Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και 2- 3 ημέρες οι ταχύτητες είναι απαράδεκτες. Μήπως φταίει τα απεριόριστα σε CU?

 

Αθήνα πάντως είναι νορμάλ. Όχι κάτι το τρομερό σε ταχύτητες, αλλά ούτε σέρνεται (παραπάνω από το κανονικό). :p

 

Πάντως, αυτές τις μέρες είχε κάποια θέματα το GRNET. Η Vodafone έχει και δικές της οπτικές βέβαια, αλλά ίσως αρκετά data να περνούσαν και από της GR.

Link to comment
Share on other sites

Λιβαδειά

dI7dk2c.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου ---

 

 

Γιατι έτσι,έχει βλάβη η περιοχή?

 

Απλώς δεν έχει χωρητικότητα και ταυτόχρονα καλύπτει το 1/4 της πόλης.

Link to comment
Share on other sites

Αποκόρωνας Χανίων με 3CA (2600+1800+800)

https://www.speedtest.net/my-result/a/7005413828

Και στο καπάκι στο ίδιο σημείο με 2CA (1800+800)

https://www.speedtest.net/my-result/a/7005416220

Κάποια πατάτα έχουν κάνει με την Β7 και δεν "σταυρώνει" σωστά με τις άλλες δύο μπάντες με αποτέλεσμα να ρίχνει την συνολική απόδοση. Υπάρχουν φορές που έχω δει ακόμα και κάτω από 50 Mbps με 3CA στην περιοχή.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις πραγματικά επειδή το βλέπω αυτό το σχόλιο συνεχώς όταν πέφτουν οι ταχύτητες θέλω κάποιος να μου το εξηγήσει. Όταν δίνει απεριόριστα ο πάροχος κλείνουν όλοι το WiFi στο τηλέφωνό τους και βάζουν να κατεβαίνουν torrents και ταινίες από το Netflix ενώ παράλληλα κατεβάζουν όλες τις λίστες στο Spotify και κατεβάζουν το Linux σε repeat mode?

Θέλω να καταλάβω τι σημαίνει το απεριόριστο για ένα Έλληνα.

 

Δεν γνωρίζω τι μπορεί να κάνει ο κάθε ένας, πάντως οι ταχύτητες πέφτουν κάθε φορά που βγαίνουν απεριόριστα. Προσωπικά επειδή είμαι σε διαδικασία κατάργησης του σταθερού ίντερνετ βλέπω ότι χρησιμοποιώ κοντά στα 10 gb την ημέρα.

 

Το θέμα είναι ότι ακόμα και με μειωμένες ταχύτητες το ίντερνετ του κινητού είναι πολύ καλύτερο από του σταθερού στην περιοχή μου.

 

Εν κατακλείδι γνωρίζοντας ότι το δίκτυο της vodafone δεν είναι καλό, το να προσφέρεις απεριόριστα χωρίς να τα υποστηρίζεις δεν έχει νόημα. Φτιάξε το δίκτυο πρώτα και μετά κάνε ότι θες.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο νωρίτερα έν κινήσει..

Μπουκωσε το δίκτυο..

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/7006044901

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις πραγματικά επειδή το βλέπω αυτό το σχόλιο συνεχώς όταν πέφτουν οι ταχύτητες θέλω κάποιος να μου το εξηγήσει. Όταν δίνει απεριόριστα ο πάροχος κλείνουν όλοι το WiFi στο τηλέφωνό τους και βάζουν να κατεβαίνουν torrents και ταινίες από το Netflix ενώ παράλληλα κατεβάζουν όλες τις λίστες στο Spotify και κατεβάζουν το Linux σε repeat mode?

Θέλω να καταλάβω τι σημαίνει το απεριόριστο για ένα Έλληνα.

σωστός ο παίκτης,προσωπικά εγώ που δεν έχω wifi είναι σταθερά πάνω από 50 όπως και πριν την προσφορά,και μετά τις 11 το βράδυ 80+

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με τα απεριόριστα στο σπίτι μου καλά κρατεί η Vodafone. Στο σαλόνι μου με 2CA.

https://www.speedtest.net/my-result/a/7006317015

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολυ ωραια
Και γω εχω κανει χοτ σποτ την βοντα σπίτι και ειμαι μια χαρα .

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις πραγματικά επειδή το βλέπω αυτό το σχόλιο συνεχώς όταν πέφτουν οι ταχύτητες θέλω κάποιος να μου το εξηγήσει. Όταν δίνει απεριόριστα ο πάροχος κλείνουν όλοι το WiFi στο τηλέφωνό τους και βάζουν να κατεβαίνουν torrents και ταινίες από το Netflix ενώ παράλληλα κατεβάζουν όλες τις λίστες στο Spotify και κατεβάζουν το Linux σε repeat mode?

Θέλω να καταλάβω τι σημαίνει το απεριόριστο για ένα Έλληνα.

