Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπερδεμα με τις εκδοσης CM.10.1 , τελικα ποια ειναι η ποιο προσφατη?

Βρηκα v.4 , Ιουνιος

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2337235

 

Τελικα τι γινεται? Ειναι διαφορετικα τα δυο παραπανω?

 

Πας καρφί για αυτή....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσπάθησα να περάσω την cm10.1.

Όσον αφορά στο θέμα του partition, πρέπει να το είχα κάνει παλιότερα το βήμα αυτό, γιατί μου θυμίζει κάτι το link. Αν πάω (aurora 5 u20) σε ρυθμίσεις-->αποθ. χώρος, βλέπω "εσωτ. αποθ. χωρος" στο 1,18 GB και "χώρος αποθήκευσης usb" στο 1,46 GB.

Δυστυχώς, κάνοντας τα wipes και τα format και κάνοντας restart, το κινητό κάνει από μόνο του ένα restart και με ξαναπετά στην cwm 5.5.0.4.

Tι δεν κάνω σωστά;

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος μου εφερε ένας φίλος ενα huawei και με custom rom ενω είχε πριν αλλη το κινητό δεν φορτίζει και είναι νεκρο τέλειος. Μπορούμε να το σώσουμε?
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν δείχνει σημεία ζωής η συσκευή δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικό, πολύ πιθανό να μη μπορεί να γίνει τίποτα. Πάντως μπορείς να δοκιμάσεις να βγάλεις την μπαταρία, και έχοντας πατημένα τα πλήκτρα vol+, vol- και power να το συνδέσεις με τον υπολογιστή. Αν ανοίξει και εμφανιστεί η ροζ οθόνη, τότε ενδεχομένως να μπορεί να σωθεί. Αν παραμείνει νεκρό δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Ακόμη και στο service σε τέτοιες περιπτώσεις κάνουν αντικατάσταση της μητρικής πλακέτας της συσκευής απ' όσο γνωρίζω, πράγμα που δε συμφέρει αν η συσκευή δεν είναι στην εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Επειδη δεν μπορω να βαλω το κινητο στις αγγελιες πουλαω.το ideos x5 σε καλη κατασταση λειτουργικο με ολα.τα αξεσουαρ και εγγυηση μεχρι το σεμπτεμβριο απλως εχει ςνα προβλημα εχει κοπει η καλωδιοταινια απο το startbutton και δεν μπορει να ανοιξει το κινητο.Το δινω 60euro με 8gb καρτα μνημης.Οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει μνμ,ευχαριστω και συγνωμη αν ειμαι εκτος θεματος
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, ακολουθησα κατα γραμμα τις οδηγιες απο εδω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330582&page=5

 

και εβαλα aurora 5.0 experimental.

 

ολα καλα, μια χαρα ανοιξε το κινητο.... αλλα η οθονη δεν ανταποκρινεται καθολου!

 

κοινως για να το κλεισω βγαζω μπαταρια..

 

any ideas?

 

παιδια καλησπερα, ακολουθησα κατα γραμμα τις οδηγιες απο εδω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330582&page=5

 

και εβαλα aurora 5.0 experimental.

 

ολα καλα, μια χαρα ανοιξε το κινητο.... αλλα η οθονη δεν ανταποκρινεται καθολου!

 

κοινως για να το κλεισω βγαζω μπαταρια..

 

any ideas?

 

edit: update 20 και ολα καλα :)

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνετε συνεχόμενα posts. Χρησιμοποιήστε την τροποποίηση αν θέλετε να διορθώσετε κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλετε να απαντήσετε σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Όταν σε κάποιο σημείο της οθόνης δεν λειτουργεί η αφή (χωρίς κάποια ιδιαίτερη φυσική φθορά) αλλά η οθόνη λειτουργεί κανονικά … Τι μπορεί να φταίει ? Το Digitizer η Lcd ή εχει ξεκουμπώσει κάποιο φισάκι? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημερα μετα απο καιρο κ αφου αγορασα αλλο κινητο(zte 967s) το οποιο κ

περιμενω πηρα την αποφαση να πειραματιστω εντελει με το χ5.

αν κ δεν εχω καποιο προβλημα με την 2.3.5 παρολο που εχει ενα καρο bugs την ειχα συνηθισει.

