Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Αν μπορει καποιος να μου απαντησει σε ποια εκδοση android εχει φτασει το κινητακι μας...μην μου πειτε ακομα 2,3.....

 

2.3 και επίσημα δεν πρόκειται να πάει παραπάνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το update17 και απ'οτι διαβαζω στο xda με το update18 παιζουν ορισμενα προβληματα,ισχυει κατι τετοιο,η ολα ενταξει και να βαλω το update18?

Με το update18 τι διαφορες ειδατε σε σχεση με το update17?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν εχει κανει ακομα restart σε ενεργοποιηση του wifi.

Με το 17 εκανε μια καθε ~10 ανοιγματα.

Κατα τ' αλλα, δεν εχω διαπιστωσει καποιο προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Αμα κάνεις clean install wipe everything και περάσεις την 5 και μετα την 17 δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με restart.

όντως για την 18 δεν διαβάζω τα καλύτερα ακόμα.

www.2ospbyron.gr
Link to comment
Share on other sites

μου εχει αφησει ενας φιλος το παρον κινητο που εχετε στο νημα να του το rootαρω κτλ.

ακολουθω τον τροπο αυτον http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1420728

αλλα συνεχεια κολλαει στο superoneclick στο waiting for device μπορει να βοηθησει καποιος?

ποια ρομ προτινεται να του βαλω?

 

βρηκα τροπο τελικα για ροοτ....βαζουμε το DooMLoRD_v3_ROOT-zergRush-busybox-su και τελος

Edited by ulvergr
Link to comment
Share on other sites

Εδώ για να γίνω root λέει για Official 2.3.5;

 

Έχω όμως το 2.2.1.

Παίζει και σε αυτό ή κάποιο άλλο τρόπο πρέπει να βρω; :happy:

Link to comment
Share on other sites

Που το είδες αυτό; Εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο(στην πρώτη σελίδα που κοίταξα τουλάχιστον), ενώ αντίθετα στο 2ο-3ο post κάποιος αναφέρει ότι λειτούργησε μια χαρά σε froyo(2.2.1).

Άσε που η συγκεκριμένη εφαρμογή κάνει μόνο για τη 2.2 και όχι για την 2.3, η οποία θέλει το superoneclick ή το doomlord's root(εκτός και αν πρόκειται για την τελευταία της έκδοση τη Β528, όπου χρειάζεται άλλος διαφορετικός τρόπος).

Link to comment
Share on other sites

Που το είδες αυτό; Εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο(στην πρώτη σελίδα που κοίταξα τουλάχιστον), ενώ αντίθετα στο 2ο-3ο post κάποιος αναφέρει ότι λειτούργησε μια χαρά σε froyo(2.2.1).

Άσε που η συγκεκριμένη εφαρμογή κάνει μόνο για τη 2.2 και όχι για την 2.3, η οποία θέλει το superoneclick ή το doomlord's root(εκτός και αν πρόκειται για την τελευταία της έκδοση τη Β528, όπου χρειάζεται άλλος διαφορετικός τρόπος).

 

Λάθος λινκ έβαλα! :lol: Πάντως ευχαριστώ - τώρα ξέρω πως με Z4Root θα μπορώ να γίνω root!

Αυτό ήθελα να βάλω: Root, Install ClockworkMod + Remove Bundled Apps from Official 2.3.5

 

Αποφάσισα να πάω από το 2.2.1. στο ICS Aurora...

Και τα έχω λίγο χαμένα ...

 

Τα βήματα και προγράμματα έχουν την εξής ταξινόμηση (στα σχέδιά μου)

 

1. Backup το 2.2.1 Android (Το λειτουργικό, για κάθε ενδεχόμενο)

2. Backup Data (SMS, Phone contacts, μερικά αρχεία) Με ποιο από τα δυο: Titanium ή PhoneExplorer;

3. Να γίνω Root (Z4Root, CWM ή κάτι άλλο;)

4. Backup τα πάντα (IMEI κτλ)! Τι Άλλο;

5. Περνάω το ClockworkMod Recovery (αν δεν τον πέρασα στο βήμα 3)

6. Αλλαγή τα partitions. Να μεγαλώσω τον χώρο για τα προγράμματα!

