Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είσαι root?Χρησιμοποιείς καθόλου αυτό το πρόγραμμα https://market.android.com/details?id=com.rs.autokiller&feature=search_result ?

 

Για να δεις τί τρέχει από εφαρμογές.

 

οχι βρε, εννοουσα οτι και με το touchwiz κανω μια χαρα τη δουλεια μου, με καλυπτει οχι οτι εχω προβλημα :D

 

βεβαια εβαλα παλι το launcher pro και το κινητο ζεσταθηκε παρα πολυ ξαφνικα!

υπαρχει περιπτωση επειδη εχω βαλει τον κυβο με το rotation που κανει να προκαλει προβλημα και να λειτουργει στο max συνεχεια ο επεξεργαστης;

 

εσυ εχεις τετοιο προβλημα;

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε, εννοουσα οτι και με το touchwiz κανω μια χαρα τη δουλεια μου, με καλυπτει οχι οτι εχω προβλημα :D

 

βεβαια εβαλα παλι το launcher pro και το κινητο ζεσταθηκε παρα πολυ ξαφνικα!

υπαρχει περιπτωση επειδη εχω βαλει τον κυβο με το rotation που κανει να προκαλει προβλημα και να λειτουργει στο max συνεχεια ο επεξεργαστης;

 

εσυ εχεις τετοιο προβλημα;

 

Δεν χρησιμοποιω το 3d καθόλου στον launcher pro.Η πλάκα είναι ότι σε εμένα το κινητό παρουσιάζει χαμηλότερες θερμοκρασίες με τον launcher pro

 

Τι ακριβώς εννοείτε όταν λέτε touchwiz? Τς 7 οθόνες? Αν ναι αυτό πως απενεργοποιείτε?

 

Touchwiz ειναι όλο το UI (user interface), οι 7 οθόνες που λες το application drawer (εκει που βλεπεις τις εφαρμογές σου κτλ κτλ).Τι θες ακριβώς να απενεργοποιήσεις?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν άντεξα άλλο με touchwiz (και τον έλεγαν και για καλό).Τον αντικατέστησα με launcher pro και όλα είναι μια χαρά

 

Σημ. δεν είχα βέβαια τα σκαλώματα που λες.

 

Είδα στο YouTube πολλά βιντεάκια που παρουσιάζουν το TouchWiz, και παρατήρησα ότι σε διάφορα τυχαία σημεία υπάρχουν κάποια σκαλωματάκια, τα οποία δεν σχολιάζει κανείς. Οπότε μάλλον υπάρχουν, αλλά επειδή δεν είναι ενοχλητικά, δεν ασχολείται κανείς.

Από ό,τι κατάλαβα, χρησιμοποιώντας και ένα πρόγραμμα που δείχνει την τρέχουσα ταχύτητα επεξεργαστή, όταν είναι σε standby, τρέχει στα 200MHz. Με το που κάνουμε μια κίνηση στο TouchWiz, σηκώνεται στα 600 και βάλε, και μάλλον τα σκαλωματάκια είναι κατά την αύξηση της συχνότητας.

Πάντως, έχει ενδιαφέρον το θέμα. Ενώ στον browser και στις εφαρμογής μη TouchWiz είναι σφαίρα, χωρίς σκαλώματα, στο TouchWiz υπάρχουν.

Θεωρώ πως σηκώνει αρκετή βελτίωση σε αυτό το θέμα το TouchWiz.

 

Έχει άποψη κανείς άλλος για το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο YouTube πολλά βιντεάκια που παρουσιάζουν το TouchWiz, και παρατήρησα ότι σε διάφορα τυχαία σημεία υπάρχουν κάποια σκαλωματάκια, τα οποία δεν σχολιάζει κανείς. Οπότε μάλλον υπάρχουν, αλλά επειδή δεν είναι ενοχλητικά, δεν ασχολείται κανείς.

Από ό,τι κατάλαβα, χρησιμοποιώντας και ένα πρόγραμμα που δείχνει την τρέχουσα ταχύτητα επεξεργαστή, όταν είναι σε standby, τρέχει στα 200MHz. Με το που κάνουμε μια κίνηση στο TouchWiz, σηκώνεται στα 600 και βάλε, και μάλλον τα σκαλωματάκια είναι κατά την αύξηση της συχνότητας.

