Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια! Ειναι καινουργιος στη παρεα σας! Γενικοτερα εχω εμπειρια απο πειραγματα κινητων αλλα σε iphone! Προσφατα απεκτησα κ το δικο σας x5 κ με πρωτες ματιας εχω καταλαβει οτι τελικα τα android δειχνουν να εχουν πολλες πολλες δυνατοτητες. Μολις σημερα εκανα κ την αναβαθμιση σε 2.3.5 την επισημη. Προσπαθησα να διαβασω διαφορα φορουμ για το πως μπορω να κανω κ το λεγομενο rooting αλλ δυστυχως χωρις επιτυχια αφου στη ποτεια με φαηκε αρκετα πολυπλοκο για αυτο κ αποφασισα να ζητησω τη βοηθεια σας σε σχεση με το ποιο θεωρειτε εσεις αυτη τι στιγμη το καλυτερο ro

για το κινητο μας κ αν σας ειναι ευκολο να με βοηθεισετε με οδηγειρς για το πως θα μπορεσω να περασω ενα rom στο κινητο μου. Αυτο που διαβασα στο xda για ενα καινουργιο romelitev9.7 αξιζει;; Ποσο δυσκολο ειναι να το περασω στο κινητο μου;;; ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσεις κάποια ρομ που δεν είναι επίσημη χρειάζεται πρώτα η συσκευή να είναι rooted. Αφού γίνει αυτό πρέπει να βάλεις μια custom recovery.img η οποία είναι απαραίτητη για να περαστεί μια custom rom. Η elite 9.7 είναι για συσκευές που δεν έχουν αναβαθμιστεί σε 2.3 επίσημη, οπότε για να τη βάλεις θα πρέπει να γυρίσεις σε 2.2 επίσημη ρομ πράγμα που δεν προτείνεται, ειδικά αν δεν έχεις εμπειρία με android ρομς. Υπάρχουν όμως άλλες miui roms(η elite είναι miui στην ουσία), που είναι συμβατές με την 2.3. Γενικότερα οι ρομς που έχουν τον 2.6.32 kernel είναι για συσκευές με 2.2 επίσημη ρομ, ενώ αυτές που έχουν τον 2.6.35 είναι για συσκευές που έχουν αναβαθμιστεί σε 2.3 επίσημη.

Οπότε πρέπει να κάνεις τα παρακάτω:

1. root:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1420728

2. για καλό και για κακό, μιας και στη συσκευή μας εμφανίζεται συχνά το πρόβλημα μηδενισμού του ΙΜΕΙ, backup του ΙΜΕΙ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=323485

3. Αντικατάσταση του bootloader με αυτόν από μια προηγούμενη beta, μιας και η Huawei τον έχει κλειδώσει στην επίσημη έκδοση:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=326215

4. αλλαγή της default recovery.img(το λινκ στο βήμα 3 αναφέρει ποια recovery θα χρειαστεις, την οποία θα βρείς στο XDA.

5. εγκατάσταση της custom rom που θέλεις(οδηγίες υπάρχουν στο θέμα της εκάστοτε ρομ)

Link to comment
Share on other sites

στην official 2.3 μπορούμε να κάνουμε root ΧΩΡΙΣ να χρειάζεται σύνδεση στο pc (κάτι σαν το z4root)

δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το usb της συσκευής μου άρα δεν μπορώ να κάνω root άρα δεν μπορώ να περάσω custom recovery αρα δεν θα μπορεσω να περάσω την aurora ics??? :(:(:(

 

βρήκα μια εφαρμογή σαν το z4root ονομάζεται "gingerbreak" http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1044765 λέτε να δουλεύει στην official 2.3 της huawei?

συγγνώμη που επαναλαμβάνομαι αλλα αν περάσω την 2.3 (τώρα είμαι στην miui του ret4rt με τον .32 kernel και cmw 5.0.2.6) λογικά θα είναι και η τελευταία ρομ που θα περάσω ποτε, έτσι?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

λογικά θα είναι και η τελευταία ρομ που θα περάσω ποτε, έτσι?

