Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και να μην εχει μπορεις πολυ ευκολα να βαλεις ενα αλλο προγραμματακι πχ handcent που σου δινει widget για sms :)

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για εμένα το μεγάλο λάθος του τηλεφώνου είναι η έλλειψη HDMI σύνδεσης :mad:. Δεν μπορεί να μιλάμε για multimedia δυνατότητες, κυρίως για HD βίντεο και να την βγάζουμε με το usb. Λάθος αλλά το προσπερνάμε γιατί το τηλέφωνο παίζει μπάλα σε άλλο επίπεδο :D.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

να σας πω και εγω ενα προβλημα που παρατηρησα...οταν το σημα εχει την ενδειξη H πανω απο τις μπαρες ενω μιλαω με καποιον παυω να τον ακουω ενω αυτος με ακουει κανονικοτατα....οταν το εχω γυρισμενο στο GPRS ολα δουλευουν ρολοι!ξερετε τι σημαινει?αυτο βεβαια σθμβαινει σπανια και λογικα οταν δεν ειναι ισχυρο το σημα 3G

 

Το έχω ήδη αναφέρει σαν πρόβλημα μερικές σελίδες πίσω.Δοκίμασες όταν στο κάνει αυτό αν μπορείς να μπείς internet,market, gmail κτλ?Εγώ δεν μπορούσα.Σαν να μην είχα καθόλου σήμα.Από ό,τι έχω διαβάσει οφείλεται στο software.Για να μην σου τρώει μπαταρία όταν δεν χρησιμοποιείς data γυρνάει σε 3g και όταν πας να χρησιμοποιήσεις data προσπαθεί να γυρίσει σε H.Κάποιες φορές αποτυγχάνει αυτή η διαδικασία και για να ξαναδουλέψει σωστά ή πρέπει να απενεργοποιήσεις και να ενεργοποιήσεις τα data ή να κάνεις reboot.Επίσης όποιος μπορεί ας πάει να κάνει ένα check στο settings>about phone>battery usage>cell standby να το επιλέξει και να μου πεί τί ποσοστό γράφει στο time without a signal.

 

Ευχαριστώ

 

δεν νομιζω.

Χρησιμοποιει απο 2 ως 6% της CPU τουλαχιστον οπως δειχνει στην αναλυση με το τι χρησιμοποιει την CPU.....

 

Αν την παρακολουθήσεις την εφαρμογή χτυπάει κάτι διαστήματα 20-30% usage.Αλλά όχι αυτά που γράφουν τα σχόλια στο market

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη αναφέρει σαν πρόβλημα μερικές σελίδες πίσω.Δοκίμασες όταν στο κάνει αυτό αν μπορείς να μπείς internet,market, gmail κτλ?Εγώ δεν μπορούσα.Σαν να μην είχα καθόλου σήμα.Από ό,τι έχω διαβάσει οφείλεται στο software.Για να μην σου τρώει μπαταρία όταν δεν χρησιμοποιείς data γυρνάει σε 3g και όταν πας να χρησιμοποιήσεις data προσπαθεί να γυρίσει σε H.Κάποιες φορές αποτυγχάνει αυτή η διαδικασία και για να ξαναδουλέψει σωστά ή πρέπει να απενεργοποιήσεις και να ενεργοποιήσεις τα data ή να κάνεις reboot.Επίσης όποιος μπορεί ας πάει να κάνει ένα check στο settings>about phone>battery usage>cell standby να το επιλέξει και να μου πεί τί ποσοστό γράφει στο time without a signal.

 

Ευχαριστώ

φιλε μου το εφτιαξα...πατας *#*#9900#*#* και στο menu που εμφανιζετε επιλεγεις disable fast dormancy και το κινητο μενει καρφωμενο στο 3G και δεν χανει συνδεση...επισης η ταχυτητα του internet γινετε πολυ καλυτερη αλλα μαλλον τρωει περισσοτερη μπαταρια...το δοκιμαζω και σας λεω...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το εφτιαξα...πατας *#*#9900#*#* και στο menu που εμφανιζετε επιλεγεις disable fast dormancy και το κινητο μενει καρφωμενο στο 3G και δεν χανει συνδεση...επισης η ταχυτητα του internet γινετε πολυ καλυτερη αλλα μαλλον τρωει περισσοτερη μπαταρια...το δοκιμαζω και σας λεω...

