Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ασύρματα και δίκτυο - δίκτυο κινητής - ονομ.σημείου πρόσβαση τσεκάρεις το APN

Φίλε μου δεν έχει πουθενά στο ονομ.σημέιου προσβ. το APN...Μόνο "Cosmote internet" και "Cosmote MMS"...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε μου δεν έχει πουθενά στο ονομ.σημέιου προσβ. το APN...Μόνο "Cosmote internet" και "Cosmote MMS"...

 

στην λειτουργια δικτυου κοιτα να εχεις WCDMA/GSM

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Χθες το πήγα για service και σήμερα το παρέλαβα (το mini μου για το γνωστό θέμα με τα πλήκτρα αφής) από το service της Sony...

Το μόνο που του έκαναν ήταν μια αναβάθμιση και καλιμπράρισμα της οθόνης αφής. Πλάκα πλάκα, τι διαφορά έχει η αναβάθμιση που του κάνουν αυτοί, με την αναβάθμιση που κάνουμε εμείς με το PC Companion ή το SEUS?????? Ξέρει κανένας??? Γιατί αν δεν έχει διαφορά, τότε αναβάθμιση του είχα κάνει και εγώ, μόλις 5 μέρες πριν το πάω για service. :confused: :wacko:

Δεν το έχω ενεργοποιήσει ακόμα γιατί μόλις γύρισα σπίτι και πρέπει σε λίγο να φύγω για τη δουλειά, αλλά αν υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα ξανά, θα το αναφέρω στο forum επειδή ξέρω ότι ενδιαφέρεστε αρκετοί από εσάς.

Αν δεν τα πούμε σύντομα, εύχομαι καλό Πάσχα σε όλους όσους πιστεύουν...

και καλές γιορτές/ξεκούραση στους υπόλοιπους!!!!!

 

P.S: Όσο για το θέμα σου φίλε zizu21, εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί όπου και να πάω υπάρχει wi-fi και έχω πάντα απενεργοποιημένα τα δεδομένα... δεν ασχολήθηκα ποτέ με αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Χθες το πήγα για service και σήμερα το παρέλαβα (το mini μου για το γνωστό θέμα με τα πλήκτρα αφής) από το service της Sony...

Το μόνο που του έκαναν ήταν μια αναβάθμιση και καλιμπράρισμα της οθόνης αφής. Πλάκα πλάκα, τι διαφορά έχει η αναβάθμιση που του κάνουν αυτοί, με την αναβάθμιση που κάνουμε εμείς με το PC Companion ή το SEUS?????? Ξέρει κανένας??? Γιατί αν δεν έχει διαφορά, τότε αναβάθμιση του είχα κάνει και εγώ, μόλις 5 μέρες πριν το πάω για service. :confused: :wacko:

Δεν το έχω ενεργοποιήσει ακόμα γιατί μόλις γύρισα σπίτι και πρέπει σε λίγο να φύγω για τη δουλειά, αλλά αν υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα ξανά, θα το αναφέρω στο forum επειδή ξέρω ότι ενδιαφέρεστε αρκετοί από εσάς.

Αν δεν τα πούμε σύντομα, εύχομαι καλό Πάσχα σε όλους όσους πιστεύουν...

και καλές γιορτές/ξεκούραση στους υπόλοιπους!!!!!

 

P.S: Όσο για το θέμα σου φίλε zizu21, εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί όπου και να πάω υπάρχει wi-fi και έχω πάντα απενεργοποιημένα τα δεδομένα... δεν ασχολήθηκα ποτέ με αυτό!

 

Έχω και έγω το ίδιο πρόβλημα με τα πλήκτρα, το έδωσα στο Γερμάνο (επίσημο service) και έκαναν επανεγκατάσταση (αναβάθμιση!!!) δεν έγινε απολύτως τίποτα ....

Το πρόβλημα μου τοπαρουσιάζει ύστερα από την τελευταία αναβάθμιση μηπως φταίει το firmware?

Link to comment
Share on other sites

Αν το πάω σε κανένα Γερμανο να ελέγξει το δίκτυο λέτε να μου πάρει τίποτα;Πάντως εμενα τα πλήκτρα δουλεύουν μια χαρα...Αλλά νομίζω εσείς έχετε το Mini!Στο pro δεν εχω τετοιο προβλημα
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως με το mini και με την τελευταία αναβάθμηση δεν μου χει παρουσιάσει το πρόβλημα που αναφέρετε παραπάνω...

