Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα και καλη χρονια σε ολους!

Πως συμπεριφερεται το κινητο με custom jelly bean?

Εχω aurora ICS και σκεφτομαι να τολμησω τη μεταβαση.

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αδελφια τα φωτα σας...

Ανακαλυψα σε συρταρι φιλου και αποκτησα ενα IDEOS X5 με εκδοση android 2.2.1, εκδοση Kernel 2.6.32.9, εκδοση βασικου φασματος 129005...

Το κινητο εχει δουλευτει ελαχιστα και θελω απλα να το χρησιμοποιησω σαν δευτερο κινητο....

Μπορει κανεις να μου δωσει μια διαδικασια τι να κανω και σε ποια εκδοση Android μπορω να φτασω διχως σοβαρα προβληματα λειτουργιας?

Δοκιμασα να διαβασω απο την αρχη το μιτο αλλα δεν το κρυβω απλα χαθηκα....

Εαν μπορει κανεις να δωσει καποιες κατευθυνσεις θα με σωσει απο τεραστιο μπλεξιμο....

Ευχαριστω προκαταβολικα

Edited by ADISSON

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Εδώ βρίσκεται η τελευταία επίσημη ρομ(Version:

V100R001C00B526G001):

http://consumer.huawei.com/en/support/products/downloads/detail/index.htm?id=13396&pro=U8800

Πατάς στο "download" για να την κατεβάσεις. Έπειτα βάζεις το αρχείο UPDATE.APP που θα βρεις στο zip στον ριζικό κατάλογο της κάρτας sd μέσα σ' ένα φάκελο με όνομα dload(που θα πρέπει να δημιουργήσεις, αν και νομίζω ότι το παραπάνω αρχείο βρίσκεται ήδη στο φάκελο αυτό και έτσι μπορεις απλά να βάλεις όλο το φάκελο dload στο ριζικό κατάλογο της κάρτας sd). Μετά σβήνεις τη συσκευή και ενώ είναι απενεργοποιημένη, κρατάς πατημένα τα 2 πλήκτρα έντασης και πατάς το κουμπί ενεργοποίησης. Η εγκατάσταση της ρομ θα ξεκινήσει αυτόματα. Πρόσεξε μόνο η μπαταρία να έχει πάνω από 50% ενέργεια. Η εγκατάσταση θα διαρκέσει γύρω στα 10-15 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με Aurora 4.1 ICS αλλά για κάποιο λόγο δεν είναι rooted. Τι μπορώ να κάνω; Έχω κάνει factory reset, πέρασμα ξανά την ROM, τίποτα.... Edited by ap1986
Link to comment
Share on other sites

Εδώ βρίσκεται η τελευταία επίσημη ρομ(Version:

V100R001C00B526G001):

http://consumer.huawei.com/en/support/products/downloads/detail/index.htm?id=13396&pro=U8800

Πατάς στο "download" για να την κατεβάσεις. Έπειτα βάζεις το αρχείο UPDATE.APP που θα βρεις στο zip στον ριζικό κατάλογο της κάρτας sd μέσα σ' ένα φάκελο με όνομα dload(που θα πρέπει να δημιουργήσεις, αν και νομίζω ότι το παραπάνω αρχείο βρίσκεται ήδη στο φάκελο αυτό και έτσι μπορεις απλά να βάλεις όλο το φάκελο dload στο ριζικό κατάλογο της κάρτας sd). Μετά σβήνεις τη συσκευή και ενώ είναι απενεργοποιημένη, κρατάς πατημένα τα 2 πλήκτρα έντασης και πατάς το κουμπί ενεργοποίησης. Η εγκατάσταση της ρομ θα ξεκινήσει αυτόματα. Πρόσεξε μόνο η μπαταρία να έχει πάνω από 50% ενέργεια. Η εγκατάσταση θα διαρκέσει γύρω στα 10-15 λεπτά.

 

Μια χαρα πηγε... Εβαλα και το multiling keyboard για Ελληνικα sms και ολα μια χαρα.

Εαν το κανω root υπαρχει καποια ελαφροτερη και σταθερη rom για να βαλω?

