Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τότε δεν έχεις και πολλές επιλογές. Αν μπορείς να μπεις σε recovery πάντως υπάρχει ένα αρχείο που ίσως βοηθήσει. Δες εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1728065

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ... και βάζοντας την B136(http://www.mediafire.com/download/exi5xt2z5qs29eg/U8800V100R001C00B136%28Overseas+General+version%29.zip)

με μπαταρία και καλώδιο usb να συνδέεται στον υπολογιστή μπόρεσα και την πέρασα. Μετά πρέπει να βάλεις την B518 για να ξεκλειδώσεις τον bootloader σου εάν θες να περάσεις το recovery clockwork για να βάλεις custom rom.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσε κανείς με baseband 404020 να ανεβάσει κάπου το αρχείο amss.mbn (από τον φάκελο .cust_backup/image).

Ευχαριστώ πολύ.

 

ορίστε... τυχερός γιατί θα το έχω το κινητό μου για 1 εβδομάδα ακόμα, μετά πάει σε άλλα χεράκια! Οπότε ορίστε το link, ανέβασα όλο το αρχείο image και μέσα έχει το αρχείο που θες amss.mbn. (σε περίπτωση που το χρειαστεί κανείς το image όλο).

Ξεχωριστά εάν θες το amss.mbn και εδώ

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

ορίστε... τυχερός γιατί θα το έχω το κινητό μου για 1 εβδομάδα ακόμα, μετά πάει σε άλλα χεράκια! Οπότε ορίστε το link, ανέβασα όλο το αρχείο image και μέσα έχει το αρχείο που θες amss.mbn. (σε περίπτωση που το χρειαστεί κανείς το image όλο).

Ξεχωριστά εάν θες το amss.mbn και εδώ

 

Σ' ευχαριστώ πολύ! Μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις σε κάτι (ή όποιος άλλος έχει τη δυνατότητα); Έχω μία ιδιαίτερη περίπτωση - έχει σπάσει η πλακέτα και δεν έχω σύνδεση usb. Ζήτησα βοήθεια πριν από μερικές μέρες (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4911328#post4911328) αλλά δεν βρέθηκε κανείς να μου δώσει λύση. Έτσι, έκανα μια πολύ αυτοσχέδια εγκατάσταση της aurora αλλά δεν έχω το σωστό baseband. Τώρα που το κατέβασα, ψάχνω τρόπο να αντικαταστήσω το υπάρχον. Δεν μπορώ να το μετονομάσω παρότι από το ES file explorer άλλαξα τις ιδιότητές του σε 777, δεν μπορώ να το σβήσω, δεν μπορώ να γράψω το σωστό από πάνω του... Εναλλακτικά, αντικατέστησα το αρχείο στο Backup του clockworkmod και δοκίμασα να κάνω επαναφορά αλλά φυσικά δεν περνάει τον έλεγχο του checksum. Μήπως ξέρεις κανένα τρόπο να παρακάμψω τα παραπάνω;

 

... ή μήπως έχει κανείς ένα πλήρες backup από aurora σε clockwork το οποίο μπορεί να ανεβάσει κάπου για να δοκιμάσω να το ανακτήσω; Έχω κρατήσει το IMEI - αν ξέρει κανείς αν χρειάζεται κάτι άλλο θα το εκτιμούσα!

Ευχαριστώ!

Edited by mexarhos
Προσθήκη κειμένου
Link to comment
Share on other sites

ουτε σε ρεκαβερυ μπαινω ουτε αναγνωριζει ποζ οθονη και στα θβθδθ δεν βγαζει και την συσκευη αναγνωρισης για να του κανω και ενα back up που βρηκα στο χ.d.a δυστηχως.εχω μεγαλο προβλημα Edited by giannisliapis
Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσεις να διαγράψεις/αντιγράψεις/μετονομάσεις κλπ τα αρχεία που βρίσκονται στο φάκελο Ιmage, θα πρέπει να προσαρτηθεί το διαμέρισμα που τα περιλαμβάνει ως εγγράψιμο(είναι μόνο για ανάγνωση σε όλες τις ρομ). Για να το κάνεις αυτό απ' το τηλέφωνο, θα πρέπει αρχικά ο ES να έχει δικαιώματα root ενεργοποιημένα. Έπειτα θα πρέπει να εγκαταστήσεις την εφαρμογή remount(βρίσκεται στο google play), και μέσω αυτής να προσαρτήσεις το διαμέρισμα(είναι στο φάκελο .cust_backup) ως εγγράψιμο. Έπειτα θα μπορείς να κάνεις τις παραπάνω ενέργειες στο φάκελο Image.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Έπεσε στα χέρια μου ένα X5 με σπασμένη υποδοχή usb. Προσπαθώ να περάσω οποιαδήποτε custom ROM αλλά με τον παραπάνω περιορισμό τα πράγματα είναι δύσκολα. Συγκεκριμένα:

