Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγώ με superoneclick είχα χρησιμοποιήσει όταν είχα την 2.3.5.

 

Τώρα έχω την Aurora 2.0. Αλλά νοσταλγώ την χρήση του lgcamera και περισσότερο το ρολόι Καιρού που είχε μαμά η επίσημη 2.3.5 (522)

Αν έχει κανείς synaptics touch και δεν θέλει να μπλέξει με τα τρελά των custom rom, τότε η 2.3.5 αρκεί ώστε να έχει κανείς ένα πολύ γρήγορο τηλέφωνο που τα κάνει όλα σωστά.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις--> Σχτικα με το τηλέφωνο--> Κατάσταση. Εκει αν το imei έχει αριθμό, είσαι εντάξει...

 

Είμαι ok! Ευχαριστώ.

 

Πρέπει να κάνω κάτι με την Kernel; Έχω την έκδοση 2.6.35.7

Link to comment
Share on other sites

Περαασα την ics 2 του dzo και δεν μου δουλευει η καμερα.εχει καποιος αλλος αυτο το προβλημα?μου ανοιγει και δειχνει μαυρο.οταν παταω εναλαγη σε βιντεο κρασαρει.αμα πατησω την βιντεοκαμερα απο το μενου δειχνει.
Link to comment
Share on other sites

Περαασα την ics 2 του dzo και δεν μου δουλευει η καμερα.εχει καποιος αλλος αυτο το προβλημα?μου ανοιγει και δειχνει μαυρο.οταν παταω εναλαγη σε βιντεο κρασαρει.αμα πατησω την βιντεοκαμερα απο το μενου δειχνει.

 

Η μαμά κάμερα είναι σε πολλούς προβληματική. Είτε κάνει fc όταν την ανοίγεις, είτε κρασάρει κατά την εγγραφή 720p βίντεο και μετά ο launcher και γενικώς το τηλέφωνο ψιλοτρελαίνεται για κανένα δίλεπτο και σπαταλάει καμιά 20-30 % μπαταρία.

Δυστυχώς μεγάλο μειονέκτημα είναι ότι δεν λειτουργεί σωστά το lgcamera να μας λύσει τα χέρια όπως στην επίσημη 2.3.5

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν πρεπει να πανικοβληθειτε ή οχι αλλα εντοπιστηκε το CarrierIQ στις τελευταιες MIUI..

Προσωπικα εγω εσβησα τα libs χειροκινητα.. Τωρα τι να πω! Ψαξτε το μονοι σας εδω!

Sony Ericsson Is My God
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!!

Χρειάζομαι άμεσα την βοήθεια σας..!! έχω το IDEOS X5 και από τότε που έβαλα την νέα επίσημη ROM της εταιρείας κολλάει τόσο που πάιζει να κάνει και 10 restart την ημέρα... το θέμα είναι πως χθες και σήμερα δεν σταματάει καν να κολλάει, χάνει και το σήμα και το gps μου δεν κλειδώνει δορυφόρους!!! και επειδή ουσιαστικά έχω μείνει απο τηλέφωνο δεν ξέρω τι να κάνω! :/

μπορείτε να μου πείτε έναν άμεσο και εύκολο τρόπο (διότι άσχετος), να το φτιάξω..?? και σε ποια links θα βρω όσα χρειάζονται για να βάλω την όποια rom ή οτιδήποτε άλλο??

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ήταν κόλλημα που διορθώθηκε στην Aurora 2. Τώρα το εμφανίζει το flash στο μενού.

 

Παρεπιπτόντως είναι σταθερό το τηλέφωνο σου σε εγγραφή 720p???

Εμένα κρασάρει μετά από τα 3-4 λεπτά και μου βγάζει άχρηστο αρχείο βίντεο.

 

update:

έκανα format την κάρτα μνήμης και scan και επιδιόρθωση στον υπολογιστή και τώρα δεν κρασάρει στην εγγραφή βίντεο. Αλλά καθυστερεί στο τέλος να σώσει το βίντεο όταν πατάς στοπ. Κάνει κανένα λεπτό να έρθει το πρόγραμμα σε κατάσταση ηρεμίας και να μπορείς να τραβήξεις νέο βίντεο ή φωτό.

Πάω για class 10 κάρτα...

