Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αφη τα επαιξε. Το πάνω μερος της οθόνης δεν λειτουργεί καθόλου. Οποτε θελω να το γυρίσω στις αρχικές του ρυθμίσεις για να το δωσω πισω στην wind. Μπορεί να μου θυμίσει καποιος τον τρόπο;

Θα κανω και μια ερευνα στο xda... για να δούμε.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η αφη τα επαιξε. Το πάνω μερος της οθόνης δεν λειτουργεί καθόλου. Οποτε θελω να το γυρίσω στις αρχικές του ρυθμίσεις για να το δωσω πισω στην wind. Μπορεί να μου θυμίσει καποιος τον τρόπο;

Θα κανω και μια ερευνα στο xda... για να δούμε.

Για digitizer μου ακουγεται, κοστος για να το φτιαξεις μονος σου ~10 ευρω ;) http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=digitizer+for+ideos+x5&_sacat=0&_from=R40

ειναι και ευκολο να το αλλαξεις :)

 

Κανε αναζητηση στο επισημο θεμα για ''digitizer'' και θα σου βγαλει αρκετα αποτελεσματα :) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=300837

 

Υ.γ αν αγορασεις απο το ebay να αγορασεις ΜΟΝΟ digitizer ΧΩΡΙΣ τη μπροστα ''φατσα'' γιατι δεν εφαρμοζει το ακουστικο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη αλλες 2 συσκευές οπότε δεν θα εμπαινα σ αυτη την διαδικασία εφοσον εχω ακομη την εγγύηση.

Απλα ψαχνω να κανω downgrade και να παω πάλι στην stock ρομ της wind. Ψαχνω να βαλω την 2.3.5 την official έστω που πάλι μέσα στην εγγύηση είναι.

Το μόνο που ειμαι σιγουρη ειναι οτι θα αργησει πολύ να το πάρω πίσω. Εχω ακουσει για 3 με 4 εβδομάδες...

 

@Karthan7 έχεις δικιο ειδα οτι ειναι απο Κίνα οποτε για πλάκα 2 εβδομάδες να ερθουν. Η λύση είναι Wind λιγο ψάξιμο και θα το βρω που θα μου πάει. Anyway thanks πάντως.

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη αλλες 2 συσκευές οπότε δεν θα εμπαινα σ αυτη την διαδικασία εφοσον εχω ακομη την εγγύηση.

Απλα ψαχνω να κανω downgrade και να παω πάλι στην stock ρομ της wind. Ψαχνω να βαλω την 2.3.5 την official έστω που πάλι μέσα στην εγγύηση είναι.

Το μόνο που ειμαι σιγουρη ειναι οτι θα αργησει πολύ να το πάρω πίσω. Εχω ακουσει για 3 με 4 εβδομάδες...

Η διαδικασια να βαλεις την 2.3.5 official δεν ξερω ποια ειναι, θα σου απαντησουν τα υπολοιπα παιδια :)

Θα ελεγα παντος οτι και στις δυο περιπτωσεις (σερβις ή αλλαγη μονη σου) ο χρονος αναμονης θα ειναι ο ιδιος. :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη αλλες 2 συσκευές οπότε δεν θα εμπαινα σ αυτη την διαδικασία εφοσον εχω ακομη την εγγύηση.

Απλα ψαχνω να κανω downgrade και να παω πάλι στην stock ρομ της wind. Ψαχνω να βαλω την 2.3.5 την official έστω που πάλι μέσα στην εγγύηση είναι.

Το μόνο που ειμαι σιγουρη ειναι οτι θα αργησει πολύ να το πάρω πίσω. Εχω ακουσει για 3 με 4 εβδομάδες...

 

@Karthan7 έχεις δικιο ειδα οτι ειναι απο Κίνα οποτε για πλάκα 2 εβδομάδες να ερθουν. Η λύση είναι Wind λιγο ψάξιμο και θα το βρω που θα μου πάει. Anyway thanks πάντως.

 

Την επίσημη (2.2 και 2.3, όχι όμως της wind) θα τη βρεις εδώ:

http://www.huaweidevice.com/worldwide/technicaIndex.do?method=gotoProductSupport&productId=3791

Η διαδικασία εγκατάστασης περιγράφεται στο pdf που περιλαμβάνεται.