Το xperia mini έχει την ίδια κάμερα με το neo v??

Edited by thanospc
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

κάτι τελευταίο επειδή βλέπω ότι έχουν διαφορετική ονομασία στους επεξεργαστές στο mini και στο neo v ποιος από τους 2 θεωρείται ταχύτερος?
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Χθες το πήγα για service και σήμερα το παρέλαβα (το mini μου για το γνωστό θέμα με τα πλήκτρα αφής) από το service της Sony...

Το μόνο που του έκαναν ήταν μια αναβάθμιση και καλιμπράρισμα της οθόνης αφής. Πλάκα πλάκα, τι διαφορά έχει η αναβάθμιση που του κάνουν αυτοί, με την αναβάθμιση που κάνουμε εμείς με το PC Companion ή το SEUS?????? Ξέρει κανένας??? Γιατί αν δεν έχει διαφορά, τότε αναβάθμιση του είχα κάνει και εγώ, μόλις 5 μέρες πριν το πάω για service. :confused: :wacko:

Δεν το έχω ενεργοποιήσει ακόμα γιατί μόλις γύρισα σπίτι και πρέπει σε λίγο να φύγω για τη δουλειά, αλλά αν υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα ξανά, θα το αναφέρω στο forum επειδή ξέρω ότι ενδιαφέρεστε αρκετοί από εσάς.

Αν δεν τα πούμε σύντομα, εύχομαι καλό Πάσχα σε όλους όσους πιστεύουν...

και καλές γιορτές/ξεκούραση στους υπόλοιπους!!!!!

 

P.S: Όσο για το θέμα σου φίλε zizu21, εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί όπου και να πάω υπάρχει wi-fi και έχω πάντα απενεργοποιημένα τα δεδομένα... δεν ασχολήθηκα ποτέ με αυτό!

παντως στον γερμανο που ρωτησα εγω(απο εκει ειναι αγορασμενο το τηλεφωνο),την τριτη θα το παω να το παραδωσω με το ιδιο προβλημα υπερθερμανσης, μου ειπε ο τεχνικος οτι θα το κανει αναβαθμιση και αν συνεχιζει θα το στειλει στα κεντρικα για αλλαγη πλακετας η ισως και αντικατασταση(πραγμα που δεν το πιστευω για την αντικατασταση).για calibration της οθονης δεν μου ειπε τιποτα.στην ερωτηση μου αν υπηρξαν πολλες παρομοιες περιπτωσεις με μινι η απαντηση του ηταν (off the record βεβαια) οτι πανω απο τα μισα μινι που εφυγαν απο το καταστημα γυρισαν με αυτο το προβλημα.τωρα την τριτη θα το παω ,αφου του κανω μια επιδιωρθωση με το seus η pc companion και βλεπουμε.αληθεια δικαιουμαστε τηλεφωνο αντικαταστασης οσο διαρκει η επισκευη?ξερει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

πήρα ένα δευτερο μινι για τον αδελφό μου, έχει παραγωγη 11w50 (το δικό μου αγορασμένο Νοέμβριο έχει 11w41) και είναι και τα δύο στην ίδια έκδοση android και λογισμικού (.45), και μάλιστα αγορασμένα από το ίδιο μαγαζί και με προέλευση Γερμανίας. Χαζή ερώτηση:

 

αν κάνω στο καινούργιο ρουτ και μετά περάσω CWM, θεωρητικά μπορώ να κάνω restore μια εικόνα bkp που είχα πάρει με το δικό μου αμέσως μετά το ρουτ και την αφαίρεση του bloatware, σωστά? edit: άκυρο, πήγα ξανά από την αρχή για να είμια σίγουρος!

 

Εάν φτάσω μέχρι το σημείο να έχω root, cwm και αφαιρεμένα τα bloatware και μετά πρέπει να αλλάξω το google account (από το δικό μου σε αυτό του αδελφού μου), θα χαθεί κάτι από τα προηγούμενα ή μόνο οτι έχω κατεβάσει μέχρι τότε (π.χ. titanium)? edit: άκυρο και αυτό...

 

Ας μου θυμίσει κάποιος

1. πως απενεργοποιούμε την ειδοποίηση οτι υπάρχει available update

2. τα προγράμματα ANT Radio Service, ANT wireless state notifier AntHalService μπορούν να αφαιρεθούν με ασφάλεια

 

ευχαριστώ

Edited by PP6210
edit: update
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
κάτι τελευταίο επειδή βλέπω ότι έχουν διαφορετική ονομασία στους επεξεργαστές στο mini και στο neo v ποιος από τους 2 θεωρείται ταχύτερος?

