Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανά πρόβλημα η ενημέρωση υπόλοιπου χρόνου ομιλίας με μήνυμα στο 1284;;;;

 

Στις 3 Ιαν μου αναφέρει ότι έχω 25' (τελ.ενημέρωση 30/12). Στις 7 Ιαν ότι έχω 46' (τελ. ενημέρωση 02/01). Παραξενεύτηκα γιατί περίμενα μειωμένο χρόνο και ο χρόνος ανανεώνεται κάθε 14. Το κορυφαίο ήταν στις 10 Ιαν μου αναφέρει ότι έχω 40' με τελευταία ενημέρωση την 01/01. Δηλαδή μειωμένο χρόνο (πάλι πάνω από τα 25') αλλά με τελευταία ενημέρωση μια μέρα πριν από ότι μου έλεγε στις 7 Ιαν.

Link to comment
Share on other sites

Πατατήρησα δυο καινούριες κεραίες τρίτης γενιάς, η μια στο Πανόραμα βούλας όπου είχε μόνο edge και τώρα είναι φουλ 3G, και η άλλη στην άνω κυψέλη που είχε απλό GPRS και τώρα έχει επίσεις φουλ 3G! :)
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Πατατήρησα δυο καινούριες κεραίες τρίτης γενιάς, η μια στο Πανόραμα βούλας όπου είχε μόνο edge και τώρα είναι φουλ 3G, και η άλλη στην άνω κυψέλη που είχε απλό GPRS και τώρα έχει επίσεις φουλ 3G! :)

 

Ανω Κυψελη εκει στα τρολευ και γυρω γυρω εχει ελαχιστο 3g μεχρι πριν απο λιγο που ημουν για καφε.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Στο coco λες ε; Εγώ είμαι στην Λαχανά κοντά στην μετανείρας!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Στο coco λες ε; Εγώ είμαι στην Λαχανά κοντά στην μετανείρας!

 

Χαχα ναι στο coco, σε 2g παντως ειναι full η voda. Εκεινη που ειναι αισχος ειναι η wind, δεν εχει σημα καθολου, αν ειναι δυνατον, δε το εχω ξαναδει αυτο.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Χαχα ναι στο coco, σε 2g παντως ειναι full η voda. Εκεινη που ειναι αισχος ειναι η wind, δεν εχει σημα καθολου, αν ειναι δυνατον, δε το εχω ξαναδει αυτο.

 

Ελα να δεις Ιλίσια ΚΕΝΤΡΟ η WIND να έχει τέρμα και οι άλλες δύο αναζήτηση δικτύου...

Όλες υποφέρουν από ξηλώματα. Λες να μη τους ενδιαφέρει η κάλυψη στην Αθήνα; Αίσχος στους καθυστερημένους...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να μου αιτιολογήσει ένα φαινόμενο??? Το σήμα της Βόνταφον είναι πάντα μα πάντα φουλ στο κινητό μου από αρχαιοτάτων χρόνων. Χωρίς διακυμάνσεις οι μπάρες κιόλας! Πώς γίνεται να μου έχουν πει μερικοί ότι με παίρνουν και δείχνει ότι δεν πιάνει ("ο συνδρομητής που καλέσατε δεν είναι διαθέσιμος"). Μπορεί να το κάνει για έως και 3 κλησεις συνεχόμενες το πρόβλημα!:( Ε κάποια στιγμή στην 4η προσπάθεια πιάνει γραμμή! Όσες φορές έτυχε, να προσθέσω, ήμουν πάντα σπίτι μου!
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για υπερφόρτωση δικτύου πρόκειται, αν έχει σήμα και λέει ότι δεν πιάνει! Σε ποια περιοχή αναφέρεσαι;
Link to comment
Share on other sites

και στην περιοχή μου το έκανε ειδικά παλία συνέχεια αυτό... τώρα έστρωσε λιγο ..
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση...

Γιατι δε μου έρχεται μήνυμα για τις κλήσεις που ειχα οσο το τηλ μου ηταν κλειστό? Πρεπει να ενεργοποιησω καποια υπηρεσία γι'αυτο? Συμβολαιο εχω...

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση...

Γιατι δε μου έρχεται μήνυμα για τις κλήσεις που ειχα οσο το τηλ μου ηταν κλειστό? Πρεπει να ενεργοποιησω καποια υπηρεσία γι'αυτο? Συμβολαιο εχω...

Πάρε το 1285 και άκου τις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίζει με την βόντα στη Θεσσαλονίκη.. Καλαμαριά συγκεκριμένα είχα 4-5 γραμμές σήμα και μίλαγα άνετα.. Εδώ και 2-3 μέρες παίζει 1-3 γραμμές και στις κλήσεις δεν βγάζω άκρη.. Δεν πέφτουν, αλλά δεν ακούω κιόλας και ακούω τον άλλο σαν ρομπότ..