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Ότι υπάρχει θα το βρεις στο XDA. Στο παρακάτω link είναι συγκεντρωμένες όλες οι ρομ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2166353

 

Από τη στιγμή που έχεις 2.3 ρομ επίσημη, δε μπορείς να βάλεις κάποια Froyo custom rom. Επίσης καλό είναι πριν να κάνεις οτιδήποτε και μετά το root, να βάλεις τον ξεκλείδωτο bootloader και να πάρεις ένα full backup της συσκευής.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1457490

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1374511

 

Κάνοντας τα 2 παραπάνω, από τη στιγμή που μπορείς να έχεις πρόσβαση στη ροζ οθόνη, μπορείς να επαναφέρεις τη συσκευή ακόμη και αν δε μπορείς να μπεις ούτε στο λειτουργικό, ούτε σε recovery mode, ούτε να εγκαταστήσεις κάποια επίσημη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε συσκευή η γυναίκα μου και επεσε στα χέρια μου το x5 και του πέρασα την τελευταία 528 rom. Προσπαθώ να το rootάρω με z4root αλλά τπτ. Κάποιος άλλος τρόπος??
QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

To z4root δεν κάνει για καμία έκδοση της 2.3, και η Β528 ειδικά χρειάζεται άλλο τρόπο απ' ότι οι προηγούμενες εκδόσεις.

Εδώ ο τρόπος και τα κατάλληλα αρχεία:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1533922

post 7.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

χρειαζομαι βοηθεια εκανα ''επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων'' στο Huawei U8800 IDEOS X5

και τωρα μου εχει συνεχεια την οθονη ανοιχτη και γραφει IDEOS..

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα στην παρεα!!

μια ερωτησουλα υπαρχει καποιο u8800 η και pro σπασμενο εδω μεσα τα θελω ολα εκτος πλακετα :)

ας πει καποιος αν γνωριζει?

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με Aurora 4.1 ICS αλλά για κάποιο λόγο δεν είναι rooted. Τι μπορώ να κάνω; Έχω κάνει factory reset, πέρασμα ξανά την ROM, τίποτα....

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

χρειαζομαι βοηθεια εκανα ''επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων'' στο Huawei U8800 IDEOS X5

και τωρα μου εχει συνεχεια την οθονη ανοιχτη και γραφει IDEOS..

Τι πρεπει να κανω γιατι δεν ειναι και δικο μου το κινητο SOS

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Δεν συνδέεται με τίποτα οταν υπαρχει wifi δικτυο με WEP κωδικοποιηση. Εχω βαλει το Αurora 5.0 u20.

Ξερετε ανμπορω να κανω κατι?

Link to comment
Share on other sites

To z4root δεν κάνει για καμία έκδοση της 2.3, και η Β528 ειδικά χρειάζεται άλλο τρόπο απ' ότι οι προηγούμενες εκδόσεις.

Εδώ ο τρόπος και τα κατάλληλα αρχεία:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1533922

post 7.

 

Ευχαριστώ πολύ. Τα κατάφερα επιτελους

QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

Κάποια προβλήματα υπάρχουν ακόμη, αλλά σε γενικές γραμμές είναι λειτουργική. Τουλάχιστον στη συσκευή μου που την έχω 2-3 εβδομάδες δεν έχω κάποιο σημαντικό πρόβλημα. Ειδικά στην τελευταία έκδοση που βγήκε πολύ πρόσφατα, λύθηκε το πρόβλημα με τον proximity sensor(που είναι αρκετά σημαντικό μιας και υπήρχε δυσκολία να ανάψει η οθόνη μετά την κλήση), το ραδιόφωνο λειτουργεί, η κάμερα λειτουργεί, τα βίντεο λειτουργούν, το wifi λειτουργεί. Πιστεύω πως πλέον είναι λειτουργική για καθημερινή χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το wifi δουλεύει χωρίς πρόβλημα όπως στην τελευταία ics του dzo; Γιατί από ότι ξέρω είναι λίγο προβληματικό, και στην ics διορθώθηκε μετά από είκοσι update
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έβαλα ένα partition mod και ανέβασα τη μνήμη στο 1.1mb. (όχι το Blepart)

Στην αρχή δεν έκανε mount την sd μεσα από το cwm 5.5.0.4

Mετά αφού έκανα factory reset κτλ την είδε.

Όταν πάω να βάλω την τελευταία cm11 του blefish και αφού δεί και ανοίξει το πακέτο σταματάει την εγκατάσταση γράφοντας:

symlinks: some symlinks failed

 

Kαι όταν κάνω reboot system απλά μένει στο σήμα της Huawei και ανοίγει στο CWM

Έχει κανείς κανείς καμιά ιδέα?

 

Update!

Έβαλα πίσω ένα backup της aurora που είχα και το κινητό ξεσκίζει.

Στα 1,2gb και με τον επεξεργαστή στα 1,2-144 ghz, η χρήση μοιάζει περισσότερο με γρήγορο διπύρηνο των επομένων ετών.

Νέα ζωή για τον φτηνό κινέζο μου.

