Jump to content

Huawei U8650 Sonic


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω δεν ειχα κλειδωμα στην sim (pin) , οποτε εβαλα ενα για δοκιμη αλλα δεν βλεπω κανενα προβλημα ,ξεκλειδωνει κανονικα

Θα το δω μεχρι το βραδυ αν κανει καποιο προβλημα

edit:

Λοιπον ειδα οτι καμια φορα (αλλα σπανια) ,αλλα μονο οταν εχεις βαλει pin για ξεκλειδωμα της sim ,πας να κανεις slide στην οθονη κλειδωματος και βλεπεις οτι η slide bar ειναι στην ακρη ,και συνεπως δεν προχωραει για να σου εμφανισει την οθονη του pin

Σαν γρηγορη λυση (αλλα οχι καλυτερη ) οταν εχεις pin στη sim ειναι :

οταν δεις οτι εχει παει το slider στην ακρη ,πατας περισοτερη ωρα το home και σου εμφανιζει το απενεργοποιηση , κτλ, τοτε ξαναπατας το home και μπορεις πλεον να το ξεκλειδωσεις

Οπως ειπα εγω δεν κλειδωνω ποτε την sim οποτε δεν ειχα δει οτι συμβαινει αυτο. Αλλα πιστευω η λυση να σε βολεψει προσωρινα

Edited by mik_tech
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 280
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

mik tech αυτη που εβαλες απο πανω ειναι αυτη που περιεγραφες σελιδα 11...??? miui 2.2.40 Gingerbread port για sonic k ideos x3,ultimate ios theme v7 για miui,ilauncher ????

 

επισης με την joyos σου δεν χτυπαει το κινητο οταν το εχω με ακουστικα...ακουγεται μονο μεσα απο τα ακουστικα..ενω με την αλλη rom την επισημη-σπασμενη δουλευει κανονικα...ριξτου μια ματια αν θες....!! :bow:

 

Βρηκα νομιζω την λυση φιλε μου για να χτυπαει στο ηχειο οταν εχεις ακουστικα το ringtone αλλα και οταν ερθει μηνυμα κτλ

πας :

Ρυθμισεις---> Αλλα---> Ρυθμισεις CM--->Sound---> Always play on speaker---> και επιλεγεις notifications , ringtones ,alarms (ή οποιο απο ολα αυτα θελεις να παιζει στο ηχειο

 

Και μερικα κρυμενα κολπακια της joyos rom :

1. με διπλο κλικ στο κεντρικο κουμπι οταν ειμαστε στην lockscreen μας εμφανιζει και το εικονιδιο της καμερα

2. με παρατεταμενο πατημα του κεντρικου κουμπιου εμφανιζει στο κατω μερος τις προσφατες εφαρμογες αλλα και επιλογή για να γινει καθαρισμος της μνημης απο τις προσφατες εφαρμογες

3. Αν επιλεξουμε ενα εικονιδιο και το κρατησουμε για λιγο πανω σε ενα αλλο και μετα το αφησουμε φτιαχνει ενα νεο φακελλο με αυτα τα εικονιδια μεσα (και μπορουμε να ριξουμε και αλλα μεσα μετα)

Edited by mik_tech
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω μια καλή rom. Αυτό τον καιρό χρησιμοποιώ την CyanogenMod 7.2.0 με Android Version 2.3.7 . Με το καλή εννοώ μια rom η οποία είναι γρήγορη, χωρίς πολλά bugs και προβλήματα και που να είναι περισσότερο για παιχνιδάκια. Έχω και 2 απορίες:

1) Σε αρκετά παιχνίδια όταν τα ανοίγω με πετάει στο home screen κατευθείαν και μερικές φορές αφού φορτώσει. Αυτό δεν είχε συμβεί ή τουλάχιστον δεν το είχα παρατηρήσει πριν κάνω root στο κινητό. Φταίει το κινητό, η rom ή το ότι έχω κάνει root;

2) Το τζάμι που έχει το καπάκι για την κάμερα είναι πολύ θολό. Άρχισε να θολώνει μετά από 2-3 μήνες και αναγκάζομαι τώρα για να βγάλω φωτογραφίες να αφαιρώ το καπάκι. Έχει συμβεί και σε εσάς αυτό; Καλύπτεται από εγγύηση; Υπάρχει κάποιος τρόπος να το καθαρίσω; Έχω δοκιμάσει να το καθαρίσω και από μέσα και από έξω με στεγνή μπατονέτα και με υγρό μαντηλάκι αλλά μάταια.