α. Ξεκινώντας από official Β136 μπορώ να κάνω root με το z4root αλλά καμία ROM (από αυτές που δοκίμασα) δεν ξεκινά. Όλες πέφτουν σε bootloop που δεν διορθώνεται με wiping

β. Ξεκινώντας από official Β138 δεν μου δουλεύει το z4root

γ. Ξεκινώντας από official gingerbread δεν έχω βρει τρόπο να κάνω root που δεν απαιτεί σύνδεση μέσω usb

Αναζητώ, λοιπόν, μια λύση κυρίως για rooting σε gingerbread χωρίς usb αλλά θα με ενδιέφερε το ίδιο για froyo. Τέλος, συμβιβάζομαι και με κάποια custom ROM που ξέρετε ότι μπορώ να περάσω πάνω από stock b136 (που είναι η μόνη που μπορώ να κάνω root και να περάσω cwm)...

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Έκανα μια πολύ αυτοσχέδια εγκατάσταση της aurora αλλά δεν έχω το σωστό baseband. Τώρα που το κατέβασα, ψάχνω τρόπο να αντικαταστήσω το υπάρχον. Δεν μπορώ να το μετονομάσω παρότι από το ES file explorer άλλαξα τις ιδιότητές του σε 777, δεν μπορώ να το σβήσω, δεν μπορώ να γράψω το σωστό από πάνω του... Εναλλακτικά, αντικατέστησα το αρχείο στο Backup του clockworkmod και δοκίμασα να κάνω επαναφορά αλλά φυσικά δεν περνάει τον έλεγχο του checksum. Μήπως ξέρεις κανένα τρόπο να παρακάμψω τα παραπάνω;

... ή μήπως έχει κανείς ένα πλήρες backup από aurora σε clockwork το οποίο μπορεί να ανεβάσει κάπου για να δοκιμάσω να το ανακτήσω; Έχω κρατήσει το IMEI - αν ξέρει κανείς αν χρειάζεται κάτι άλλο θα το εκτιμούσα!

Ευχαριστώ!

Για να μπορέσεις να διαγράψεις/αντιγράψεις/μετονομάσεις κλπ τα αρχεία που βρίσκονται στο φάκελο Ιmage, θα πρέπει να προσαρτηθεί το διαμέρισμα που τα περιλαμβάνει ως εγγράψιμο(είναι μόνο για ανάγνωση σε όλες τις ρομ). Για να το κάνεις αυτό απ' το τηλέφωνο, θα πρέπει αρχικά ο ES να έχει δικαιώματα root ενεργοποιημένα. Έπειτα θα πρέπει να εγκαταστήσεις την εφαρμογή remount(βρίσκεται στο google play), και μέσω αυτής να προσαρτήσεις το διαμέρισμα(είναι στο φάκελο .cust_backup) ως εγγράψιμο. Έπειτα θα μπορείς να κάνεις τις παραπάνω ενέργειες στο φάκελο Image.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες. Δεν ήξερα για το remount, νόμιζα ότι η αλλαγή των permissions αρκούσε. Ωστόσο δεν τα κατάφερα... Αντικαθιστώντας τα αρχεία που ανέβασε ο zaf_4 (τον οποίο ευχαριστώ ξανά) το τηλέφωνο κόλλαγε στο λογότυπο. Η λύση, λοιπόν, της απευθείας επικάλυψης των αρχείων δεν λειτουργεί και δεν ξέρω αν θα έπρεπε να λειτουργεί. Συνοψίζοντας (όποιος θέλει διαβάζει και τα παραπάνω), χρειάζομαι ένα τρόπο για root σε 2.3.5, χωρίς καλώδιο usb και χωρίς να χαθεί το baseband.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ζητώ συγνώμη από τους διαχειριστές για το μεγάλο μήνυμα αλλά δεν βλέπω να υπάρχει δυνατότητα απόκρυψης (τύπου spoiler)...

Link to comment
Share on other sites

Με τα αρχεία αυτά που αντικατέστησες δε μπορείς να μπεις σε recovery mode? Αν ναι, τότε κάνε wipe data/factory reset(κάπως έτσι λέγεται η επιλογή αυτή) και είναι πολύ πιθανόν να φορτώσει το λειτουργικό.
Link to comment
Share on other sites

Με τα αρχεία αυτά που αντικατέστησες δε μπορείς να μπεις σε recovery mode? Αν ναι, τότε κάνε wipe data/factory reset(κάπως έτσι λέγεται η επιλογή αυτή) και είναι πολύ πιθανόν να φορτώσει το λειτουργικό.

