Jump to content

Huawei U8650 Sonic


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου το ρύθμισαν από το κατάστημα που το πήρα να μην λαμβάνω δεδομένα μέσω τηλεφωνικών δικτύων. Γι'αυτό τον λόγο δεν μπορώ να κάνω χρήση των mb που έχω? πώς εγκαθιστώ το opera mini? είμαι αρχάρια σε τέτοια κινητά,νομίζω φαίνεται. Και κάτι άλλο,υπάρχει τρόπος να βάλω για ήχο μηνύματος κάποιο τραγούδι που θέλω εγώ ή μόνο από τους ήχους του κινητού έχω την επιλογή?

 

Ευχαριστώ και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 280
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου το ρύθμισαν από το κατάστημα που το πήρα να μην λαμβάνω δεδομένα μέσω τηλεφωνικών δικτύων. Γι'αυτό τον λόγο δεν μπορώ να κάνω χρήση των mb που έχω? πώς εγκαθιστώ το opera mini? είμαι αρχάρια σε τέτοια κινητά,νομίζω φαίνεται. Και κάτι άλλο,υπάρχει τρόπος να βάλω για ήχο μηνύματος κάποιο τραγούδι που θέλω εγώ ή μόνο από τους ήχους του κινητού έχω την επιλογή?

 

Ευχαριστώ και πάλι :)

 

Πας ρυθμίσεις->Ασυρματο και Δικτυα->Δικτυα κινητης τηλεφωνίας->ενεργοποιείς τα "Ενεργοποιηση Δεδομένων", "ενεργοποιήση πάντα ενεργών φορητών" και απενεργοποιείς την "Χρήση μόνο δικτύων 2G".

Επίσης ελέγχεις το "Ονοματα σημείου πρόσβασης", θα πρέπει να έχεις το Cosmote Wireless Internet. Aν δεν το έχεις, αφου ενεργοποιήσεις όλα τα παραπάνω κλεισε το κινητο, βγάλε και ξαναβάλε SIM και ξαναανοιξε. Λογικά θα λάβει ρυθμίσεις αν όχι πάρε τηλ την Cosmote και ζήτα ρυθμίσεις Ιντερνετ να σε βοηθήσουν.

Στην γραμμή ειδοποιήσεων (αυτη που κατεβαίνει όταν τραβάς με το δάχτυλο την οθόνη από πάνω προς τα κάτω), ενεργοποιείς την "Διακ.Δεδομ" το εικονίδιο με τα 2 βελάκια. Τέλος κάθε φορά που θα αποσυνδέεσαι από το WIFI, στο μηνυμα που σου βγάζει να πατας ΟΚ, γιατι αλλιως σου αλλάζει τις πιο πάνω ρυθμίσεις.

 

Για να ελεγχεις τα δεδομενα που κατεβαζεις και ανεβαζεις, κατεβασε από το android market το 3G watchdog σεταρε το και θα παρακολουθεί αυτό τις καταναλώσεις δεδωμένων που κανεις. Επίσης επειδή μάλλον Cosmote έχεις, κατεβασε από το market το "Cosmote Info" πατώντας ανανέωση βλέπεις τα υπόλοιπα σε λεπτα, μηνύματα και ΜΒ του συμβολαίου ή του καρτοσυμβολαίου σου.

 

Για OPERA mini ψάξε στο android market επίσης.

 

Ηχο κλήσης πατας το τραγούδι και επιλέγεις ορισμός ως ήχο κλήσης, για τα μηνυματα δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμίσεις->Ασυρματο και Δικτυα->Δικτυα κινητης τηλεφωνίας->ενεργοποιείς τα "Ενεργοποιηση Δεδομένων", "ενεργοποιήση πάντα ενεργών φορητών" και απενεργοποιείς την "Χρήση μόνο δικτύων 2G".

Επίσης ελέγχεις το "Ονοματα σημείου πρόσβασης", θα πρέπει να έχεις το Cosmote Wireless Internet. Aν δεν το έχεις, αφου ενεργοποιήσεις όλα τα παραπάνω κλεισε το κινητο, βγάλε και ξαναβάλε SIM και ξαναανοιξε. Λογικά θα λάβει ρυθμίσεις αν όχι πάρε τηλ την Cosmote και ζήτα ρυθμίσεις Ιντερνετ να σε βοηθήσουν.