εκανα το κινητο ροοτ κ τωρα ειμαι στο σταδιο να αποφασισω ποια ρομ να βαλω την aurora5.20 η την cm10.1 v6 νομιζω ειναι η τελευταια.

ποια λετε να προτιμησω κ βασικα ποια ειναι ποιο ευκολο;

αν βαλω aurora θα μπορω μετα να βαλω cm μετα.

αν βαλω ορορα την sd πρεπει να την κανω φορματ;

επισης πως μπορω να κανω το repartition κ να εχω τα 2gb για εφαρμογες;

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μετα απο καιρο κ αφου αγορασα αλλο κινητο(zte 967s) το οποιο κ

περιμενω πηρα την αποφαση να πειραματιστω εντελει με το χ5.

αν κ δεν εχω καποιο προβλημα με την 2.3.5 παρολο που εχει ενα καρο bugs την ειχα συνηθισει.

εκανα το κινητο ροοτ κ τωρα ειμαι στο σταδιο να αποφασισω ποια ρομ να βαλω την aurora5.20 η την cm10.1 v6 νομιζω ειναι η τελευταια.

ποια λετε να προτιμησω κ βασικα ποια ειναι ποιο ευκολο;

αν βαλω aurora θα μπορω μετα να βαλω cm μετα.

αν βαλω ορορα την sd πρεπει να την κανω φορματ;

επισης πως μπορω να κανω το repartition κ να εχω τα 2gb για εφαρμογες;

 

εγώ έχω την aurora,χωρίς κανένα πρόβλημα.

όχι η sd δεν χρειάζεται φορματ (δεν χάνεις τίποτα)

ακολούθα πιστά αυτόν τον οδηγό:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330582

και για το repartition αυτόν:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1112857

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε κάποιο σημείο της οθόνης δεν λειτουργεί η αφή (χωρίς κάποια ιδιαίτερη φυσική φθορά) αλλά η οθόνη λειτουργεί κανονικά … Τι μπορεί να φταίει ? Το Digitizer η Lcd ή εχει ξεκουμπώσει κάποιο φισάκι? Ευχαριστώ

 

Το Digitizer λογικά

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω την aurora,χωρίς κανένα πρόβλημα.

όχι η sd δεν χρειάζεται φορματ (δεν χάνεις τίποτα)

ακολούθα πιστά αυτόν τον οδηγό:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330582

και για το repartition αυτόν:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1112857

 

λοιπον τα καταφερα κ εχω περασει aurora 5u20.

μου φαινεται πολυ καλο μεχρι στιγμης αλλα το ψαχνω ακομα.

δεν ηξερα πως να παρω μπακαπ κ δεν πηρα.η καρτα δεν πειραχτηκε αλλα

λογικα δεν θα πρεπει να την κανω φορματ αφου εχει φακελους απο τις παλιες εφαρμογες;

κατι αλλο που ειδα ειναι οτι δεν μου συνδεεται στο ρουτερ μου κ εχω ξενερωσει.

τι μπορει να φταιει πριν συνδεοταν κανονικα.

edit

μετα απο πολυ ψαξιμο κ αφου ειχα απογοητευτει οτι θα πρεπει η να το αποδεχτω η να γυρισω σε μαμα 2.3.5

βρηκα αυτο απο xda αλλα δεν το εκανα ολο ακριβως αλλα μονο τα 2 κ 3 κ το κινητο κομπλαδουρα κ τα σπαει.

δεν το συστhνω σε αλλους απλως το αναφερω κ ελπιζω να συνεχισει να δουλευει σωστα

I suffered the same crap till I did the following:

1. Download u21.

2. Find system\bin\wpa_supplicant and delete wpa_supplicant

3. Find system\bin\wpa_supplicant_alt and RENAME wpa_supplicant_alt to wpa_supplicant

4. Flash again

5. Enjoy

 

παντως θα ηθελα καποιος να μου πει πως μπορω να παρω μπακαπ εφαρμογες ρυθμισεις κ τετοια γιατι καπου το χανω.κριμα που δεν το ειχα φλασαρει τοσο καιρο.

edit

χθες ξαφνιαστηκα γιατι πηγα να συγκρινω την καμερα του χ5 μετα την αναβαθμιση με ενα ς3 ενος φιλου.