Λίγα είναι τα 590MB, να το πάω στο +1GB... Για τα δεδομένα έχω την εξωτερική κάρτα.

7. Περνάω την Aurora ICS 5 σκέτο

8. Περνάω την αναβάθμιση Aurora ICS 5 update 18. (Εδώ το 7 και το 8)

9. Επαναφορά τα SMS, Contacts κτλ ...

 

Κάτι μου ξέφυγε; Έχω κάποιο λάθος;

Προχωράω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά... Είμαι με την τελευταία Aurora 5 update 10 entropy του DZO.

 

Λοιπόν, το πρόβλημα που έχω και που ξέρω πως έχουν κι άλλοι, είναι ότι με τα καινούρια camera HAL and libs, οι φωτογραφίες μου βγένουν πολύ ξασπρισμένες. Δεν έχουν καθόλου ζωντάνια. και ξέρω πως το κινητό μας μπορεί καλύτερα, γιατί με την 3 και την 4 aurora, η κάμερα έσπερνε..

 

Φαντάζομαι ότι αφού για πολλούς χρήστες η 5άρα δουλεύει καλύτερα, έχει να κλανει με τα διαφορετικά κομμάτια hardware.

 

Το λοιπόν, εγώ μπορώ να φορτώσω με κάποιον τρόπο τα libs από άλλη rom?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

ΥΓ: Παραθετω και μερικά παραδείγματα για να δείτε τι εννοώ...

 

Aurora 4

Aurora 5

 

 

 

 

Thank you very much!!

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά έχει σαφώς, νομίζω η κάμερα στην 4 ήταν λίγο καλύτερη. Με την 18entropy δεν είχα θέματα και μου φαίνεται πως διαχειρίζεται την μπαταρία καλύτερα από την Mlora.

 

Πάντως -δυστυχώς- πλέον έχω λίγο "απελπιστεί" με το κινητό. Εννοώ ότι περίμενα πως κάποιος θα είχε φτιάξει το ζήτημα με τα ΜΜS, τη χαζομαρούλα με το WiFi που "μπλέκεται" με το Wireless data και είτε κάνει μόνο του επανεκκινήσεις είτε θέλει να την κάνεις χειροκίνητα πριν περάσεις απο το ένα στο άλλο και άλλα ψιλολόγια, αυτά με χαλάνε στην καθημερινότητά μου περισσότερο. Και το ότι με 3G ανοιχτό για browsing σε ώρες βαρεμάρας (σε ουρά δημόσιας υπηρεσίας πχ) η μπαταρία απλά τελειώνει σε χρόνο "μηδέν", ούτε ένα δίωρο. Δεν μετάνιωσα την αγορά ποτέ, ίσα ίσα που τότε για τα λεφτά του ήταν εξαιρετικό. Αλλά στεναχωριέμαι λίγο που ποτέ δεν διορθώθηκαν αυτά και που το "ξέχασε" η Huawei τόσο γρήγορα. Και σκεπτόμενος την επόμενη αγορά, ναι μεν γλυκοκοίταζα το g330, αλλά με διακατέχει η φοβία μην έχει πάλι τα ίδια άλυτα...

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά έχει σαφώς, νομίζω η κάμερα στην 4 ήταν λίγο καλύτερη. Με την 18entropy δεν είχα θέματα και μου φαίνεται πως διαχειρίζεται την μπαταρία καλύτερα από την Mlora.

 

Πάντως -δυστυχώς- πλέον έχω λίγο "απελπιστεί" με το κινητό. Εννοώ ότι περίμενα πως κάποιος θα είχε φτιάξει το ζήτημα με τα ΜΜS, τη χαζομαρούλα με το WiFi που "μπλέκεται" με το Wireless data και είτε κάνει μόνο του επανεκκινήσεις είτε θέλει να την κάνεις χειροκίνητα πριν περάσεις απο το ένα στο άλλο και άλλα ψιλολόγια, αυτά με χαλάνε στην καθημερινότητά μου περισσότερο. Και το ότι με 3G ανοιχτό για browsing σε ώρες βαρεμάρας (σε ουρά δημόσιας υπηρεσίας πχ) η μπαταρία απλά τελειώνει σε χρόνο "μηδέν", ούτε ένα δίωρο. Δεν μετάνιωσα την αγορά ποτέ, ίσα ίσα που τότε για τα λεφτά του ήταν εξαιρετικό. Αλλά στεναχωριέμαι λίγο που ποτέ δεν διορθώθηκαν αυτά και που το "ξέχασε" η Huawei τόσο γρήγορα. Και σκεπτόμενος την επόμενη αγορά, ναι μεν γλυκοκοίταζα το g330, αλλά με διακατέχει η φοβία μην έχει πάλι τα ίδια άλυτα...

