Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εβαλα λοιπον την ΚΕ7 και ξεκινησε σε μαλλον γερμανικη γλωσσα.

Εγραφε CSC:KF1 (DBT).

Σκεφτηκα με το *#272*imei# να αλλαξω το CSC σε EUR το οποιο και δουλεψε, και το τηλεφωνο αφου εκανε reset ξεκινησε στα ελληνικα.

Παρατηρησα οτι ειχε αλλαξει και ο default ηχος του ξυπνητηριου.

 

Τελικα μπορει καποιος να μου πει ποιος ο ρολος του CSC,πρεπει να το αλλαζουμε και αν ναι ποιο επιλεγουμε ?

 

To csc περιέχει τα APN (ρυθμίσεις internet παρόχων) των διαφόρων χωρών, καθώς και κάποιες τοπικές ρυθμίσεις ή εφαρμογές. Υπάρχουν roms με ένα μόνο csc, ή με πολλά μαζί (multi-csc). Αυτό που έχει η KE7 είναι multi csc, και εκτός από το DBT που είναι ένα γερμανικό, περιέχει και το EUR, που ελληνικό (γι'αυτό και σου άνοιξε στα Ελληνικά). Μια άλλη ελληνική επιλογή είναι το COS, που περιέχει όμως μόνο το APN της Cosmote. Το EUR έχει και της Vodafone και της Wind.

Πολλοί βλέπουν EUR και σκέφτονται Ευρώπη, αλλά όχι, είναι Ελλάδα και μόνο.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
κατι ασχετο.. ειναι δυνατον στο μελλον να γινει port το sense σε εμας?

 

Αυτούσιο εξαιρετικά δύσκολο. Μόνο τα διάφορα "wannabe sense" widget που κυκλοφορούν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Need help! Υπάρχει πουθενά stock επιλογή για να κάνω ενα App να τρέχει σε κάθε boot (το CallRecorder προσπαθώ να ανοίγει αυτόματα)? Στο market δεν βρήκα κάτι!
One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

ποια εκδοση ειπες οτι έβαλες ????, αν εβαλες cook rom απο bugs εχεις δει τιποτα ;;;;

 

φιλε εχω την Cognition S2 v1.07

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1124396

δεν εχω δει κανενα μπαγκ που να οφειλεται στην ρομ μεχρι τωρα...

ειναι αψογη πραγματικα το κινητο πεταει.....και η μπαταρια επισης...:)

Επιτέλους native call recording :)

Με cognition 1.07 ( δεν την έχω τσεκάρει ακόμα , αλλά φαίνεται άψογη σε αυτές τις πρώτες 2 μέρες ) απλά από αυτό το νήμα , παίρνεις αυτό το αρχείο και flashάρεις.

Και έχεις πάντα κουμπάκι για άμεση ηχογράφηση :)

 

εδωωωω ειμαστεεεε...

να και το προβλημα μου...:)

χθες ειδα οτι το κινητο μου με Cognition δεν ειχε την επιλογη για ενναλαγη απο 2g 3g κτλ....

τελικα δεν εφταιγε η ρομ αλλα το κολπακι για native call recording:)

μολις το βαζω υπαρχει αυτο το προβλημα...μολις κανω επαναφορα συστηματος..στην ρομ(ευτυχώς ειχα κανει back up) το κινητο λειτουργει κανονικα...:)

οποτε προσοχη εδω....:)

 

και αλλος με το ιδιο προβλημα..

I've seen that the hack changes also the mobile networks settings menu, on my phone, removing some options and adding a "T roaming" one which, when selectet, crashes Phone.apk app.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1124229&page=3

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

εδωωωω ειμαστεεεε...

να και το προβλημα μου...:)

χθες ειδα οτι το κινητο μου με Cognition δεν ειχε την επιλογη για ενναλαγη απο 2g 3g κτλ....

τελικα δεν εφταιγε η ρομ αλλα το κολπακι για native call recording:)

μολις το βαζω υπαρχει αυτο το προβλημα...μολις κανω επαναφορα συστηματος..στην ρομ(ευτυχώς ειχα κανει back up) το κινητο λειτουργει κανονικα...:)

οποτε προσοχη εδω....:)

 

και αλλος με το ιδιο προβλημα..

I've seen that the hack changes also the mobile networks settings menu, on my phone, removing some options and adding a "T roaming" one which, when selectet, crashes Phone.apk app.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1124229&page=3

 

Χμ... Όντως δεν έχω αλλάξει ποτέ σε 2g δίκτυο και δεν το είδα , έχεις δίκαιο , έτσι όπως τα λες είναι.