δεν ξερω τι ρυθμισεις μπορει να ειχε το ς3 του φιλου μου αλλα το χ5 εβγαζε καλυτερες φωτο σαν πρωτη εικονα

κ το παραδεχτηκε κ ο ιδιος; καθως δεν τραβηξαμε πανω απο μια.εδω τραβηξα φωτο το βραδυ κ ειδα πανω απο 2 μετρα ενω παλια ουτε στο μισο δεν εβγαζε.

η καμερα εχει βελτιωθει παρα πολυ απο οταν το ειχα στην 2.3.5

τι να πω

Edited by aekfc212
βρηκα λυση

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..παω να κανω install from sd card αλλα δν βρισκω πουθενα το αρχειο π περασα στη sd. Γτ;; Θελει διαμόρφωση και μετα;;; εχω ηδη aurora 4 και θελω να βαλω 5.. πρεπει να γυρισω παλι στη 2.3 official και μετα βημα βημα παλι απο την αρχη;;; ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δε γράφτηκε το αρχείο στην sd? Μήπως επίσης απλά είναι σε κάποιο άλλο φάκελο μέσα?

Διαφορετικά ίσως σε recovery mode δεν αναγνωρίζει την εσωτερική sd. Πάντως δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα από αυτά που αναφέρεις για να βάλεις την 5. Απλά να φλασάρεις το αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! πως μπορω να κανω system restore στο κινητο μου? ενα βλακας φιλος πατησε παρα πολλες φορες λαθος το μοτιβο και το κινητο blockare και δεν με αφηνει να μπω στο menu μετα το pin! ζηταει e-mail και κωδικο και εγω αυτα δεν τα θυμαμαι! SOS
Gouvias
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μπορείς από recovery mode(δε χρησιμοποιώ επίσημη ρομ εδώ και πάρα πολύ καιρώ και δεν θυμάμαι αν έχει λειτουργική recovery). Δοκίμασε, αφού έχεις απενεργοποιήσει πρώτα τη συσκευή, να την ενεργοποιήσεις κρατώντας πατημένο το πλήκτρο αύξησης έντασης(vol+). Κράτησέ το πατημένο μέχρι να εμφανιστεί στην οθόνη μια λίστα με επιλογές. Αν λοιπόν η recovery είναι λειτουργική και δεν εμφανιστεί απλά το εικονίδιο του android με ένα θαυμαστικό, θα υπάρει κάπου η επιλογή: wipe data/factory reset(ή κάπως έτσι). Μπορείς να πλοηγηθείς στις επιλογές με τα πλήκτρα έντασης ήχου και να επιλέξεις κάποια με το πλήκτρο power. Επιλέγοντας αυτή που ανέφερα πριν θα επανέλθει η συσκευή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

το bug με την καμερα κ το μοτιβο παραμενει κ στην aurora.

μου εσπασε τα νευρα μεχρι να μπορεσω να ξεκλειδωσω κ αναγκαστικα το εβγαλα

κατα τ'αλλα κομπλε μεχρι στιγμης.

μου φαινεται οτι εχει αυξηθει λιγο η καταναλωση της μπαταριας

αλλα δεν ειμαι απολυτος γιατι εχω αυξησει κ την χρηση.

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δε γράφτηκε το αρχείο στην sd? Μήπως επίσης απλά είναι σε κάποιο άλλο φάκελο μέσα?

Διαφορετικά ίσως σε recovery mode δεν αναγνωρίζει την εσωτερική sd. Πάντως δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα από αυτά που αναφέρεις για να βάλεις την 5. Απλά να φλασάρεις το αρχείο.

 

Καλησπέρα φιλε...την βλεπει την καρτα γτ βλέπει φακέλους άλλους...αν βαλω μ.αλλη αδεια μονο το αρχειο της 5 θα είμαι οκ;;;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι. Από τη στιγμή που διαβάζει τα περιεχόμενα της κάρτας θα δει το αρχείο, οπότε μπορεί να γίνει το φλασάρισμα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ενα handmade app που υπόσχεται οτι ροοταρει πολλες συσκευές με android απο 2.Χ.Χ μεχρι 4.Χ.Χ

