Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι δεν πρέπει να περάσει την Β517. Το superoneclick όπως και το doomlord' s root ή και 1-2 άλλα που έχουν εμφανιστεί τελευταία στο XDA, είναι απλά αυτοματοποιημένοι τρόποι για το ρουτάρισμα της συσκευής. Όλες οι εκδόσεις της 2.3(εκτός της τελευταίας Β528) μπορούν να ρουταριστούν με τα παραπάνω προγράμματα, μιας και χρησιμοποιούν το ίδιο exploit, το zergrush. Βέβαια σε πολλές περιπτώσεις αποτυγχάνουν(εγώ 2-3 φορές τα είχα καταφέρει μετά από πολλές προσπάθειες), αλλά αυτό έχει να κάνει περισσότερο με τη συνεργασία των drivers και του adb. Ο λόγος που αποτυγχάνουν έχει πιθανότατα να κάνει με το ότι χάνεται η σύνδεση του adb(που είναι η γέφυρα επικοινωνίας μεταξύ του pc και της συσκευής) κατά τη διάρκεια της διαδικασίας. Γι'αυτό και μετά από κάποιες προσπάθειες μπορεί και να επιτύχουν. Για το doomlord' s root δε, ξέρω σίγουρα ότι λειτουργεί σε όλες τις παραπάνω εκδόσεις, μιας και ακριβώς με τις εντολές που περιλαμβάνει(πρόκειται για ένα .bat αρχείο που τις τρέχει μαζεμένες), και τα αρχεία που χρησιμοποιεί έχω επιτυχώς κάνει root όλες τις παραπάνω εκδόσεις(και μερικές πάνω από μία φορά). Απλά χρειάζεται να δωθούν χειροκίνητα μία μία. Σίγουρα χρειάζεται περισσότερη εμπειρία πάνω στη γραμμή εντολών και το κέλυφος του adb, αλλά πάντα επιτυγχάνει με την πρώτη και έτσι επίσης αποτελεί απόδειξη ότι λειτουργούν.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι δεν πρέπει να περάσει την Β517. Το superoneclick όπως και το doomlord' s root ή και 1-2 άλλα που έχουν εμφανιστεί τελευταία στο XDA, είναι απλά αυτοματοποιημένοι τρόποι για το ρουτάρισμα της συσκευής. Όλες οι εκδόσεις της 2.3(εκτός της τελευταίας Β528) μπορούν να ρουταριστούν με τα παραπάνω προγράμματα, μιας και χρησιμοποιούν το ίδιο exploit, το zergrush. Βέβαια σε πολλές περιπτώσεις αποτυγχάνουν(εγώ 2-3 φορές τα είχα καταφέρει μετά από πολλές προσπάθειες), αλλά αυτό έχει να κάνει περισσότερο με τη συνεργασία των drivers και του adb. Ο λόγος που αποτυγχάνουν έχει πιθανότατα να κάνει με το ότι χάνεται η σύνδεση του adb(που είναι η γέφυρα επικοινωνίας μεταξύ του pc και της συσκευής) κατά τη διάρκεια της διαδικασίας. Γι'αυτό και μετά από κάποιες προσπάθειες μπορεί και να επιτύχουν. Για το doomlord' s root δε, ξέρω σίγουρα ότι λειτουργεί σε όλες τις παραπάνω εκδόσεις, μιας και ακριβώς με τις εντολές που περιλαμβάνει(πρόκειται για ένα .bat αρχείο που τις τρέχει μαζεμένες), και τα αρχεία που χρησιμοποιεί έχω επιτυχώς κάνει root όλες τις παραπάνω εκδόσεις(και μερικές πάνω από μία φορά). Απλά χρειάζεται να δωθούν χειροκίνητα μία μία. Σίγουρα χρειάζεται περισσότερη εμπειρία πάνω στη γραμμή εντολών και το κέλυφος του adb, αλλά πάντα επιτυγχάνει με την πρώτη και έτσι επίσης αποτελεί απόδειξη ότι λειτουργούν.

 

Με 526 δεν έπαιζε το pink screen, στο pink screen δεν έβλεπε το PC καν την συσκευή!

Με 517 στο pink screen το PC είδε την συσκευή και με την αντικατάσταση του recovery.img έγινε δουλειά!

 

Ίσως να γίνεται και με τον τρόπο που λες - εγώ αλλιώς το έλυσα ..

