Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 minutes ago, memoriesradio said:

Μονεμβασιά - 04/08/2024 18:39

Screenshot_2024-08-04-18-38-11-178_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.b8fb43ad90590b5d87790efc52f09368.jpg

Screenshot_2024-08-04-18-34-10-949_cz.mroczis.netmonster.thumb.jpg.f65842ddddfff05f72571b57932068a3.jpg

Αν ακόμη και τώρα το 2024, η Μονεμβασιά (καστροπολιτεία) δεν είναι γεμάτη από micro, από όλους τους παρόχους, και αιτία είναι οι ψεκασμένοι, τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

Δε φαίνεται το speedtest 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, spoukos said:

Δε φαίνεται το speedtest 

Διορθώθηκε 

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_2024-08-05-12-40-55-439_cz.mroczis.netmonster.thumb.jpg.c7b2c7090e381fcfd05e7fe44cd5f365.jpg

IMG_20240805_123908.thumb.jpg.ef3ce240b824d30c91ddc52d03d11998.jpgIMG_20240805_123904.thumb.jpg.4badbab761c368cab1c44d517326af5a.jpgIMG_20240805_123441.thumb.jpg.7c2a571988baa40b9bb4d7da61b816e2.jpgΕλαφόνησος - Παραλία Σίμος 

Άψογη με 180+ Mbps και κάργα κόσμο.

nPerf έγραψε χιλιόμετρο.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχουν και χειρότερα από το Κιλκίς...

Κεντρική Εύβοια - στροφές για τον Αϊ Γιάννη τον Ρώσο.

Όχι 4G και απλά εκτός κάλυψης, ομορφα και ωραία, με το πιο άθλιο οδικό δίκτυο (στενά των Δαρδανελλίων) που έχω συναντήσει ποτέ μου, από τα Ψαχνά και μέχρι την βόρεια Εύβοια (Ιστιαία).

Στα βόρεια παραθαλάσσια χωριά είχε καλή κάλυψη και αρκετά υψηλές ταχύτητες, και η πρόσβαση των γήινων, γίνεται μόνο με καράβι (Αιδηψός - Αρκίτσα & Αγιόκαμπος - Γλύφα).

Τα γνωστά προγράμματα κατέγραψαν την κάλυψη και τις ταχύτητες, αλλά όχι τις λακούβες...

* Γενικά εκεί στην βόρεια Εύβοια δεν τους πολυνοιάζει ο τουρισμός, με ενοικιαζόμενα δωμάτια τρώγλες της εποχής τέλη '70, και μαγαζιά που και δεν έχουν να προσφέρουν ποικιλία αλλά και κλείνουν στις 1.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, memoriesradio said:

Τελικά υπάρχουν και χειρότερα από το Κιλκίς...

Κεντρική Εύβοια - στροφές για τον Αϊ Γιάννη τον Ρώσο.

Όχι 4G και απλά εκτός κάλυψης, ομορφα και ωραία, με το πιο άθλιο οδικό δίκτυο (στενά των Δαρδανελλίων) που έχω συναντήσει ποτέ μου, από τα Ψαχνά και μέχρι την βόρεια Εύβοια (Ιστιαία).

Στα βόρεια παραθαλάσσια χωριά είχε καλή κάλυψη και αρκετά υψηλές ταχύτητες, και η πρόσβαση των γήινων, είναι μόνο με καράβι (Αιδηψός - Αρκίτσα & Αγιόκαμπος - Γλύφα).

Τα γνωστά προγράμματα κατέγραψαν την κάλυψη και τις ταχύτητες, αλλά όχι τις λακούβες...

* Γενικά εκεί στην βόρεια Εύβοια δεν τους πολυνιάζει ο τουρισμός, με ενοικιαζόμενα δωμάτια τρώγλες της εποχής τέλη 70, και μαγαζιά που και δεν έχουν να προσφέρουν ποικιλία αλλά και κλείνουν στος 1.

Για τα παραθαλάσσια δεν έχω εικόνα αλλά για πιο πριν τα ίδια είναι και η Cosmote αλλά και η Nova. Σε κάποια λιγοστά σημεία ας πούμε πως κάτι πάει να πιάσει με την Cosmote αλλά δεν.

Υ.Γ. έκλαψα για την πρόσβαση των γήινων

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, memoriesradio said:

Τελικά υπάρχουν και χειρότερα από το Κιλκίς...

Κεντρική Εύβοια - στροφές για τον Αϊ Γιάννη τον Ρώσο.