Πάντως, έχει ενδιαφέρον το θέμα. Ενώ στον browser και στις εφαρμογής μη TouchWiz είναι σφαίρα, χωρίς σκαλώματα, στο TouchWiz υπάρχουν.

Θεωρώ πως σηκώνει αρκετή βελτίωση σε αυτό το θέμα το TouchWiz.

 

Έχει άποψη κανείς άλλος για το θέμα;

εγω δεν εχω παρατηρησει σκαλωματα...καμια στιγμη της χρησης του κινητου...και μαλιστα αυτο ειναι κατι που με ειχε πρωτοεντυπωσιασει οταν ειχα παρει το κινητο...η smooth αλλαγη των οθονων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μετά την τελευταία αναβάθμιση (Κ7) που έκανα από το kies το σύστημα δεν αναγνωρίζει το τηλέφωνο και δεν συνδέεται. Έκανα απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του kies στον υπολογιστή αλλά πάλι το ίδιο γινεται. Καμιά ιδέα ρε παιδιά για το τι άλλο να κάνω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω παρατηρησει σκαλωματα...καμια στιγμη της χρησης του κινητου...και μαλιστα αυτο ειναι κατι που με ειχε πρωτοεντυπωσιασει οταν ειχα παρει το κινητο...η smooth αλλαγη των οθονων

 

Και εγώ δεν παρατήρησα σκαλώματα, απλά τον αντικατέστησα απενεργοποιήσα μερικές σαβουρο εφαρμογές (τυπου yahoo) και κάνοντας ακριβώς τα ίδια πράγματα (browsing με wifi, έπαιξα assasins creed κτλ) διαπίστωσα ότι από πλευράς θερμοκρασίας με launcher pro το κινητό ήταν καλύτερα (πχ με touchwiz χτύπαγα 42 κελσιου και με launcher pro 37-38 κελσιου)

 

Προς θεού μην παρεξηγηθώ, μπορεί να είναι και τυχαίο, απλά αυτό παρατήρησα

 

Καλησπέρα,

μετά την τελευταία αναβάθμιση (Κ7) που έκανα από το kies το σύστημα δεν αναγνωρίζει το τηλέφωνο και δεν συνδέεται. Έκανα απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του kies στον υπολογιστή αλλά πάλι το ίδιο γινεται. Καμιά ιδέα ρε παιδιά για το τι άλλο να κάνω?

Ευχαριστώ

 

 

 

Για αρχη θα πας στο Settings > Application > Development και θα ξετικάρεις το USB Debugging.

Έπειτα θα πας στο C:\Program Files\Samsung\Kies\USB Driver και θα κάνεις εγκατάσταση το SAMSUNG_USB_Driver_for_Mobile_Phones.

Restart the pc. Έπειτα άνοιξε το kies και σύνδεσε το κινητό.

 

Για δοκίμασε αυτό που λέει ο φίλος BlopERdroM

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω παρατηρησει σκαλωματα...καμια στιγμη της χρησης του κινητου...και μαλιστα αυτο ειναι κατι που με ειχε πρωτοεντυπωσιασει οταν ειχα παρει το κινητο...η smooth αλλαγη των οθονων

 

Είδα στο YouTube πολλά βιντεάκια που παρουσιάζουν το TouchWiz, και παρατήρησα ότι σε διάφορα τυχαία σημεία υπάρχουν κάποια σκαλωματάκια, τα οποία δεν σχολιάζει κανείς. Οπότε μάλλον υπάρχουν, αλλά επειδή δεν είναι ενοχλητικά, δεν ασχολείται κανείς.

Από ό,τι κατάλαβα, χρησιμοποιώντας και ένα πρόγραμμα που δείχνει την τρέχουσα ταχύτητα επεξεργαστή, όταν είναι σε standby, τρέχει στα 200MHz. Με το που κάνουμε μια κίνηση στο TouchWiz, σηκώνεται στα 600 και βάλε, και μάλλον τα σκαλωματάκια είναι κατά την αύξηση της συχνότητας.