Στην γραμμή ειδοποιήσεων (αυτη που κατεβαίνει όταν τραβάς με το δάχτυλο την οθόνη από πάνω προς τα κάτω), ενεργοποιείς την "Διακ.Δεδομ" το εικονίδιο με τα 2 βελάκια. Τέλος κάθε φορά που θα αποσυνδέεσαι από το WIFI, στο μηνυμα που σου βγάζει να πατας ΟΚ, γιατι αλλιως σου αλλάζει τις πιο πάνω ρυθμίσεις.

 

Για να ελεγχεις τα δεδομενα που κατεβαζεις και ανεβαζεις, κατεβασε από το android market το 3G watchdog σεταρε το και θα παρακολουθεί αυτό τις καταναλώσεις δεδωμένων που κανεις. Επίσης επειδή μάλλον Cosmote έχεις, κατεβασε από το market το "Cosmote Info" πατώντας ανανέωση βλέπεις τα υπόλοιπα σε λεπτα, μηνύματα και ΜΒ του συμβολαίου ή του καρτοσυμβολαίου σου.

 

Για OPERA mini ψάξε στο android market επίσης.

 

Ηχο κλήσης πατας το τραγούδι και επιλέγεις ορισμός ως ήχο κλήσης, για τα μηνυματα δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.

 

 

 

 

Σ'ευχαριστώ για τις οδηγίες,με βοήθησαν πολύ,να'σαι καλά!όσο για τον ήχο μηνύματος,ούτε κ εγώ βρήκα όσο και να το έψαξα. :mad:

Link to comment
Share on other sites

γιατον ηχο του μηνυματος ανοιγεις τα sms σου κατω κεντρο-αριστερα. αν δεν βλεπεις ολη την λιστα με τα μηνυματα πατα το 2ο κουμπι κατω για επιλογες και ειναι στο 'περισσοτερα'. μολις δεις ολη την λιστα,το ενα μηνυμα κατω απο το αλλο πατα το κουμπι με τις επιλογες κατω και κατω δεξια επιλογη ειναι ρυθμισεις μηνυματων.

 

εδω μπορεισ να αλλαξεις τον αριθμο κεντρου μηνυματων,το αν θες αναφορες η οχι,τα ΜΜS... και φυσικα τον ηχο μηνυματος. μολις τον αλλαξεις πατας το κουμπι σπιτακι κακ εισαι ετοιμη...

Edited by dkaratasos
Link to comment
Share on other sites

Από εκεί μπορείς να αλλάξεις ηχο μηνυματος αλλα κανοντας επιλογή απο αυτά που έχει το κινητο όχι δικο σου τραγούδι.
Link to comment
Share on other sites

γιατον ηχο του μηνυματος ανοιγεις τα sms σου κατω κεντρο-αριστερα. αν δεν βλεπεις ολη την λιστα με τα μηνυματα πατα το 2ο κουμπι κατω για επιλογες και ειναι στο 'περισσοτερα'. μολις δεις ολη την λιστα,το ενα μηνυμα κατω απο το αλλο πατα το κουμπι με τις επιλογες κατω και κατω δεξια επιλογη ειναι ρυθμισεις μηνυματων.

 

εδω μπορεισ να αλλαξεις τον αριθμο κεντρου μηνυματων,το αν θες αναφορες η οχι,τα ΜΜS... και φυσικα τον ηχο μηνυματος. μολις τον αλλαξεις πατας το κουμπι σπιτακι κακ εισαι ετοιμη...

 

 

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου,τα έχω ήδη εντοπίσει όλα αυτά,για τα μηνύματα εννοούσα για ήχους πέρα από τους κλασικούς ήχους του κινητού :-) ευτυχώς όμως βρήκα λύση κ σ'αυτό,όποιος θέλει κάτι αντίστοιχο μπορώ να του απαντήσω :-)

 

Από εκεί μπορείς να αλλάξεις ηχο μηνυματος αλλα κανοντας επιλογή απο αυτά που έχει το κινητο όχι δικο σου τραγούδι.

 

 

Δικό μου μπορεί όχι αλλά το καλό το παλικάρι ξέρει κ άλλο μονοπάτι,έχω ήδη βρει λύση,αν ενδιαφέρεσαι μου λες :-))

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

αντε πεστο Σταυρουλα...να το παρει το ποταμι...