 

Δες τα δεδομένα της αγοράς. Οι πιο πολλοί έχουν τόσα λίγα data από το πρόγραμμά τους που κλείνουν εντελώς τα data να μην τελειώσουν. Όταν έχουν δωράκι τα αφήνουν ανοιχτά και βλέπουν βίντεο χωρίς να τους νοιάζει. Κάνουν δηλαδή κανονική χρήση.

Μετά είναι και αυτοί που για λόγους οικονομίας ή προσωρινότητας (στρατιωτικοί, αναπληρωτές δάσκαλοι, κτλ) έχουν κόψει το σταθερό και βολεύονται με κάτι λίγα ΜΒ τον μήνα που τους δίνουν τα combo πακέτα. Με το που έρχεται απεριόριστο πακέτο, το λιώνουν για να έχουν καβάτζα ταινίες και μουσικές αποθηκευμένες τοπικά.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με τα απεριόριστα στο σπίτι μου καλά κρατεί η Vodafone. Στο σαλόνι μου με 2CA.

 

https://www.speedtest.net/my-result/a/7006317015

βιάστηκα να μιλήσω ξαφνικά με γύρισε σε 2g και μετά 4g+ και τώρα σε h με δύο γραμμές ίσα ίσα που μπαίνω,πήρα τεχνική υποστήριξη 40 λεπτά εκτιμώμενος χρόνος αναμονής,σίγουρα έχουν θέμα

χαχα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα συνεχίζει ακάθεκτη. Μέσα στο σπίτι κι αυτή η μέτρηση με 2CA.

https://www.speedtest.net/my-result/a/7006777450

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

επανήλθε .....χαχά έλα μωρη δώσε λέμε ,με 1800 μόνο!!!

 

https://www.speedtest.net/my-result/a/7007043996

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν έχει πολιτική ορθή χρήσης πουθενά. Ούτε σε καρτοκινητά ούτε σε συμβόλαια.
Link to comment
Share on other sites

Δες τα δεδομένα της αγοράς. Οι πιο πολλοί έχουν τόσα λίγα data από το πρόγραμμά τους που κλείνουν εντελώς τα data να μην τελειώσουν. Όταν έχουν δωράκι τα αφήνουν ανοιχτά και βλέπουν βίντεο χωρίς να τους νοιάζει. Κάνουν δηλαδή κανονική χρήση.

Μετά είναι και αυτοί που για λόγους οικονομίας ή προσωρινότητας (στρατιωτικοί, αναπληρωτές δάσκαλοι, κτλ) έχουν κόψει το σταθερό και βολεύονται με κάτι λίγα ΜΒ τον μήνα που τους δίνουν τα combo πακέτα. Με το που έρχεται απεριόριστο πακέτο, το λιώνουν για να έχουν καβάτζα ταινίες και μουσικές αποθηκευμένες τοπικά.

 

Δε δικαιολογείται τέτοια πτώση ταχύτητας και με αυτό το σενάριο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε δικαιολογείται τέτοια πτώση ταχύτητας και με αυτό το σενάριο.

 

Κάνουν όλοι σαν λισαζμενα ! Το βλέπω και από τον στενό μου κύκλο , με το ππυ πέσει απεριόριστη προσφορά όλοι ξεχνάν τι θα πει WiFi . Η Vodafone είναι απαράδεκτη στις Σέρρες πάντως , προσπαθούσα να δω σήμερα 480p βίντεο και δεν έπαιζε , το έριξα σε 240 και όλα αυτά με 3Ca και οπτική επαφή με κεραία .Φταίει μεν η Vodafone , αλλά και οι χρήστες κάνουν σαν λιγούρια . Ειδικά όταν έχει η μεγάλη απεριόριστα η οποία κακά τα ψέματα δεν λιγιζει τόσο εύκολα πλέον , βλέπω μια τάση να κάνουν όλοι αγώνα με ποσά gb ξόδεψαν

Link to comment
Share on other sites

Κάνουν όλοι σαν λισαζμενα ! Το βλέπω και από τον στενό μου κύκλο , με το ππυ πέσει απεριόριστη προσφορά όλοι ξεχνάν τι θα πει WiFi . Η Vodafone είναι απαράδεκτη στις Σέρρες πάντως , προσπαθούσα να δω σήμερα 480p βίντεο και δεν έπαιζε , το έριξα σε 240 και όλα αυτά με 3Ca και οπτική επαφή με κεραία .Φταίει μεν η Vodafone , αλλά και οι χρήστες κάνουν σαν λιγούρια . Ειδικά όταν έχει η μεγάλη απεριόριστα η οποία κακά τα ψέματα δεν λιγιζει τόσο εύκολα πλέον , βλέπω μια τάση να κάνουν όλοι αγώνα με ποσά gb ξόδεψαν

 

Ρε συ πλάκα κάνεις; Ένας φίλος τα χριστούγεννα ήταν να μπούμε μαζί σε game και του λέω πως και έτσι έκανες τόσο γρήγορα το update και μ λέει έχω κουμπώσει το ps4 κ το λάπτοπ με το κινητό και κάνω την δουλειά μου από κει. Είχα μείνει γιατί ποτέ δεν το είχα σκεφτεί έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ πλάκα κάνεις; Ένας φίλος τα χριστούγεννα ήταν να μπούμε μαζί σε game και του λέω πως και έτσι έκανες τόσο γρήγορα το update και μ λέει έχω κουμπώσει το ps4 κ το λάπτοπ με το κινητό και κάνω την δουλειά μου από κει. Είχα μείνει γιατί ποτέ δεν το είχα σκεφτεί έτσι.

