Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Bluetooth δουλεύει σε εσάς στην CM 10.1;

 

 

Παιδιά σε σχέση με Aurora πως πάει η cm από άποψη μπαταρίας?

 

Σχετικά καλά, σχεδόν ίδια αυτονομία με Aurora!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κι από εμένα.

 

Έχω περάσει την CM10.1 v7 στο τηλέφωνο κι έχω το εξής θέμα με το wifi: Βρίσκει όλα τα δίκτυα γύρω αλλά δε συνδέεται σε κανένα.

 

Το ίδιο πρόβλημα έπαιζε και στην aurora αλλά με το wpa_supplicant_alt έφτιαχνε.

 

Δοκίμασα να βάλω το wpa_supplicant_alt στην CM10.1 και κατέληξα το κινητό να βλέπει και να συνδέεται μόνο στο wifi του σπιτιού μου (του οποίου τον κωδικό είχα περάσει πριν την αλλαγή του wpa_supplicant) δεν βλέπει κανένα άλλο δίκτυο απ τα 5-6 που υπάρχουν γύρω και φυσικά δε συνδέεται σε κανένα άλλο δίκτυο.

 

Έχει κανείς καμιά ίδέα τί μπορεί να παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Το WPA_supplicant δεν παιζει σωστα με την εν λογω ρομ.

Εγω παντως μολις πριν 2 εβδομαδες το φορματα, οποτε ψιλοβαριεμαι να δοκιμαζω την καινουρια, ποσο μαλλον οταν η Aurora εχει μηδενικα προβληματα!

Απο ραμ πως παμε βρε παιδια με τη 10.1? Το καημενο σερνεται, 2-3 εφαρμογες να ανοιξω καθυστερει απιστευτα κλεινοντας απο πισω τα αχρηστα...

Link to comment
Share on other sites

Το διαπίστωσα ότι δε δουλεύει, αλλά απορώ τι παίζει με όλους τους υπόλοιπους στο XDA που αναφέρουν ότι το wifi παίζει άψογα.

 

Για μνήμη θα αναφέρω νούμερα μόλις βγει η 9 και την ξαναβάλω, γιατί με το που είδα wifi γιοκ πήρε πόδι, αν και μάλλον δεν είμαι και ο πιο αξιόπιστος να σου πω για μνήμη καθότι λιτοδίαιτος στην aurora v20 έχω 100 και κάτι ψιλά ΜΒ ελεύθερη ραμ ανα πάσα στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Σε οσους επαιζε το wifi στην Aurora χωρις το wpa supplicant, π.χ. εμενα.

 

Δυστυχως το κινητακι μας πασχει απο ραμ, πρακτικα εχει αρκετα λιγοτερα διαθεσιμα και απο τα (πλεον λιγα) "512MB"...

Link to comment
Share on other sites

Και γω εχω κατι θεματακια στο wifi. Μια μπαινει μια δε μπαινει. Επισης σε σχεση με την aurora τρωει την μπαταρια σαν τρελο. Με το ζορι μου βγαζει 10 ωρες με ανοιχτο wifi και χωρις πολυ χρηση. Παιζει ρολο και η μπαταρια που θελει αλλαγμα αλλα με την aurora κρατουσε περισσοτερο
Link to comment
Share on other sites

Σε οσους επαιζε το wifi στην Aurora χωρις το wpa supplicant, π.χ. εμενα.

 

Δυστυχως το κινητακι μας πασχει απο ραμ, πρακτικα εχει αρκετα λιγοτερα διαθεσιμα και απο τα (πλεον λιγα) "512MB"...

 

Το android πάσχει από memory management, όχι το κινητό μας από ποσότητα, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

 

Μήπως έχεις καμιά ιδέα ποια η διαφορά σ ένα τηλέφωνο σαν το δικό σου που δε χρειάζεται wpa_supplicant και στο δικό μου που χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, σε σχεση με το πανφθηνο μουφοκινεζικο tablet που πηρα με RK3066 και 1GB ram, το κινητο μου φαινεται οτι πλεον καθυστερει εκνευριστικα πολυ!

 

Ιδεα δεν εχω πραγματικα! Παιζει να εχουν μικροδιαφορες, οπως π.χ. και με την οθονη αφης. Το τσιπακι του wifi νομιζω δεν ειναι ενσωματωμενο στο Qualcomm SoC μας.

Link to comment
Share on other sites

Που θα βρω ρε παιδια να κατεβασω και εγω τη cm10.1 ? Σε ποια εκδοση Android αντιστοιχει?