 

 

Κατεβάζεις από το Android Market το προγραμματάκι Zedge Ringtones&Wallpapers,είναι στην κατηγορία Κορυφαία Δωρεάν,έχει να διαλέξεις από εκεί ήχους για τις ειδοποιήσεις,για τα μηνύματα,για κλήσεις και για αφύπνιση,η λίστα είναι πολύ μεγάλη.Όταν πας λοιπόν στις ρυθμίσεις μηνύματος στον ήχο κλήσης,σου ανοίγει ένα παραθυράκι με επιλογή ο ήχος να είναι από το Zedge ή από το κινητό κ διαλέγεις ότι θέλεις. :-))

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις από το Android Market το προγραμματάκι Zedge Ringtones&Wallpapers,είναι στην κατηγορία Κορυφαία Δωρεάν,έχει να διαλέξεις από εκεί ήχους για τις ειδοποιήσεις,για τα μηνύματα,για κλήσεις και για αφύπνιση,η λίστα είναι πολύ μεγάλη.Όταν πας λοιπόν στις ρυθμίσεις μηνύματος στον ήχο κλήσης,σου ανοίγει ένα παραθυράκι με επιλογή ο ήχος να είναι από το Zedge ή από το κινητό κ διαλέγεις ότι θέλεις. :-))

 

κι ένας πιο απλός τρόπος:

 

  • φτιάχνετε στην SD κάρτα φάκελο media και υποφακέλους notifications και alarms
  • ό,τι mp3 βάλετε στο φάκελο notifications εμφανίζεται αυτόματα στους ήχους μηνυμάτων
  • ό,τι mp3 βάλετε στο φάκελο alarms εμφανίζεται αυτόματα στους ήχους ξυπνητηριών (κι εκεί υπάρχει αντίστοιχο θέμα....)

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνεις Hard reset? Εγκατέστησα πολλές εφαρμογές από το market και σε επανεκκίνηση που έκανα, κόλλησε και κάνει συνέχεια επανεκκινήσεις χωρίς να μπαίνει στο "λειτουργικό" και βέβαια δεν έχω επαφή με πλήκτρα του touch screen. Έβγαλα μπαταρία, κάρτα sd και sim, ξαναδοκίμασα, συνέχεια κολλημένο στο restart. Kαμμία ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα ειναι στην διαχειρηση εφαρμογων επιλογη για γρηγορη εκκινηση.Ειναι προεπιλεγμενη...ξετικαρε την

 

ρε παιδια καμα προγραμμα για root εχετε δοκιμασει?σας πετυχε κανενα..?εμενα ολο αποτυχιες...

Link to comment
Share on other sites

κι ένας πιο απλός τρόπος:

 

  • φτιάχνετε στην SD κάρτα φάκελο media και υποφακέλους notifications και alarms
  • ό,τι mp3 βάλετε στο φάκελο notifications εμφανίζεται αυτόματα στους ήχους μηνυμάτων
  • ό,τι mp3 βάλετε στο φάκελο alarms εμφανίζεται αυτόματα στους ήχους ξυπνητηριών (κι εκεί υπάρχει αντίστοιχο θέμα....)

 

Σωστος ο φιλός, αυτό που είχα βρεί εγώ είναι οτι έχει ακριβως αυτούς τους φακέλους στην μνήμη του κινητού οπότε κάνοντας αντιγραφη έκει το τραγούδι που θέλουμε, μπορούμε να το επιλέξουμε μετα σαν ήχο μηνύματος.

 

Για το ROOT που ρωτάει ο φίλος έχουμε καμία ενημέρωση?

Link to comment
Share on other sites

Πήρε η αδερφή μου τη συσκευή.

Πολύ καλή, πολύ φθηνή και ποιοτική, στυλάτη επίσης. Υπάρχει όμως τρόπος να περάσουμε custom ROM?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχει ελληνικο μενου ετσι ;

 

Αν και η κοπέλα που το παρήγγειλα μου είχε πει δε θα έχει, είχε κανονικότατα.

Βέβαια μπαίνει και από marker, οπότε και να μην είχε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
γεια στην παρέα, κάτοχος και εγώ για λίγες μέρες του κινητού, πρώτη φορά σε androit κινητό, γενικα ευχαριστημένος από το κινητό σε σχέση βέβαια της τιμής του, αλλά η μπαταρία δεν με βγάζει αλοκληρη την ημέρα, περίπου μισή ώρα κλήσεις, παιχνίδια και wifi για σερφαρισμα είναι φυσιολογικό;
Link to comment
Share on other sites

γεια στην παρέα, κάτοχος και εγώ για λίγες μέρες του κινητού, πρώτη φορά σε androit κινητό, γενικα ευχαριστημένος από το κινητό σε σχέση βέβαια της τιμής του, αλλά η μπαταρία δεν με βγάζει αλοκληρη την ημέρα, περίπου μισή ώρα κλήσεις, παιχνίδια και wifi για σερφαρισμα είναι φυσιολογικό;

 