Ουσιαστικά φτιάχνεις ένα φάκελο με όνομα dload στο ριζικό κατάλογο της κάρτας sd και εκεί μέσα βάζεις το αρχείο(UPDATE.APP) της ρομ. Μετά απενεργοποιείς τη συσκευή και στη συνέχεια την ενεργοποιείς ξανά έχοντας πατημένα και τα δύο κουμπιά έντασης ήχου. Έτσι η συσκευβή μπαίνει σε κατάσταση αναβάθμισης και η διαδικασία εγκατάστασης ξεκινάει αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Την επίσημη (2.2 και 2.3, όχι όμως της wind) θα τη βρεις εδώ:

http://www.huaweidevice.com/worldwide/technicaIndex.do?method=gotoProductSupport&productId=3791

Η διαδικασία εγκατάστασης περιγράφεται στο pdf που περιλαμβάνεται.

Ουσιαστικά φτιάχνεις ένα φάκελο με όνομα dload στο ριζικό κατάλογο της κάρτας sd και εκεί μέσα βάζεις το αρχείο(UPDATE.APP) της ρομ. Μετά απενεργοποιείς τη συσκευή και στη συνέχεια την ενεργοποιείς ξανά έχοντας πατημένα και τα δύο κουμπιά έντασης ήχου. Έτσι η συσκευβή μπαίνει σε κατάσταση αναβάθμισης και η διαδικασία εγκατάστασης ξεκινάει αυτόματα.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Εφόσον βάλω την official Universal δεν χάνω την εγγύηση, έτσι νομίζω δηλαδή.

Οπότε θα βάλω αυτή γιατί της Wind δεν την έχω σίγουρα!

 

@update: Κατάφερα και έβαλα την 2.2.2 official U8800 V100R001C00B138SP04(Normal) και έβαλα τα ελληνικά.

Θέλω να το πάω την Δευτέρα στην WIND για να το πάνε στο service. Κάποιες ερωτήσεις.... όταν πατάω το κουμπί για ενεργοποίηση και το πλήκτρο στον ήχο το + μου βγάζει σε recovery mode Android system recovery utility.

Αυτό είναι οκ γιατί δεν θυμάμαι μετά από καιρό εάν μπορούσαμε να το κάνουμε. Μόνο αυτό δλδ μου βγάζει. Κάνει κανονικά restart εάν πατήσω κουμπί ενεργοποίησης και (-) ήχου και το ίδιο όταν πατάω και τα 2 του ήχου ταυτόχρονα.

Οπότε πιστεύω ότι είμαι οκ! Για να μην έχω καμιά λαχτάρα στο service απλά πείτε ότι είμαι οκ!:)

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε με καποιαεφαρμογη να εξικονομησουμε μπαταρια?στο wifi καθε λεπτο μειωνεται η μπαταρια
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Εφόσον βάλω την official Universal δεν χάνω την εγγύηση, έτσι νομίζω δηλαδή.

Οπότε θα βάλω αυτή γιατί της Wind δεν την έχω σίγουρα!

 

@update: Κατάφερα και έβαλα την 2.2.2 official U8800 V100R001C00B138SP04(Normal) και έβαλα τα ελληνικά.

Θέλω να το πάω την Δευτέρα στην WIND για να το πάνε στο service. Κάποιες ερωτήσεις.... όταν πατάω το κουμπί για ενεργοποίηση και το πλήκτρο στον ήχο το + μου βγάζει σε recovery mode Android system recovery utility.

Αυτό είναι οκ γιατί δεν θυμάμαι μετά από καιρό εάν μπορούσαμε να το κάνουμε. Μόνο αυτό δλδ μου βγάζει. Κάνει κανονικά restart εάν πατήσω κουμπί ενεργοποίησης και (-) ήχου και το ίδιο όταν πατάω και τα 2 του ήχου ταυτόχρονα.

Οπότε πιστεύω ότι είμαι οκ! Για να μην έχω καμιά λαχτάρα στο service απλά πείτε ότι είμαι οκ!:)

Από τη στιγμή που εγκαταστάθηκε η επίσημη ρομ και η recovery είναι η επίσημη της huawei, η οποία απλά δεν κάνει και πολλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Thanks αύριο πάει service και μετά μάλλον για πώληση καιρός του ήταν!