Όχι 4G και απλά εκτός κάλυψης, ομορφα και ωραία, με το πιο άθλιο οδικό δίκτυο (στενά των Δαρδανελλίων) που έχω συναντήσει ποτέ μου, από τα Ψαχνά και μέχρι την βόρεια Εύβοια (Ιστιαία).

Στα βόρεια παραθαλάσσια χωριά είχε καλή κάλυψη και αρκετά υψηλές ταχύτητες, και η πρόσβαση των γήινων, είναι μόνο με καράβι (Αιδηψός - Αρκίτσα & Αγιόκαμπος - Γλύφα).

Τα γνωστά προγράμματα κατέγραψαν την κάλυψη και τις ταχύτητες, αλλά όχι τις λακούβες...

* Γενικά εκεί στην βόρεια Εύβοια δεν τους πολυνιάζει ο τουρισμός, με ενοικιαζόμενα δωμάτια τρώγλες της εποχής τέλη 70, και μαγαζιά που και δεν έχουν να προσφέρουν ποικιλία αλλά και κλείνουν στος 1.

 

6 minutes ago, Arinos said:

Για τα παραθαλάσσια δεν έχω εικόνα αλλά για πιο πριν τα ίδια είναι και η Cosmote αλλά και η Nova. Σε κάποια λιγοστά σημεία ας πούμε πως κάτι πάει να πιάσει με την Cosmote αλλά δεν.

Υ.Γ. έκλαψα για την πρόσβαση των γήινων

Επιβεβαιώνω 

Link to comment
Share on other sites

Vodafone b28 

Download 0,07

upload 0 

Kalamata  αλλη μια μέρα χωρίς ίντερνετ η νοβα έχει 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Harry636 said:

Vodafone b28 

Download 0,07

upload 0 

Kalamata  αλλη μια μέρα χωρίς ίντερνετ η νοβα έχει 

Βλάβη θα είναι. Στην Καλαμάτα πάει τάπα 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Harry636 said:

Vodafone b28 

Download 0,07

upload 0 

Kalamata  αλλη μια μέρα χωρίς ίντερνετ η νοβα έχει 

Για βλάβη είναι… εντύπωση μου κάνει να σέρνεται έτσι. Πάντως από χθες η Vodafone δουλεύει καλύτερα από τη Nova βέβαια και οι δυο είναι με υψηλό ping,Λεπτοκαρυά Πιερίας.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, aektzhs 1 said:

Βλάβη θα είναι. Στην Καλαμάτα πάει τάπα 

Τα καλύτερα δικτυα στην Καλαμάτα ειναι connote nova έχω δει νοβα 1,520 και connote τα ίδια και γθα τέντα διαφορά η nova 

Link to comment
Share on other sites

Η Καλαμάτα είναι πόλη πρότυπο για τη nova.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, p_k said:

Η Καλαμάτα είναι πόλη πρότυπο για τη nova.

Από εκεί ξεκίνησε η ανάπτυξη 5G! Κάλυψε πριν και από την Cosmote

Link to comment
Share on other sites

15 Αυγούστου 2024

Εγνατία Οδός - Στα τούνελ πριν το Μέτσοβο (προς Γρεβενά) (Ανήλιο, κτλ).

Κάλυψη από Vodafone (και φαντάζομαι και Nova), Γιόκ! Καπούτ! 2024...

Ούτε GSMl ούτε LTE.

Η Cosmote έχει φουλάρει τα τούνελ με εξωτερικούς σταθμούς ανάμεσα στα τούνελ και επί του δρόμου.

Μπαίνεις στο τούνελ, προσεύχεσαι στον θεό που πιστεύεις, και λες άντε να βγω.

Εγνατία λέμε...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, memoriesradio said:

15 Αυγούστου 2024

Εγνατία Οδός - Στα τούνελ πριν το Μέτσοβο (προς Γρεβενά) (Ανήλιο, κτλ).

Κάλυψη από Vodafone (και φαντάζομαι και Nova), Γιόκ! Καπούτ! 2024...

Ούτε GSMl ούτε LTE.

Η Cosmote έχει φουλάρει τα τούνελ με εξωτερικούς σταθμούς ανάμεσα στα τούνελ και επί του δρόμου.

Μπαίνεις στο τούνελ, προσεύχεσαι στον θεό που πιστεύεις, και λες άντε να βγω.

Εγνατία λέμε...