οχι δεν ειναι. Με αυτα που λες εμενα μου κραταει τουλαχιστον μια μερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπορώ να πω ότι το τηλέφωνο είναι μια χαρά και ομορφούλι

Θέλω όμως να το κάνω root και να εγκαταστήσω καμιά CM όπως σε όλα τα androids αλλά δε βρίσκω τίποτα ρε παιδιά! Έχει κάνει κανείς τίποτα να μου πει; Πραγματικά μερικές φορές κολλά τόσο πολύ, αλλά το πιο σπαστικό είναι το μήνυμα που βγαίνει αφού κλείσεις το wifi και αν δε πατήσεις εγκαίρως ΟΚ σου κλείνει τα δεδομένα λες και δεν έχεις ΜΒ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπορώ να πω ότι το τηλέφωνο είναι μια χαρά και ομορφούλι

Θέλω όμως να το κάνω root και να εγκαταστήσω καμιά CM όπως σε όλα τα androids αλλά δε βρίσκω τίποτα ρε παιδιά! Έχει κάνει κανείς τίποτα να μου πει; Πραγματικά μερικές φορές κολλά τόσο πολύ, αλλά το πιο σπαστικό είναι το μήνυμα που βγαίνει αφού κλείσεις το wifi και αν δε πατήσεις εγκαίρως ΟΚ σου κλείνει τα δεδομένα λες και δεν έχεις ΜΒ!

 

Υπαρχουν αρκετοι οδηγοι στο internet για root και flash. Προς το παρον εχω κανει μονο root μιας και περιμενω την εκδοση ics απο cm. Αν εχεις windows 32bit στον υπολογιστη σου τα πραγματα ειναι απλα γιατι δεν θα δυσκολευτεις με τους usb android drivers. Σου προτεινω την εφαρμογη unlockroot που ειναι δωρεαν και θα βρεις εδω http://unlockroot.com/. Κανεις εγκατασταση, επιλεγεις απο το κινητο σου settings->applications->development->usb debugging. Το συνδεεις με τον υπολογιστη, ανηγεις το προγραμμα unlockroot πατας root. Αν εχεις linux ξεχνα το προς το παρον. Αν εχεις windows 64bit τοτε (μεταφερω απο αγγλικο οδηγο):

 

1. USB Debugging mode on (settings in phone)

2. Fast boot off (settings in phone)

3. Turn off the phone.

4. Download RecoveryClockmodByZaDkYn.rar (4.56 MB) (( Check google for that name ))

5. Extract RecoveryClockmodByZaDkYn.rar into your pc.

6. Run Instalador.bat and press any key so that green text appear: "<waiting for device>"

7. Phone, which is turned off, plug in into the pc via USB.

8. Hold volume down button and press power button. HOLD them both while (2 possibilities) - (1) in pc in Instalador window appears green text which indicates that RecoveryClockmod installation has begun; (2) or a windows appears in pc windows, asking for Android drivers (it happened to me using win Xp). I used drivers from these driver archives - Pulse_Drivers_xp_w7_w764.zip. (( Check google for that exact name ))

9. After installation has finished the phone rebooted into RecoveryClockmod.

10. Choose Restart. After the phone has rebooted, download "su.zip" to its SD card (( check google for su.zip ))

11. Turn off your phone and plug off from PC.

12. HOLD volume up button and press power ON button, till a known RecoveryClockmod screen appears.

13. Choose "Install zip from sdcard".

14. Choose "Choose zip from sdcard"

15. Choose "su.zip"

16. Choose Yes.

17. After couple of operations a message will appear, saying that everything is "succesful". Press power off button so that u can go "back" in the meniu. Choose "Restart"

18. Your phone Huawei U8650 is now rooted.

 

Εγω εκανα τον δευτερο τροπο γιατι εχω win7 64bit. Ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....

 

σημερα δοκιμασα τον 2ο οδηγο που εχεις αλλα δεν δουλεψε.. Οταν του ειπα να διαβασει το su.zip το απεριψε..

 

αφου εχει πετυχει σε σενα και σε 2-3 αλλους που εχω δει που εχουμε το ιδιο τηλεφωνο,το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι ισως δεν κατεβασα τα σωστα αρχεια (τις σωστες εκδοσεις...). Μηπως μπορεις να ποσταρεις το λινκ που τα κατεβασες η' να τα ανεβασεις καπου στο web....?

 

κατι ακομη.. εκανες μονο ρουτ,αυτο θελω να κανω και εγω και να μην επηρεασω τιποτε αλλο. Μετα το ρουτ υπηρξε καποιο προβλημα?κατι που να μην δουλευει οπως πριν πχ καμερα,πληκτρολογιο η' κατι αλλο..?

