Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορειτε να βαλετε τα καταλληλα links για την oxygen 2.3.2?

την βρηκα το gps δουλευει κανονικα?

Edited by panagos22
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανένα πρόβλημα, νομίζω διορθώθηκε και το πρόβλημα που είχα με την 2.3.1, που όταν είχες ενεργοποιημένη την επιλογή το κουμπί power να τερματίζει την κλήση και πάταγες το volume down έκλεινε επίσης. Λέω νομίζω γιατί ενώ πριν μου το έκανε 8/10 τώρα δεν μου το έκανε καθόλου αλλά θα δω τις επόμενες μέρες.

 

Θελει τιποτα "κολπα" για να κατεβαζει απο μαρκετ; ελπιζω οχι. Το θεμα με τη φωτεινοτητα στο auto? Τελος το κολπακι με το resize internal sd το εχετε δοκιμασει;

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ήδη περάσει την 2.3.1 δεν χρειάζεται τίποτα, προληπτικά μόνο να καθαρίσεις την dalvik cache.

 

Αυτό με τη φωτεινότητα είναι ένα τρικ που κάνανε, επειδή σε κάποιους δεν άρεσε να πέφτει η αυτόματη φωτεινότητα κάτω από ένα όριο σου λένε βάλε στο χειροκίνητο την ελάχιστη φωτεινότητα που θες και μετά πάτα το αυτόματο, θα κρατήσει αυτή σαν ελάχιστη.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ήδη περάσει την 2.3.1 δεν χρειάζεται τίποτα, προληπτικά μόνο να καθαρίσεις την dalvik cache.

 

Αυτό με τη φωτεινότητα είναι ένα τρικ που κάνανε, επειδή σε κάποιους δεν άρεσε να πέφτει η αυτόματη φωτεινότητα κάτω από ένα όριο σου λένε βάλε στο χειροκίνητο την ελάχιστη φωτεινότητα που θες και μετά πάτα το αυτόματο, θα κρατήσει αυτή σαν ελάχιστη.

 

εγω που πρωτη φορα θα την βαλω να βαλω πρωτα την 2,3,1 η να την περασω κατευ8ειαν?

Link to comment
Share on other sites

εγω που πρωτη φορα θα την βαλω να βαλω πρωτα την 2,3,1 η να την περασω κατευ8ειαν?

 

Καλύτερα όχι, γιατί ακόμη και αν δεν κολλήσει στην εκκίνηση, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αρκετές εφαρμογές να μη λειτουργούν σωστά. Γενικότερα όταν μπαίνει άλλη ρόμ(εκτός και αν πρόκειται για ενημέρωση της ίδιας ρομ) πρέπει να γίνεται wipe data και cache.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,αγόρασα μια sd για το κινητό 16gb αλλά όταν πάω στις ρυθμίσεις για να δω πόσο διαθέσιμο χώρο έχω μου βγάζει μόνο τα 2gb που είχε το κινητό από πριν.όταν συνδέω το κινητό στο pc μου την βγάζει κανονικά.τι ρυθμιση πρέπει να κάνω και πως περνάω όλα τα δεδομένα που έχω από την 2gb στην 16gb?και εφαρμογές καινούργιες να κατεβάσω στα 2gb θα μου την βάλει όχι στην καρτούλα..

 

edit: την εμφανίζει τελικά στις ρυθμίσεις σαν additional storage

Edited by than0s7
Link to comment
Share on other sites

μαγκες τελικα υπαρχει fm chip και στο απλο ideos x5. κατεβαστε αυτο και επιλεξτε audio>audio method qdsp5v2 και τοπικη ζωνη ελλαδα. το προγραμμα δεν υποστηριζει ακομα πληρως το κινητο γιαυτο δεν δουλευει στερεο και η ενταση ειναι παντα τερμα. Γιαυτο προσοχη το κινητο μπορει να κολισει και να κρασαρει Edited by genti7
Link to comment
Share on other sites

Tο ανέφερα και εγώ πριν λίγο στο γενικό θέμα για το Χ5. Είναι πιθανόν επίσης να λειτουργεί η εφαρμογή ραδιοφώνου που βρίσκεται στην εργοστασιακή ρομ του Χ6.