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια βλεπω το χουμε ξεχασει λιγο το κινητακι μας αλλα οχι οι developer ειδα στο xda αυτο ελπιζω με το καλο να το συνεχισουν και να δουμε και μια σταθερη εκδοση jb :up: :dance:
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Άμα περιμένεις απ' αυτούς.... Αν και ο συγκεκριμένος υπάρχει και μια μικρή πιθανότητα να έχει κάποιες γνώσεις, δεν υπάρχει κανένας σοβαρός developer για τη συσκευή μας. Ο dzo απ' ότι φαίνεται μας άφησε και αυτός. Η μόνη ελπίδα είναι ο Blefish, ο οποίος είναι ο μόνος που πραγματικά γνωρίζει και αυτή τη στιγμή δουλεύει για την έκδοση μιας CM10.1, που θα λειτουργεί πραγματικά όμως και δε θα είναι ένα porting μιας ημιλειτουργικής ρομ από κάποιον που δεν ξέρει πως να τη διορθώσει/βελτιώσει. Βρίσκεται ήδη σε καλό δρόμο και έχει γράψει από την αρχή αρκετούς από τους drivers της συσκευής. Έχει ήδη δηλώσει ότι ότι σκοπός του είναι να εκδώσει μια λειτουργική ρομ(γι' αυτό το λόγο μάλιστα αγόρασε πολύ πρόσφατα μια νέα συσκευή μιας και η παλιά του χάλασε). Αυτή τη στιγμή δουλεύει το wifi και πιθανότατα όταν καταφέρει να το κάνει λειτουργικό θα βγει και η πρώτη έκδοση της ρομ του.
Link to comment
Share on other sites

Άμα περιμένεις απ' αυτούς.... Αν και ο συγκεκριμένος υπάρχει και μια μικρή πιθανότητα να έχει κάποιες γνώσεις, δεν υπάρχει κανένας σοβαρός developer για τη συσκευή μας. Ο dzo απ' ότι φαίνεται μας άφησε και αυτός. Η μόνη ελπίδα είναι ο Blefish, ο οποίος είναι ο μόνος που πραγματικά γνωρίζει και αυτή τη στιγμή δουλεύει για την έκδοση μιας CM10.1, που θα λειτουργεί πραγματικά όμως και δε θα είναι ένα porting μιας ημιλειτουργικής ρομ από κάποιον που δεν ξέρει πως να τη διορθώσει/βελτιώσει. Βρίσκεται ήδη σε καλό δρόμο και έχει γράψει από την αρχή αρκετούς από τους drivers της συσκευής. Έχει ήδη δηλώσει ότι ότι σκοπός του είναι να εκδώσει μια λειτουργική ρομ(γι' αυτό το λόγο μάλιστα αγόρασε πολύ πρόσφατα μια νέα συσκευή μιας και η παλιά του χάλασε). Αυτή τη στιγμή δουλεύει το wifi και πιθανότατα όταν καταφέρει να το κάνει λειτουργικό θα βγει και η πρώτη έκδοση της ρομ του.

 

Μακαρι ολοι αυτο περιμενουμε και αμα καταφερει και βγαλει μια καλη ρομ θα χει μια ανταμιβοι απο πολλους πιστευω :happy:

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

γεια σας ενδιαφερομαι να αλλαξω μπαταρια στο χ5 εχω βρει ορισμενες απο το e bay αλλα καμια με παραπανω mah εχει αγορασει καποιος καποια συγκεκριμενη οπου να του εχει βγει καλη μην παω να παρω στα τυφλα?

Ευχαριστω πολυ !!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ενδιαφερομαι να αλλαξω μπαταρια στο χ5 εχω βρει ορισμενες απο το e bay αλλα καμια με παραπανω mah εχει αγορασει καποιος καποια συγκεκριμενη οπου να του εχει βγει καλη μην παω να παρω στα τυφλα?

Ευχαριστω πολυ !!

 

εχω παρει αυτην

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=370654976303&ssPageName=ADME:L:OC:US:3160

που ειναι γνησια και μεχρι στιγμης παει καλα αν και εχει ημερομηνια κατασκευης το 2010. εχω παρει και 3 μαιμουδες αλλα κρατουν λιγοτερο

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά θα προτιμούσα "μαιμούδες" από μεταχειρισμένες-ανακατασκευασμένες όπως η παραπάνω,που είναι τελείως λαχείο...