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή υπάρχουν 170 σελίδες που δεν μπορώ να διαβάσω και νομίζω πως κανείς άλλος μπορεί ;) μήπως μπορούμε να γράψουμε μια σελίδα στην αρχή με τα τελευταία νέα για το πώς γίνεται το modding ανά κατηγορία rom

 

πχ

AURORA

προτεινόμενη έκδοση ΧΧΧ-> ποστ τάδε τάδε τάδε

προβλήματα -> πόστ τάδε

 

CM

έκδοση ΧΧΧ -> σελίδα τάδε

προβλήματα -> τάδε

“If A is a success in life, then A equals x plus y plus z. Work is x; y is play; and z is keeping your mouth shut :X”

― Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ακολουθείς τον οδηγό μέχρι να εγκαταστησεις την custom recovery(Μπορείς αντί της CWM να βάλεις την ΤWRP η οποία έχει πιο φιλικό περιβάλλον και έτσι είναι ευκολοτερη στη χρήση:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2050099). Μετά αυτά του 1ου link, μετά κάνεις backup, και τέλος τη συνέχεια του οδηγού για να εγκαταστήσεις την Aurorα.

 

( Η παραπάνω παράθεση είναι από τη σελίδα 165. )

 

Τελικά, τότε δεν έκανα τίποτα. Πρέπει να το κάνω τώρα, γιατί το λειτουργικό έχει γίνει χάλια. Σε ένα μαγαζί vodafone, μου είπαν ότι πρώτα βάζω το bootloader της Β518 και μετά κάνω root (δηλαδή, ανάποδα απ' ότι τα λες). Και, βέβαια, μετά ακολουθώ τη συνέχεια του οδηγού.

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το bootload, σύμφωνα με τις οδηγείες:

 

Automatic method (recommended):

 

1. Download update-B518-bootloader.zip from MediaFire.

2. Save it to the root of your SD Card.

3. Start the phone in recovery mode (recommended recovery is 5.5.0.4)

4. Select "install zip from sdcard"

5. Select "chooze zip from sdcard"

6. Select the zip you downloaded before.

7. Select yes.

 

Reboot and enjoy!

 

Έχω κολλήσει στα εξής:

 

a. Στο 2, τί ακριβώς κάνω save στην SD Card; το αρχείο zip "update-B518-bootloader.zip"; Θα το δει ζιπαρισμένο, χωρις να το ξεζιπάρω; Αν πρέπει να το ξεζιπάρω, βάζω στην sd card όλο το φάκελο "update-B518-bootloader" ή μόνο τον υποφάκελο "bootloader" που έχει μέσα (έχει και τον υποφάκελο "META-INF", επίσης); Πρέπει να σβήσω ότιδήποτε άλλο έχει μέσα η sd card;

 

b. Στο 3, πώς ξεκινάω το κινητό στη recovery mode 5.5.0.4, που προτείνει;

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

α) Δεν το ξεζιπάρεις, το zip έχει τις πληροφορίες που πρέπει μέσα, ώστε να γίνει η εγκατάσταση όπως πρέπει.

 

β) Χμ... αν θυμάμαι καλά, πατάς το volume up και το κουμπί on/off μέχρι να ανάψει το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το zip και στην sd και στο τηλέφωνο και ξεζιπάριστο και ζιπαρισμένο, αλλά είτε κρατάω συνεχώς πατημένο το κουμπί αύξησης ήχου όταν το ανοίγω, είτε κρατάω συνεχώς πατημένα και τα δυο κουμπιά του ήχου όταν το ανοίγω, δε γίνεται τίποτα :(:(

 

Edit: Έκανα paste και τους υποφακέλους στον κυρίως φάκελο του τηλεφώνου, έκανα restart κρατώντας συνεχώς τα δυο πλήκτρα του ήχου πατημένα και έβγαλε μια μονόχρωμη κενή ροζ οθόνη και τώρα δεν ξεκολλάει απ' αυτήν με τίποτα. Δε λειτουργεί κανένα κουμπί.

 

Edit 2: Μόνο με βγάλσιμο της μπαταρίας ξεκολλάει από τη ροζ οθόνη. Τη ροζ οθόνη τη βγάζει και χωρίς να έχω βάλει κανένα αρχείο του bootloader μέσα, οπότε μάλλον δεν αναγνωρίζει τα αρχεία bootloader που έβαλα;

Έσβησα οτιδήποτε άλλο έχει η sd card μέσα και επανέφερα το κινητό στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, αλλά δεν άλλαξε κάτι. Μήπως, πρέπει όντως, να εγκαταστήσω πρώτα το CWM και μετά να κάνω boot;

Τώρα νομίζω ότι δικαιώνομαι που μου φαινόταν βουνό αυτό πέρσυ και δεν το έκανα ποτέ :cry:

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...