Κατάφερα να βρω την εφαρμογή(αν και ταλαιπωρήθηκα μέχρι να καταφέρω να την κάνω dodex). Τη δοκίμασα και λειτουργεί, αλλά δεν ενεργοποιείται το ραδιόφωνο. Αυτό πιθανόν να συμβαίνει επειδή έχω την CM7, η οποία δεν έχει κάποιες βιβλιοθήκες σχετικές με το ραδιόφωνο. Ετοιμάζομαι να φλασάρω την στοκ ρομ, να δοκιμάσω και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Tο ανέφερα και εγώ πριν λίγο στο γενικό θέμα για το Χ5. Είναι πιθανόν επίσης να λειτουργεί η εφαρμογή ραδιοφώνου που βρίσκεται στην εργοστασιακή ρομ του Χ6.

Κατάφερα να βρω την εφαρμογή(αν και ταλαιπωρήθηκα μέχρι να καταφέρω να την κάνω dodex). Τη δοκίμασα και λειτουργεί, αλλά δεν ενεργοποιείται το ραδιόφωνο. Αυτό πιθανόν να συμβαίνει επειδή έχω την CM7, η οποία δεν έχει κάποιες βιβλιοθήκες σχετικές με το ραδιόφωνο. Ετοιμάζομαι να φλασάρω την στοκ ρομ, να δοκιμάσω και εκεί.

 

Μπορεις να δωσεις ενα λινκ να την κατεβασω

Link to comment
Share on other sites

Θα την ανεβάσω κάπου, αλλά δε λειτουργεί. Έκανα επαναφορά της στοκ ρομ από το αντίγραφο ασφαλείας που είχα πάρει πριν αλλάξω ρομ και τη δοκίμασα. Δυστυχώς κρασάρει πριν ξεκινήσει καν. Δοκίμασα και τα αυθεντικά αρχεία(με τα αντίστοιχα odex τους), και σε αυτή την περίπτωση δεν εμφανίζεται καθόλου η εφαρμογή. Ίσως, αν και δε νομίζω, να χρειάζεται 2.3 android, μιας και η ρομ απ' όπου την πήρα είναι 2.3.

EDIT:

εδώ είναι:

http://www.mediafire.com/download.php?8p6qmo64qulalc6

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παιδια κατεβασα την τελευταια εκδοση cm7 και δεν δουλευει το wifi.διαβασα το κολπακι που λεει για το wpa_supplicant αλλα δεν μπορω να βρω που ειναι το αρχειο.ανοιγω το astro και παταω στον φακελο data που βρισκεται στο ιδιο path με το φακελο sdcard system sys,αλλα μου λεει οτι ειναι κενος.το μοναδικο αρχειο που βρισκω με αυτο το ονομα ειναι στο system/etc/wifi και δεν μπορω να το σβησω.

 

edit: τελικα την εκανα την δουλεια με το root explorer

Edited by than0s7
Link to comment
Share on other sites

μαγκες τελικα υπαρχει fm chip και στο απλο ideos x5. κατεβαστε αυτο και επιλεξτε audio>audio method qdsp5v2 και τοπικη ζωνη ελλαδα. το προγραμμα δεν υποστηριζει ακομα πληρως το κινητο γιαυτο δεν δουλευει στερεο και η ενταση ειναι παντα τερμα. Γιαυτο προσοχη το κινητο μπορει να κολισει και να κρασαρει

 

Παιδια με stock ROM μολις επιλεγω qdsp5v2 κολαει και κανει reboot... Το εχει δοκιμασει κανεις σε stock ROM?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το δοκιμασα εγω σε stock rom με overclocked kernel και δουλευει !

Πιανω κανονικα καναλια FM.

Αν βγαλεις το βυσμα των ακουστικων και το εχεις μισο μεσα στη θεση του, τοτε βγαζει τέλειο stereo ήχο!

 

Δεν δουλευει η ρυθμιση της εντασης και μερικες φορες αν πειραζεις τα settings κολλαει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με stock ROM μολις επιλεγω qdsp5v2 κολαει και κανει reboot... Το εχει δοκιμασει κανεις σε stock ROM?

 

πρεπει να ειναι rooted η συσκευη και να εχεις το superuser να δωσεις δικαιωματα διαχειριστη στην εφαρμογη. Εγω παντως με cm7 το δοκιμασα και ακουγα fm σταθμους βεβαια μερικες φορες κολουσε και εκανε reboot. Τωρα ομως ξερουμε οτι υπαρχει με σιγουρια το fm chip στην συσκευη και ειναι θεμα χρονου μεχρι να το κανουν να δουλευει χωρις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που λειτουργει σε σας, αλλα εχω σκασει που δεν παιζει σε μενα.... πειτε καμια ιδεα... η συσκευη ειναι rooted κλπ ....