Εχω φαει τον κοσμο αλλα δε το βρισκω. Υπαρχουν και οδηγίες? Εχω τωρα το Αurora 5.

Βρηκα το http://www.mediafire.com/?u7t735dsepali71

απο το http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2054773

Einai aυτο?

Edited by nkoumo
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα, αν έχεις το απλό u8800 και όχι το pro, είναι αυτή

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2145187

 

Αν έχεις το pro, υπάρχουν πολλές, μία εξ αυτών αυτή που λες...

Link to comment
Share on other sites

Nαι, εχω το απλό Χ5.

Κατεβασα την v10 απο το λινκ που μου δωσατε. Εκει ομως λεει για προβλημα στο Testhering Wifi. Εχει διορθωθει?

 

HEEELLLLLLLLLLPPPPPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΕΒΑΛΑ ΤΗΝ CM10.1 V10 απο το παραπανω λινκ, κατα την εκκινηση ΚΟΛΑΕΙ στο λογοτυπο HUAWEI!!!

Ti να κανω????????????

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Κατ, αρχήν μην αγχώνεσαι. Διορθώνεται. Κατέβασε το partition του forummember, τρέξτο με τις οδηγίες που δίνουν εδώ και μετά φλάσαρε την rom....
Link to comment
Share on other sites

Ουφ!!!!!!!!!! το εφτιαξα!!

Δηλαδη! , βγαζω την μπαταρια για να ξεκολήσει, μετά πατω συνεχομενα το Power on + Volume Up και μπηκε στο CWM Recovery μενου.

Απο εκει εγκατεστησα το Αurora 5 και μετα το update v20. Kai ολα οκ.

Το ερωτημα μου όμως παραμένει, γιατι δεν λειτουργησε το cm10.1?

Mηπως φται η εκδοση CWM Recovery 5.5.0.4?

Τι εκανα λαθος?

Κατεβασα την εκδοση απο το http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2145187

εκει εχει οδηγίες

Installation:

Use only Forumember partition.zip.

1. Copy package to SD card

2. Boot to recovery

3. Full wipe (data, cache, dalvik,)

4. Format /system, /data, /cache

5. Reboot recovery

6. Install pacakges

7. Reboot!

 

Το μονο που δεν εκανα ειναι το 4. Format /system, /data, /cache διοτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ η επιλογη ΦΟΡΜΑΤ στο μενου

Link to comment
Share on other sites

H rom χρειάζεται μεγαλύτερο διαμέρισμα /system, διαφορετικά κολλάει. Έχει ειπωθεί πολλάκις στο θέμα της ρομ, αλλά δυστυχώς ο OP ή δεν καταλαβαίνει αγγλικά(που είναι το πιο πιθανό) ή απλά μας αγνόει και δεν το γράφει ώστε να μην ψάχνονται όλοι(όσοι διαβάζουν το αρχικό post τουλάχιστον). Βέβαια στην περίπτωσή σου αν δεν έκανες τίποτα απ' όσα λέει και απλά την πέρασες απο πάνω από την Aurora, είναι πολύ πιθανό να φταίει και αυτό. Επίσης η recovery που αναφέρεις έχει επιλογές format(τουλάχιστον για /system, data, boot). Εϊναι νομίζω στο Advanced ή στο Mounts.

 

EDIT:

Μόλις είδα ότι έκανες τα wipes, οπότε πιθανότερο είναι να φταίει το μέγεθος του διαμερίσματος.

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Ok, καλα τα λες

Τωρα τι μπορω να κανω για να δουλεψει το cm10.1?

Πρεπει να μεγαλωσω το μεγεθος του διαμερίσματος? Και αν ναι πως?

Βέβαια στην περίπτωσή σου αν δεν έκανες τίποτα απ' όσα λέει και απλά την πέρασες απο πάνω από την Aurora

Πραγματι αυτο εκανα. Τι αλλο θα μπορουσα να κανω δηλαδη?

 

αν δεν έκανες τίποτα απ' όσα λέει

Ποιος και που τα λει?

Edited by nkoumo
Link to comment
Share on other sites

Ουφ!!!!!!!!!! το εφτιαξα!!

 

Το μονο που δεν εκανα ειναι το 4. Format /system, /data, /cache διοτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ η επιλογη ΦΟΡΜΑΤ στο μενου

 

Υπάρχει αν πας στο "mounts and storage"

Link to comment
Share on other sites

Ok, καλα τα λες

Τωρα τι μπορω να κανω για να δουλεψει το cm10.1?

Πρεπει να μεγαλωσω το μεγεθος του διαμερίσματος? Και αν ναι πως?