Η μονη περιπτωση για να ισχυσει αυτο που λες ειναι να brickareis το τηλεφωνο.......τοτε σιγουρα θα ειναι η τελευταια αλλιως μαλλον δεν μπηκες καν στο κοπο να δεις 2-3 ποστ πιο πανω οτι ετοιμαζεται custom ICS για το ideos με γοργα βηματα.

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

στην official 2.3 μπορούμε να κάνουμε root ΧΩΡΙΣ να χρειάζεται σύνδεση στο pc (κάτι σαν το z4root)

δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το usb της συσκευής μου άρα δεν μπορώ να κάνω root άρα δεν μπορώ να περάσω custom recovery αρα δεν θα μπορεσω να περάσω την aurora ics??? :(:(:(

Διαβασα σε καποιο θεμα εδω στο myphone για αναλογη περιπτωση με χαλασμενη τη θυρα usb του τηλεφωνου του και οτι επισκευαστηκε σε καποιο μικρο μαγαζι(οχι φιρμα) με κοστος 30 ευρω.

Δεν θυμαμαι ακριβος τη βλαβη εχει το τηλεφωνο σου στη θυρα usb και ποσα σου ειχαν ζητησει για επισκευη.

νομιζω εχεις παρει δευτερη μπαταρια με εξωτερικο φορτιστη.....?

Αν θες να το πας στη wind για σερβις(χτυπα ξυλο) για καποιο θεμα-προβλημα(οχι για τη θυρα usb) στο καλυπτουν ή στο κοβουν? οτι και καλα δεν καλυπτεται επιδη εχει αυτο το προβλημα.

Αν στο ''κοβουν'' ψαχτο λιγο μπας και το φτιαξεις με μικρο κοστος.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Η μονη περιπτωση για να ισχυσει αυτο που λες ειναι να brickareis το τηλεφωνο.......τοτε σιγουρα θα ειναι η τελευταια αλλιως μαλλον δεν μπηκες καν στο κοπο να δεις 2-3 ποστ πιο πανω οτι ετοιμαζεται custom ICS για το ideos με γοργα βηματα.

 

αν μπεις και εσυ στον κοπο να διαβάσεις το ποστ μου η την παραθεση (πάλι του ποστ μου) θα δεις ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω usb η aurora θέλει να έχεις την 2.3 η οποία με την που την περάσεις θέλεις πάλι root-cmw αν εσυ έχεις κάποιο τρόπο να ροοταρω την official 2.3 και να περάσω cmw και όλα αυτά ΧΩΡΙΣ usb πεστο μου :X

@karthan το πήγα αλλα το μόνο που κατάφερα ήταν να το κάνω απλώς να φορτίζει η wind δεν το αναγνώρισε και δεν είχα χρόνο για να ασχοληθώ όπως θα έπρεπε με το σερβις της...

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Τρόπος για root υπάρχει, όχι όμως αυτοματοποιημένος(z4root, gingerbreak δε λειτουργούν απ' όσο ξέρω). Στην ουσία θα κάνεις ακριβώς ότι κάνει το αρχείο runme.but του doomlordroot, αλλά θα δίνεις τις εντολές χειροκίνητα μέσω του android terminal emulator, και θα αντιγράψεις τα αρχεία που χρειάζονται από το φάκελο files της εφαρμογής στην κάρτα sd. Κάπου έχω δώσει αναλυτικές οδηγίες. Κατέβασε την εφαρμογή(θα τη βρεις στο XDA forum) και θα ποστάρω οδηγίες τροποποιημένες εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Bάζεις τα αρχεία zergRush, busybox, su και superuser.apk, από το φάκελο files του doomlordroot, στο ριζικό κατάλογο της κάρτας sd.