Τραγικό. 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, memoriesradio said:

15 Αυγούστου 2024

Εγνατία Οδός - Στα τούνελ πριν το Μέτσοβο (προς Γρεβενά) (Ανήλιο, κτλ).

Κάλυψη από Vodafone (και φαντάζομαι και Nova), Γιόκ! Καπούτ! 2024...

Ούτε GSMl ούτε LTE.

Η Cosmote έχει φουλάρει τα τούνελ με εξωτερικούς σταθμούς ανάμεσα στα τούνελ και επί του δρόμου.

Μπαίνεις στο τούνελ, προσεύχεσαι στον θεό που πιστεύεις, και λες άντε να βγω.

Εγνατία λέμε...

Κατ' αρχήν συμφωνώ.

Κατά τα άλλα όμως, άντε να μένεις χωρίς σήμα 5-10 λεπτά. Έτσι κι αλλιώς το 112 πιάνει μέσω Cosmote.

Εκτός κι αν θες να streamάρεις μέσα στα τούνελ..

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Teiresias_ said:

Κατ' αρχήν συμφωνώ.

Κατά τα άλλα όμως, άντε να μένεις χωρίς σήμα 5-10 λεπτά. Έτσι κι αλλιώς το 112 πιάνει μέσω Cosmote.

Εκτός κι αν θες να streamάρεις μέσα στα τούνελ..

Γιατί να μένει από σήμα μέσα στα τούνελ; Πρέπει να υπάρχει σήμα 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Gv2008 said:

Τραγικό. 

Εγνατιακό

37 minutes ago, Teiresias_ said:

Κατ' αρχήν συμφωνώ.

Κατά τα άλλα όμως, άντε να μένεις χωρίς σήμα 5-10 λεπτά. Έτσι κι αλλιώς το 112 πιάνει μέσω Cosmote.

Εκτός κι αν θες να streamάρεις μέσα στα τούνελ..

Συμφωνώ με το 112.

Δεν streamάρω.

Απλά η Εγνατία Οδός (Αυτοκινητόδρομος ταχείας κυκλοφορίας), είναι η τελευταία τρύπα του ζουρνά από οδόστρωμα και παροχές (παρκίδες, κτλ) το 2024, σε όλη την Ελλάδα. Εταιρεία με έδρα την Θεσσαλονίκη, με ότι αυτό συνεπάγεται...

* Νομίζω το πρώτο τούνελ μετά τα διόδια (Μαλακασίου) προς Ιωάννινα, το επένδυσαν πλέον εσωτερικά με πλέγμα, μην τυχόν και αρχίζουν να φεύγουν τα τσιμέντα, γιατί αν θυμούνται οι πιο παλιοί οδηγοί, πριν αρκετά χρόνια, έσταζε συνέχεια γάργαρα ιαματικό νεράκι (με αποτέλεσμα να το κλείνουν πυκνά συχνά) λες και είναι το χαμάμ στο Άγκιστρο...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Αυτες της μέρες δεν έχουμε ίντερνετ εδώ και από την vodafone είπαν ότι είναι φορτωμενο το δυκτιο όσο nova δουλεύει κανονικά 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, memoriesradio said:

Εγνατιακό

Συμφωνώ με το 112.

Δεν streamάρω.

Απλά η Εγνατία Οδός (Αυτοκινητόδρομος ταχείας κυκλοφορίας), είναι η τελευταία τρύπα του ζουρνά από οδόστρωμα και παροχές (παρκίδες, κτλ) το 2024, σε όλη την Ελλάδα. Εταιρεία με έδρα την Θεσσαλονίκη, με ότι αυτό συνεπάγεται...

* Νομίζω το πρώτο τούνελ μετά τα διόδια (Μαλακασίου) προς Ιωάννινα, το επένδυσαν πλέον εσωτερικά με πλέγμα, μην τυχόν και αρχίζουν να φεύγουν τα τσιμέντα, γιατί αν θυμούνται οι πιο παλιοί οδηγοί, πριν αρκετά χρόνια, έσταζε συνέχεια γάργαρα ιαματικό νεράκι (με αποτέλεσμα να το κλείνουν πυκνά συχνά) λες και είναι το χαμάμ στο Άγκιστρο...

Τώρα όμως που τριπλασιάστηκαν τα διόδια όλα θα φτιάξουν.. 😂😂

2 ώρες πριν, Gv2008 said:

Γιατί να μένει από σήμα μέσα στα τούνελ; Πρέπει να υπάρχει σήμα 

Κάπως πρέπει να ξεχωρίσει η ακριβότερη εταιρεία από τις άλλες όμως.. 

