ότι είχα ασταθές 3G).

έχει μαλιασει η γλώσσα μου να λέω ότι στον Φλοίσβου η κατάσταση είναι απαράδεκτη με το ΕΙΚΟΝΙΚΌ σήμα! έχω πάρει την βοντα άπειρα τηλέφωνα! είναι απαράδεκτο σε περιοχή χωρίς ψηλά κτήρια να έχει τόσο χαλιά σήμα σε σημείο να μην μπορείς να μιλήσεις καλά καλά ειδικά σε 3g!

πήρα κάρτα κοσμοτε για το ίντερνετ τουλάχιστον και ησύχασα στις διακοπές !

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...