Πάντως, έχει ενδιαφέρον το θέμα. Ενώ στον browser και στις εφαρμογής μη TouchWiz είναι σφαίρα, χωρίς σκαλώματα, στο TouchWiz υπάρχουν.

Θεωρώ πως σηκώνει αρκετή βελτίωση σε αυτό το θέμα το TouchWiz.

 

Έχει άποψη κανείς άλλος για το θέμα;

 

Και εγώ δεν παρατήρησα σκαλώματα, απλά τον αντικατέστησα απενεργοποιήσα μερικές σαβουρο εφαρμογές (τυπου yahoo) και κάνοντας ακριβώς τα ίδια πράγματα (browsing με wifi, έπαιξα assasins creed κτλ) διαπίστωσα ότι από πλευράς θερμοκρασίας με launcher pro το κινητό ήταν καλύτερα (πχ με touchwiz χτύπαγα 42 κελσιου και με launcher pro 37-38 κελσιου)

 

Προς θεού μην παρεξηγηθώ, μπορεί να είναι και τυχαίο, απλά αυτό παρατήρησα

 

Ούτε εγώ δεν παρατήρησα σκαλώματα στην γενική χρήση αλλά και στην εναλλαγή οθονών.

Να αναφέρω πως δεν χρησιμοποίησα σχεδόν καθόλου το Touchwiz επειδή δεν μου αρέσει, προτιμώ το Launchepro.

Επίσης απεγκατέστησα όλα τα Hubs με το Titanium Backup.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν παρατήρησα σκαλώματα, απλά τον αντικατέστησα απενεργοποιήσα μερικές σαβουρο εφαρμογές (τυπου yahoo) και κάνοντας ακριβώς τα ίδια πράγματα (browsing με wifi, έπαιξα assasins creed κτλ) διαπίστωσα ότι από πλευράς θερμοκρασίας με launcher pro το κινητό ήταν καλύτερα (πχ με touchwiz χτύπαγα 42 κελσιου και με launcher pro 37-38 κελσιου)

 

Προς θεού μην παρεξηγηθώ, μπορεί να είναι και τυχαίο, απλά αυτό παρατήρησα

νομιζω οτι το εχουν πει και αλλοι οτι η θερμοκρασια ειναι χαμηλοτερη με launcher pro...

Link to comment
Share on other sites

Και τι σκοπεύεις να κάνεις; Να αλλάξεις τη το τρόπο λειτουργίας του λειτουργικού; :confused:

 

Όχι απλά βάζοντας κάποια extra Προγράμματα είδα πολύ καλύτερη συμπεριφορά στη διαχείρηση της μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά βάζοντας κάποια extra Προγράμματα είδα πολύ καλύτερη συμπεριφορά στη διαχείρηση της μπαταριας.

 

οπως φιλε μου?ποια προγράμματα?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν παρατήρησα σκαλώματα, απλά τον αντικατέστησα απενεργοποιήσα μερικές σαβουρο εφαρμογές (τυπου yahoo) και κάνοντας ακριβώς τα ίδια πράγματα (browsing με wifi, έπαιξα assasins creed κτλ) διαπίστωσα ότι από πλευράς θερμοκρασίας με launcher pro το κινητό ήταν καλύτερα (πχ με touchwiz χτύπαγα 42 κελσιου και με launcher pro 37-38 κελσιου)

 

Προς θεού μην παρεξηγηθώ, μπορεί να είναι και τυχαίο, απλά αυτό παρατήρησα

 

Με ποιο πρόγραμμα φίλε τα απενεργοποίησες;

Link to comment
Share on other sites

Autorun manager,advanced task killer pro και Startup Cleaner Pro.

 

προγραμματα διαχειρισης μνημης δηλ...ειπα μηπως ηταν κανενα προγραμμα καθαυτου μπαταριας!

Link to comment
Share on other sites

χαζή ερώτηση!

 

τι είναι το Kies?