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

 

Πας εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1304678 και εγκαθιστάς πρώτα την stock ROM όπως λέει και μετά γίνεται κανονικά root. Πέρασα την CM και επιτέλους έγινε κανονικό Android!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα θελω να κανω μονο root χωρις να πειραξω την rom οπως ο φιλος απο πανω...

 

απλα φοβαμαι οτι αλλαζοντας την rom κατι θα πειραχτει που θα μου την σπασει αγρια και δεν θα μπορω να το αναιρεσω.. πχ. το πληκτρολογιο που υπαρχει τωρα με βολευει απιστευτα,οτι αλλο αν.δοκιμασα δεν μου αρεσε τοσο... αν αυτο αλλαξει θα χαλαστω.. η' αν πχ υπαρχει μετα θεμα με την καμερα η' το gps.

 

την rom που εχουμε τωρα,της cosmote,δεν την εχω βρει καπου να ξερω οτι αν δεν παει κατι καλα θα την ξαναπερασω.. γιαυτο ειτε μονο root ειτε αν υπαρχει καποιος τροπος για πληρες restore...

 

εχω φαει τα ματια μου στο xda αλλα καμια 'ασφαλης' μεθοδος δεν μου εχει δουλεψει ακομη...

 

Παιδια βοήθεια.....!!!!

 

Τα καταφερα τελικα και εκανα το root (επρεπε να δοκιμασω αρκετες εκδοσεις του superuser για να βρω το σωστο... :confused: )

 

Μετα ειπα να απεκαταστησω μερικες preinstalled εφαρμογες που ειναι στο κινητο, οποτε καποια αχρηστα του τυπου facebook, twitter,gmail, google search κλπ τα εσβησα. Γυρνοντας ομως στο κινητο ειδα οτι ειχε απεγκατασταθει και το πληκτρολογιο που ειχε το κινητο!! αυτο που εχει τα ελληνικα, το κουμπακι επεξεργασια (με τις τελειες επιλογες αντιγραφη-επιλογη ολων-επικολληση κλπ)...

 

Τωρα δεν ξερω πιο ειναι το πληκτρολογιο αυτο να το ξαναβαλω!

 

Εχω βαλει προς το παρον το go keyboard αλλα δεν με καλυπτει...

 

Please... κοιταξτε και πειτε μου απο τις ρυθμισεις-πληκτρολογια... ποιο ειναι το default πληκτρολογιο που ειχε η συσκευη μεσα... Και αν μπορει καποιος να σηκωσει το apk απο την συσκευη του να μου το στειλει θα ειναι ΤΕΛΕΙΟ! (η εφαρμογη absolute system στις εφαρμογες δειχνει ακριβως που ειναι το apk καθε εφαρμογης.. αν μπορει καποιος να το παρει απο εκει και να μου το στειλει...)

 

:cry::cry: θελω το πληκτρολογιο πιιιισωωωω.... :cry:

 

edit: ηταν το "εισαγωγη στο touchPal" το πληκτρολογιο.. (τουλαχιστον αυτο ηταν το μονο που εσβησα χωρις να ειμαι απολυτως σιγουρος...). Ειχα κανει backup το apk αλλα δεν μπορουσα να το ξαναεγκαταστησω οταν το ετρεχα... το μετεφερα με αντιγραφη-επικολληση στο /system/app και το πληκτρολογιο ξαναεμφανιστηκε...! οποτε το προβλημα λυθηκε... ουυυυφ! Αγιο το backup οταν δεν εισαι σιγουρος.... ;)

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το stock rom που γραφει πιο πανω ο one_three_hill το διαβασα και εγω σε οδηγο και πολλοι λενε οτι δουλευει. Προσωπικα δεν το εχω δοκιμασει. Οσο για τα αρχεια που χρησιμοποιησα ειναι (δεν βρηκα καποιον κανονα του forum ωσ προς την δημοσιευση link σε file sharing υπηρεσιες. Αν υπαρχουν και δεν τους ειδα συγνωμη απο τους mod):

http://www.4shared.com/rar/QNmcS8G-/recoveryclockmodbyzadkyn.html
http://www.mediafire.com/?20qkr711ceuna0n
http://www.mediafire.com/?1hysxlf3c57cqao

Oσο για το πληκτρολογιο το default ειναι το touchpal το οποιο το βρισκειες δωρεαν στο market το κανεις εγκατασταση και μετα βρισκεις επισης δωρεαν στο market και τα ελληνικα για το touchpal.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei U8650 Sonic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...