 

Και όμως δεν.... Το είχα ποστάρει μερικές σελίδες πίσω το fast dormancy (το είχα διαβάσει στο xda).To δοκίμασα και μία ημέρα μετά μου το ξαναέκανε.Έκανα factory reset και αφού μου το εμφάνισε ακόμα μια φορά από τότε δεν το έχει ξανακάνει.Πάντως το disable fast dormancy δείχνει ότι σε κάποιους δεν λύνει το πρόβλημα

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Και όμως δεν.... Το είχα ποστάρει μερικές σελίδες πίσω το fast dormancy (το είχα διαβάσει στο xda).To δοκίμασα και μία ημέρα μετά μου το ξαναέκανε.Έκανα factory reset και αφού μου το εμφάνισε ακόμα μια φορά από τότε δεν το έχει ξανακάνει.Πάντως το disable fast dormancy δείχνει ότι σε κάποιους δεν λύνει το πρόβλημα

 

μηπως σου εκλεισε το κινητο στο ενδιαμεσο?γιατι απο οτι διαβαζω οταν κλεινει το κινητο απενεργοποιειτε και πρεπει να το ξανακανεις...και αυτο σε αλλους συμβαινει και σε αλλους οχι...δηλ σε καποιους και μετα το κλεισιμο της συσκευης παραμενει ενεργοποιημενο!

 

Τωρα που το ελεγξα κλεινωντας το παραμενει ενεργοποιημενη η ρυθμιση και δεν χρειαζετε να το ξανακανω....δεν ειμαι root

 

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάνεις αν υποστηρίζει φωνητικό γράψιμο στα μηνύματα άλλα στα ελληνικά?σε άλλες γλώσσες γίνετε μόνο ελληνικά δεν έχει:(:(

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάνεις αν υποστηρίζει φωνητικό γράψιμο στα μηνύματα άλλα στα ελληνικά?σε άλλες γλώσσες γίνετε μόνο ελληνικά δεν έχει:(:(

 

Σε φωνητικες λειτουργειες υποστηριζει τα παντα ...οχι μονο μυνηματα αλλα μπορεις να χειριστεις ολα τα apps και τις λειτουργειες του τηλ....δυστυχως προς το παρων στα αγγλικα

Sony Vaio P VGN-P31ZK/Q(still rocks ;) )

Nokia 700 Symbian belle FP2

Link to comment
Share on other sites

Σε φωνητικες λειτουργειες υποστηριζει τα παντα ...οχι μονο μυνηματα αλλα μπορεις να χειριστεις ολα τα apps και τις λειτουργειες του τηλ....δυστυχως προς το παρων στα αγγλικα

καλά το ξέρω, αλλά το θέμα είναι στα ελληνικά να γράφουμε μηνύματα, τεσπα ελπίζω να βγει στο μέλλον.:D:D

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

ναι το γνωρίζω αυτό ότι είναι μικρότεροι η μνήμη ξέρω ότι στα 16gb τα καθαρά είναι 15,6 άπλα μου φάνηκε περιεργο να δείχνει διαθέσιμα μόνο 11,5 και να τρώει 4gb, αλλά εντάξει αφού το έχετε και εσείς το θέμα είμαι καλυμμένος:D:D

 

 

Ok επειδή έχει ξαναρωτηθεί και κάποιος ρώτησε και για RAM, πάμε αναλυτικά:

 

833MB System Memory

98MB System Cache

504MB System Storage

1.97GB Internal Storage

11.5GB Internal SD Card

 

Την υπόλοιπη RAM την χρησιμοποιεί το OS. Tον υπόλοιπο χώρο στο Storage, δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω πως χρησιμοποιείται για swap file.