 

 

γιατί θεωρείς δεδομένο ότι αυτά που αναφέρεις είναι προβλήματα της aurora?

είμαι στο ίδιο update,και όλα λειτουργούν άψογα εκτός από τα reboot στην εκκίνηση

του wifi(1 στις 5-6 φορές σε 'μένα),γνωστό πρόβλημα, που δεν έχει σχέση με το 3G πάντως.Τα χρησιμοποιώ και τα δύο καθημερινά και δεν είδα κανένα "μπλέξιμο".

Οσο για την μπαταρία,φαντάζομαι ότι των περισσοτέρων θα θέλει αντικατάσταση πια λόγω παλαιότητας.Εγώ την άλλαξα πρόσφατα και η διαφορά ήταν τεράστια,μου κρατάει όσο και η μανίσια καινούργια στην 2.2.1!

Επίσης με λίγο διάβασμα στα forum θα δεις ότι και καινούργια και ακριβά τηλέφωνα,

έχουν σοβαρότερα bugs.

να τονίσω ότι είμαι με τις standard ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να πάω από το 2.2.1. στο ICS Aurora...

Και τα έχω λίγο χαμένα ...

 

Τα βήματα και προγράμματα έχουν την εξής ταξινόμηση (στα σχέδιά μου)

 

1. Backup το 2.2.1 Android (Το λειτουργικό, για κάθε ενδεχόμενο)

2. Backup Data (SMS, Phone contacts, μερικά αρχεία) Με ποιο από τα δυο: Titanium ή PhoneExplorer;

3. Να γίνω Root (Z4Root, CWM ή κάτι άλλο;)

4. Backup τα πάντα (IMEI κτλ)! Τι Άλλο;

5. Περνάω το ClockworkMod Recovery (αν δεν τον πέρασα στο βήμα 3)

6. Αλλαγή τα partitions. Να μεγαλώσω τον χώρο για τα προγράμματα!

Λίγα είναι τα 590MB, να το πάω στο +1GB... Για τα δεδομένα έχω την εξωτερική κάρτα.

7. Περνάω την Aurora ICS 5 σκέτο

8. Περνάω την αναβάθμιση Aurora ICS 5 update 18. (Εδώ το 7 και το 8)

9. Επαναφορά τα SMS, Contacts κτλ ...

 

Κάτι μου ξέφυγε; Έχω κάποιο λάθος;

Προχωράω;

 

Τι λέτε; :worry:

Link to comment
Share on other sites

γιατί θεωρείς δεδομένο ότι αυτά που αναφέρεις είναι προβλήματα της aurora?

Αυτά τα προβλήματα τα είχε από την πρώτη μέρα που το πήρα με το 2.2, ήλπιζα ότι κάποιος θα τα είχε συμμαζέψει 1,5 χρόνο και τρεις εκδόσεις λειτουργικού αργότερα. Το ότι και άλλα τηλέφωνα έχουν προβλήματα γνωστό, όλες οι συσκευές μπορεί να έχουν κουσούρια. Τα μms kαι η χρήση δεδομένων όμως είναι λιγάκι... χτυπητά. Για την μπαταρία ίσως έχεις δίκιο, αλλά το 4ετίας νοκια ν79 μου κρατάει ακόμα μιά εβδομάδα...

 

ιant αυτό είχα κάνει και εγώ με την 4... οπότε λογικά ίδια βήματα όπως τα γράφεις για την 5.

τις επαφές αν το έχεις συγχρονίσει με το gmail account θα τις περάσει μόνο του. SMS βρες κανένα τσάμπα πρόγραμμα στο play store.

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

ιant αυτό είχα κάνει και εγώ με την 4... οπότε λογικά ίδια βήματα όπως τα γράφεις για την 5.