 

Τον ίδιο επεξεργαστή έχουν και οι δύο συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια στον καιρο βαζω τοποθεσια και στα ελληνικα και στα αγγλικα και δεν μου βγαζει τιποτα. τι κανουμε και προσθετουμε μια πολη????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, πηρα κι εγω το xperia mini black και φοραει την τελευταια εκδοση android.

Απογοητευτηκα απο το προβλημα με τα πληκτρα....απο οσο βλεπω πλεον ειναι γνωστο προβλημα,στο service αν το παω ξερει κανεις αν οντως το φτιαξουν και σε ποσο καιρο θα ειναι ετοιμο??

 

 

Επισης κατι ακομα... Πως βλεπω τι παραγωγη ειναι το μοντελο μου? Να δω σε ποια παρτιδα επεσα

Edited by dj_panos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, πηρα κι εγω το xperia mini black και φοραει την τελευταια εκδοση android.

Απογοητευτηκα απο το προβλημα με τα πληκτρα....απο οσο βλεπω πλεον ειναι γνωστο προβλημα,στο service αν το παω ξερει κανεις αν οντως το φτιαξουν και σε ποσο καιρο θα ειναι ετοιμο??

 

 

Επισης κατι ακομα... Πως βλεπω τι παραγωγη ειναι το μοντελο μου? Να δω σε ποια παρτιδα επεσα

φιλε μου μην απογοητευεσαι με το κινητο.εγω εχω δυο (ενα λευκο και ενα μαυρο)και το ενα εβγαλε το προβλημα(το λευκο).ειναι καθαρα θεμα τυχης πιστευω:).στο σερβις το ξερουν το προβλημα.εμενα παντως μου ειπαν στον γερμανο 10-12 εργασιμες

τωρα για την παρτιδα που ρωτας,θα βγαλεις την μπαταρια και κατω απο αυτη στο κινητο(οχι στην μπαταρια ,στο κινητο στο πισω μερος)εχει ενα αυτοκολλητο που γραφει διαφορα και μεσα σε αυτα ενα w και ενα διψηφιο(πχ w40).αυτη ειναι η εβδομαδα παραγωγης.

Edited by patheraw
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

έτοιμο και το δευτερο μινι, routed, εγκατάσταση CWM και αποσυμφόρηση από bloatware..... για όσους φίλους αγοράσουν τώρα δίνω τα πιο πρόσφατα λινκ που δούλεψαν για Γερμανικό xperia mini 11w50:

1. rout σύμφωνα με το ποστ του φίλου BMW316i: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799

2. CWM με αρχείο από τον nAa: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1364509

 

Αν κάποιος έχει απάντηση για τα παρακάτω θα το εκτιμούσα:

Ας μου θυμίσει κάποιος

1. πως απενεργοποιούμε την ειδοποίηση οτι υπάρχει available update

2. τα προγράμματα ANT Radio Service, ANT wireless state notifier AntHalService μπορούν να αφαιρεθούν με ασφάλεια

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μην απογοητευεσαι με το κινητο.εγω εχω δυο (ενα λευκο και ενα μαυρο)και το ενα εβγαλε το προβλημα(το λευκο).ειναι καθαρα θεμα τυχης πιστευω:).στο σερβις το ξερουν το προβλημα.εμενα παντως μου ειπαν στον γερμανο 10-12 εργασιμες

τωρα για την παρτιδα που ρωτας,θα βγαλεις την μπαταρια και κατω απο αυτη στο κινητο(οχι στην μπαταρια ,στο κινητο στο πισω μερος)εχει ενα αυτοκολλητο που γραφει διαφορα και μεσα σε αυτα ενα w και ενα διψηφιο(πχ w40).αυτη ειναι η εβδομαδα παραγωγης.

 

Πωω 12 εργασιμες ειναι και πασχα τωρα.... χεσε ψηλα και αγναντευε και πετα βοτσαλακια!! :p

Anyway,θα το παω οπως και να εχει,δεν θελω να γινω και εγω φουστης και να το πουλησω σε αλλον ετσι οπως μου το πουλησανε...Στο service αφου ξερουν το προβλημα γιατι ποιο πανω εχω διαβασει ομως οτι καποιο το πηγανε και το πηραν πισω χωρις να εχει φτιαχτει τιποτα και του καναν απλα μια επανεγκατασταση λογισμικου και calibration της οθονης?