 

Έκανα αρκετές δοκιμές και δυστυχώς καμία δεν ήταν επιτυχής. Δεν μπορώ να μπω σε recovery ούτε με το αρχείο που μου έστειλε ο zaf_4 ούτε κρατώντας το δικό μου recovery (στο οποίο φυσικά έχω πρόσβαση πριν την αντικατάσταση των αρχείων). Έκανα factory reset με φορτωμένο το λειτουργικό αλλά στην επανεκκίνηση είχα boot loop. Δοκίμασα να αλλάξω μόνο το amss.mbn, μετά ολόκληρο τον φάκελο image και μετά τα 4 αρχεία amss.mbn, boot.img, cust.img και emmcboot.mbn αλλά και στις τρεις περιπτώσεις το αποτέλεσμα ήταν κλειστό recovery και bootloop. Αν ξέρει κάποιος το ελάχιστο σύνολο αρχείων του φακέλου image που πρέπει να αντικαταστήσω θα το εκτιμούσα να με ενημέρωνε. Απ' όσα διάβασα τα 3 από τα παραπάνω αρχεία (εκτός του cust) είναι αυτά τα οποία πρέπει να αντικατασταθούν. Αν κάνω λάθος διορθώστε με...

 

@zaf_4: Ο πυρήνας σου είναι ο 2.6.35, σωστά; Ποια ROM έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Αφού μπορείς να μπεις σε recovery, τότε μπορείς να αντικαταστήσεις τη recovery.img με κάποια custom και μετά να εγκαταστήσεις κάποια custom rom(που μπορεί να γίνει από recovery). Μπορείς πχ να βάλεις την Aurora ή την Αurora SP που είναι σταθέρες για καθημερινή χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Αφού μπορείς να μπεις σε recovery, τότε μπορείς να αντικαταστήσεις τη recovery.img με κάποια custom και μετά να εγκαταστήσεις κάποια custom rom(που μπορεί να γίνει από recovery). Μπορείς πχ να βάλεις την Aurora ή την Αurora SP που είναι σταθέρες για καθημερινή χρήση.

 

Καλημέρα,

Το πρόβλημά μου είναι ότι η οποιαδήποτε ROM πρέπει να "πατάει" στην κατάλληλη baseband. Η baseband της aurora (και όλων των ics νομίζω) είναι η 404020. Ο τρόπος με τον οποίο ενδείκνυται να γίνει αλλαγή σε αυτή τη baseband είναι μέσω flashing της επίσημης Gingerbread ROM. Εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό γιατί μετά δεν έχω τρόπο να κάνω root τον πυρήνα (2.6.35) χωρίς χρήση καλωδίου usb. Μπορώ μέσω recovery να εγκαταστήσω aurora light (στις 4 και 5 το τηλέφωνο κολλάει στο λογότυπο) πάνω από froyo (2.6.32) αλλά μετά στο τηλέφωνο λειτουργούν τα πάντα εκτός από το ...τηλέφωνο. Ενώ, λοιπόν, με αυτό τον τρόπο πετυχαίνω αναβάθμιση του πυρήνα σε rooted 2.6.35, λόγω άγνωστου baseband δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τις υπηρεσίες τηλεφωνίας. Έχω, δηλαδή, ένα mini android pc αλλά δεν έχω τηλέφωνο! Γι' αυτό προσπαθώ να κάνω αλλαγή της baseband αντικαθιστώντας τα αρχεία του φακέλου .cust_backup/image αλλά με αυτό τον τρόπο το τηλέφωνο πάει σε bootloop.