Με τον _2FAST εχουμε την ιδια ROM αλλα διαφορετικο kernel λετε να φταιει αυτο?

Το εικονιδιο που δειχνει την ισχυ ληψης των σταθμων ειναι ανενεργο και διπλα γραφει 0 ή 5 (εχω συνδεδεμενα ακουστικα)

Εχω δοκιμασει ολα τα audio method δεν κολαει σε κανενα και αλλα δεν παιζει....

στο qdsp5v2 οπως εγραψα κολαει και μετα απο λιγο κανει reboot.

Τι αλλο να δοκιμασω?....

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειναι rooted η συσκευη και να εχεις το superuser να δωσεις δικαιωματα διαχειριστη στην εφαρμογη. Εγω παντως με cm7 το δοκιμασα και ακουγα fm σταθμους βεβαια μερικες φορες κολουσε και εκανε reboot. Τωρα ομως ξερουμε οτι υπαρχει με σιγουρια το fm chip στην συσκευη και ειναι θεμα χρονου μεχρι να το κανουν να δουλευει χωρις προβληματα.

 

Αν ηταν να δουλεψει και δουλευε χωρις προβλημα τοτε γιατι δεν το ενεργοποιησε η Huawei εξ'αρχης?

Μαλλον ειναι προβληματικο το chip αλλιως δεν εξηγειτε!

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν να δουλεψει και δουλευε χωρις προβλημα τοτε γιατι δεν το ενεργοποιησε η Huawei εξ'αρχης?

Μαλλον ειναι προβληματικο το chip αλλιως δεν εξηγειτε!

 

δεν νομιζω μια χαρα δουλευει το chip o ηχος ειναι μια χαρα απλα η εφαρμογη ειναι ακομα σε αναπτυξη. Εγω πιστευω ολα ειναι θεμα μαρκετινγκ. πως αλλιως θα πουλαγανε το pro μετα χωρις να εχει κατι παραπανω. Και μην μου πειτε για τον επεξεργαστη οτι ειναι 1000 στο pro γιατι οταν βαζω το cpu 1000mhz στο απλο μ βγαζει ιδιο αποτελεσμα στο QUADRANT με το pro που εχει ενας φιλος.

Link to comment
Share on other sites

Το chip υπάρχει και δουλεύει, απλά όπως είχε κάπου ειπωθεί και από τη huawei είναι θέμα των παροχων το αν θα το ενεργοποιήσουν και θα έχουν εφαρμογή για ραδιόφωνο ή οχι. Προφανώς η wind δεν ασχολήθηκε.

Όσο για το pro, δεν είναι άλλη συσκευή, η huawei αναγκάστηκε να κάνει αυτή την κίνηση επειδή ο επεξεργαστής του απλού ήταν προβληματικός και είχε θέμα με το wifi το οποίο δεν κατάφερε να λύσει. Το θέμα αυτό το ανακάλυψαν αφού είχε βγει το Χ5 στην παραγωγή. Έτσι λοιπόν το αντικατέστησαν με το προ που στην ουσία έχει αλλαγμένο επεξεργαστή(ο οποίος έχει και ενσωματωμένο fm chip όχι tavarua όμως αλλά broadcom). Δεν είναι θέμα του να πουλήσουν το επόμενο μοντέλο, αλλά στην ουσία να συνεχίσουν να πουλάνε το Χ5 και αφού γίνει γνωστό το πρόβλημα. Αν ήξερες ότι ο επεξεργαστής είναι προβληματικός θα έπαιρνες το απλό Χ5? Αυτό θέλησαν να προλάβουν σε αυτή την περίπτωση. Όχι βέβαια ότι αυτό που λες δεν είναι σωστό, απλά δεν ισχύει στην περίπτωση του Χ5.

Link to comment
Share on other sites

Το chip υπάρχει και δουλεύει, απλά όπως είχε κάπου ειπωθεί και από τη huawei είναι θέμα των παροχων το αν θα το ενεργοποιήσουν και θα έχουν εφαρμογή για ραδιόφωνο ή οχι. Προφανώς η wind δεν ασχολήθηκε.