Edited by iant
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του pink screen είναι άλλο, και μπορεί να λειτουργήσει και αυτό σε όλες τις εκδόσεις. Απλά η Huawei κλείδωσε τον bootloader μετά την Β518 έκδοση. Υπάρχει όμως τρόπος στις νεώτερες εκδόσεις να αντικατασταθεί ο κλειδωμένος με αυτόν από την Β518. Στο post #2268 έχω βάλει σχετικό link.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν έχω πλέον το τηλέφωνο, σχετικά με το root να πω ότι πριν τρέξετε το .bat αρχείο πρέπει στο pc να απενεργοποιήσετε τα antivirus.

Καλή συνέχεια :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες,

Ξέρει κανείς γιατί δεν λειτουργεί το wifi tethering στην ics aurora?

Tο έχω προσπαθήσει και με την επιλογή "Πρόσβαση και φορητό σημείο πρόσβασης" που έχει στάνταρ στο μενού επιλογές και με εφαρμογή όπως το WiFi Tether με κίτρινο εικονίδιο.

Παλιότερα με cm7 λειτουργούσε άψογα και σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον εχει Aurora ΕΙΝΑΙ MUST να περάσει τον παρακατω kernel του ezete

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=35820286&postcount=1025

Γρηγοράδα, σταθερότητα, οικονομία μπαταρίας και κάποια επιπλέον governor για την cpu.

Τον εχω 2 μέρες τώρα και όλα πολύ καλά!!

 

Tελικα πως παει αυτος ο kernel ?εχει διαφορα απο αυτον του Dzo?αξιζει να τον περασουμε?

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά έχω ένα πρόβλημα με την συσκευή προσπάθησα να περάσω την aurora από έναν οδηγό από το xda ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1492957 )

η συσκευή ήταν 2.2 ανδροιδ , θα προσπαθήσω να σας περιγράψω τα βήματα που έκανα για να μπορέσετε να με βοηθήσετε .

έκλεισα την συσκευή και την συνδέσα με τον υπολογιστή και πέρασα το recovery.img επητα το έκανα root με to superoneclick

μετά έκανα backup me to cmw , μετά περασα την 2.3 που κατέβασα απο το site και την περασα στην συσκευη ( οχι στην sdcard , ισος αυτο να ειναι το λαθος μου)

στην συνέχεια προσπάθησα να την κάνω flash και μου έγραψε abort . από εκείνη την ωρα δν μπορώ να περασω καπια ρομ ουτε την stock ,εκανα recover το backup μου το έκανε αλλά δεν ανειγει κολαει στο logo IDEOS και κανει συνεχεια boot .... εχω προσβασει στο CWM , τι μπορω να κανω ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω οτι πάει πολύ καλύτερα με αυτόν τον kernel.

 

στο recovery μηπως πρεπει να κανουμε καποιο wip dalvik cache πριν κανουμε install τον kernel?γιατι το περασα και ψιλοσερνεται το κινητο..

 

μηπως εχει καποιος ευκαιρο το λινκ για τον τελευταιο kernel tou dzo?που δινει μαζι με την aurora?

Edited by kommatias_3

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες,

Ξέρει κανείς γιατί δεν λειτουργεί το wifi tethering στην ics aurora?

Tο έχω προσπαθήσει και με την επιλογή "Πρόσβαση και φορητό σημείο πρόσβασης" που έχει στάνταρ στο μενού επιλογές και με εφαρμογή όπως το WiFi Tether με κίτρινο εικονίδιο.

Παλιότερα με cm7 λειτουργούσε άψογα και σταθερά.

 

το wifi tethering λειτουργεί κανονικότατα στην ics aurora.

τι ακριβώς σου κάνει?

 

καλησπέρα παιδιά έχω ένα πρόβλημα με την συσκευή προσπάθησα να περάσω την aurora από έναν οδηγό από το xda ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1492957 )

η συσκευή ήταν 2.2 ανδροιδ , θα προσπαθήσω να σας περιγράψω τα βήματα που έκανα για να μπορέσετε να με βοηθήσετε .

έκλεισα την συσκευή και την συνδέσα με τον υπολογιστή και πέρασα το recovery.img επητα το έκανα root με to superoneclick

μετά έκανα backup me to cmw , μετά περασα την 2.3 που κατέβασα απο το site και την περασα στην συσκευη ( οχι στην sdcard , ισος αυτο να ειναι το λαθος μου)

στην συνέχεια προσπάθησα να την κάνω flash και μου έγραψε abort . από εκείνη την ωρα δν μπορώ να περασω καπια ρομ ουτε την stock ,εκανα recover το backup μου το έκανε αλλά δεν ανειγει κολαει στο logo IDEOS και κανει συνεχεια boot .... εχω προσβασει στο CWM , τι μπορω να κανω ευχαριστω.

