Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θαμπορούσες με μια αναβάθμιση (να ξαναπεράσεις το τελευταίο update) να εστρωνες το κινητό....
I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@ Giannis1234

Θυμασε το link που το διαβασες?

 

 

Sent from my LT15i using Tapatalk

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=315152&highlight=icecream

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα... έχω αρκετό καιρό το Arc και πέρα από τα προβλήματα τα οποία έχουν υποθεί, όπως η διακοπή της κλήσης και η μικρή διάρκεια μπαταρίας, έχω κάποια ερωτήματα. Αρχικά ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι χρήσιμο να κάνω root, αν χάνεται η εγκύηση και αν ναι πώς μπορώ να το κάνω restore, τέλος ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο το pc companion κάνει αναβάθμιση του Android σε 2.3.4 γιατί ακόμα δεν μου βγάζει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,εδω και καμια εβδομαδα μου εχει εμφανιση στην πανω μπαρα επιλογη για update αλλα δεν το εχω κανει ακομα γιατι δεν ξερω τι θα μου << χαλασει >> κατα την αναβαθμιση (επαφες,φωτο κλπ) και αν αξιζει τον κοπο!!!Για την ωρα εχω την 2.3.3 με μερικα προβληματα οπως οχι πολυ καλο σημα τηλ. και gps.Γνωριζει καποιος τι ακριβως διορθωνει αυτη???Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση. Κατά την ενεργοποίηση του gps μου γράφει ότι ενδέχεται να ισχύουν χρεώσεις μετάδοσης δεδομένων, γνωρίζεται κάτι πάνω σε αυτό ισχύει, δεν έχω πάρει ακόμα λογαριασμό και δεν έχω δει.

 

Καλησπερα σε ολους,εδω και καμια εβδομαδα μου εχει εμφανιση στην πανω μπαρα επιλογη για update αλλα δεν το εχω κανει ακομα γιατι δεν ξερω τι θα μου << χαλασει >> κατα την αναβαθμιση (επαφες,φωτο κλπ) και αν αξιζει τον κοπο!!!Για την ωρα εχω την 2.3.3 με μερικα προβληματα οπως οχι πολυ καλο σημα τηλ. και gps.Γνωριζει καποιος τι ακριβως διορθωνει αυτη???Ευχαριστω

 

Φίλε μου εμένα δεν έχασε κάτι από την αναβάθμιση. Αν αξίζει τον κόπο δεν ξέρω γιατί μου την έκανε αμέσως μόλις το πήρα, αλλά φαντάζομαι πως ναι από την στιγμή που είναι αναβάθμιση... Με το σήμα εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα όπως άλλα παιδιά εδώ και πρίν και μετά την αναβάθμιση.

Edited by FotisVR46
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα... έχω αρκετό καιρό το Arc και πέρα από τα προβλήματα τα οποία έχουν υποθεί, όπως η διακοπή της κλήσης και η μικρή διάρκεια μπαταρίας, έχω κάποια ερωτήματα. Αρχικά ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι χρήσιμο να κάνω root, αν χάνεται η εγκύηση και αν ναι πώς μπορώ να το κάνω restore, τέλος ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο το pc companion κάνει αναβάθμιση του Android σε 2.3.4 γιατί ακόμα δεν μου βγάζει τίποτα.

 

Να υποθέσω πως το δουλεύεις σε 3g...

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ όταν δεν υπάρχει καλό σήμα και τυχαίνει να αλλάξει από 3g σε GPRS. Τότε μπορεί να χάσω την κλήση. Ετσι έχω βγάλει το 3G και κάνω και σημαντική εξοικονόμηση στην μπαταρία.

 

Τέλος ένα πρόβλημα ακόμη που έχω (δεν συμβαίνει πάντα) είναι όταν κλείσω το WI-FI χάνω το εικονίδιο της σύνδεσης GPRS και εννοείται πως δεν έχω επικοινωνία DATA παρα μόνο κλήσεις.

Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα και γω πρώτη φορά επέλεξα δίκτυο 2G (της cosmote) για εξοικονόμιση μπαταρίας και κυρίως για καλύτερο σήμα. Πραγματικά έχει πολύ μεγάλη διαφορά. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς είναι αν υπάρχει τρόπος να μην αλλάζει μόνο του από 3G σε 2G και το αντίστροφο. Θα ήθελα αν γίνεται να το αλλάζω όποτε θέλω εγώ χειροκίνητα.