Edited by ASDF
Όχι.
Link to comment
Share on other sites

Ok επειδή έχει ξαναρωτηθεί και κάποιος ρώτησε και για RAM, πάμε αναλυτικά:

 

833MB System Memory

98MB System Cache

504MB System Storage

1.97GB Internal Storage

11.5GB Internal SD Card

 

Την υπόλοιπη RAM την χρησιμοποιεί το OS. Tον υπόλοιπο χώρο στο Storage, δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω πως χρησιμοποιείται για swap file.

thanks και εγώ το ίδιο συμπέρασμα έβγαλα πριν λίγο:D

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

στις κεντρικες οθονες κατω κατω εχει συντομευσεις "τηλεφωνο επαφες μηνυματα εφαρμογες" αυτες γινεται να αλλαξουν η να αφαιρεθουν??? βασικα αυτη για τα μηνυματα για να βαλλω το handcent
Sagem MY V-75/ Nokia n70/ Sony Ericsson K750i/ Sony Ericsson G900/ Nokia N86/ ZtE Blade/ Samsung galaxy SII/ Vodafone smart II/ Samsung galaxy SIV....
Link to comment
Share on other sites

σύντομα θα επιστρέψω με το δεύτερο part του review μου με εντυπώσεις μετά από μια εβδομάδα συμβίωσης.

 

αξίζει όμως να αναφέρω μερικά πράγματα για την μπαταρία αφού βλέπω πολλά να γράφονται.

 

καταρχάς μια μπαταρία χρειάζεται καλό στρώσιμο για να μπορέσεις να την κρίνεις. ακόμα και του iphone η μπαταρία μου πήρε κοντά στο μήνα για να δείξει τι μπορεί να κάνει. βέβαια παίζει ρόλο και ότι τον πρώτο καιρό μέσα στη χαρά μας τις σκίζουμε τις συσκευές.

 

στο ζουμί όμως... τις πρώτες μέρες με δυσκόλεψε λίγο η μπαταρία. μερικά bugs, αναβαθμίσεις και διάφορες δοκιμές δεν μου επέτρεπαν να έχω καλή εικόνα της κατάστασης.

 

το σάββατο το βράδυ έκανα calibrate την μπαταρία και έκανα freeze όλα τα hubs της samsung και οτιδήποτε είχε σχέση με wifi sharing.

 

σήμερα ήταν η πρώτη μέρα που έβγαλα το κινητό από τη φόρτιση το πρωί μόλις ξύπνησα. το αποτέλεσμα:

 

http://tapatalk.com/mu/d5f90cb3-b828-5115.jpg http://tapatalk.com/mu/d5f90cb3-b83d-d530.jpg

 

χρήση:

gmail με auto sync

facebook

twitter

foursquare

tapatalk

irc

μερικές φωτογραφίες

λιγο browsing

μια διαδρομή με google maps

5 λεπτά wifi sharing

τώρα γράφω αυτό το άρθρο

και σίγουρα ξεχνάω και κάτι ;)

 

περισσότερα στο review...

 

# sent from a Samsung Galaxy S II

 

Γιατί στην εικόνα με τν χρήση μπαταρίας επάνω γράφει 12h 36m 5s on battery και κάτω γράφει 12h 17m 40s ? Τι διαφορά έχουν αυτά τα 2 νούμερα και ποιο είναι το σωστό?

Link to comment
Share on other sites

στις κεντρικες οθονες κατω κατω εχει συντομευσεις "τηλεφωνο επαφες μηνυματα εφαρμογες" αυτες γινεται να αλλαξουν η να αφαιρεθουν??? βασικα αυτη για τα μηνυματα για να βαλλω το handcent

 

Ναι αλλάζει. Όσο είσαι στο μενου με τις εφαρμογές πατας το αριστερό touch sensitive button και επιλέγεις Edit.

Απο κει και πέρα σέρνεις οποιο app θες στην μπάρα κάτω.

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά...

Τώρα μόλις τελείωσα το διάβασμα όλων αυτών των σελίδων και για να βγάλουμε μια συνολική εικόνα του κινητού από προβλήματα και ότι άλλο έχει βγάλει έως τώρα ας γράψω μερικά που θυμάμαι και ας το συνεχίσουμε.