 

συνδέω το κινητό με το PC και μου βγάζει οτι απέτυχε η εγκατάσταση του MTP

 

ό,τι το itunes για το iphone.Για να "μιλάει" το κινητό με το Pc.Μέσα από αυτό παιρνεις και τις επίσημες αναβαθμίσεις

 

http://org.downloadcenter.samsung.com/downloadfile/ContentsFile.aspx?CDSite=UNI_CA&CDCttType=SW&ModelType=N&ModelName=FM_UPDATE&idyn=N&VPath=SW/201105/20110521192620273/Kies_2.0.0.11044_11_3.exe

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

το touchwiz δεν είναι ομαλό γιατί δεν είναι αρκετά καλοφτιαγμένο... αρκεί να βάλετε έναν άλλο launcher όπως ο launcher pro για να το καταλάβετε...

 

όσον αφορά το push τώρα, το android κρατάει ανοιχτό ένα connection μόνιμα, ώστε ο server να μπορεί να του στείλει μήνυμα οπότε θέλει. αυτό γίνεται γιατί τα κινητά μας δεν μπορούν να λάβουν μηνύματα από το internet χωρίς να τα έχουν ζητήσει - στο μέλλον με το ipv6 αυτό ίσως αλλάξει.

 

η διαδικασία που διατηρεί τη σύνδεση ανοιχτή καθώς μετακινήστε και αλλάζετε κυψέλες και/ή wifi έχει βελτιωθεί αρκετά με την πάροδο του χρόνου, παρόλα αυτά δεν παύει να χρειάζεται ενέργεια.

 

για αυτό το λόγο, αν δε σας ενδιαφέρουν οι άμεσες ενημερώσεις μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κάποιο πρόγραμμα όπως το JuiceDefender το οποίο ενεργοποιεί το push αυτόματα για 5 λεπτά κάθε μια ώρα - η οπότε θέλετε εσείς - και μετά το κλείνει.

 

εμένα πάντως μου αρέσουν οι αυτόματες ενημερώσεις και το κινητό μου αντέχει μια γεμάτη μέρα συνήθως οπότε δεν έχω καταφύγει σε αυτή τη λύση.

 

# sent from a Samsung Galaxy S II

Link to comment
Share on other sites

Συνδέοντας το κινητό σε pc μέσω usb ανοίγει ένα kies app στο κινητό που κλείνει μόλις πατήσεις το κεντρικό πλήκτρο. Πως γίνεται να το ξανανοίξεις χωρίς να αποσυνδέσεις το κινητό από τη usb?
Link to comment
Share on other sites

χαζή ερώτηση!

 

τι είναι το Kies?

 

συνδέω το κινητό με το PC και μου βγάζει οτι απέτυχε η εγκατάσταση του MTP

 

Ορίστε το Kies για Windows, και το Kies για Mac.

 

Όπως είπε ο afilopou είναι σαν το itunes για το iphone, ή σαν το Nokia PC suite για τα Nokia smartphones, και πάει λέγοντας. Με την εγκατάσταση μπαίνουν και οι drivers που χρειάζεται το PC για να βλέπει σωστά το κινητό. Εγκαταστήστε το ακόμα κι αν δεν το χρησιμοποιείτε.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

ό,τι το itunes για το iphone.Για να "μιλάει" το κινητό με το Pc.Μέσα από αυτό παιρνεις και τις επίσημες αναβαθμίσεις

 

http://org.downloadcenter.samsung.com/downloadfile/ContentsFile.aspx?CDSite=UNI_CA&CDCttType=SW&ModelType=N&ModelName=FM_UPDATE&idyn=N&VPath=SW/201105/20110521192620273/Kies_2.0.0.11044_11_3.exe

 

παιδία το συνδέω με το PC και μου δείχνει το CRC δεν είναι σωστό.. δεν συνδέεται με το Kies!