 

Δεν φταίει το κινητό, το δοκίμασα.

 

Αλλάξαν τίποτα προς καλαμαριά; Γιατί οπουδήποτε αλλού είμαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίζει με την βόντα στη Θεσσαλονίκη.. Καλαμαριά συγκεκριμένα είχα 4-5 γραμμές σήμα και μίλαγα άνετα.. Εδώ και 2-3 μέρες παίζει 1-3 γραμμές και στις κλήσεις δεν βγάζω άκρη.. Δεν πέφτουν, αλλά δεν ακούω κιόλας και ακούω τον άλλο σαν ρομπότ..

 

Δεν φταίει το κινητό, το δοκίμασα.

 

Αλλάξαν τίποτα προς καλαμαριά; Γιατί οπουδήποτε αλλού είμαι μια χαρά.

 

Σε ποιες οδούς συναντάς το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες οδούς συναντάς το πρόβλημα;

 

Πασαλίδη σε διαφορα σημεια της οδου..

 

Το προβλημα βεβαια απο χθες δεν υπαρχει.. Αλλα τις αλλες μερες ηταν παρα πολυ εντονο, γιατι δεν εβγαινε καν κληση..

 

Ελπιζω να ηταν κατι προσωρινο κι οχι μονιμο..

Link to comment
Share on other sites

Πασαλίδη σε διαφορα σημεια της οδου..

 

Το προβλημα βεβαια απο χθες δεν υπαρχει.. Αλλα τις αλλες μερες ηταν παρα πολυ εντονο, γιατι δεν εβγαινε καν κληση..

 

Ελπιζω να ηταν κατι προσωρινο κι οχι μονιμο..

 

Εκεί καλύπτεσαι από 2 διαφορετικούς σταθμούς, αν δεν κάνω λάθος, ίσως και από 3(δεν είμαι σίγουρος αν ο 3ος καλύπτει μέχρι εκεί):confused: Περίεργο αυτό που αναφέρεις! Ίσως ήταν κάποια βλάβη, αν λες ότι έφτιαξε από χθες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχές Καραμανλή,στην Νεα Εγνατία μηδέν 3G,από φουλ.Αρχές Παπαφη hspa+,αδύναμο.Τι έγινε;Επεκτείνεται το hspa μηπως.. ;
Link to comment
Share on other sites

Εκεί καλύπτεσαι από 2 διαφορετικούς σταθμούς, αν δεν κάνω λάθος, ίσως και από 3(δεν είμαι σίγουρος αν ο 3ος καλύπτει μέχρι εκεί):confused: Περίεργο αυτό που αναφέρεις! Ίσως ήταν κάποια βλάβη, αν λες ότι έφτιαξε από χθες.

 

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει ή κατά πόσο είναι σωστό το πρόγραμμα, αλλά ρίξε μια ματιά στην εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι αυτά τα προγράμματα δεν είναι απολύτως ακριβή, πάντως τους 3 σταθμούς στην περιοχή εκείνη της Καλαμαριάς τους πέτυχε(χονδρικά, μιας και στην εικόνα δεν φαίνονται ακριβώς οι διευθύνσεις - και δεν χρειάζεται κιόλας, γιατί μετά θα ψάχνεις το σήμα με το τουφέκι!!:lol:)

 

edit: ίσως ήταν κάποια παροδική βλάβη αυτό με το σήμα. Πάντως, δεν υπήρχε ενημέρωση για βλάβη σε εκείνη την περιοχή. Οι μόνοι σταθμοί που υπάρχει ενημέρωση για βλάβη είναι 1 σε Πανόραμα, 1 στην Ναυαρίνου και νομίζω 1 στην Νεάπολη. Απορία έχω και για την Κ.Καραμανλή(αρχές Ν. Εγνατίας) που αναφέρω πιο πάνω, όπου ενώ υπάρχει σταθμός εδώ και χρόνια και φυσικά καλύπτει άψογα, χτες βράδυ που πέρασα από κει είχα οριακό 3g σε εξωτερικό, μάλιστα, χώρο!! Ενημέρωση όμως καμιά! Μακάρι να πρόκειται για αναβάθμιση και γι'αυτό να τον έριξαν. Δεν ξέρω αν σχετίζεται το (αδύναμο) H+ που είδα αρχές Παπάφη με αυτό...Θα δειξει...