Όσο για το pro, δεν είναι άλλη συσκευή, η huawei αναγκάστηκε να κάνει αυτή την κίνηση επειδή ο επεξεργαστής του απλού ήταν προβληματικός και είχε θέμα με το wifi το οποίο δεν κατάφερε να λύσει. Το θέμα αυτό το ανακάλυψαν αφού είχε βγει το Χ5 στην παραγωγή. Έτσι λοιπόν το αντικατέστησαν με το προ που στην ουσία έχει αλλαγμένο επεξεργαστή(ο οποίος έχει και ενσωματωμένο fm chip όχι tavarua όμως αλλά broadcom). Δεν είναι θέμα του να πουλήσουν το επόμενο μοντέλο, αλλά στην ουσία να συνεχίσουν να πουλάνε το Χ5 και αφού γίνει γνωστό το πρόβλημα. Αν ήξερες ότι ο επεξεργαστής είναι προβληματικός θα έπαιρνες το απλό Χ5? Αυτό θέλησαν να προλάβουν σε αυτή την περίπτωση. Όχι βέβαια ότι αυτό που λες δεν είναι σωστό, απλά δεν ισχύει στην περίπτωση του Χ5.

Δεν νομιζω να ειναι θεμα παροχων το αν θα ενεργοποιουσαν το ραδιο γιατι πολυ απλα κανενας παροχος παγκοσμιος δεν ενεργοποιησε το ραδιο,πουθενα δεν κυκλοφωρει Χ5 με ραδιοφωνο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν δεν κυκλοφορεί πουθενά, ούτε και μ' ενδιαφέρει να το ψάξω. Αυτό απλά ειπώθηκε από τους ίδιους(δυστυχώς δε θυμάμαι που το διάβασα για να βάλω Link). Επίσης παλαιότερα υπήρχε η φήμη ότι δεν κατάφεραν να το κάνουν να δουλέψει. Το ότι κατάφερε όμως να το κάνει κάποιος που δεν έχει κάν τη συσκευή(ούτε κάποια με το ίδιο chip) σημαίνει ότι λειτουργεί.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν δεν κυκλοφορεί πουθενά, ούτε και μ' ενδιαφέρει να το ψάξω. Αυτό απλά ειπώθηκε από τους ίδιους(δυστυχώς δε θυμάμαι που το διάβασα για να βάλω Link). Επίσης παλαιότερα υπήρχε η φήμη ότι δεν κατάφεραν να το κάνουν να δουλέψει. Το ότι κατάφερε όμως να το κάνει κάποιος που δεν έχει κάν τη συσκευή(ούτε κάποια με το ίδιο chip) σημαίνει ότι λειτουργεί.

Nα σου πω την αληθεια πιστευω πως οι developers της huawei τα "ξινουν" αγρια αυτο φανηκε και με την καθυστερηση της 2.3 εκδοσης που ακομα να βγει. Οσο για τον επεξεργαστη εγω πιστευω οτι δεν ειναι προβληματικος (το chpset του ideos x5 ειναι ιδο με του desire z) απλα αυτοι δεν καταφεραν να λυσουν τα bugs και τα παρατησαν οχι οτι ειναι προβληματικος. Αν προσεξες πολλα bugs απο τις μαμισιες ρομ διορθωθηκαν με τις ρομ στο xda

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το pro, δεν είναι άλλη συσκευή, η huawei αναγκάστηκε να κάνει αυτή την κίνηση επειδή ο επεξεργαστής του απλού ήταν προβληματικός και είχε θέμα με το wifi το οποίο δεν κατάφερε να λύσει. .

δεν ξερω εαν ειναι αλλη συσκευη η παρομοια αλλα αυτο που βλεπω ειναι οτι δεν εχει καμια υποστηριξη απο την εταιρια,σε αντιθεση με το pro,τουλαχιστον μεχρι στιγμης.(???)

ισως αποφασισε να αλλαξει στρατηγικη απο το pro και μετα πιεζομενοι απο τις πωλησεις αλλων εταιριων που προσφερουν υποστηριξη.

Link to comment
Share on other sites

 

Να σαι καλά φιλε για την απάντηση. Το συγκεκριμένο βέβαια το επιλέγεις σαν Θέμα και αλλάζει επίσης τα εικονίδια απο το σήμα παρόχου και απο το wifi. Ψάχνω για αρχείο zip που το εγκαθιστούμε μεσω clockwork και αντικαθιστά μόνο το εικονίδιο της μπαταρίας. Όπως γινόταν με το Blade. Έχει κανείς κάτι υπ' όψιν; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...