έχω πάρει δύο,μια απ΄τις φθηνότερες που βρίσκεις και μια 2050mah υποτίθεται,και βγήκαν πολύ καλές(και σε βάθος χρόνου),η δεύτερη τουλάχιστον το ίδιο καλή με την μανίσια καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας "πινει" κι εσας τη μπαταρια με 3g?

 

Ειμαι με aurora 5.0 u21 και πραγματικα μολις αναψω 3g+ data δε μου βγαζει ουτε 2 ωρες!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω την aurora (update 20) του dzo.

α) Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη εναλλακτικά, με όσο το δυνατόν λιγότερα bugs;

β) Αν θέλω να γυρίσω σε official, ποια η διαδικασία;

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υπάρχει καμία εξίσου καλή, εγώ όσες φορές δοκίμασα άλλες, πάντα παρουσιάστηκαν αρκετά bugs, και έτσι επέστρεψα στην aurora.

Όσον αφορά την επίσημη, με τον ίδιο τρόπο που την έβαλες την πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω την aurora (update 20) του dzo.

α) Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη εναλλακτικά, με όσο το δυνατόν λιγότερα bugs;

β) Αν θέλω να γυρίσω σε official, ποια η διαδικασία;

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει καμία εξίσου καλή, εγώ όσες φορές δοκίμασα άλλες, πάντα παρουσιάστηκαν αρκετά bugs, και έτσι επέστρεψα στην aurora.

Όσον αφορά την επίσημη, με τον ίδιο τρόπο που την έβαλες την πρώτη φορά.

 

Ποση ωρα σας διαρκει με το 3g+data εσας η μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

παντου κοιταξα και στην hauwei κεντρικα πηρα και μου ειπαν μονο εκει...εχω ξενερωσει παλι εξοδα...κανενα χαλασμενο μεταχειρισμενο παιζει ρε παιδια?

 

φίλε geor106 έχω ένα που δεν το χρησιμοποιώ γιατί δεν παίρνει κάρτα μνήμης και δεν μπορώ να κάνω αρκετά πράγματα. αν δεν εχει βρεθεί κανένα ακόμα, να ξέρεις το πουλάω

Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα σας διαρκει με το 3g+data εσας η μπαταρια?

 

Όταν το είχα με ανοιχτό 3g το έβγαζα από την φόρτιση στις 8 το πρωί και στην δουλειά μετά το χρησιμοποιούσα όταν άκουγα ειδοποίηση. Στις 7 το απόγευμα είχα συνήθως γύρω στο 20%. γενικά δεν το έπαιζα πολύ αλλά 3g μόνιμα ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

επεστρεψα μετα απο πολυ καιρο στο thread. :)

Απο οτι φαινεται (xda) η αναπτυξη για την συσκευη μας πεθανε η ειναι στα τελευταια της τελοσπαντων. Καλα ηταν, μας υπηρετησε/εί καλα νομιζω η συσκευούλα μας.

Ερώτηση: Εχω miui πως μπορω να σβησω μερικες απο τις native εφαρμογες πχ

gmail, email. θελω να βαλω το maildroid και για τις δυο

cmstats,updater,user feedback. ετσι και αλλιως δεν βοηθανε καπου νομιζω, δεν εχουν αποδέκτη.

Δοκιμασα διαφορα root unistaller αλλα καθε φορα που κανω επανεκκίνηση ξαναπερνανε μονες τους.

Επισης το εχω τιγκαρει στις apps και μου πεταει που και που μυνημα για λιγο χωρο. Σκεφτομαι δυο λυσεις

A) να flashάρω καποιο μεγαλυτερο custom partion

b) να κανω το κολπο που εκανα στο xperia x10 mini με την sd διαμορφωμενη σε ext και σε συνδυασμό με το link2sd να φτιαχνω links στην εξωτερικη sd

Υπαρχει καποιος αλλος πιο απλος τροπος γιατι με τον a) φοβαμαι brickάρισμα και με τον b) βαριεμαι και δεν θυμαμαι και την διαδικασια :O:O:O

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...