Jump to content

Huawei U8650 Sonic


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι πολύ καλό , το κηνιτό είναι πολυ πιο γρήγορο με πολλά θετικά.

Το προβλημα που έχω είναι ότι δεν συνδέεται στο wi-fi , εκει που πάει να κάνει συνδεση αποσύνδεεται.

Edited by bitorrent
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 280
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα της σύνδεσης δεν οφείλεται στο κινητό σου, αλλά στην σύνδεση wifi, δοκίμασε τους κωδικούς του δικτύου σου ξανά ή δοκίμασε να συνδεθείς σε ένα δωρεάν δίκτυο για να δείς εαν συνδέεται.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια! εχω κι εγω ενα μικρο προβλημα.δεν ειναι τιποτα σοβαρο και σε γενικα πλαισια ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την αγορα αυτου του κινητου.ομως,οταν το κλειδωνω κλεινει η οθονη,καλα μεχρι εδω.ομως καποιες φορες ανοιγει η οθονη και ξανακλεινει απο μονη της,σας να εχω πατησει κατι ενω δεν κανω τιποτα.ξερει κανεις τι μπορει να ειναι? δεν το κανει παντα αυτο. ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ την Ελληνική Official Rom του κινητού της Cosmote ; Ο αριθμός έκδοσής της είναι U8650V100R001C343B836SP02.

Δεν υπάρχει , αλλά τι την θες αφού η ίδια η Huawei έχει κάνει update την rom για το sonic σε όλο τον κόσμο εκτός από την ελλάδα.

Θες να βάλεις 2.3.4?

Εγώ δοκιμάζω ήδη την 4.0.4 Jelly Bean στο Sonic μου.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να την έχω ήθελα. ;) . Jelly Bean η 4.1 δεν είναι ; Μια που δοκίμασα θεωριτικά είναι 4.1 αλλά πρακτικά είναι 2.3.7 .Δεν πάυει όμως να είναι πολύ καλή, δεν είχε κανένα περιττό πρόγραμμα , το Partition για τις εφαρμογές ήταν 200 mb, ήταν φυσικά και ρουταρισμένη Edited by bitorrent
Link to comment
Share on other sites

Φιλε microdigit εχω το ideos x3 που συνηθως οι rom του sonic παιζουν και σ αυτο αφου τα κινητα ειναι σχεδον ιδια

Η rom αυτη κανει bootloop και δεν ξεκιναει.καμια ιδεα ?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτή την rom με γραφικό περιβάλλον Jelly Bean την δοκίμασα και είναι οκ πολύ γρήγορη και άδεια μόλις 77 ΜΒ για να εγκαταστήσετε ότι θέλετε.Την πείραξα λίγο έβαλα ήχους από Jelly Bean και τις τελευταίες ενημερώσεις από τα προγράμματα.

Κατεβάστε την rom εδώ http://www8.zippyshare.com/v/14599910/file.html

 

και εγκαταστήστε με την γνωστή διαδικασία reboot->recovery->install zip file->install jelly bean 4.1

 

Στην πρώτη εκκίνηση αργεί λίγο , έχει το boot του Jelly bean το original. Αφού ανοίξει το κινητό στο περιβάλλον Jelly Bean

κατεβάστε τις google εφαρμογές για να έχεται λογαριασμό και market από εδώ

http://www19.zippyshare.com/v/46506336/file.html

 

και εγκαθιστούμε με την γνωστή διαδικασία reboot->recovery->install zip file->install gapps

 

στην εκκίνηση ρυθμίζουμε γλώσσα , ώρα , λογαριασμό κτλπ και είμαστε εντάξει.

 

Είναι γρήγορη rom χωρίς απαιτήσεις. Θα προσπαθήσω να βάλω και άλλα μέσα χρήσιμα.

Περιμένω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 2.3.7 αυτη η rom απ οτι εχω διαβασει και οχι ics 4

Αν ειναι καλη δεν υπαρχει βεβαια θεμα

Προσωπικα μου αρεσουν περισοτερο οι roms των κινεζων , MIUI και JOYOS ,περισοτερο και απο την ICS4

Το καλυτερο ειναι βεβαια το miui 4 ,γιαυτο ηθελα την ics4 για να κανω port την miui 4,γιατι για να γινει port το miui 4 θελει ics base rom και οχι 2.3.

Δεν μου εκανε ομως την χαρη και δεν μπηκε στο ideos x3 ,εμεινε στην logo screen

H MIUI εχει απειρα θεματα να παιξει κανεις , η JOYOS εχει την απλοτητα αλλα και την ομορφια του IPHONE

Τωρα εχω την JOYOS 1.2.2 αφου ειναι πιο πρακτικη και πιο γρηγορη νομιζω απο την miui

Το μονο ελαττωμα οτι ειναι στα αγγλικα ,αλλα μικρο το κακο για καποιο που τα ξερει

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ROM ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΟΜΩΣ ΛΙΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΗ.