 

1.Έχουν κάνει όλοι παράπονο για τις θερμοκρασίες που ανεβαζει η συσκευή και συγκεκριμένα στην περιοχή της κάμερας.(άποψη μου είναι πως είναι κάπως λογικό για μια διπλοπύρινη συσκευή τόσο λεπτη,από την άλλη κακώς με τόσα λεφτά που θα δώσει κάποιος να μην το είχαν προβλέψει και να έκαναν κάτι)

 

2.Παράπονο για ροζ και κίτρινες γραμμές στην οθόνη.Πιστεύω πως αυτό παίζεται αν θα αλλάξει με κάποια αναβάθμιση η είναι θέμα καθαρά οθόνης.

 

3.Πρόβλημα με το μικρόφωνο είχα διαβάσει πως σε άκουγε ο συνομιλητής λες και ήσουν στο πηγάδι η με εκο.Βγήκαν και είπαν κάποιοι πως είναι θέμα θήκης σιλικόνης.Ας απαντήσει κάποιος που είχε πρόβλημα και το έλυσε αφαιρώντας την θήκη.

 

4.Παράπονο για κατανάλωση μπαταρίας.Διάβαζα πως σε κάποιους η μπαταρία κράτησε μόνο 8 ώρες,άλλοι στις 18 ώρες και το πολύ 1 μέρα.Αλλά οι ίδιοι έγραφαν πως το ξεπατωσαν το κινητό και λογικό είναι μιας και είναι κάτι νέο και θες να το ξεψαχνισεις.Οπότε με κανονική χρήση του κινητού (για μένα είναι να μπεις στο ίντερνετ για 2ώρες το πολύ την ημέρα,μιας και έχεις το λαπτοπ για ότι άλλο.

να κανείς 3ώρες κλήσεις το πολύ την ημέρα.και να παίξεις κανένα παιχνίδι το πολύ 40λεπτά)έτσι η μπαταρία θα κρατήσει 2 μέρες,αν το κλείνεις και το βράδυ που κοιμάσαι και όταν δεν χρησιμοποιείς μπλε δόντι και ίντερνετ να τα έχεις κλειστα.

Οπότε δεν νομίζω πως έχει θέμα η μπαταρία.

 

 

 

Θα γράψω και αλλά συνοπτικά όλων αυτών των σελίδων

Edited by pacman63
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν ισχυει.Βγαζει να αλλαξεις μονο τα homepages τη σειρα τους.

 

Ισχύει μια χαρά.. είπε στις εφαρμογές :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σε φωνητικες λειτουργειες υποστηριζει τα παντα ...οχι μονο μυνηματα αλλα μπορεις να χειριστεις ολα τα apps και τις λειτουργειες του τηλ....δυστυχως προς το παρων στα αγγλικα

 

με λιγα λογια ρε παιδια γιατι με μπερδευει το θεμα....

φωνητικες κλησεις εχουμε στο κινητο....???

πχ οδηγας εχεις το bluetooth θελεις να παρεις την μαρια τηλ...φωναζεις μαρια και ξεκιναει η κληση...

υπαρχει αυτο η οχι(ακομη) στο κινητο μας...?:)

τα υπολοιπα για την ωρα δεν με ενδιαφέρουν....

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια ρε παιδια γιατι με μπερδευει το θεμα....

φωνητικες κλησεις εχουμε στο κινητο....???

πχ οδηγας εχεις το bluetooth θελεις να παρεις την μαρια τηλ...φωναζεις μαρια και ξεκιναει η κληση...

υπαρχει αυτο η οχι(ακομη) στο κινητο μας...?:)

τα υπολοιπα για την ωρα δεν με ενδιαφέρουν....

 

Γραψε τη μαρια ---> mary και φωναξε: call mary! :):)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει τρόπος να φαίνεται στην αρχική οθόνη το επόμενο ραντεβού από το calendar χωρίς να χρειάζεται να μπω μέσα στο calendar όπως γινόταν στο HD2?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει τρόπος να φαίνεται στην αρχική οθόνη το επόμενο ραντεβού από το calendar χωρίς να χρειάζεται να μπω μέσα στο calendar όπως γινόταν στο HD2?

 

χρειαζεσαι καποιο calendar widget

smooth calendar, calwidget etc

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...