 

εχω αγνωστη λεξη,class 10 καρτα εννοεις ταχυτερη ή απλα μεγαλυτερη σε μεγεθος

εχω περασμενη μια 8gb πανω κ οταν την ειχα στο 70-8-% γεματη αργουσε στην αποθηκευση

 

εκανα καποια πειραματα με το βιντεο κ ειναι σταθερο στα 720p

 

-απορια ακυρη,παλευω να κανω εναν φακελο να πεταξω μεσα τα παιχνιδια γιατι δεν χωρανε τα εικονιδια στην οθονη αλλα δεν βρισκω πως!!:D:D εχετε καμια ιδεα?

 

επισης με την ics εχω χασει την εσωτερικη μνημη των 2gb,πως μπορω να ανοιξω το partition της ωστε να μεγαλωσω την εσωτερικη του κινητου απο 500mb σε 2,5gb?

 

 

Παιδιά καλησπέρα!!

Χρειάζομαι άμεσα την βοήθεια σας..!! έχω το IDEOS X5 και από τότε που έβαλα την νέα επίσημη ROM της εταιρείας κολλάει τόσο που πάιζει να κάνει και 10 restart την ημέρα... το θέμα είναι πως χθες και σήμερα δεν σταματάει καν να κολλάει, χάνει και το σήμα και το gps μου δεν κλειδώνει δορυφόρους!!! και επειδή ουσιαστικά έχω μείνει απο τηλέφωνο δεν ξέρω τι να κάνω! :/

μπορείτε να μου πείτε έναν άμεσο και εύκολο τρόπο (διότι άσχετος), να το φτιάξω..?? και σε ποια links θα βρω όσα χρειάζονται για να βάλω την όποια rom ή οτιδήποτε άλλο??

Ευχαριστώ!

 

link για την custom rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1492957

 

αν εχεις κανει root στο κινητο μπες στο clockworkmod με πατημενο το volume+ & το power του κινητου k κανε install zip from sdcard

 

εγω ετσι την περασα κ ισιωσε απο τα κολληματα,δεν ξερω αν καταλαβαινεις τα προγραμματα αλλιως ρωτα να βοηθησω οσο μπορω γιατι κ εγω τα τραβηξα αυτα

Edited by SSJGR

It is not the power of the fist that wins the battle...

It is the power of will behind it....

Link to comment
Share on other sites

Class 2 - 4- 6- 10 είναι κατηγορίες ταχύτητας. Σε ψηφιακή μηχανή που έχω είχα δοκιμάσει μια αργή και μου έσπαγε τα βίντεο. Κάτι παρόμοιο γίνεται και εδώ.

 

Πάντως χάνει σε κάθε restart την sd, ότι και να έχω κάνει. (ρύθμιση noop στο I/O profile κτλ). Την εσωτερική την βλέπει μια χαρά.

 

Για φακέλους με εικονίδια συντομεύσεων στην Aurora, σέρνουμε το ένα εικονίδιο πάνω στο άλλο.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Την εσωτερική την βλέπει μια χαρά.

 

Για φακέλους με εικονίδια συντομεύσεων στην Aurora, σέρνουμε το ένα εικονίδιο πάνω στο άλλο.

 

εγω τωρα θα παλεψω να κανω custom partition γιατι καποιες εφαρμογες δεν περνανε στην sd κ επειδη εχει καλυφθει αρκετα η ελαχιστη εσωτερικη βλεπω ψιλοκολληματακια,μπορει να μην ειναι καν αυτο αλλα μιας κ που κοιμηθηκε το αισθημα ειναι ευκαιρια να το ρημαξω παλι το κινητο :p:p:p:p

 

σε ευχαριστω για το tip με τους φακελους,ειχα κολλησει αρκετη ωρα :P

It is not the power of the fist that wins the battle...

It is the power of will behind it....

Link to comment
Share on other sites

εχω αγνωστη λεξη,class 10 καρτα εννοεις ταχυτερη ή απλα μεγαλυτερη σε μεγεθος

εχω περασμενη μια 8gb πανω κ οταν την ειχα στο 70-8-% γεματη αργουσε στην αποθηκευση

 

εκανα καποια πειραματα με το βιντεο κ ειναι σταθερο στα 720p

 

-απορια ακυρη,παλευω να κανω εναν φακελο να πεταξω μεσα τα παιχνιδια γιατι δεν χωρανε τα εικονιδια στην οθονη αλλα δεν βρισκω πως!!:D:D εχετε καμια ιδεα?

 

επισης με την ics εχω χασει την εσωτερικη μνημη των 2gb,πως μπορω να ανοιξω το partition της ωστε να μεγαλωσω την εσωτερικη του κινητου απο 500mb σε 2,5gb?