Link to comment
Share on other sites

Το έλιωσα τις τελευταίες 4 μέρες παιδιά. Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει αντίπαλος αυτή τη στιγμή. Έκανα και ένα πλήρες review αν θέλετε να δείτε γιατί είμαι τόσο ενθουσιασμένος να διαβάσετε και μια δεύτερη γνώμη για το λατρεμένο μου Galaxy S2 :respect:
Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μετά την τελευταία αναβάθμιση (Κ7) που έκανα από το kies το σύστημα δεν αναγνωρίζει το τηλέφωνο και δεν συνδέεται. Έκανα απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του kies στον υπολογιστή αλλά πάλι το ίδιο γινεται. Καμιά ιδέα ρε παιδιά για το τι άλλο να κάνω?

Ευχαριστώ

 

 

έβαλα το ΚΙΕΣ, πώς μπορώ να βάλω το K7? μου δείχνει ότι δεν υπάρχει firmware για αυτό... τι νέα έχει το Κ7 και πώς μπορεί να το βάλει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Το έλιωσα τις τελευταίες 4 μέρες παιδιά. Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει αντίπαλος αυτή τη στιγμή. Έκανα και ένα πλήρες review αν θέλετε να δείτε γιατί είμαι τόσο ενθουσιασμένος να διαβάσετε και μια δεύτερη γνώμη για το λατρεμένο μου Galaxy S2 :respect:

 

Πολύ καλο το review :) Congrats !

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

το touchwiz δεν είναι ομαλό γιατί δεν είναι αρκετά καλοφτιαγμένο... αρκεί να βάλετε έναν άλλο launcher όπως ο launcher pro για να το καταλάβετε...

 

όσον αφορά το push τώρα, το android κρατάει ανοιχτό ένα connection μόνιμα, ώστε ο server να μπορεί να του στείλει μήνυμα οπότε θέλει. αυτό γίνεται γιατί τα κινητά μας δεν μπορούν να λάβουν μηνύματα από το internet χωρίς να τα έχουν ζητήσει - στο μέλλον με το ipv6 αυτό ίσως αλλάξει.

 

η διαδικασία που διατηρεί τη σύνδεση ανοιχτή καθώς μετακινήστε και αλλάζετε κυψέλες και/ή wifi έχει βελτιωθεί αρκετά με την πάροδο του χρόνου, παρόλα αυτά δεν παύει να χρειάζεται ενέργεια.

 

για αυτό το λόγο, αν δε σας ενδιαφέρουν οι άμεσες ενημερώσεις μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κάποιο πρόγραμμα όπως το JuiceDefender το οποίο ενεργοποιεί το push αυτόματα για 5 λεπτά κάθε μια ώρα - η οπότε θέλετε εσείς - και μετά το κλείνει.

 

εμένα πάντως μου αρέσουν οι αυτόματες ενημερώσεις και το κινητό μου αντέχει μια γεμάτη μέρα συνήθως οπότε δεν έχω καταφύγει σε αυτή τη λύση.

 

# sent from a Samsung Galaxy S II

 

Άψογος.

Ερώτηση: Πώς αλλάζω launcher?

Link to comment
Share on other sites

έβαλα το ΚΙΕΣ, πώς μπορώ να βάλω το K7? μου δείχνει ότι δεν υπάρχει firmware για αυτό... τι νέα έχει το Κ7 και πώς μπορεί να το βάλει κάποιος?

 

παιδία το συνδέω με το PC και μου δείχνει το CRC δεν είναι σωστό.. δεν συνδέεται με το Kies!

 

Πρέπει να αλλάξεις το CSC (όχι CRC), στο επίσημο του K7 που έβαλες. Δεν έχω το τηλέφωνο οπότε δεν ξέρω ποιό είναι... Στο Galaxy S ο συνδυασμός για να αλλάξει το CSC είναι *#272*IMEI#, όπου IMEI ο αριθμός ΙΜΕΙ του τηλεφώνου, βγαίνει αν κάνεις *#06#, ή κοιτάς στο κουτί, ή κάτω από τη μπαταρία.

Δεν ξέρω αν ο συνδυασμός για το csc δουλεύει για το II. Αν δουλεύει όμως, και βρεις ποιό θες, έχε υπόψη σου ότι η αλλαγή συνοδεύεται από factory reset, και θα χάσεις τις εφαρμογές σου.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...