 

συγνώμη,αλλά τα λες τουλάχιστον μπερδεμένα,δεν μπορεί να έκανες root την 2.2 με το superoneclick κτλ.διάβασε προσεκτικά αυτόν τον οδηγό όσον αφορά τα σωστά βήματα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330582

η αναβάθμιση γίνεται και μέσω της εσωτερικής μνήμης,δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

προσπάθησε να ξαναφλασάρεις την επίσημη 2.3 χωρίς την μπαταρία και αφού συνδέσεις το τηλ μέσω USB με το PC(όχι σε USB storage)

αν εγκατασταθεί η 2.3,συνεχίζεις κανονικά όλα τα επόμενα βήματα απ'τον παραπάνω οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

να μαι παλι...αυτη τη φορα με χοντρη μα...... .λοιπον περασα την ics και τι διαπυστωσα μολις τωρα?παει το ΙΜΕΙ.το χω καπου απο παλιαοτερη αναβαθμιση αλλα που ειναι το θεμα....για να μην το αναλυω αλλο,υπαρχει καποιος master να μου πει τι κανω σε αυτη τη περιπτωση για να επαναφερω το ΙΜΕΙ(σε περιπτωση που δεν εχω πουθενα το ΙΜΕΙ).αν υπαρχει κατι με σωζετε
Link to comment
Share on other sites

να μαι παλι...αυτη τη φορα με χοντρη μα...... .λοιπον περασα την ics και τι διαπυστωσα μολις τωρα?παει το ΙΜΕΙ.το χω καπου απο παλιαοτερη αναβαθμιση αλλα που ειναι το θεμα....για να μην το αναλυω αλλο,υπαρχει καποιος master να μου πει τι κανω σε αυτη τη περιπτωση για να επαναφερω το ΙΜΕΙ(σε περιπτωση που δεν εχω πουθενα το ΙΜΕΙ).αν υπαρχει κατι με σωζετε

Για δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=323485

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

 

απλα δεν εχω καθολου το ΙΜΕΙ :( . μονο πανω στο κουτι του κινητου το γραφει.απο πουθενα αλλου δεν μπορω να το βρω

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά έχω ένα πρόβλημα με την συσκευή προσπάθησα να περάσω την aurora από έναν οδηγό από το xda ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1492957 )

η συσκευή ήταν 2.2 ανδροιδ , θα προσπαθήσω να σας περιγράψω τα βήματα που έκανα για να μπορέσετε να με βοηθήσετε .

έκλεισα την συσκευή και την συνδέσα με τον υπολογιστή και πέρασα το recovery.img επητα το έκανα root με to superoneclick

μετά έκανα backup me to cmw , μετά περασα την 2.3 που κατέβασα απο το site και την περασα στην συσκευη ( οχι στην sdcard , ισος αυτο να ειναι το λαθος μου)

στην συνέχεια προσπάθησα να την κάνω flash και μου έγραψε abort . από εκείνη την ωρα δν μπορώ να περασω καπια ρομ ουτε την stock ,εκανα recover το backup μου το έκανε αλλά δεν ανειγει κολαει στο logo IDEOS και κανει συνεχεια boot .... εχω προσβασει στο CWM , τι μπορω να κανω ευχαριστω.

 

Εφόσον έχεις πρόσβαση στο CWM βάλε στην κάρτα πρώτα την Aurora από λινκ σου, αναβάθμισε το και αμέσως μετά και το update 18.

Σε μένα μετά την Aurora δεν δούλευε η οθόνη αφής, έστρωσε με το update.

Φαντάζομαι ξέρεις την διαδικασία, έχεις πάρει backup την συσκευή και αν θέλεις ξέρεις να κάνεις re-partitioning....

Edited by iant
Link to comment
Share on other sites

απλα δεν εχω καθολου το ΙΜΕΙ :( . μονο πανω στο κουτι του κινητου το γραφει.απο πουθενα αλλου δεν μπορω να το βρω

Στο λινκ που εβαλα πριν διαβασε την ''παραθεση'' και την απαντηση απο το ποστ #9.