τις επαφές αν το έχεις συγχρονίσει με το gmail account θα τις περάσει μόνο του. SMS βρες κανένα τσάμπα πρόγραμμα στο play store.

 

Thanks!

Δηλαδή αυτά τα 9 βήματα με καλύπτουν .. Με τις ευλογίες σου ξεκινάω ...

Link to comment
Share on other sites

γιατί θεωρείς δεδομένο ότι αυτά που αναφέρεις είναι προβλήματα της aurora?

είμαι στο ίδιο update,και όλα λειτουργούν άψογα εκτός από τα reboot στην εκκίνηση

του wifi(1 στις 5-6 φορές σε 'μένα),γνωστό πρόβλημα, που δεν έχει σχέση με το 3G πάντως.Τα χρησιμοποιώ και τα δύο καθημερινά και δεν είδα κανένα "μπλέξιμο".

Οσο για την μπαταρία,φαντάζομαι ότι των περισσοτέρων θα θέλει αντικατάσταση πια λόγω παλαιότητας.Εγώ την άλλαξα πρόσφατα και η διαφορά ήταν τεράστια,μου κρατάει όσο και η μανίσια καινούργια στην 2.2.1!

Επίσης με λίγο διάβασμα στα forum θα δεις ότι και καινούργια και ακριβά τηλέφωνα,

έχουν σοβαρότερα bugs.

να τονίσω ότι είμαι με τις standard ρυθμίσεις.

 

Καλησπερα φιλε μηπως μπορεις να μου δωσεις το λινκ που πηρες την μπαταρια? Ενδιαφερομαι και γω και δεν θελω να κανω πειραματα. Αφου ειναι ενταξει η δικια σου να παρω ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Thanks!

Δηλαδή αυτά τα 9 βήματα με καλύπτουν .. Με τις ευλογίες σου ξεκινάω ...

 

:lol: έφτασα να ευλογώ; Απίθανο! Η Αurora (4.0.4) πάντως είναι "μέρα και νύχτα" σε σχέση με το 2.3. Λίγα μενού θα σε μπερδέψουν γιατί άλλαξαν θέση σε μερικές ρυθμίσεις αλλά συνολικά πολύ βελτιωμένη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

:lol: έφτασα να ευλογώ; Απίθανο! Η Αurora (4.0.4) πάντως είναι "μέρα και νύχτα" σε σχέση με το 2.3. Λίγα μενού θα σε μπερδέψουν γιατί άλλαξαν θέση σε μερικές ρυθμίσεις αλλά συνολικά πολύ βελτιωμένη εμπειρία.

 

Σε σχέση με το 2.2.1. που έχω τι θα λες; :p

Αλλάζετε και τα 800 MHz του CPU;

 

Λίγο έχω παίξει με 4.0.4 - στο Sony Xperia P της γυναικάς μου ...

Link to comment
Share on other sites

Tο δικό μου όταν κατεβαίνει πολύ χαμηλά η cpu κολλάει και αργεί να ανταποκριθεί. Το έβαλα από 800-1000 και είναι ΟΚ. Αλλά δεν κατάλαβα και τόση διαφορά σε ταχύτητα σε σχέση με πριν πειράξω την cpu. Η διαφορά στο OS που είναι πιο "γλυκό" σαν κίνηση είναι εμφανής από την αρχή. Το πληκτρολόγιο είναι χαζομάρα, δεν παίζει πιά Ελληνικά, οπότε κατέβασε ή το GO Keyboard ή το Touchpal που διάβασα ότι στις τελευταίες εκδόσεις έχει Ελληνικά. Εγώ έβαλα το πληκτρολόγιο της SonyEricsson από τα Xperia και είναι επίσης όμορφο, το βρήκα στο XDA.
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε; :worry:

 

τα βήματα είναι λάθος.

κατ'αρχήν δεν μπορείς να περάσεις την aurora πάνω από την 2.2.1(θα έχεις σοβαρό πρόβλημα),πρέπει πρώτα να αναβαθμίσεις σε επίσημη 2.3,κι αυτό βλέπω σου διαφεύγει.