 

mkdir /data/local/tmp (σε περίπτωση που δεν υπάρχει ήδη)

cp /mnt/sdcard/zergRush /data/local/tmp

chmod 777 /data/local/tmp/zergRush

./data/local/tmp/zergRush

su

cp /mnt/sdcard/busybox /data/local/tmp

chmod 755 /data/local/tmp/busybox

/data/local/tmp/busybox mount -o remount,rw /system

dd if=/data/local/tmp/busybox of=/system/xbin/busybox

chown root.shell /system/xbin/busybox

chmod 04755 /system/xbin/busybox

/system/xbin/busybox --install -s /system/xbin

rm -r /data/local/tmp/busybox

cp /mnt/sdcard/su /system/bin
su
chown root.shell /system/bin/su

chmod 06755 /system/bin/su

rm /system/xbin/su

ln -s /system/bin/su /system/xbin/su

cp /mnt/sdcard/Superuser.apk /system/app/

su
cd /data/local/tmp/

rm *

reboot

Δεν το έχω δοκιμάσει από τη συσκευή αλλά λογικά θα λειτουργήσει. Αν σε κάποιο βήμα έχεις error μου λες, μήπως και κάτι μου ξέφυγε και θέλει τροποποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι θεος, υπαρχει τροπος να το δοκιμασω πριν περασω την 2.3, οχι ε? Αν παρω μπακαπτην τωρινη miui .32 μετα με ρεστορ θα μπορω να γυρισω κατευθειαν σαυτην? Ευχαριστω και παλι

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις με ποιον τροπο μπορουμε σε μια miui rom να βλεπουμε ταυτοχρονα την εσωτερικη και εξωτερικη καρτα μνημης??

Απο το λιγο που το εψαξα...πρεπει αναγκαστικα να επιλεξεις να βλεπει η συσκευη η τον εσωτερικο η τον εξωτερικο αποθηκευτικο χωρο....ταυτοχρονα δεν γινεται και τους δυο ??

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Εισαι θεος, υπαρχει τροπος να το δοκιμασω πριν περασω την 2.3, οχι ε? Αν παρω μπακαπτην τωρινη miui .32 μετα με ρεστορ θα μπορω να γυρισω κατευθειαν σαυτην? Ευχαριστω και παλι

 

Η ρομ που έχεις τώρα είναι ήδη rooted, αλλά νομίζω πως μπορείς να δοκιμάσεις για εξάσκηση και εξοικείωση με τις εντολές.

Backup της ρομ μπορείς να πάρεις, αλλά θα πρέπει να επιστρέψεις σε 2.2 επίσημη πριν την επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι!

 

Απευθύνομαι εδώ γιατί στο XDA επικρατεί λίγο μπάχαλο και ήθελα πρώτα να απευθυνθώ σε ''Εν Ελλάδι'' βοήθεια και αν δεν βγάλω άκρη να δω και τι παίζει στο XDA.

 

Ας αρχίσουμε λοιπόν.

 

Έχω ενα IDEOS X5 στο οποίο πέρασα official 2.3.5 της Huawei. (2.6.3.5.7 kernel & build number U8800V100R001C00B522G001). Όλα πήγαν καλά, η ROM μπήκε ανετότατα και χωρίς ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα και το κινητό άρχισε τέλεια. Ενώ όμως λειτουργεί μια χαρά, αλλες φορές οταν το κανω επανεκκίνηση δεν εχει κανένα θέμα και κανει τη δουλειά του κι αλλες φορές απλά αρχικά ΚΟΛΛΑΕΙ στο Huawei logo (που ειναι σαν βεντάλια και μετά απο λίγο προχωράει σε κατι χρώματα που πετάνε απο δω κι απο κει). Ύστερα παραμένει στο animation με τα χρώματα αλλα εκει που πάει να αρχίσει το animation κάνει μια δονησούλα και δείχνει μονο μια κουκιδα απ'τα χρώματα. Μετά απο λίγο κλατάρει και εχει μαύρη οθόνη. Εκεί βγάζω τη μπαταρία και τη ξαναβάζω και πατάω vol+ και power και με παει στο μπλε recovery (ετσι λέγεται?) οπου κάνω wipe data/cache αν θυμάμαι καλά και με το που κάνω reboot system now ανοίγει μια χαρά η rom (το χει κανει 2 φορές μέχρι τώρα, όπου μάλιστα τη μια έβγαλε οτι ξανακάνει update τo firmware. Ενω την αλλη δεν το έκανε. Απλά ξεκίνησε κανονικά αλλα σαν να την ειχα εγκαταστήσει μόλις). Τι ακριβώς συμβαίνει?