Αν έχει κάποιος την καλοσύνη να ανεβάσει κάπου ένα πλήρες cwm backup από aurora ή άλλο ics για να δοκιμάσω να κάνω restore μήπως και δουλέψει...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν έχεις φλασάρει ποτέ την επίσημη 2.3? Αν όχι, τότε όντως δεν μπορείς να βάλεις καμία ρομ πάνω από froyo, μιας και όλες βασίζονται στην επίσημη 2.3. Η 2.3 εκτός το baseband κάνει και άλλες αλλαγές στο τηλέφωνο. Αναδιαμορφώνει επίσης τον αποθηκευτικό χώρο και δημιουργεί νέα διαμερίσματα και συστήματα αρχείων. Δε νομίζω λοιπόν ότι φτάνει η αλλαγή του φακέλου image. Θα πρέπει να φλασάρεις τη 2.3, πράγμα που μπορείς να κάνεις μέσω της κάρτας sd. Αν η αναβάθμιση αποτυγχάνει, το πιο πιθανό είναι να έχεις corrupted το διαμέρισμα /data, οπότε θα χρειαστεί αναδιαμόρφωση. Θα πρότεινα να στείλεις ένα προσωπικό μήνυμα στον blefish στο φόρουμ των XDA, o οποίος είχει πολύ καλή γνώση σχετικά με τα διαμερίσματα της συσκευής και την τροποποίησή τους, ώστε να σε βοηθήσει να το επαναφέρεις. Μετά κατα πάσα πιθανότητα θα μπορέσεις να εγκαταστήσεις τη 2.3 και να προχωρήσεις παρακάτω.
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την επίσημη 2.3.5. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να προχωρήσω παρακάτω γιατί όλοι οι -γνωστοί σε εμένα- τρόποι για root απαιτούν σύνδεση με καλώδιο... Γι' αυτό προσπαθώ με αλχημείες περνώντας πρώτα 2.3 με σπασμένο πυρήνα και ακολούθως να ξεγελάσω το λειτουργικό και να περάσω τη νέα baseband.

Είχα δοκιμάσει το forum του xda πριν το myphone αλλά ομολογώ ότι απογοητεύτηκα από τις απαντήσεις. Θα δοκιμάσω το pm στον blefish που μου προτείνεις.

Και κάτι (ψιλο)άσχετο. Μήπως ξέρεις κάποια εφαρμογή για ραδιόφωνο (FM όχι online) που να λειτουργεί σε 2.2 ή 2.3;

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει στο XDA τελευταία κάποιες εφαρμογές για root από τη συσκευή. Δεν έχω κρατήσει links επειδή δε μ' ενδιέφεραν, αλλά θα τις βρείς αν κοιτάξεις στο φόρουμ για το Android γενικά. Θα είναι ή στις ενότητες για developing ή στην ενότητα Apps and Games. Ίσως κάποια κάνει. Μπορείς επίσης να τροποποιήσεις την boot.img της επίσημης ώστε να ενεργοποιήσεις το λογαριασμό root από εκεί, αφού έχεις πρόσβαση στο φάκελο image. Αυτό μπορείς να το κάνεις με τη βοήθεια της εφαρμογής Android image kitchen:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2073775

Αν θυμάμαι καλά υπάρχει εκεί μια επιλογή "secure" (στο αρχείο init.rc νομίζω) την οποία αν της δώσεις την τιμή 0 ενεργοποιείται ο λογαριασμός root κατά το boot της συσκευής. Πιθανότατα ο blefish θα μπορέσει να σε βοηθήσει και σ' αυτό.

 

Όσο για το ραδιόφωνο, δε νομίζω ότι θα λειτουργήσει κάτι. Ίσως η εφαρμογή spiritFM, αλλά και αυτή αν λειτουργήσει θα έχει προβλήματα.

 

ΕDIT:

Aν εχεις ή μπορείς να φλασάρεις την τελευταία έκδοση της επίσημης 2.3 που είναι η Β528, τότε υπάρχει έτοιμη ρουταρισμένη boot.img. Αφού έχεις πρόσβαση στον φάκελο image μπορείς να αντικαταστήσεις την ήδη υπάρχουσα με αυτήν. Μετά θα πρέπει απλά να δώσεις τις εντολές για την εγκατασταση του su, του busibox και του superuser.apk χειροκίνητα από τη συσκευή μέσω μιας εφαρμογής εξομοίωσης της κονσόλας. Aν ψάξεις για Β528 root στο ΧDA στο φόρουμ του Χ5, θα βρεις το αρχείο zip που περιέχει τα απαραίτητα αρχεία. Αν ανοίξεις το αρχείο με κατάληξη .bat με ένα κειμενογράφο, θα δεις ποιες εντολές χρειάζεται να δώσεις. Βασικά θα πρέπει να βάλεις αρχικά τα παραπάνω αρχεία στην κάρτα sd και να δώσεις τις εντολές αλλάζοντας τη διαδρομή(όποια έχει) με /mnt/sdcard/"όνομα αρχείου".