Αν είχαν όλες το ίδιο δίκτυο, θα είχαν και τις ίδιες τιμές.

Επίσης όταν η Cosmote έχει διπλάσιους πελάτες, έχει και τα αντίστοιχα έσοδα.. και μπορεί πιο εύκολα να επενδύει..

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, memoriesradio said:

15 Αυγούστου 2024

Εγνατία Οδός - Στα τούνελ πριν το Μέτσοβο (προς Γρεβενά) (Ανήλιο, κτλ).

Κάλυψη από Vodafone (και φαντάζομαι και Nova), Γιόκ! Καπούτ! 2024...

Ούτε GSMl ούτε LTE.

Η Cosmote έχει φουλάρει τα τούνελ με εξωτερικούς σταθμούς ανάμεσα στα τούνελ και επί του δρόμου.

Μπαίνεις στο τούνελ, προσεύχεσαι στον θεό που πιστεύεις, και λες άντε να βγω.

Εγνατία λέμε...

Εκεί για αυτό έχεις δεύτερη sim Cosmote… για κατι τέτοιες περιπτώσεις. Την τελευταία δεκαετία με έχει ξελασπώσει άπειρα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikolas14 said:

Εκεί για αυτό έχεις δεύτερη sim Cosmote… για κατι τέτοιες περιπτώσεις. Την τελευταία δεκαετία με έχει ξελασπώσει άπειρα.

Εγώ νομίζω πως αν σου χρειάζεται τόσο πολύ η επικοινωνία που δεν μπορείς ούτε τα τούνελ να περάσεις, απλώς έχεις εξ αρχής Cosmote και τελειώνει η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Teiresias_ said:

Εγώ νομίζω πως αν σου χρειάζεται τόσο πολύ η επικοινωνία που δεν μπορείς ούτε τα τούνελ να περάσεις, απλώς έχεις εξ αρχής Cosmote και τελειώνει η ιστορία.

Εγώ εδώ και τρία χρόνια έχω βασικό νούμερο Vodafone ή Nova, το οποίο τώρα από Nova θα πάει σε Vodafone με παρά πολύ καλή τιμή, έχω 10€ κάθε μήνα λόγω σύνδεσης σταθερής και 1000’ στη Cosmote. Αποτέλεσμα αυτού, να έχω μαζεμένο υπόλοιπο όταν χρειάζεται για δεδομένα σαν 2ο νούμερο.Και αν λήξει πάλι θα το κρατήσω… με συμφέρει. Διαφορετικά θα πρέπει να δίνω γύρω στα 30€ για Cosmote Neo.
ΥΓ: και επειδή αναφέρθηκες στο να έχεις ενα νούμερο, πρώτον έχω μάθει με dual sim, τα iPhone έχουν πολύ καλή υλοποίηση.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Nikolas14 said:

Εγώ εδώ και τρία χρόνια έχω βασικό νούμερο Vodafone ή Nova, το οποίο τώρα από Nova θα πάει σε Vodafone με παρά πολύ καλή τιμή, έχω 10€ κάθε μήνα λόγω σύνδεσης σταθερής και 1000’ στη Cosmote. Αποτέλεσμα αυτού, να έχω μαζεμένο υπόλοιπο όταν χρειάζεται για δεδομένα σαν 2ο νούμερο.Και αν λήξει πάλι θα το κρατήσω… με συμφέρει. Διαφορετικά θα πρέπει να δίνω γύρω στα 30€ για Cosmote Neo.
ΥΓ: και επειδή αναφέρθηκες στο να έχεις ενα νούμερο, πρώτον έχω μάθει με dual sim, τα iPhone έχουν πολύ καλή υλοποίηση.

Κι εγώ ένα CU και ούτε καν δεύτερη δεν έχω. Αλλά είναι η ζωή μου και η δουλειά μου τέτοια, που δεν με ενδιαφέρει αν δεν θα έχω ίντερνετ κάποια στιγμή κάπου επειδή ήταν πίτα το δίκτυο.

Από την άλλη επιμένω ότι αν ήταν η δουλειά μου τέτοια, θα είχα Cosmote. Δεν αξίζει για 10€ το μήνα να τραβάει κανείς όλα αυτά που συζητάμε εδώ μέσα..

Άποψή μου βέβαια.. και δεκτές όλες οι άλλες.

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...