 

 

 

 

link για την custom rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1492957

 

αν εχεις κανει root στο κινητο μπες στο clockworkmod με πατημενο το volume+ & το power του κινητου k κανε install zip from sdcard

 

εγω ετσι την περασα κ ισιωσε απο τα κολληματα,δεν ξερω αν καταλαβαινεις τα προγραμματα αλλιως ρωτα να βοηθησω οσο μπορω γιατι κ εγω τα τραβηξα αυτα

 

Οχι δεν έχω κάνει root, είχα το z4root αλλά σε 2.3 που έχω δεν έκανε... έχεις κάποιο άλλο να δοκιμάσω??

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχω κάνει root, είχα το z4root αλλά σε 2.3 που έχω δεν έκανε... έχεις κάποιο άλλο να δοκιμάσω??

 

googlare αυτο DooMLoRD_v4_ROOT-zergRush-busybox-su

 

rootαρεις απο το pc εχει καποια guide αν το ψαξεις

It is not the power of the fist that wins the battle...

It is the power of will behind it....

Link to comment
Share on other sites

Bρε παιδια απο τις εμπειριες σας ποια ειναι η πιο γρηγορη και σταθερη rom να περασω;Ειμαι στο σημειο στο οποιο εχω περασει ClockworkMod 5.5.0.4 και ειμαι ετοιμος να φλασαρω zip.
wifi planet
Link to comment
Share on other sites

Bρε παιδια απο τις εμπειριες σας ποια ειναι η πιο γρηγορη και σταθερη rom να περασω;Ειμαι στο σημειο στο οποιο εχω περασει ClockworkMod 5.5.0.4 και ειμαι ετοιμος να φλασαρω zip.

 

αν δεν θες να περάσεις απο official 2.3 τότε απο την 2.2 μπορείς να βάλεις την miui του ret4rt http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1354680 (βασισμενη 2.3)

πολύ όμορφη

πολύ γρήγορη

παρα παρα πολύ σταθερή χωρις bugs/reboots/force close/missing calls

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν θες να περάσεις απο official 2.3 τότε απο την 2.2 μπορείς να βάλεις την miui του ret4rt http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1354680 (βασισμενη 2.3)

πολύ όμορφη

πολύ γρήγορη

παρα παρα πολύ σταθερή χωρις bugs/reboots/force close/missing calls

 

Εγώ που έχω βάλει την AURORA 2.0 από την official 2.3 που ήμουν...πως μπορώ να βάλω αυτή την ROM??

Και τι ακριβώς είναι ο kernel? είμαι λίγο άσχετος βλέπεις...πρέπει λοιπόν να αλλάξω και kernel? και αν ναι, πως??

ευχαριστώ

 

googlare αυτο DooMLoRD_v4_ROOT-zergRush-busybox-su

 

rootαρεις απο το pc εχει καποια guide αν το ψαξεις

 

ωραία, έκανα root με το superclick τελικά, αλλα όταν πάω να φορτώσω την ROM από εκεί που λέει install update from sd και επιλέγω τον φάκελο ζιπαρισμένο όπως είναι, ξεκινάει να κάνει open τα files και αμέσως μετά μου βγάζει failures και κανει abort την εγκατάσταση...τι κάνω λάθος??

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

ωραία, έκανα root με το superclick τελικά, αλλα όταν πάω να φορτώσω την ROM από εκεί που λέει install update from sd και επιλέγω τον φάκελο ζιπαρισμένο όπως είναι, ξεκινάει να κάνει open τα files και αμέσως μετά μου βγάζει failures και κανει abort την εγκατάσταση...τι κάνω λάθος??

χρειαζεσαι CWM app

mount app

ES explorer

 

ολα ως superuser

 

 

λοιπον θα κατεβασεις το CWM απο το xda forum,αυτο θα σου ζητησει να κανεις αντιγραφη το αρχειο recovery.img στην internal memory

 

Mε mount app,κ θα πρεπει να βρεις το location /.cust_backup/image ,να το κανεις rw(rewrite),το επιβεβαιωνεις(γιατι εγω απλα το επελεγα κ δεν το επιβεβαιωνα κ αναρωτιομουν τι φταει :P)

μετα με το ES explorer σαν διαχειρηστης μετονομαστε το αρχικο recovery.img σε recoveryoriginal.img κ κρατα το backup στην sd

αντεγραψε το recovery απο το CMW zip σε αυτο το location που εκανες rw,rebootαρε την συσκευη κ πλεον θα μπορεις να το εγκαταστησεις

χωρις error

λογω βιασυνης μπορει να τα λεω λιγο παραξενα,οπου κολλησεις πες το

Edited by SSJGR

It is not the power of the fist that wins the battle...