ΕΑΝ ΘΕΛΑΜΕ IPHONE ME IOS ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΑΜΕ ΑΡΑ ΤΥΠΟΥ IOS ΣΤΥΛ ΣΕ ANDROID ΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΚΥΡΟ

ΟΙ ROM ΤΥΠΟΥ MIUI ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΤΩΜΕΝΕΣ ΜΕ ΑΧΡΗΣΤΑ, ΕΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΘΕΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ (TYΠΟΥ IPHONE ΣΤΟ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΟ ΤΟΥ) ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΕΣΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΙΝΗΤΑ ΜΕ 600ΑΡΙ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ.

ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΝ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ ΤΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑΣ ΤΟΥ ANDROID ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝΤΟΣ. ΤΩΡΑ ΣΤΟ U8650 ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΑ ΤΗΝ OFFICIAL ROM ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΦΟΡΤΩΜΕΝΗ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΑΧΡΗΣΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΕΠΕΛΕΞΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ROOT ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ROM ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ Η OFFICIAL.

Η ROM TYΠΟΥ MIUI EINAI ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΑΤΙΑ ΜΕ ΤΗΝ OFFICIAL.

ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ CYANOGEN 7 KAI 9

ΟΙ ICS 4 KAI 4.1 JELLY BEAN ΕΧΟΥΝ ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΥΘΕΝΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΑΦΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΑΥΘΕΝΤΙΚΕΣ CYANOGEN 7 KAI 9 ROM.

 

TΟΣΟ ΣΤΗΝ CYANOGEN 9 ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟ MIUI 4 ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ Η ΚΑΜΕΡΑ , ΤΟ BW, TO USB ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ.

 

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο εβαλα την rom τελικα ,αν και απο την αρχη μου μυριζε μουφα να υπαρχει ICS 4 rom τζιτζατη (απο τον φλεβαρη μαλιστα αν δεις την ημερομηνια της) και ολοι να ψαχνουν τοσους μηνες για ICS4 ?

Λοιπον ειναι GB rom (2.3 android) με ICS 4 theme και απλα ο ρωσσος εκανε την πουστιά και τροποποίησε την rom να "λεει" android version 4.0.3 στο about phone ενω ειναι version 2.3 ...

Απλα και μονο δες το wifi settings εδω και δες και αυτα της ICS! Η ICS4 εχει κουμπια που ανοιγοκλεινει to wifi και οχι απλα να κανεις "τικ" στο ανοιχτο

Εχασα 1 μερα να την σεταρω και να την δοκιμασω , τσαμπα κοπος τελικα!

Τουλαχιστον οι κινεζοι ειναι τιμιοι..λενε απομιμιση iphone και ειναι αυτο

Καλα ο Παπανδρεου εκανε αυτη την rom ? :lol:

Edited by mik_tech
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

-Fix System-ui

-Libraries Linaro

-Optimization applications

-boost rom with tweaks

-Boot reduced by 70% in the amount of time

-Fix USB debug/mass storage

 

 

BETA 3.2 14/07/2012:http://www.mediafire.com/?v6a9v9dyub4yetx

 

http://i50.tinypic.com/2mplsno.png

 

http://i49.tinypic.com/2edmh02.png

 

Δεν έχει ακόμα φωτογραφική μηχανή και gps κατά τα άλλα είναι μια φοβερή rom και γρήγορη και φυσικά με υποστήριξη Ελληνικών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τα smatrphones,οπότε αυτά που θα ρωτήσω θα σας φανούν κάπως.

 

Βλέπω σε διάφορα site στα τεχνικά χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου κινητού ότι δεν έχει 3G.Πως γίνεται αυτό?Μόνο για wi-fi είναι?Από την άλλη στης cosmote και αλλού ,λέει ότι έχει 3G.Ουσιαστικά το HSPA είναι κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει 3g και τρέχει HSPA. Το 3g δίκτυο έχει ταχύτητες το HSPA είναι η ταχύτερη σύνδεση σε δίκτυο 3g (έως τώρα). Επίσης το συγκεκριμένο κινητό στο wifi τρέχει και "n"

που είναι η γρηγορότερη σύνδεση wifi κάτω από το wimax.

Link to comment
Share on other sites

Επανασχεδίααα μια rom cyanogen 7 με geno 6 πολύ γρήγορη με ελαχιστότατες απαιτήσεις και φυσικά Ελληνικά.

