Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επεστρεψα μετα απο πολυ καιρο στο thread. :)

Απο οτι φαινεται (xda) η αναπτυξη για την συσκευη μας πεθανε η ειναι στα τελευταια της τελοσπαντων. Καλα ηταν, μας υπηρετησε/εί καλα νομιζω η συσκευούλα μας.

Ερώτηση: Εχω miui πως μπορω να σβησω μερικες απο τις native εφαρμογες πχ

gmail, email. θελω να βαλω το maildroid και για τις δυο

cmstats,updater,user feedback. ετσι και αλλιως δεν βοηθανε καπου νομιζω, δεν εχουν αποδέκτη.

Δοκιμασα διαφορα root unistaller αλλα καθε φορα που κανω επανεκκίνηση ξαναπερνανε μονες τους.

Επισης το εχω τιγκαρει στις apps και μου πεταει που και που μυνημα για λιγο χωρο. Σκεφτομαι δυο λυσεις

A) να flashάρω καποιο μεγαλυτερο custom partion

b) να κανω το κολπο που εκανα στο xperia x10 mini με την sd διαμορφωμενη σε ext και σε συνδυασμό με το link2sd να φτιαχνω links στην εξωτερικη sd

Υπαρχει καποιος αλλος πιο απλος τροπος γιατι με τον a) φοβαμαι brickάρισμα και με τον b) βαριεμαι και δεν θυμαμαι και την διαδικασια :O:O:O

 

εγώ ακολούθησα προσεκτικά τις οδηγίες από εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1112857

και όλα πήγαν περίφημα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επεστρεψα μετα απο πολυ καιρο στο thread. :)

Απο οτι φαινεται (xda) η αναπτυξη για την συσκευη μας πεθανε η ειναι στα τελευταια της τελοσπαντων. Καλα ηταν, μας υπηρετησε/εί καλα νομιζω η συσκευούλα μας.

Ερώτηση: Εχω miui πως μπορω να σβησω μερικες απο τις native εφαρμογες πχ

gmail, email. θελω να βαλω το maildroid και για τις δυο

cmstats,updater,user feedback. ετσι και αλλιως δεν βοηθανε καπου νομιζω, δεν εχουν αποδέκτη.

Δοκιμασα διαφορα root unistaller αλλα καθε φορα που κανω επανεκκίνηση ξαναπερνανε μονες τους.

Επισης το εχω τιγκαρει στις apps και μου πεταει που και που μυνημα για λιγο χωρο. Σκεφτομαι δυο λυσεις

A) να flashάρω καποιο μεγαλυτερο custom partion

b) να κανω το κολπο που εκανα στο xperia x10 mini με την sd διαμορφωμενη σε ext και σε συνδυασμό με το link2sd να φτιαχνω links στην εξωτερικη sd

Υπαρχει καποιος αλλος πιο απλος τροπος γιατι με τον a) φοβαμαι brickάρισμα και με τον b) βαριεμαι και δεν θυμαμαι και την διαδικασια :O:O:O

 

A) Σου απάντησε ο xnikos. Δεν "μπρικάρει", μην φοβάσαι.

b) Πολύ καλός τρόπος.

 

Για απεγκατάσταση native εφαρμογών σου προτείνω το Titanium Backup. Ανώδυνα και γρήγορα. Κάνε βέβαια ένα backup τις εφαρμογές σου, έτσι για να υπάρχει, και μετά uninstall ό,τι θέλεις.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!!

Εχω ενα θεμα με το κινητο πριν αρκετο καιρο ενω ολα λειτουργυοσαν κανονικα μαλλον χαλασε το βισμα των ακουστικων, το εδωσα σε ενα φιλο να το αλλαξει κ τωρα ενω πλεον τα mp3 παιζουν κανονικα (ακουω σωστα κ τις φωνες κ την μουσικη, αυτο ηταν το προβλημα...) δεν λειτουργει καθολου το ραδιοφωνο!! Δεν βρισκει σταθμους...τι λετε να κανω?? Λετε να φταιει το βισμα???

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!!

Εχω ενα θεμα με το κινητο πριν αρκετο καιρο ενω ολα λειτουργυοσαν κανονικα μαλλον χαλασε το βισμα των ακουστικων, το εδωσα σε ενα φιλο να το αλλαξει κ τωρα ενω πλεον τα mp3 παιζουν κανονικα (ακουω σωστα κ τις φωνες κ την μουσικη, αυτο ηταν το προβλημα...) δεν λειτουργει καθολου το ραδιοφωνο!! Δεν βρισκει σταθμους...τι λετε να κανω?? Λετε να φταιει το βισμα???

 

μήπως πειράχτηκε το settings/regional band στο radio?

Link to comment
Share on other sites

το κοιταξα κ αυτο, αλλα το εχω δοκιμασει σε ολες τις επιλογες...αλλα ματαια!!
Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

παιδια, αν μπορει καποιος να με βοηθησει να περασω μια custom ρομ.

υπαρχουν καπου οδηγιες,

πια ειναι η πιο καλυτερη και σταθερη?

αυτη τη στιγμη το τηλ.ειναι με φρογιο 2.2.

ευχαριστω πολυ:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, γίνεται με κάποιον τρόπο, οι επαφές μου να αλλάξουν τρόπο εμφάνισης? Για παράδειγμα, αντί για 693 754 8996, να εμφανίζονται σαν 6937 548 996? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

παιδια, αν μπορει καποιος να με βοηθησει να περασω μια custom ρομ.

υπαρχουν καπου οδηγιες,

πια ειναι η πιο καλυτερη και σταθερη?