Για την ώρα δεν μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα , αλλά θα το έχω σε hotlist μήπως μου βγάλει κανένα άλλο πιο σημαντικό πρόβλημα.

 

 

Need help! Υπάρχει πουθενά stock επιλογή για να κάνω ενα App να τρέχει σε κάθε boot (το CallRecorder προσπαθώ να ανοίγει αυτόματα)? Στο market δεν βρήκα κάτι!

 

Δοκίμασε το autostart ή κάπως έτσι , αν θυμάμαι καλά έχει επιλογή όχι απλά να ανοίγει ένα apk αλλά να ξεκινάει ένα service απευθείας. Λυπάμαι αλλά δεν έχω χρόνο να το δοκιμάσω εγώ

Edited by voltaire

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο μου που χαλασε το πηγα σε καταστημα wind και μου λεει ο φιλος που το εχει οτι θα κανει 10 εγσιμες για να εκτιμησουν την βλαβη το galaxy s i που το ειχα παει στον ΟΤΕ το ειχα επισκευασμενο στα χερα μου σε μια βδομαδα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και απο μένα..

Λέω να του περάσω και εγώ την Cognition αφου ακούγονται πολύ καλά λόγια για αυτή.

 

Είμαι με ΚΕ7 και CF-root.

Από ότι έχω καταλάβει η διαδικασία είναι:

1) Backup με τιτανιουμ

2) wipe data/cash/dalvik

3)flashαρισμα της ρομ

4)ξανά το 2

5) restore me backup

 

Η μόνη απορία που έχω αφορά το titanium. Κάνοντας backup/restore τα user apps θα έχουμε πάλι της εφαρμογές που έχουμε κατεβάσει.

Για να κάνουμε backup SMS call logs wifi spots κτλ τι πρέπει να κανουμε backup;

Samsung Galaxy S2

Rom: Omega v23

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και απο μένα..

Λέω να του περάσω και εγώ την Cognition αφου ακούγονται πολύ καλά λόγια για αυτή.

 

Είμαι με ΚΕ7 και CF-root.

Από ότι έχω καταλάβει η διαδικασία είναι:

1) Backup με τιτανιουμ

2) wipe data/cash/dalvik

3)flashαρισμα της ρομ

4)ξανά το 2

5) restore me backup

 

Η μόνη απορία που έχω αφορά το titanium. Κάνοντας backup/restore τα user apps θα έχουμε πάλι της εφαρμογές που έχουμε κατεβάσει.

Για να κάνουμε backup SMS call logs wifi spots κτλ τι πρέπει να κανουμε backup;

 

Το 5ο βήμα δεν το κάνεις. Εκτός αν θες να επαναφέρεις την ρομ που έχεις τώρα.

 

Ψάξε στο market για sms backup+, κάνει καλή δουλειά (sms+call logs).

Για wifi spots δεν το έχω δοκιμάσει αλλά λογικά θα πρέπει με το titanium να κάνεις backup κάποια settings/wifi settings.

Link to comment
Share on other sites

Στο 5 εννοούσα restore τα apps με titanium. Και όντως τώρα που το βλέπω στο titanium έχει με πράσινο χρώμα τα wifi access points, bookmarks, sms/mms κτλ. Οποτε μάλλον θα μπορούν να γίνουν και έτσι.

 

Edit: Βρήκα και αυτό http://www.matrixrewriter.com/wiki/tiki-index.php?page=TB+-+User%27s+guide#Tips_amp_Suggestions_for_using_Titanium_Backup

Ίσως βοηθήσει και άλλους στο μέλλον...

Edited by tifoso_111

Samsung Galaxy S2

Rom: Omega v23

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν το πάω στο Γερμανο για Service χωρις να το μηδενισω με το Jig λετε να έχω προβλημα?

Ένας φίλος που δουλεύει σε Γερμανο μου είπε ότι απο τη στιγμη που δε το πειραξα με κατσαβιδι δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Αλλωστε πως να το χρησημοποιησω το Jig αφου δε μπορώ να κλείσω το κινητό με τιποτα. Οτι και αν το κάνω μου ανάβει μόνο του. Ακόμη και να βγάλω τη μπαταρία όταν τη ξαναβαλω ανάβει.

Τι να φταιει άραγε? :blink:

Link to comment
Share on other sites

To csc περιέχει τα APN (ρυθμίσεις internet παρόχων) των διαφόρων χωρών, καθώς και κάποιες τοπικές ρυθμίσεις ή εφαρμογές. Υπάρχουν roms με ένα μόνο csc, ή με πολλά μαζί (multi-csc). Αυτό που έχει η KE7 είναι multi csc, και εκτός από το DBT που είναι ένα γερμανικό, περιέχει και το EUR, που ελληνικό (γι'αυτό και σου άνοιξε στα Ελληνικά). Μια άλλη ελληνική επιλογή είναι το COS, που περιέχει όμως μόνο το APN της Cosmote. Το EUR έχει και της Vodafone και της Wind.