Αφαίρεσα άχρηστα προγράμματα έβαλα νέες αναβαθμισμένες εκδόσεις και καινούργιο γραφικό περιβάλλον βασισμένο στον 360 launcher

με άλλα γραφικά. Και ιδού το αποτέλεσμα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά πρέπει να κάνουμε το κινητό μας να ξεκινάει με άλλο μενού boot όπως τα windows recovery για να μπορούμε να πάρουμε ένα αντίγραφο ασφαλείας σε περίπτωση που θέλουμε να επιστρέψουμε στην έκδοση την εργοστασιακή. Αυτό το καταφέρνουμε κατεβάζοντας ένα πρόγραμμα bootloader

http://www10.zippyshare.com/v/83848336/file.html

 

1.Αποσυμπιέζουμε το αρχείο που κατεβάσαμε "ClockworkMod 5.0.2.7 και ανοίγουμε τον φάκελο να τον έχουμε σε ετοιμότητα

2. Κλείνουμε το κινητό και βγάζουμε την μπαταρία για 5 δευτερόλεπτα

3. Ξαναβάζουμε την μπαταρία και πατάμε το κάτω κουμπί έντασης ήχου και το κουμπί ενεργοποίησης του κινητού ταυτόχρονα και συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή με το καλώδιο , εκεί θα φορτώσει αυτόματα τους οδηγούς των windows για το κινητό, μέσα από τον φάκελο που έχουμε σε αναμονή τρέχουμε την εφαρμογή "ClockworkMod 5.0.2.7 (Bootloader-Volum DOWN + POWER) μόλις κλείσει το παράθυρο αφήνουμε τα κουμπιά και βγάζουμε το καλώδιο και την μπαταρία.

4. Ξαναβάζουμε την μπαταρία και πατώντας το πάνω κουμπί έντασης ήχου και το κουμπί ενεργοποίησης για κάποια δευτερόλεπτα μας βάζει στο νέο μενού του bootloader.

5. Εκεί σε πρώτη φάση μπορούμε να πάρουμε ένα αντίγραφο ασφαλείας από την εργοστασιακή rom για να μπορέσουμε να γυρίσουμε πίσω εάν θέλουμε. Με τα πλήκτρα vol+ vol- μαρκάρουμε την επιλογή μας στο μενού και με το πλήκτρο power on επιλέγουμε.

6.Εάν θέλουμε backup πάμε στην επιλογή backup and restore εκεί επιλέγουμε backup. Mόλις τελειώσει κάνουμε reboot το κινητό μας.

 

Καλησπερα ,

Αν καταλαβα καλα, εδω που εκανα την παραθεση ειναι απλα να γινει root το κινητο;

Αν σταματησω τα βηματα μεχρι εδω τι γινεται;

Το βασικο μου προβλημα ειναι ενα χαζοπρογραμμα που ειναι προεγγατεστημενο το οποιο λεγεται Documents to Go . Το οποιο θελει απο την μια να αγορασεις την πληρη εκδοση αλλα απο την αλλη δεν αφηνει να τρεξει καποιο αλλο παρεμφερες προγραμμα .

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τις ωραιότερες rom που εχουν βγει για το κινητο ειναι η SG3 evolution (τωρα σε beta 2)

την κατεβασα απο ενα τουρκικο site (!!) :

http://www.googleandroid.gen.tr/Thread-rom-port-4-0-4-cm9-s3-evolution-beta-1-1-d%C3%BCzeltildi

δεν λειτουργουν ακομα φωτογρ. μηχανη και bluetooth, ολα τα αλλα (και το usb ) λειτουργουν κανονικα

Ειναι τοσο καλη που την εχω βαλει για καθημερινη χρηση και ελπιζω γρηγορα να φτιαξουν και την camera

Edited by mik_tech
Link to comment
Share on other sites

Μια απο τις ωραιότερες rom που εχουν βγει για το κινητο ειναι η SG3 evolution (τωρα σε beta 2)

την κατεβασα απο ενα τουρκικο site (!!) :

http://www.googleandroid.gen.tr/Thread-rom-port-4-0-4-cm9-s3-evolution-beta-1-1-d%C3%BCzeltildi

δεν λειτουργουν ακομα φωτογρ. μηχανη και bluetooth, ολα τα αλλα (και το usb ) λειτουργουν κανονικα

Ειναι τοσο καλη που την εχω βαλει για καθημερινη χρηση και ελπιζω γρηγορα να φτιαξουν και την camera

To σωστο site για αυτη την rom ειναι

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1812755

Link to comment
Share on other sites

Όποια custom rom CM και να δοκίμασα έχω ένα πρόβλημα , το ηχείο παίζει πολύ μπάσα σε σημείο που αν το βάλω τέρμα να είναι έτοιμο να σπάσει. Έχουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα ή μόνο εγώ ;
Link to comment
Share on other sites

και ιδου η custom rom που εφτιαξα

Βασιζεται στην CM7 και εχει touchwiz εμφανιση ( μοιαζει λιγο με sg3) με θεμα που εχει διαφανεια στα μενου ,ρυθμισεις , κλησεις κτλ

Επισης εφτιαξα την lock screen κι αυτη αλα samsung sg3 με διαφανες widget καιρου και ωρας και αλλαζουν

Edited by mik_tech
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Ακολούθησα τον οδηγό του Microdigit και πέρασα το CWM.