 

Και ένα ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όσους με βοηθήσουν :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω μια καλή rom. Αυτό τον καιρό χρησιμοποιώ την CyanogenMod 7.2.0 με Android Version 2.3.7 . Με το καλή εννοώ μια rom η οποία είναι γρήγορη, χωρίς πολλά bugs και προβλήματα και που να είναι περισσότερο για παιχνιδάκια. Έχω και 2 απορίες:

1) Σε αρκετά παιχνίδια όταν τα ανοίγω με πετάει στο home screen κατευθείαν και μερικές φορές αφού φορτώσει. Αυτό δεν είχε συμβεί ή τουλάχιστον δεν το είχα παρατηρήσει πριν κάνω root στο κινητό. Φταίει το κινητό, η rom ή το ότι έχω κάνει root;

2) Το τζάμι που έχει το καπάκι για την κάμερα είναι πολύ θολό. Άρχισε να θολώνει μετά από 2-3 μήνες και αναγκάζομαι τώρα για να βγάλω φωτογραφίες να αφαιρώ το καπάκι. Έχει συμβεί και σε εσάς αυτό; Καλύπτεται από εγγύηση; Υπάρχει κάποιος τρόπος να το καθαρίσω; Έχω δοκιμάσει να το καθαρίσω και από μέσα και από έξω με στεγνή μπατονέτα και με υγρό μαντηλάκι αλλά μάταια.

 

Και ένα ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όσους με βοηθήσουν :)

 

Και η CyanogenMod 7.2.0 καλη ειναι ουτε bugs εχει και εναι γρηγορη ,εξαρταται βεβαια και πως εχει υλοποιηθει απο αυτον που την ανεβασε ,αλλα γενικα δεν εχει προβλημα

1. μαλλον τωρα το παρατηρησες, ,δεν φταιει ουτε το κινητο (το συγκεκριμενο) ,ουτε η rom , ουτε οτι εγινε root .Αυτα ειναι ενα απο τα προβληματα που εχουν τα huawei sonic γενικα ,μαλλον λογω της μικρης μνημης ram που εχουν ,παντως ειναι θεμα του πολυ low hardware που εχουν τα sonic και δεν ειναι και πολυ για παιχνιδια (ειδικα αν ειναι λιγακι βαρια)

2. Μαλλον οπως το λες εχει θαμπωσει γιατι εχει τριφτει καπου .Δοκιμασε να βγαλεις το καπακι και να καθαρισεις το τζαμακι στο καπακι με μπατονετα ελαφρα με azax .Εγγυηση δεν υπαρχει σ αυτο αφου εγινε μαλλον απο δικη σου ενεργεια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μήπως όμως έχεις κάποια άλλη rom να μου προτείνεις; Με αυτή τη rom έχω ένα θεματάκι με τα μηνύματα, 1/10 δεν φτάνουν σε εμένα ενώ σε αυτόν που μου το στέλνει δείχνει πως έχει παραδοθεί και έχει αρχίσει να γίνεται σπαστικό μετά από τόσο καιρό.
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα joyo και παρατηρησα οτι δν κανει register σε network και δν εχει και καλο σημα στο σπιτι μου... ξερει κανεις γιατι?
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα joyo και παρατηρησα οτι δν κανει register σε network και δν εχει και καλο σημα στο σπιτι μου... ξερει κανεις γιατι?

 

Τι εννοεις ,δεν συνδεεσαι στο wifi του router στο σπιτι σου ?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια..εχω κανει ακριβως οτι ελεγε στην σελιδα 7 ενας φιλος μαζι με το backup κομπλε ολα.Δεν ξερω ομως πως μπορω να εγκαταστησω το backup παλι για να γινει οπως πριν το κινητο.Βασικα λεω να το δοκιμασω μονος μου αλλα δεν θελω να κανω καμια βλακεια.Οποιος μπορει ας μου πει καμια ιδεα.Ευχαριστω.....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Διαγράφονται και σε άλλους οι επαφές έτσι στα καλά του καθουμένου; Για όνομα δηλαδή, πιο προβληματικό τηλέφωνο δεν έχω πιάσει!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ρε παιδια δεν μπορω να βαλω το clockwork mod πφφφ.....ας μου πει καποιος οδηγιες με λεπτομειρειες γιατι θα το σπασω...το εχω κανει ροοτ...το ειχα κανει και παλια ολα αυτα...και τωρα το ξανα επιασα στα χερια μου και χανομαι :blink:
Link to comment
Share on other sites

ενταξει τα καταφερα..ψαχνω καμια καλη ρομ..Γρηγορη, Καινουρια ενημερωμενη πληρως...ξερετε καμια? να ειναι και ομορφη... :p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, αποφάσισα να κάνω root και να αλλάξω rom επιτέλους στο Sonic μου, σύμφωνα με τις οδηγίες του microdigit στο ποστ #100.