αυτη τη στιγμη το τηλ.ειναι με φρογιο 2.2.

ευχαριστω πολυ:)

 

η aurora 5.0 (ICS),συνολικά σταθερή και ολοκληρωμένη

 

διάβασε προσεκτικά εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330582

την aurora από εδώ:

http://sourceforge.net/projects/icsaurora/files/

(πρώτα το aurora_5.0_experimantal.zip και μετά το aurora_5.0_update20.zip)

πρώτα απ'όλα θα χρειαστεί να βάλεις την official 2.3 από εδώ:

http://www.huaweidevice.com/worldwide/technicaIndex.do?method=gotoProductSupport&productId=3547

Link to comment
Share on other sites

Τις επίσημες ρομ για τη συσκευή μας τις ανέβασε πρόσφατα και ο Blefish εδώ:

https://mega.co.nz/#F!2AFUGAJQ!fu-YfB7WR-ZaaP18euQPXA!yB1lHIRQ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω περασει την aurora 4.0 με το update a θελω να πέρασω τωρα την εκδοση 5 θα πρεπει να εγκαταστησω ολα το update της 5 η το τελευταιο μονο το 20 συμπεριλαμβανει και ολα τα προηγουμενα Update ?

Ευχαριστω πολυ !!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα την aurora 5 παω να συνδεσω το κινητο στον υπολογιστη και δεν συνδεεται και οταν κανω το usb connect μ βγαζει εκτος την sd και δεν συνδεεται τι να κανω ???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν με την auora στην διαχείριση αρχείων υπάρχει επιλογή να στέλνω εφαρμογές όπως και με την επίσημη 2.3.5. Επίσης μήπως εμφανίζονται λιγότερες διαφημίσεις στις εφαρμογές; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Έχω χάσει το φορτιστή για το Huawei Ideos X5 και θέλω να βρω έναν ίδιο (original), υπάρχει κάποιο eshop που να πουλάει;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στο site,εχω το ideos X5 και ειχα 2.2.1 και ηθελα τρομαρα μου να το αναβαθμισω..ελα ομως που τα εκανα μανταρα,βιαστηκα και δεν προσεξα οτι ηταν για το pro και ακολουθησα και εβαλα την CWM Recovery 5.0.2.7 με την B876_KALO_Extreme. και τωρα πια δεν ανοιγει,αναβοσβηνει το λογοτυπο android και μεχρι εκει..κρατησα το μαμησιο recovery.img,μπορει καποιος να με βοηθησει να το επαναφερω..; :help:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στο site,εχω το ideos X5 και ειχα 2.2.1 και ηθελα τρομαρα μου να το αναβαθμισω..ελα ομως που τα εκανα μανταρα,βιαστηκα και δεν προσεξα οτι ηταν για το pro και ακολουθησα και εβαλα την CWM Recovery 5.0.2.7 με την B876_KALO_Extreme. και τωρα πια δεν ανοιγει,αναβοσβηνει το λογοτυπο android και μεχρι εκει..κρατησα το μαμησιο recovery.img,μπορει καποιος να με βοηθησει να το επαναφερω..; :help:

 

Κατέβασε την επίσημη 2.3.5 από το site της huawei και βάλ'την στην κάρτα μνήμης σε φάκελο με όνομα dload. Μετά άνοιξε το κινητό με volume up + power αν θυμάμαι καλα γιατί πάει καιρός :p .Λογικά θα είναι εντάξει μόλις τελειώσει η εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδιά εκτος το ideos έχω και ένα huawei ascend με μαμισια ρομ όλα πηγαίναν καλά μέχρι εχθές αν πάω στις επαφές για να πάρω κάπου τηλ μου βγάζει ένα μήνυμα υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή τις διαδικασίας android.process.acore ενώ αν πατήσω το τηλ παίρνει κανονικά ξέρει κάποιος τι γίνετε? τι μπορώ να κάνω εκτός να αλλάξω ρομ

 

τίποτα κανείς???

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
τίποτα κανείς???

 

Φίλε μου εδώ δύσκολο να σου απαντήσει κάποιος για το ascend.Γράψε το πρόβλημά σου εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343248

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παίδες!

Προσπαθώ να περάσω την Official 2.2 και 2.3 ROM και δεν τη βαζει (με την κλασικη μεθοδο).

Τις Aurora τις περναει και λειτουργουν μια χαρα.

Υποψιάζομαι ότι φταιει πως εχω κανει repartition τον εσωτερικο χωρο για να εχω 2GB για εφαρμογες. Δεν θα έπρεπε να κανει αυτο repartition μονο του για τις Official; Αλλα και να μην κανει, δεν χωραει η official στα 2GB που της εχω βαλει;

 

Καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ καιρο αποφασισα να αλλαξω ρομ να παιξω λιγο με το κινητο και επελεξα αυτην εδω Παιδια ενα εχω να πω ειμαι παρα πολυ ευχαριστιμενος φυσικα και εχει μερικες ατελειες αλλα δεν με ενδιαφερουν αυτα αφου οσα χρειαζομαι τα κανει σωστα και ωραια...
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Στο XDA λένε πως ο Dzo είναι κοντά στη λύση του προβλήματος του wi-fi για CM 10.1... Μάλλον θα δούμε φώς επιτέλους...;)
Link to comment
Share on other sites

Ναι, παρακολουθώ και εγώ τις εξελίξεις... Μακάρι. Ξέρεις ε? Αν διορθωθεί αυτό, ξέρεις πόσες rom θα βγουν μετά? Developers υπάρχουν, απλά δεν έχουν την πρώτη ύλη...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...