Αλλά δεν κατάλαβα κάτι. Το κινητό είναι rooted τώρα???

Δεν βλέπω το superuser στις εφαρμογές μου. Όμως μπορώ να περάσω custom ROM από το CWM.

Περίεργο... Τελικά είμαι ή δεν είμαι rooted??????

Αν όχι πώς θα το κάνω?

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Μπορώ να το ρουτάρω με το z4root ή το Shortfuse όπως έκανα με το Ideos X5???

 

EDIT:Τελικά απλά πέρασα το su.zip από το CWM και όλα ΟΚ!

Edited by Alexcxvtr

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Είμαι νέο μέλος στο forum και κάτοχος του Huawei Sonic, θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου πείτε που θα κατεβάσω μια εφαρμογή διαχείρησης επαφών αξιόπιστη ώστε να μπορώ συνδέοντας το με το laptop μου να επεργαστώ τις υπάχουσες επαφές και δημιουργήσω νέες ώστε να τις κατεβάσω στο τηλέφωνο. Συγνώμη αλλά από android κόσμο είμαι ακόμα άσχετος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

Αν καταλαβα καλα, εδω που εκανα την παραθεση ειναι απλα να γινει root το κινητο;

Αν σταματησω τα βηματα μεχρι εδω τι γινεται;

Το βασικο μου προβλημα ειναι ενα χαζοπρογραμμα που ειναι προεγγατεστημενο το οποιο λεγεται Documents to Go . Το οποιο θελει απο την μια να αγορασεις την πληρη εκδοση αλλα απο την αλλη δεν αφηνει να τρεξει καποιο αλλο παρεμφερες προγραμμα .

 

Και εγω θα ηθελα να μαθω για τα συγκεκριμενα βηματα και τα αποτελεσματα τους καθ'οτι δεν ενδιαφερομαι για custom roms.

 

Απλα θελω να απεγκαταστησω αρκετα αχρηστα (κατα την γνωμη μου) προγραμματα του κινητου που ουτως η αλλως δεν χρησιμοποιω. Και παρ'ολο που κανω εγκαταστασεις εφαρμογων μονο στην καρτα SD, μου λεει σιγα σιγα οτι τελειωνει ο διαθεσιμος χωρος του κινητου και μου βγαζει ειδοποιηση επανω.

Edited by _Vatanen_
---VW Beetle 1303LS---
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είσαι root εφόσον πέρασες custom rom.

 

Και εγω θα ηθελα να μαθω για τα συγκεκριμενα βηματα και τα αποτελεσματα τους καθ'οτι δεν ενδιαφερομαι για custom roms.

 

Απλα θελω να απεγκαταστησω αρκετα αχρηστα (κατα την γνωμη μου) προγραμματα του κινητου που ουτως η αλλως δεν χρησιμοποιω. Και παρ'ολο που κανω εγκαταστασεις εφαρμογων μονο στην καρτα SD, μου λεει σιγα σιγα οτι τελειωνει ο διαθεσιμος χωρος του κινητου και μου βγαζει ειδοποιηση επανω.

 

Μπορείς να απεγκαταστήσεις μόνον εφαρμογές που έχεις βάλει εσύ, τις προεγκατεστημένες δεν μπορείς να τις πειράξεις εάν δεν βάλεις

custom rom με root κατάσταση.

 

Καλημέρα,

Είμαι νέο μέλος στο forum και κάτοχος του Huawei Sonic, θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου πείτε που θα κατεβάσω μια εφαρμογή διαχείρησης επαφών αξιόπιστη ώστε να μπορώ συνδέοντας το με το laptop μου να επεργαστώ τις υπάχουσες επαφές και δημιουργήσω νέες ώστε να τις κατεβάσω στο τηλέφωνο. Συγνώμη αλλά από android κόσμο είμαι ακόμα άσχετος

 

Μέσω των επαφών στο gmail στον browser σου μπορείς να αλλάξεις και να ομαδοποιήσεις τα πάντα , και μετά εάν συνδεθεις με το κινητό σου θα κάνει συγχρονισμό αυτόματα.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei U8650 Sonic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...