Έχω ένα θεματάκι όμως, κολλάω σχετικά νωρίς.

Στο 3ο βήμα πατάω Volume Down + power αλλά το μόνο που γίνεται είναι να παγώνει η οθόνη με το λογότυπο της Huawei επάνω, και το Clockworkmod να μην το ανιχνεύει.

Το Vol Up + Power δουλεύει κανονικά

 

Any ideas? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, αποφάσισα να κάνω root και να αλλάξω rom επιτέλους στο Sonic μου, σύμφωνα με τις οδηγίες του microdigit στο ποστ #100.

Έχω ένα θεματάκι όμως, κολλάω σχετικά νωρίς.

Στο 3ο βήμα πατάω Volume Down + power αλλά το μόνο που γίνεται είναι να παγώνει η οθόνη με το λογότυπο της Huawei επάνω, και το Clockworkmod να μην το ανιχνεύει.

Το Vol Up + Power δουλεύει κανονικά

 

Any ideas? :wacko:

 

πρεπει να βαλεις τον ειδικο driver στο pc

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα περασει αλλη rom στο τηλ και τωρα δεν μ ανοιγει την διακινηση δεδομενον με συνεπεια να εχω δωρεαν ιντερνετ απο την συνδεση και να μην μπορω να την χρησιμοποιησω. εχει καποιος την στοκ rom η απο π θα κατεβασω τη stok rom??
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Το κινητό ενός φίλου έπεσε και έσπασε η οθόνη. Έψαξα λίγο στο ebay και βρήκα αρκετές οθόνες - προσόψεις με καλωδιοταινία με 10 -20 €. Η αντικατάσταση είναι εύκολη, μπορώ να το κάνω μόνος μου; ή μήπως θέλει εξειδικευμένο τεχνικό;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα περασει αλλη rom στο τηλ και τωρα δεν μ ανοιγει την διακινηση δεδομενον με συνεπεια να εχω δωρεαν ιντερνετ απο την συνδεση και να μην μπορω να την χρησιμοποιησω. εχει καποιος την στοκ rom η απο π θα κατεβασω τη stok rom??

 

 

Δεν ειναι τιποτα, μια ρυθμιση θέλει, τι εταιρεία κινητης έχεις?

 

 

 

 

Το κινητο το πήρα πριν ένα μηνα και χθες έβαλα την 2.3.6 ελληνική rom και ειναι μια χαρα. Απλα παντού λεει οτι το κινητο εχει 256 ram αλλα όλα τα προγραματα διαχειρισης μνημης δείχνουν γύρω στα 190 ΜΒ....

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Tο κινητο το πήρα πριν ένα μηνα και χθες έβαλα την 2.3.6 ελληνική rom και ειναι μια χαρα. Απλα παντού λεει οτι το κινητο εχει 256 ram αλλα όλα τα προγραματα διαχειρισης μνημης δείχνουν γύρω στα 190 ΜΒ....

 

190 γιατί τα άλλα καταλαμβάνονται από το λειτουργικό

Παιδιά θέλω κάποιος υπεύθυνα να μου προτείνει μια πανάλαφρη ROM, η οποία να έχει μόνο τα βασικά και να τρέχει το κινητό απροβλημάτιστα μέχρι τα 768. Δε με ενδιαφέρουν πολλές λειτουργίες, θέλω ταχύτητα και καθόλου κολλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα και το 2.3.6 το ελληνικο εχει θεμα με την μπαταρια. Για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο βαλε stock 2.3.3. Εχω δοκιμασει ολα τα stock και custom που βρηκα κ το καθενα εχει τα θεματα του.

 

 

Ελεος στη 2.3.3 που βρηκα δεν αναβει το λεντακι μετα απο κληση η μνμ... Το χειρότερο κινητο που εχει πεσει στα χερια μου....

 

Υπάρχει περίπτωση καποιος να εχει το stock rom της Cosmote?

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei U8650 Sonic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...