 

 

Η βδομαδα παραγωγης μου ειναι 12w01 ασπρο χρωμα ... ηταν ελατοματικες αυτες η παρτιδες η οχι? Απο ποια μεχρι ποια παρτιδα ηταν το προβλημα βασικα?

Edited by dj_panos
Link to comment
Share on other sites

PP6210 για το πρώτο που Ρωτάς,βρες με το τιτανιουμ ο,τι εχει να κανει με update και κάντο freeze
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη, ευλογημενη ανασταση.αξιζει να αγορασω το μινι η να στραφω αλλου? κολλαει γενικα αν το γεμισεις με μια 8αρα καρτα μνημης? τα πληκτρα τι προβλημα εχουν που ακουω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Επειδή βλέπω και λέτε πάλι για το πρόβλημα με τα πλήκτρα αφής, να σας πω τα νέα μου...

Είναι 2 μέρες τώρα που πήρα το mini μου από το service. Όπως ανέφερα και προχθές το μόνο που του έκαναν είναι αναβάθμιση και καλιμπράρισμα οθόνης. Από τότε (2 μέρες) του έχω αλλάξει τα φώτα :wacko:

Συνέχεια ασχολιέμαι με το κινητό, εγκατάσταση προγραμμάτων για να το φέρω στα μέτρα μου και διαρκώς internet, youtube και παιχνιδάκια (angry birds, cut the rope και άλλες χαζομάρες...).

Μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα... ελπίζω να μην το γρουσουζέψω :X

Πίστευα ότι είναι Hardware πρόβλημα αλλά μέχρι στιγμής ότι και αν του έκαναν στο service, έπιασε!!!

Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

Πάντως αν κάποιος σκέφτεται να το πάρει, ακόμα και με το πρόβλημα αυτό εγώ το προτείνω με κλειστά μάτια.

 

P.S: Αν έχετε κάποιο service της Sony-Ericsson κοντά σας, δεν χρειάζεται να πάτε το κινητό στο κατάστημα που το αγοράσατε και να περιμένετε 10-12 εργάσιμες μέρες. Το πάτε κατευθείαν στο service με την απόδειξη αγοράς και το πολύ σε 2 μέρες το έχετε πάρει πίσω. Εμένα μετά από 4 ΩΡΕΣ με ειδοποίησαν να πάω να το πάρω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω μερικες αποριες σχετικα με το τηλεφωνο, γιατι με δυσκολευει λιγο! :p

 

1.Απο τις 5 αρχικες οθονες δεν μπορω να σβησω καμια ? Αναγκαστικα 5 εχω?

2.Δεν γινετε να βαλω διαφορετικο φοντο σε καθε οθονη ?

3.Μπορω να βαλω στην pull down bar , buttons οπως wifi,bluetooth κτλ ? Εαν ναι πως ? (CyanogenMod?)

4.Υπαρχει καποιο αλλο πληκτρολογιο που μπορω να εγκαταστησω για ποιο ευκολη γραφη ?

 

Εχει την 2.3 εκδοση Android

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, τι προτείνετε για ICS Rom για το xperia mini; Προορίζεται για άτομο που δεν ασχολείται καθημερινά με updates, οπότε κάποια σχετικά σταθερή...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω μερικες αποριες σχετικα με το τηλεφωνο, γιατι με δυσκολευει λιγο! :p

 

1.Απο τις 5 αρχικες οθονες δεν μπορω να σβησω καμια ? Αναγκαστικα 5 εχω?

2.Δεν γινετε να βαλω διαφορετικο φοντο σε καθε οθονη ?

3.Μπορω να βαλω στην pull down bar , buttons οπως wifi,bluetooth κτλ ? Εαν ναι πως ? (CyanogenMod?)

4.Υπαρχει καποιο αλλο πληκτρολογιο που μπορω να εγκαταστησω για ποιο ευκολη γραφη ?

 

Εχει την 2.3 εκδοση Android

1)Οχι

2)Οχι

3)Δεν ειμαι σιγουρος για το αν γινεται,εγω εχω το μαμισιο widget στη δευτερη οθονη που τα εχει ολα.

4)Υπαρχουν πολλα στο play store

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...