 

Μα το παραδεςχομαι και εγω , πριν βαλω fiber οταν επαιζε απεριοριστο επειδη η μεγαλη επιανα 170mbps εβαζα tethering το pc μου με το κινητο

Link to comment
Share on other sites

Κάνουν όλοι σαν λισαζμενα ! Το βλέπω και από τον στενό μου κύκλο , με το ππυ πέσει απεριόριστη προσφορά όλοι ξεχνάν τι θα πει WiFi . Η Vodafone είναι απαράδεκτη στις Σέρρες πάντως , προσπαθούσα να δω σήμερα 480p βίντεο και δεν έπαιζε , το έριξα σε 240 και όλα αυτά με 3Ca και οπτική επαφή με κεραία .Φταίει μεν η Vodafone , αλλά και οι χρήστες κάνουν σαν λιγούρια . Ειδικά όταν έχει η μεγάλη απεριόριστα η οποία κακά τα ψέματα δεν λιγιζει τόσο εύκολα πλέον , βλέπω μια τάση να κάνουν όλοι αγώνα με ποσά gb ξόδεψαν

 

Αν είναι έτσι καλά κάνουν και δε δίνουν απεριόριστα σε χαμηλή τιμή.

Δε θα βγάζει ο καθένας τα ψυχολογικά του στο δίκτυο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι καλά κάνουν και δε δίνουν απεριόριστα σε χαμηλή τιμή.

Δε θα βγάζει ο καθένας τα ψυχολογικά του στο δίκτυο.

 

Σωστά το λένε τα παιδιά παραπάνω και λογικό είναι να γίνεται έτσι αφού στην Ελλάδα με το σάπιο χαλκό adsl και το προβληματικό vdsl που έχουν βάλει σε πολλές περιπτώσεις (για να μην πούμε και για καμπίνες που έπρεπε να έχουν βάλει σε διάφορες περιοχές κάποιοι παροχοι και ακόμα τίποτα), το mobile internet και ειδικά με την έλευση του 5g είναι η μόνη διέξοδος για όσους θέλουν σοβαρό ίντερνετε με υψηλές ταχύτητες. Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα της κρίσης κανείς δεν θέλει να πληρώσει το κατάλληλο αντίτιμο για τέτοια υπηρεσία και όταν το δώσουν οι παροχοι δωρεάν όλοι κάνουν σαν τρελοί.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι καλά κάνουν και δε δίνουν απεριόριστα σε χαμηλή τιμή.

Δε θα βγάζει ο καθένας τα ψυχολογικά του στο δίκτυο.

 

Απλά όπως είπε π φίλος από πάνω όταν η Adsl χρονίζει στα 8 ακόμα και το 4G που είναι στα 20 σώζει κόσμο .Βέβαια πλη αυτή η τάση έχει περάσει λίγο αφού πλέον

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι καλά κάνουν και δε δίνουν απεριόριστα σε χαμηλή τιμή.

Δε θα βγάζει ο καθένας τα ψυχολογικά του στο δίκτυο.

 

Να βάλουν περιορισμό στο tethering/hotspot μόνο. Είτε ταχύτητας (πχ 1 Mbps), είτε GB.

Link to comment
Share on other sites

Να βάλουν περιορισμό στο tethering/hotspot μόνο. Είτε ταχύτητας (πχ 1 Mbps), είτε GB.

 

Η λύση είναι να κόψουν το απεριόριστο από τα καρτοκινητά μιας και άλλοι με συμβόλαιο δίνουν μέχρι και 70 ευρώ για απεριόριστα. Δώστα σε γιορτές, όχι κάθε 3 και λίγο ή φτιάξε το δίκτυο να το ευχαριστιούνται όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι να θέσουν έναν περιορισμό στις ταχύτητες και στο όριο των συσκευών. Αλλά η cosmote δεν το κάνει. :D
Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι να φτιάξουν το δίκτυο. Χρόνια παραπονιόμασταν για το ημερήσιο όριο στα καρτοκινητά και το δήθεν απεριόριστο των συμβολαίων που ήταν 100gb μηνιαίως και τώρα που το άφησαν ελεύθερο πάλι παράπονα υπάρχουν
Link to comment
Share on other sites

Από τη μια θέλετε δίκτυα από την άλλη τιμές. Αποφασίστε. Και τα δυο είναι δύσκολο να συνυπάρχουν.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...