μπορει κάποιος να ελεγξει αν δουλεύει σε κάποια επίσημη 2.3 στο ideos

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

εχω μεγαλο προβλκμα μτ huawei ideos x5 u8800.πριν καιρο ειχα δοκιμασει να περασω το recovery με την γνωστη διαδικασια και τα εκανα χαλια εσβησα t cust up recovery xalia .to κινητο κολαει στο λογοτυπο huawei και δεν κανει τιποτα αλλο μπαινει στην ροζ οθονη αλλα επειδη το ειχα κανει αναβαθμηση σε 2.3 δεν το αναγνωρηζει ο υπολογιστης και στους οδηγους το βγαζει σαν huawei technologies kai ta 2 δοκιμασα σε ubuntu με την εντολη dmesg αλλα δεν μοθ εμφανιζει ονομα συσκευης dev/sda,η κατι αλλο για να κανω το backup.yparxei kapoia lush???????????????
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Έπεσε στα χέρια μου ένα X5 με σπασμένη υποδοχή usb. Προσπαθώ να περάσω οποιαδήποτε custom ROM αλλά με τον παραπάνω περιορισμό τα πράγματα είναι δύσκολα. Συγκεκριμένα:

α. Ξεκινώντας από official Β136 μπορώ να κάνω root με το z4root αλλά καμία ROM (από αυτές που δοκίμασα) δεν ξεκινά. Όλες πέφτουν σε bootloop που δεν διορθώνεται με wiping

β. Ξεκινώντας από official Β138 δεν μου δουλεύει το z4root

γ. Ξεκινώντας από official gingerbread δεν έχω βρει τρόπο να κάνω root που δεν απαιτεί σύνδεση μέσω usb

Αναζητώ, λοιπόν, μια λύση κυρίως για rooting σε gingerbread χωρίς usb αλλά θα με ενδιέφερε το ίδιο για froyo. Τέλος, συμβιβάζομαι και με κάποια custom ROM που ξέρετε ότι μπορώ να περάσω πάνω από stock b136 (που είναι η μόνη που μπορώ να κάνω root και να περάσω cwm)...

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

ενα handmade app που υπόσχεται οτι ροοταρει πολλες συσκευές με android απο 2.Χ.Χ μεχρι 4.Χ.Χ

μπορει κάποιος να ελεγξει αν δουλεύει σε κάποια επίσημη 2.3 στο ideos

 

Στην official 2.3.5 (Β526), εμένα δεν μου δούλεψε...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο με το παρατημένο μου x5 και να δοκιμάσω πως τρέχουν οι καινούργιες 4.2.Να μην τα πολυλογώ έκανα τα απαραίτητα wipe flashara το καινούργιο partition πέρασα μετά ρομ και το αποτέλεσμα να κολλάει στο logo cyanogen.Επιστροφή στην recovery κάνω πάλι τα απαραίτητα wipe αλλά δεν ξέρω αν πάτησα και λάθος αλλά το αποτέλεσμα είναι όταν πατάω install apo internal sd μου πετάει σφάλμα can't mount emmc αν θυμάμαι καλά.Έχουμε κανέναν οδηγό για να το σώσουμε?
Link to comment
Share on other sites

εχω μεγαλο προβλκμα μτ huawei ideos x5 u8800.πριν καιρο ειχα δοκιμασει να περασω το recovery με την γνωστη διαδικασια και τα εκανα χαλια εσβησα t cust up recovery xalia .to κινητο κολαει στο λογοτυπο huawei και δεν κανει τιποτα αλλο μπαινει στην ροζ οθονη αλλα επειδη το ειχα κανει αναβαθμηση σε 2.3 δεν το αναγνωρηζει ο υπολογιστης και στους οδηγους το βγαζει σαν huawei technologies kai ta 2 δοκιμασα σε ubuntu με την εντολη dmesg αλλα δεν μοθ εμφανιζει ονομα συσκευης dev/sda,η κατι αλλο για να κανω το backup.yparxei kapoia lush?:!:
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε ξανά την επίσημη 2.3, και αυτή τη φορά αφού κάνεις root πέρασε και τον bootloader από την Β518 που είναι ξεκλείδωτος και θα τον βρεις στους xda-developers(ψάξε για το θέμα με τίτλο "get your pink screen back"), ώστε να αναγνωρίζεται το διαμέρισμα με τα αρχεία συστήματος στη ροζ οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...