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Πρόσβαση στο image έχω όταν είμαι σε 2.2 (με basband<>404020) ή σε 2.3 (με unknown baseband). Το άλυτο πρόβλημα είναι η ταυτόχρονη ύπαρξη 404020 που δίνει η B528 και rooted kernel. Όταν είμαι λοιπόν σε 2.2 μπορώ να πειράξω το boot.img αλλά η baseband θα παραμείνει ίδια (όχι η επιθυμητή 404020). Όταν περάσω την επίσημη Β528 έχω σωστή baseband αλλά δεν έχω πια πρόσβαση στο φάκελο image αφού η συσκευή δεν είναι πια rooted... Θα κοιτάξω το Android Image Kitchen αλλά πολύ φοβάμαι (επειδή διάβαζα το xda και το modaco για περίπου 10 μέρες πριν γράψω εδώ) ότι τελικά και αυτό θα είναι εξαρτημένο από καλώδιο usb.

Το spiritFM το έχω δοκιμάσει και δε μου λειτούργησε. Έλεγα μήπως υπάρχει κάτι άλλο που αγνοώ...

Link to comment
Share on other sites

To Android image kitchen απλά αποσυμπιέζει την boot.img, ώστε να μπορούν να γίνουν αλλαγές και την ξάνασυμπιέζει. Τώρα το πως θα περαστεί η boot.img στη συσκευή είναι το πρόβλημα, αφού δεν έχεις πρόσβαση στο φάκελο image. Δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι τότε. Μόνο αν κάποια από τις εφαρμογές που ανέφερα πριν μπορεί να κάνει root τη συσκευή.

Δεν ξέρω μόνο αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αποσυμπιέσεις το UPDATE.APP της επίσημης ρομ και να αντικαταστήσεις εκεί την boot.img. Νομίζω ότι κάποια στιγμή είχα διαβάσει κάτι στο ΧDA σχετικά..

 

EDIT:

Υπάρχει κάποιο script τελικά:

https://www.google.gr/search?q=unpack+huawei+update.app&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a&gws_rd=cr&ei=aMVNUunMGJO3hAfeq4DoDw

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να κάνω unpack, αντικατάσταση του boot.img και repack του update.app, ε;

Αρκεί μόνο να αντικαταστήσω το boot.img ή μήπως χρειάζεται κάτι άλλο;

Επίσης, ποιο προτείνεις να χρησιμοποιήσω; Από την aurora ή κάποιο πιο "καθαρό" (πχ. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1884583)

Τέλος, έχεις ιδέα τι μπορεί να γίνει αν πάει στραβά η εγκατάσταση του πειραγμένου app;

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Θα πρέπει να βάλεις όμως το boot.img από το B528 root που ανέφερα παραπάνω, όχι όποιο να'ναι.

Αν κάτι πάει στραβά, πιθανότατα δε θα προχωρήσει η εγκατάσταση. Λογικά δε νομίζω, εκτός και αν έχουν βάλει κάποιο κλείδωμα στο αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια .

δυστυχως κατι επαθε στα καλα καθουμενα το κινητο.

το βρηκα κλειστο στην τσεπη μου κ οταν παω να το ανοιξω μενει στην οθονη εναρξης με την εικονα της huawei.

to ιδιο γινεται κ οταν το βαζω στο φορτιστη κ δεν αναβει το λαμπακι της φορτισης.

πατησα το κουμπι ανοιγματος παρεα με τα κουμπια της εντασης κ μπηκε στην ροζ οθονη κ εμεινε εκει.

τα εφτυσε η σωζεται;

ειμαι με aurora v5u20.

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

μήπως μπορεί κάποιος να μου στείλει το original rom της wind?

λογικά πρέπει να είναι το U8800V100R001C00B135SP02(WIND-HELLAS).7z

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Aπορία για MIUI:

έχω περάσει την MIUI v5 3.7.12. Όλα καλά, σταθερή για την ώρα και δεν lagαρει. Έχω όμως το εξής θέμα με τα μηνύματα.

Σαν βασική εφαρμογή στα sms χρησιμοποιούσα στην aurora v5u20 το Go Sms. Στην MIUI δεν έχω καταφέρει να το κάνω αυτό, ακόμη και αν τικάρω την "Απενεργοποίηση ειδοποίησης άλλου μηνύματος" στο Other Settings. Αν λάβω ένα μήνυμα sms, θα πάρω ειδοποίηση από το messaging του MIUI. Υπάρχει τρόπος να λύσω το θέμα αυτό;

Με μία απλή αναζήτηση στο internet, είδα ότι δεν συνίσταται η απεγκατάσταση του messaging του MIUI, πχ. με Titanium Backup.

Έχετε/είχατε παρόμοιο πρόβλημα με τα μηνύματα στο MIUI;

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...