 

3G off και αρχές Γρηγορίου Λαμπράκη(αναμενόμενο, μιας και καλύπτεται από τον ίδιο σταθμό στην αρχή Κ.Καραμανλή). Ομοίως HSPA+, αδύναμο, ενώ κανονικά δεν υπήρχε. Τι στο καλό κάνουν; "Παίζουν με τους διακόπτες" σε μια τόσο κεντρική περιοχή την στιγμή που υπήρχε εξαιρετική κάλυψη;:confused:

Leosedf είσαι εδώ;Μήπως ξέρεις κάτι;:p

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι αυτά τα προγράμματα δεν είναι απολύτως ακριβή, πάντως τους 3 σταθμούς στην περιοχή εκείνη της Καλαμαριάς τους πέτυχε(χονδρικά, μιας και στην εικόνα δεν φαίνονται ακριβώς οι διευθύνσεις - και δεν χρειάζεται κιόλας, γιατί μετά θα ψάχνεις το σήμα με το τουφέκι!!:lol:)

 

Οι τοποθεσίες αυτές δεν έχουν καμία σχέση με τις πραγματικές τοποθεσίες των σταθμών. Μπορεί να συμπέσουν μπορεί και όχι.

 

Τις βρίσκει η Google με έναν αλγόριθμο πανομοιότυπο του "τριγωνισμού" συνδυάζοντας τα δεδομένα που τις αποστέλλουν όλες οι συσκευές που έχουν είτε Google Maps ή ένα αντίστοιχο ΑΡΙ ενεργό (να χαιρόμαστε την ιδιωτικότητά μας). Τα δεδομένα αυτά είναι ταυτότητα της κεραίας, ένταση σήματος και συντεταγμένες GPS του κινητού (ή οποιοδήποτε άλλο δεδομένο location). Αν αποκτήσει αρκετά δεδομένα από αρκετά κινητά, είναι σε θέση να εκτιμήσει και την θέση της κεραίας.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο μηνα παρατηρω κρουσματα κοσμοτε στο βονταφον.Πεφτει η κληση,τριτονικα, αθηνα κυκλοφορω.Δεν ξερω αν φταιει η συσκευη το παθαινει ειτε στο 3g ειτε gsm γυρισμενο.(5230)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά θα ήθελα την γνώμη σας για τον νομό Λασιθίου (Κρήτη) όσον αφορά την κάλυψη της βονταφον και σε 2G/3G

σκέφτομαι να κάνω φορητότητα από κοσμοτέ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά θα ήθελα την γνώμη σας για τον νομό Λασιθίου (Κρήτη) όσον αφορά την κάλυψη της βονταφον και σε 2G/3G

σκέφτομαι να κάνω φορητότητα από κοσμοτέ.

Ευχαριστώ

 

Δεν θα έχεις πρόβλημα. Ίσως και λίγο καλύτερη από Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο μηνα παρατηρω κρουσματα κοσμοτε στο βονταφον.Πεφτει η κληση,τριτονικα, αθηνα κυκλοφορω.Δεν ξερω αν φταιει η συσκευη το παθαινει ειτε στο 3g ειτε gsm γυρισμενο.(5230)

 

Τα κρούσματα ήρθαν και Θεσσαλία. Τι γίνεται ρε παιδιά; Σε περιοχή της Καρδίτσας(της πόλης) που δεν υπάρχει πρόβλημα σήματος πολλά πολλά drop call... Και απροειδοποίητα, πέφτει η γραμμή και τέλος! Ούτε διακοπές ούτε ταλαιπωρία. Δεν είχε τέτοια θέματα παλιότερα. Μου θυμίζει εποχές 2007 που δε προλαβαίναμε να μετράμε drop call :shifty:

Υπάρχει περίπτωση να έχει αλλάξει σε κάποιες κεραίες ο εξοπλισμός να υπάρχουν ασυμβατότητες με παλιούς εξοπλισμούς;

Πάντως ο ήχος είναι καθαρός και δυνατός. Μόνο drop call... Και είναι σπαστικό γιατί συμβαίνει και σε κλήσεις μικρής διάρκειας (πχ 4-5 λεπτά)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το λέω εδώ και καιρό αλλά δεν με ακούτε... Η vodafone έχει γίνει χειρότερη από την κοσμοτέ προ διετίας! Κλήσεις που πέφτουν με μεγαλοπρεπές τριτονικό σε όλο και πιο κεντρικά σημεία όπου δεν υπήρχε πρόβλημα μισό χρόνο πριν. Κάθε μέρα ανεξαρτήτως θέσης έχω τουλάχιστο μια διακοπή κλήσης. Το χειρότερο όμως είναι ότι μόλις πρόσφατα άρχισε να μην βγάζει γραμμή με την πρώτη αλλά με τη δεύτερη και ενίοτε με την τρίτη αρκετά συχνά... Καθώς οι πίθηκοι-κάτοικοι δεν κατεβάζουν κεραίες αυτή την περίοδο, αναρωτιέμαι μήπως κατέβασε μερικές... μόνη της για να γλυτώσει ενοίκια... Κάθε άποψη δεκτή...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...