 

Και εδώ έρχομαι στην εξής πιθανή ιδέα που είχα για να λύσω το θέμα. Σκεφτόμουν να περάσω την ICS του dzo (μιας και για αυτο έβαλα την official 2.3.5) αλλά χρειάζεται root για να μπω στην μωβ οθονούλα να βάλω το CWM. Έλα όμως που τα γνωστά z4 κλπ κλπ δεν λειτουργούν και ξεμένουμε με το superoneclick. Το SOC (αν και .exe application) το τρέχω σε mac με mono (το ανοίγω μεσω terminal) και ενω ανοίγει καλά, συνδέω τα πάντα, κάνω ό,τι λεει ο οδηγός του XDA αλλα με το που πατάω Root, σκαλώνει στο ''waiting for devices'' και με ρωτάει αν εχω firmware ανωτερο απο 2.0!!!! :wacko:

 

Μήπως φταίει που το δοκιμάζω σε mac? Να έκανα μια δοκιμή σε pc? Και αν ας πουμε περάσω την ICS εν τέλει, θα λυθεί το πρώτο πρόβλημα που σας ανέφερα? (Το ελπίζω, γιατι τρίτο καρδιακό σε 24 ώρες δεν θα αντέξω :lol: ) Α και μια μικρή ακόμα ερωτησούλα (συγνώμη αν σας κούρασα), όταν λέει ''DO NOT MOUNT SD card'' κατα τη διάρκεια του superoneclick, η ext-sd να μην είναι μέσα στο κινητό κατα τη διάρκεια ή να μην κανω enable το usb storage?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και περιμένω απάντηση όποτε μπορέσετε. :D

Link to comment
Share on other sites

το superoneclick βαλτο σε pc και θα ειναι οκ και επισης οταν το συνδεσεις με το usb μην κανεις mount το usb storage και θα εισαι οκ...

αν για καποιο λογο σου κανει "νερα" το soc δοκιμασε και του doomlord , εγω με αυτου το εκανα root και ολα οκ...

την ιδια διαδικασια χρησιμοποιουν βασικα οποτε οποιο θες...

 

το αλλο για την ics δεν μπορω να το απαντησω μιας και δεν την εχω βαλει ακομα...

Link to comment
Share on other sites

το superoneclick βαλτο σε pc και θα ειναι οκ και επισης οταν το συνδεσεις με το usb μην κανεις mount το usb storage και θα εισαι οκ...

αν για καποιο λογο σου κανει "νερα" το soc δοκιμασε και του doomlord , εγω με αυτου το εκανα root και ολα οκ...

την ιδια διαδικασια χρησιμοποιουν βασικα οποτε οποιο θες...

 

το αλλο για την ics δεν μπορω να το απαντησω μιας και δεν την εχω βαλει ακομα...

 

Σε ευχαριστώ φίλε, θα επανέλθω άμα δεν πάει κάτι καλά!

 

Μόνη μου έγνοια αυτά τα απερίγραπτα, χωρίς λόγο crashes του συστήματος που το διαλύουν.

 

Α ρε Huawei!