Πολλοί βλέπουν EUR και σκέφτονται Ευρώπη, αλλά όχι, είναι Ελλάδα και μόνο.

 

Αρα δεν ειναι απαραιτητο να το γυρισεις σε COS ή EUR, για μας που μενουμε ελλαδα, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν το πάω στο Γερμανο για Service χωρις να το μηδενισω με το Jig λετε να έχω προβλημα?

Ένας φίλος που δουλεύει σε Γερμανο μου είπε ότι απο τη στιγμη που δε το πειραξα με κατσαβιδι δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Αλλωστε πως να το χρησημοποιησω το Jig αφου δε μπορώ να κλείσω το κινητό με τιποτα. Οτι και αν το κάνω μου ανάβει μόνο του. Ακόμη και να βγάλω τη μπαταρία όταν τη ξαναβαλω ανάβει.

Τι να φταιει άραγε? :blink:

 

Mηπως εχει κολλησει το Power Button?

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο που να προκαλει το ανοιγμα της συσκευης ενω αυτη ειναι κλειστη.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει official KF3 rom ? Αν ναι τι διαφορες έχει ?
“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, μηπωε μπορειτε να μου δωσετε το λινκ απο που θα βρω την original ρομ? σας ευχαριστω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309593

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

 

σε ευχαριστω πολυ θα μπω τωρα, εχω βαλει την lite'ning αλλα εχω προβλημα με τα εμαιλς στο exchange που δειχνει οτι στελνει συνεχεια data το εχει κανεις αυτο παρατηρησει? επισης ποια θεωρειται καλη ρομ για να βαλω παλι στο κινητο μας? σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Mηπως εχει κολλησει το Power Button?

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο που να προκαλει το ανοιγμα της συσκευης ενω αυτη ειναι κλειστη.

 

Αν ειχε κολλησει δε θα επρεπε να είναι και συνέχεια ανοιχτή η οθόνη ή να κλειδώνει συνέχεια? Άλλωστε τραβάει και κόλλημα με το USB. Οταν το αποσυνδέω απο το φορτιστη συνεχίζει να θεώρει το κινητό ότι είνα συνδεδεμένο στο Kies και το γραφημα της μπαταρίας τη δειχνει να φορτίζει και ταυτοχρονα να τελειωνει.... Κουφά πραγματα..

 

http://dl.dropbox.com/u/5066093/SC20110630-190758.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Να σας ρωτησω, γνωριζει κανενας πως μπορω να βαλω video αντι για ηχο κλησης? Εχω δοκιμασει με το full screen caller αλλα δεν ειμαι πληρως ικανοποιημενος....
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά ακούγοντας τα πολυ καλα σας λόγια για την Cognition S2 v1.07 αποφάσισα να την περάσω και εγω μέσω του ClockworkMod εκανα την διαδικασια κανινικα δηλ.1) Backup με τιτανιουμ 2) wipe data/cash/dalvik 3)flashαρισμα της ρομ και μετα ανοιξα το κην. οπου ελειπε το ClockworkMod ειναι λογικο??και υπήρχε η εφαρμογη Cog Apps Installer ολα καλα μάλλον!! επειδή ομως ειχα διαβάσει οτι μετα το φλασαρισμα πρεπει να κανουμε ξανα το βημα 2) wipe data/cash/dalvik μπαίνω λοιπον στο recovery apo to power buton και τα κάνω και αυτα οταν ανοίγω το κην ολα κανινικα αλλα τώρα λειπει και η εφαρμογη Cog Apps Installer παιδια τα φώτα σας!!!για να ξανα φλασαρο την ιδια ρομ κανο την διαδικασια απο το recovery που υπαρχει πλεον οταν παταw το power buton???? η χρειαζεται να εχω το ClockworkMod για να ξαναφλασαρο απο την αρχή???