It is the power of will behind it....

Link to comment
Share on other sites

ωραία, έκανα root με το superclick τελικά, αλλα όταν πάω να φορτώσω την ROM από εκεί που λέει install update from sd και επιλέγω τον φάκελο ζιπαρισμένο όπως είναι, ξεκινάει να κάνει open τα files και αμέσως μετά μου βγάζει failures και κανει abort την εγκατάσταση...τι κάνω λάθος??

χρειαζεσαι CWM app

mount app

ES explorer

 

ολα ως superuser

 

 

λοιπον θα κατεβασεις το CWM απο το xda forum,αυτο θα σου ζητησει να κανεις αντιγραφη το αρχειο recovery.img στην internal memory

 

Mε mount app,κ θα πρεπει να βρεις το location /.cust_backup/image ,να το κανεις rw(rewrite),το επιβεβαιωνεις(γιατι εγω απλα το επελεγα κ δεν το επιβεβαιωνα κ αναρωτιομουν τι φταει :P)

μετα με το ES explorer σαν διαχειρηστης μετονομαστε το αρχικο recovery.img σε recoveryoriginal.img κ κρατα το backup στην sd

αντεγραψε το recovery απο το CMW zip σε αυτο το location που εκανες rw,rebootαρε την συσκευη κ πλεον θα μπορεις να το εγκαταστησεις

χωρις error

λογω βιασυνης μπορει να τα λεω λιγο παραξενα,οπου κολλησεις πες το

 

μήπως μπορείς να μου στείλεις το λινκ απο το xda για το cwm ?? γιατί αυτό το site είναι τεράστιο και οι version για το cwm πάρα πολλές??

Link to comment
Share on other sites

κοσμε μια απορια,εχουμε τα 2gb της συσκευης που εχουν παει στα αζητητα κ κανεις δν βλεπω να εχει αναφερει κατι

 

υπαρχει καποιος τροπος να μεγαλωσω την internal απο 512 σε 2512gb?

 

ο τροπος που λεει το xda με το αρχειο custompartition δεν δουλευει για κανενα λογο,καποιος αλλος που το εχει κανει?

It is not the power of the fist that wins the battle...

It is the power of will behind it....

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που αναφέρεις λειτουργεί μια χαρά σε μένα, τον έχω χρησιμοποιήσει δύο φορές. Αρχικά έιχα μεγάλώσει το διαμέρισμα data(εκεί που εγκαθίστανται όλες οι εφαρμογές) με τον αυτόματο τρόπο που είχε, και αργότερα τον μεγάλωσα περισσότερο. Τώρα έχω κρατήσει μόνο 700MB στην εσωτερική sd.
Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που αναφέρεις λειτουργεί μια χαρά σε μένα, τον έχω χρησιμοποιήσει δύο φορές. Αρχικά έιχα μεγάλώσει το διαμέρισμα data(εκεί που εγκαθίστανται όλες οι εφαρμογές) με τον αυτόματο τρόπο που είχε, και αργότερα τον μεγάλωσα περισσότερο. Τώρα έχω κρατήσει μόνο 700MB στην εσωτερική sd.

 

το εχεις δοκιμασει με την 2.3 κ ics ή το ειχες δοκιμασει πριν απο αυτα?

 

εγω προσπαθω να το περασω απο cwm & install zip κ μου βγαζει μονιμα error

Edited by SSJGR

It is not the power of the fist that wins the battle...

It is the power of will behind it....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν είναι κανείς εδώ και μπορεί να με βοηθήσει θα τον ευχαριστούσα πολύ... αφού κατάφερα με τα πολλά να βάλω την aurora 2.0 με την πολύτιμη βοήθεια ενός φίλου από δω, το κινητό έφαγε κόλλημα αλλά ίσως από δικό μου σφάλμα... αφού φόρτωσε κανονικά την rom, έκανα reboot... και από τότε έχει κολλήσει στην οθόνη που φορτώνει το λογότυπο της aurora και τίποτα άλλο... βγάζω μπαταρία, ξαναβάζω ανάβω πάλι την συσκευή...τίποτα... πατάω να μπω σε recovery, αλλά μου βγάζει ροοζ οθόνη χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι... τι να κάνω????
Link to comment
Share on other sites

απο το menu του cm recovery να κανεις wipe data, wipe cache, και μετα πας advance-> wipe davike cache. Αν δεν σου δουλεψει ετσι κανε μια ακομα φορα αυτα που σου λεω, και ξανα-flash-αρεις την rom.
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...