Link to comment
Share on other sites

αν μπεις και εσυ στον κοπο να διαβάσεις το ποστ μου η την παραθεση (πάλι του ποστ μου) θα δεις ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω usb η aurora θέλει να έχεις την 2.3 η οποία με την που την περάσεις θέλεις πάλι root-cmw αν εσυ έχεις κάποιο τρόπο να ροοταρω την official 2.3 και να περάσω cmw και όλα αυτά ΧΩΡΙΣ usb πεστο μου :X

@karthan το πήγα αλλα το μόνο που κατάφερα ήταν να το κάνω απλώς να φορτίζει η wind δεν το αναγνώρισε και δεν είχα χρόνο για να ασχοληθώ όπως θα έπρεπε με το σερβις της...

συγγνωμη μου διεφυγε αλλα απο το να ρωτανε τα ιδια και τα ιδια εχει καταντησει το thread καραβοσχοινο!!! Συγγνωμη και παλι

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν άντεξα έβαλα και εγώ την Aurora ICS 4.03

βγήκε έκδοση 1.6!!!

μέχρι τώρα πολύ καλή δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα.

συνεχίζω το σκάλισμα....

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η Aurora ICS 4.03 1.7

 

Version 1.7

Update to M7630AABBQMLZA4040295I release

Fix camera crashes

Fix barcode apps not working

Include ES file explorer

Fix for echo on speakerphone (not well tested)

Use handset mike when headset is plugged in (not tested)

Reduce brightness of keypad led

Fix wifi not always connecting automatically

Turn off bluetooth completely when not in use

Extra CPU frequencies (thanks godofdream)

 

Αύριο άμα βρω χρόνο θα την εγκαταστήσω και θα σας πω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλη τη παρέα !!!:)

Παιδιά , δοκίμασε κανείς με την Aurora ICS

να επαναφέρει αρχεία απο Titanium backup ???

Eνώ δείχνει πως η διαδικασία τελειώνει κανονικά, δεν εμφανίζεται κανένα απο τα προγράμματα , στις οθόνες της συσκευής..:confused:

Αν το δοκιμάσει κάποιος αλλος φίλος ας μας πει...

Τhank's....

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, όταν αλλάζεις ρομ(όχι αναβάθμιση της ίδιας σε νεότερη έκδοση) το πιο πιθανό είναι να προκύψουν προβλήματα με την επαναφορά των ρυθμίσεων και βάσεων δεδομένων των εφαρμογών, από μικρά έως συνήθως μεγάλα.

Γι'αυτό και έχω εδώ και πολύ καιρό σταματήσει να χρησιμοποιώ τέτοιου είδους προγράμματα. Παίρνω αντίγραφα ασφαλείας των εφαρμογών μου μόνο(χωρίς ρυθμίσεις και δεδομένα), και αν από κάποια εφαρμογή θέλω να κρατήσω τις ρυθμίσεις της, αντιγράφω και το φάκελο που αναφέρεται σε αυτή από το /data/data κάπου στην κάρτα sd ή στο Pc.

Με αυτό τον τρόπο έχω γρήγορη επανεγκατάσταση όλων των εφαρμογών μου, και για όσες θέλω να επαναφέρω στην κατάσταση που ήταν στην προηγούμενη ρομ(οι οποίες είναι πολύ λίγες συνήθως, μιας και αρκετές εφαρμογές εμπεριέχουν λειτουργίες backup restore), επαναφέρω τους φακέλους τους στο /data/data.

Link to comment
Share on other sites

OK..

Απλά μου έκανε εντύπωση , γιατί όσες Rom (cm7...miui ...oxygen) και να άλλαξα δεν είχα τέτοιο θέμα...

Τέλος πάντων ,από χτες έχω την Miui 2.2.17 και όλα μια χαρά...:happy:

dancer... Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση..

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την Aurora ICS 4.03 1.8 και δεν συνδέεται σε δίκτυο και δεν βλέπει την μπαταρία,την βλέπει άδεια ενώ δεν είναι.

 

Είχες κάνει αναβάθμιση πριν στην επίσημη 2.3? Αν όχι τότε αυτό φταίει

 

Sent from my msm7630_surf

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την cm7 και δεν εχει το mymarket μπορω να το κατεβασω?πως μπορω να συχρονισω τις επαφεσ μου με το gmail?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...