 

Sent from my LT15i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα και γω πρώτη φορά επέλεξα δίκτυο 2G (της cosmote) για εξοικονόμιση μπαταρίας και κυρίως για καλύτερο σήμα. Πραγματικά έχει πολύ μεγάλη διαφορά. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς είναι αν υπάρχει τρόπος να μην αλλάζει μόνο του από 3G σε 2G και το αντίστροφο. Θα ήθελα αν γίνεται να το αλλάζω όποτε θέλω εγώ χειροκίνητα.

 

Sent from my LT15i using Tapatalk

 

μεσα απο το μενου της συσκευης σου το αλλαζεις. δες το εγχειρηδιο χρησης.

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

μεσα απο το μενου της συσκευης σου το αλλαζεις. δες το εγχειρηδιο χρησης.

 

Από που να το αλλάξω ξέρω, πως να μην αλλάζει μόνο του στη συνέχεια δεν έχω βρει.. Το άλλαξα μέσα από τις ρυθμίσεις, ασύρματο και δίκτυα, δίκτυα κινητής τηλεφωνίας. Ενώ όμως επιλέγω δίκτυο 2G, μερικά λεπτά μετά ξαναγυρνάει μόνο του σε 3G..

 

Sent from my LT15i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από που να το αλλάξω ξέρω, πως να μην αλλάζει μόνο του στη συνέχεια δεν έχω βρει.. Το άλλαξα μέσα από τις ρυθμίσεις, ασύρματο και δίκτυα, δίκτυα κινητής τηλεφωνίας. Ενώ όμως επιλέγω δίκτυο 2G, μερικά λεπτά μετά ξαναγυρνάει μόνο του σε 3G..

 

Sent from my LT15i using Tapatalk

 

Άννα απ' όσο ξέρω στο μενού των δικτύων κινητής εκεί που επιλέγεις τον τύπο σήματος δίνει 3 επιλογές.

Μόνο WCDMA

WCDMA προτιμ. / GSM

Μόνο GSM.

 

Αν θέλεις 2G κάλυψη για καλύτερο σήμα και μικρότερες ταχύτητες πλοήγησης πρέπει να επιλέξεις το "Μόνο GSM" , αν από εκεί με την επανεκκίνηση ξαναγυρνάει όπου θέλει αυτό , τότε έχεις "θεματάκι" γιατί κανονικά δεν θα έπρεπε να το κάνει αυτό το πράγμα.

Αν επέλεξες όμως το μεσαίο "WCDMA προτιμ. / GSM" στην ουσία του δίνει το ελεύθερο να χρησιμοποιεί όποιο δίκτυο κρίνει το κινητό ότι θα σε εξυπηρετήσει καλύτερα από άποψη ταχυτήτων , εξοικονόμησης μπαταρίας , ισχύος σήματος. Σε άλλες περιοχές θα πιάνεις G , σε άλλες 3G , σε άλλες H και θα εναλλάσσεται ... :)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Από που να το αλλάξω ξέρω, πως να μην αλλάζει μόνο του στη συνέχεια δεν έχω βρει.. Το άλλαξα μέσα από τις ρυθμίσεις, ασύρματο και δίκτυα, δίκτυα κινητής τηλεφωνίας. Ενώ όμως επιλέγω δίκτυο 2G, μερικά λεπτά μετά ξαναγυρνάει μόνο του σε 3G..

 

Sent from my LT15i using Tapatalk

Κατηγοριοποιημένη λίστα εφαρμογών Android -->

Utilities -->

Απενεργοποίηση 3G/EDGE/GPRS:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα και γω πρώτη φορά επέλεξα δίκτυο 2G (της cosmote) για εξοικονόμιση μπαταρίας και κυρίως για καλύτερο σήμα. Πραγματικά έχει πολύ μεγάλη διαφορά. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς είναι αν υπάρχει τρόπος να μην αλλάζει μόνο του από 3G σε 2G και το αντίστροφο. Θα ήθελα αν γίνεται να το αλλάζω όποτε θέλω εγώ χειροκίνητα.