 

Δεν το εχω δοκιμασει.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

το wifi tethering λειτουργεί κανονικότατα στην ics aurora.

τι ακριβώς σου κάνει?

 

 

 

συγνώμη,αλλά τα λες τουλάχιστον μπερδεμένα,δεν μπορεί να έκανες root την 2.2 με το superoneclick κτλ.διάβασε προσεκτικά αυτόν τον οδηγό όσον αφορά τα σωστά βήματα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330582

η αναβάθμιση γίνεται και μέσω της εσωτερικής μνήμης,δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

προσπάθησε να ξαναφλασάρεις την επίσημη 2.3 χωρίς την μπαταρία και αφού συνδέσεις το τηλ μέσω USB με το PC(όχι σε USB storage)

αν εγκατασταθεί η 2.3,συνεχίζεις κανονικά όλα τα επόμενα βήματα απ'τον παραπάνω οδηγό.

 

πρωτα εβαλα το Recovery.img στην συσκευη (απο την ροζ οθονη που ειχα συνδεση με τν υπολογιστη αντικατεστησα το .img )μετα εκανα ροοτ την 2.2 και μετα προσπαθησα να βαλω την 2.3 αλλα εγινε abort ,θα προσπαθησω αυριο να φλασαρω την 2.3 , ελπιζω να λειτουργισει, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το wifi tethering λειτουργεί κανονικότατα στην ics aurora.

τι ακριβώς σου κάνει?

 

 

Με το tethering της aurora, ενώ βλέπει το S3 το wifi μου κολλάει όταν πάει να πάρει διεύθυνση ip και μετά από 1-2 λεπτά σταματάει την προσπάθεια να συνδεθεί. Το έχω χωρίς ασφάλεια, open.

 

Με την εφαρμογή wifi tether, στο profile Auto, το Galaxy S3 δεν βλέπει καθόλου το wifi, ενώ το laptop το βλέπει και συνδέεται.

Στο profile Generic, το βλέπει το S3 αλλά δεν συνδέεται κλπ.

 

Γενικά ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε για tethering στην aurora?

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει το update 19 στα τελαυταία post του DZO

 

Με το 19, ακόμα είχαμε reboots. Έβγαλε και 20 και μέχρι τώρα όλα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πέρασα και εγώ το Update 20.Όλα καλά μέχρι τώρα και το wifi πολύ γρήγορα ανοίγει μετά το standby της συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάνει κάτι κουλά:

Αργεί πολλή τα Updates στο Play store.

Γίνετε γκρι το εικονίδιο αρκετές φορές.

www.2ospbyron.gr
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω, έχω στης γυναίκας μου την aurora 4.1. Για να βάλω την τελευταία έκδοση της τι κάνω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις πρόσβαση στο CWM βάλε στην κάρτα πρώτα την Aurora από λινκ σου, αναβάθμισε το και αμέσως μετά και το update 18.

Σε μένα μετά την Aurora δεν δούλευε η οθόνη αφής, έστρωσε με το update.

Φαντάζομαι ξέρεις την διαδικασία, έχεις πάρει backup την συσκευή και αν θέλεις ξέρεις να κάνεις re-partitioning....

 

φιλε μου εκανα φλασ τhν aurora_5.0_experimantal και μετα aurora_5.0_update18 καλα εκανα? εχει κολισει στο ideos log εδω και 10 λεπτα.... πρεπει να κανω κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εκανα φλασ τhν aurora_5.0_experimantal και μετα aurora_5.0_update18 καλα εκανα? εχει κολισει στο ideos log εδω και 10 λεπτα.... πρεπει να κανω κατι αλλο?

 

Κάτι έκανες λάθος..Σίγουρα έκανες και τα 2 αρχεία Install?Πες μας λίγο τα βήματα που ακολούθησες

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έκανες λάθος..Σίγουρα έκανες και τα 2 αρχεία Install?Πες μας λίγο τα βήματα που ακολούθησες

 

κοιτα βασικα οπως λεω και πιο πανω εχω cwm και ειχα προσπαθησει να βαλω την 2.3 και δν μπηκε ποτε... και απο τοτε εχω κολισει εκει.. τωρα προσπαθησα να βαλω την aurora.. εγινε φλας μετα εκανα και το υpdate και κολισε εκει νθα προσπαθησω να βαλω την aurora 4.1 και μετα την aurora 4.1_update1a

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...