1.κάνε root με το z4root

2.βάλε το titanium(δεν γίνεται χωρίς root) και πάρε backup τα πάντα,αν θέλεις πάρε backup και το IMEI.Eπαφές,ρυθμίσεις,ημερολόγιο,email κτλ,μπορεί να στα συγχρονίσει αυτόματα και η google,αν το επιλέξεις φυσικά.

3.κατέβασε την 2.3 από'δω:

http://www.huaweidevice.com/worldwide/technicaIndex.do?method=gotoProductSupport&productId=3547

4.ακολούθησε τις οδηγίες που εμπεριέχονται στο pdf.

5.αφού εγκατασταθεί η 2.3,την κάνεις root με το superoneclick

6.εγκαθιστάς το ClockworkMod Recovery

7.εγκαθιστάς την aurora 5.0 experimental

8.εγκαθιστάς to update 18entropy

 

θα σε συμβούλευα να μην αλλάξεις τα partition,στο κάτω-κάτω μπορείς να το κάνεις και αργότερα,αν πραγματικά χρειαστεί.

ο παρακάτω οδηγός είναι αναλυτικότατος:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330582

Link to comment
Share on other sites

τα βήματα είναι λάθος.

κατ'αρχήν δεν μπορείς να περάσεις την aurora πάνω από την 2.2.1(θα έχεις σοβαρό πρόβλημα),πρέπει πρώτα να αναβαθμίσεις σε επίσημη 2.3,κι αυτό βλέπω σου διαφεύγει.

1.κάνε root με το z4root

2.βάλε το titanium(δεν γίνεται χωρίς root) και πάρε backup τα πάντα,αν θέλεις πάρε backup και το IMEI.Eπαφές,ρυθμίσεις,ημερολόγιο,email κτλ,μπορεί να στα συγχρονίσει αυτόματα και η google,αν το επιλέξεις φυσικά.

3.κατέβασε την 2.3 από'δω:

http://www.huaweidevice.com/worldwide/technicaIndex.do?method=gotoProductSupport&productId=3547

4.ακολούθησε τις οδηγίες που εμπεριέχονται στο pdf.

5.αφού εγκατασταθεί η 2.3,την κάνεις root με το superoneclick

6.εγκαθιστάς το ClockworkMod Recovery

7.εγκαθιστάς την aurora 5.0 experimental

8.εγκαθιστάς to update 18entropy

 

θα σε συμβούλευα να μην αλλάξεις τα partition,στο κάτω-κάτω μπορείς να το κάνεις και αργότερα,αν πραγματικά χρειαστεί.

ο παρακάτω οδηγός είναι αναλυτικότατος:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330582

 

Thanks! Σίγουρα πρέπει να περαστεί το Official 2.3;

 

Θέλω να αλλάξω τα partitions και να μην βάζω τα προγράμματα στο SD - αν τα βάζω στο SD μετά αργεί να τα διαβάσει!

Τουλάχιστον στο 2.2 έτσι είναι ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μηπως μπορεις να μου δωσεις το λινκ που πηρες την μπαταρια? Ενδιαφερομαι και γω και δεν θελω να κανω πειραματα. Αφου ειναι ενταξει η δικια σου να παρω ιδια.

 

 

εγώ πήρα αυτήν,αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει πλέον:

http://viewitem.eim.ebay.gr/DSTE-37V-2100mAh-HB4F1-Battery-For-Huawei-U8000-U8220-U8230-U9120-Cellphone/170850918099/item?transId=947989705007

 

πάντως κι άλλη που πήρα πριν πολύ καιρό για δεύτερη(ίδια εμφάνιση με την μανίσια

και ακόμη φθηνότερη),βγήκε πολύ καλή.Οι μπαταρίες είναι και λίγο λαχείο,έχω πάρει πολλές από ebay για διάφορες συσκευές,οι περισσότερες βγήκαν πολύ καλές και κάποιες τα παίξαν πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Thanks! Σίγουρα πρέπει να περαστεί το Official 2.3;

 

Θέλω να αλλάξω τα partitions και να μην βάζω τα προγράμματα στο SD - αν τα βάζω στο SD μετά αργεί να τα διαβάσει!

Τουλάχιστον στο 2.2 έτσι είναι ...

 

ΝΑΙ,σίγουρα

 

αυτό που λές για τα προγράμματα δεν ισχύει,στο κάτω-κάτω και η εσωτερική σαν την sd είναι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...