 

Πραγματι αυτο εκανα. Τι αλλο θα μπορουσα να κανω δηλαδη?

 

 

Ποιος και που τα λει?

Αυτός που έφτιαξε τη ρομ που θέλεις να χρησιμοποιήσεις στο αντίστοιχο θέμα που έχει δημιουργήσει.

Όσο για το μεγάλωμα του διαμερίσματος, έχει συζητηθεί 2-3 σελίδες πίσω και στο θέμα της ρομ, όπου υπάρχουν και links με το zip που χρειάζεται. Στην τελευταία του σελίδα μάλιστα(μόλις το έλεγξα) έχει δωθεί ένα link που μεγαλώνει το διαμέρισμα /system σε 360ΜΒ, και χρησιμοποιεί όλο τον υπόλοιπο χώρο της εσωτερικής μνήμης για να μεγαλώσει και το διαμέρισμα /dada(εκεί που γίνεται η εγκατάσταση όλων των εφαρμογών και των ρυθμίσεών τους) σε 2GB και κάτι.

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Οκ, Τα καταφερα

Κατεβασα το partition απο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2264426 και εγκατεστησα ξανα το 10.1

Ολα καλα αλλα..........

-Δεν ξερω τι κερδισα απο ολα αυτα διοτι διαπυστωνω καποιες σημαντικες ελλειψεις.

1) Δεν βρισκω πουθενα το google play (android market) kai ουτε ξερω πως να το εγκαταστησω.

2) Δεν συχρονιζει πουθενα με το gmail μου , δεν μπορει ετσι να βρει τις επαφες μου

Τι κανουμε τωρα ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα παθαίνεις επειδή εξακολουθείς να μην λαμβάνεις υπόψη σου το αρχικό post στο θέμα της ρομ, όπου επίσης δίνεται το link για τα gapps(ένα για τη lite και ένα για τη full έκδοση), το οποίο πρέπει να φλασάρεις μετά την εγκατάσταση της ρομ. Γενικότερα οι CM ρομς δεν περιλαμβάνουν τις εφαρμογές της google, και πρέπει να εγκατασταθούν ξεχωριστά. Αφού φλασάρεις το gapps θα εμφανιστεί και το google play η επιλογή εισόδου στο gmail σου, ο συγχρονισμός επαφών κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Help please!

Θελω να κανω root το κινητο για να περασω ξανα την aurora και δεν μου το κανει,προσπαθω με το superoneclick αλλα κολλαει και δεν μου το κανει,τι γινεται ρε παιδια ,ηρθε το κινητο απο το σερβις φοροντας την 2.3.5 Β522,εχει η B522 προβλημα με το superoneclick?

Link to comment
Share on other sites

Όχι κάποιο που δεν έχουν οι άλλες εκδόσεις(εκτός της τελευταίας Β528, στην οποία δε δουλεύoυν αυτοί οι τρόποι). Μάλλον έχει σχέση με την επικοινωνία pc/συσκευής και το adb. Σε μένα για παράδειγμα σπάνια δούλευε το superoneclick(γι' αυτό και βρήκα τρόπο να το κάνω χειροκίνητα μέσω γραμμής εντολών). Δοκίμασε σε άλλο pc αν έχεις πρόσβαση.
Link to comment
Share on other sites

Όχι κάποιο που δεν έχουν οι άλλες εκδόσεις(εκτός της τελευταίας Β528, στην οποία δε δουλεύoυν αυτοί οι τρόποι). Μάλλον έχει σχέση με την επικοινωνία pc/συσκευής και το adb. Σε μένα για παράδειγμα σπάνια δούλευε το superoneclick(γι' αυτό και βρήκα τρόπο να το κάνω χειροκίνητα μέσω γραμμής εντολών). Δοκίμασε σε άλλο pc αν έχεις πρόσβαση.

 

Ενταξει λυθηκε το θεμα με το ροοτ,δεν ειχα κανει το projectmenu > background settings > log settings > log switch > Και ενεργοποιήστε το!(Set Log On) και δεν μου το ροοταριζε.

Ακολουθησα τον οδηγο με τα remount και περασα και το CWM Recovery

και ειμαι ετοιμος για την aurora ξανα αλλα εχω ενα τελευταιο ερωτημα,πρεπει να βαλω την aurora_4.0 πρωτα και μετα απο εκει να ανεβω στην aurora_5.0_experimental και μετα να βαλω το update20 η μπορω κατευθειαν να κανω εγκατασταση την 5.0_experimental και μετα να βαλω το update20?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...