μετα το φλασαρισμα κάνω calibrate την μπαταρια???η ειναι ετοιμο και δεν χρειαζεται??sorry που σας ζαλίζω απλα ανχοθηκα λήγω:O

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά ακούγοντας τα πολυ καλα σας λόγια για την Cognition S2 v1.07 αποφάσισα να την περάσω και εγω μέσω του ClockworkMod εκανα την διαδικασια κανινικα δηλ.1) Backup με τιτανιουμ 2) wipe data/cash/dalvik 3)flashαρισμα της ρομ και μετα ανοιξα το κην. οπου ελειπε το ClockworkMod ειναι λογικο??και υπήρχε η εφαρμογη Cog Apps Installer ολα καλα μάλλον!! επειδή ομως ειχα διαβάσει οτι μετα το φλασαρισμα πρεπει να κανουμε ξανα το βημα 2) wipe data/cash/dalvik μπαίνω λοιπον στο recovery apo to power buton και τα κάνω και αυτα οταν ανοίγω το κην ολα κανινικα αλλα τώρα λειπει και η εφαρμογη Cog Apps Installer παιδια τα φώτα σας!!!για να ξανα φλασαρο την ιδια ρομ κανο την διαδικασια απο το recovery που υπαρχει πλεον οταν παταw το power buton???? η χρειαζεται να εχω το ClockworkMod για να ξαναφλασαρο απο την αρχή???

μετα το φλασαρισμα κάνω calibrate την μπαταρια???η ειναι ετοιμο και δεν χρειαζεται??sorry που σας ζαλίζω απλα ανχοθηκα λήγω:O

ειχε΅ς ηδη το CWM εγκατεστημενο και μετα εξαφανιστηκε??λογικα αν δεν υπαρχει πια πρεπει να το ξαναπερασεις για να κανεις κανονικα το installation της rom ου θες..

απο'κει και περα το calibration καλο ειναι να το κανεις για να εχεις καθαρα battery stats..αυτο τουλαχιστον κανω εγω καθε φορα!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά ακούγοντας τα πολυ καλα σας λόγια για την Cognition S2 v1.07 αποφάσισα να την περάσω και εγω μέσω του ClockworkMod εκανα την διαδικασια κανινικα δηλ.1) Backup με τιτανιουμ 2) wipe data/cash/dalvik 3)flashαρισμα της ρομ και μετα ανοιξα το κην. οπου ελειπε το ClockworkMod ειναι λογικο??και υπήρχε η εφαρμογη Cog Apps Installer ολα καλα μάλλον!! επειδή ομως ειχα διαβάσει οτι μετα το φλασαρισμα πρεπει να κανουμε ξανα το βημα 2) wipe data/cash/dalvik μπαίνω λοιπον στο recovery apo to power buton και τα κάνω και αυτα οταν ανοίγω το κην ολα κανινικα αλλα τώρα λειπει και η εφαρμογη Cog Apps Installer παιδια τα φώτα σας!!!για να ξανα φλασαρο την ιδια ρομ κανο την διαδικασια απο το recovery που υπαρχει πλεον οταν παταw το power buton???? η χρειαζεται να εχω το ClockworkMod για να ξαναφλασαρο απο την αρχή???

μετα το φλασαρισμα κάνω calibrate την μπαταρια???η ειναι ετοιμο και δεν χρειαζεται??sorry που σας ζαλίζω απλα ανχοθηκα λήγω:O

Είναι φυσιολογικό. Δεν χρειάζεται wipe data μετά την εγκατάσταση σε όλες τις ROMs. Τέσπα, καλύτερα ξανακάνε εγκατάσταση της από CWM.

Όσο για το καλιμπράρισμα της μπαταρίας είναι προεραιτικό και όχι απαραίτητο.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

ειχε΅ς ηδη το CWM εγκατεστημενο και μετα εξαφανιστηκε??λογικα αν δεν υπαρχει πια πρεπει να το ξαναπερασεις για να κανεις κανονικα το installation της rom ου θες..

απο'κει και περα το calibration καλο ειναι να το κανεις για να εχεις καθαρα battery stats..αυτο τουλαχιστον κανω εγω καθε φορα!

 

ναι το ειχαι αφου το ειχα κανει ροοτ με αυτο CF-Root-SGS2_XW_OJV_KF1-v4.0-CWM411 οταν ειχα περασει την KF1 !!! μήπως πρεπει να φλασαρο διφορετικο κερνελ για να μου εμφανιστη παλι το CWM ??

Link to comment
Share on other sites

ναι το ειχαι αφου το ειχα κανει ροοτ με αυτο CF-Root-SGS2_XW_OJV_KF1-v4.0-CWM411 οταν ειχα περασει την KF1 !!! μήπως πρεπει να φλασαρο διφορετικο κερνελ για να μου εμφανιστη παλι το CWM ??

η λογικη λεει οτι εφοσον η ρομ που θες να περασεις ειναι βασισμενη σε KE7..θα πρεπει να περασεις το αντιστοιχο CF-root XEU-KE7 για να δουλεψει οπως πρεπει..

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...