 

Sent from my LT15i using Tapatalk

 

υπαρχουν αρκετα widget που σου επιτρεπουν να το κανεις οποτε θελεις εσυ

πχ. https://market.android.com/details?id=com.curvefish.widgets.network2g3gonoff&feature=search_result

:)

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι χρήσιμο να κάνω root, αν χάνεται η εγκύηση και αν ναι πώς μπορώ να το κάνω restore, επιπλέον ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο το pc companion κάνει αναβάθμιση του Android σε 2.3.4 γιατί ακόμα δεν μου βγάζει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Άννα απ' όσο ξέρω στο μενού των δικτύων κινητής εκεί που επιλέγεις τον τύπο σήματος δίνει 3 επιλογές.

Μόνο WCDMA

WCDMA προτιμ. / GSM

Μόνο GSM.

 

Αν θέλεις 2G κάλυψη για καλύτερο σήμα και μικρότερες ταχύτητες πλοήγησης πρέπει να επιλέξεις το "Μόνο GSM" , αν από εκεί με την επανεκκίνηση ξαναγυρνάει όπου θέλει αυτό , τότε έχεις "θεματάκι" γιατί κανονικά δεν θα έπρεπε να το κάνει αυτό το πράγμα.

Αν επέλεξες όμως το μεσαίο "WCDMA προτιμ. / GSM" στην ουσία του δίνει το ελεύθερο να χρησιμοποιεί όποιο δίκτυο κρίνει το κινητό ότι θα σε εξυπηρετήσει καλύτερα από άποψη ταχυτήτων , εξοικονόμησης μπαταρίας , ισχύος σήματος. Σε άλλες περιοχές θα πιάνεις G , σε άλλες 3G , σε άλλες H και θα εναλλάσσεται ... :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ mr_element! Επιλέγοντας μόνο gsm τις ώρες που δεν είμαι στο internet η μπαταρία κρατάει απίστευτα πολύ και το σήμα είναι συνέχεια φουλ.. Ίσως ψάξω και για κάποιο αξιόλογο widget που μου προτείνει ο φίλος kakofonixx ..

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι χρήσιμο να κάνω root, αν χάνεται η εγκύηση και αν ναι πώς μπορώ να το κάνω restore, επιπλέον ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο το pc companion κάνει αναβάθμιση του Android σε 2.3.4 γιατί ακόμα δεν μου βγάζει τίποτα.

 

για εμενα το ροοτ ειναι αναγκαιο...... η εγκυηση χανεται αλλα με το pccompanion i to seus το κανεις ενα update και εισαι οκ.τωρα οσον αφορα την 2.3.4 περιμενε καποια στιγμη θα σου ερθει εκτοσ και αμα θες να ασχοληθεις με φλασαρισμα και να την περασεις μονος

Link to comment
Share on other sites

για εμενα το ροοτ ειναι αναγκαιο...... η εγκυηση χανεται αλλα με το pccompanion i to seus το κανεις ενα update και εισαι οκ.τωρα οσον αφορα την 2.3.4 περιμενε καποια στιγμη θα σου ερθει εκτοσ και αμα θες να ασχοληθεις με φλασαρισμα και να την περασεις μονος

 

απλά αν μπορείς να μου πεις ένα πρόγραμμα για να το κάνω....χρησιμοποίησα το GingerBreak 2.1 και κόλλησε....update ή restore χρειάζεται..... ????

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα πρόβλημα... προσπάθησα να κάνω root με το gingerbreak το οποίο και μάλλον κόλλησε. Το απεγκατέστησα αλλά στην χρήση της μπαταρίας μου το εμφανίζει εκεί. τι συμβαίνει?????
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Εχω ενα θεμα μετα το update στην 2-3-4. ενώ έχω κλειστό το wifi αυτό ανοιγει μόνο του μετά από λίγο. Το κλείνω και ξανά τα ίδια. και ενω έχω κλειστο wifi και δεδομένα δικτυου τα email έρχονται κανονικά :!: κάποια ιδέα η αν το έχει και άλλος αυτό;
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάποιος να με βοηθήσει, πως θα κάνω root τη συσκευή???? είναι 2,3,4. Επίσης γιατί θέλει ξεκλείδωμα το bootloader???? έχω βρει δύο tutorials αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα....

 

http://www.theandroidsoul.com/how-to-unlock-bootloader-xperia-arc-play-neo-pro/

 

http://www.theandroidsoul.com/how-to-root-xperia-arc/

Edited by pani169
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω ενα θεμα με το μηκος των sms στα ελληνικα μου δινει μονο 70 χαρακτηρες και οχι 160 μια βοηθεια πανω σε αυτο ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...