Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό γίνεται από τις ρυθμίσεις του router σου οι οποίες είναι διαφορετικές ανάλογα με τον κατασκευαστή και το μοντέλο του, και λέγεται port forward.

Βέβαια ενδέχεται να τις μπλοκάρει και το firewall του υπολογιστή σου, αν και νομίζω πιθανότερο είναι το router. Επειδή όμως το ερώτημα είναι off topic, καλύτερα να απευθυνθείς, αν δε βρεις άκρη, στο αντίστοιχο topic του forum για υπολογιστές internet κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλή σας μερα

Θελω να ενημερώσω την ομαδα για το προβλημα που αντιμετωπίζω, μηπως καποιος απο εσας το εχει συναντησει ξανά.

 

Εδω και πέντε περίπου χρόνια εχω στο σπίτι συνδεση Conn-X χωρίς κανενα πρόβλημα.

Εχω ασύρματο ρουτερ Huawei που μου εδωσαν δωρεάν από τον ΟΤΕ

Ο σταθερός υπολογιστήε ειναι συνδεδεμένος με το ρουτερ με καλώδιο ethernet και λειτουργεί αψογα.

Στο ιντερνετ συνδεεται με Wi Fi ενα laptop.

Και τα δυο (σταθερός και φορητός) λειτουργουν και επικοινωνουν με το ιντερνετ συγχρόνως χωρίς κανενα προβλημα.

Το προβλημα παρουσιαζεται μονο οταν συνδεεται με WiFi το κινητό μου (Huawei IDEOS X5). Οταν συνδεεται, τοτε αυτοματα διακοπτεται μονη της η συνδεση του λαπτοπ !!! . Κινητό και σταθερος επικοινωνοθν κανονικα. Ο φορητός δεν μπορει να συνδεθει οση ωρα ειναι ενεργοποιημενο το WiFi του κινητου τηλεφωνου, Αυτό γινεται πάντα. Ποτέ δεν γινεται το αντιστροφο. Δηλαδη, αν ειναι συνδεδεμενο το κινητο και προσπαθησει να μπει ο φορητός, απλα δεν βρισκει συνδεση και δεν μπενει.

Επικοινωνησα με help desk του ConnX. Ελεγξαν ολες τις ρυθμισεις του ρουτερ και ειναι οι κανονικες, Επιμενουν οτι μπορουν να συνδεθουν με το ρουτερ πολλες φορητες συσκευες στγχρόνως. Δηλαωσαν μονοι τους βλαβη και ηρθε τεχνικος και αλλαξε το ρουτερ. (Εβαλε αλλο, ιδιου τυπου ομως.)

Δευτερο λαπτοπ συνδεεται κανονικα συγχρονως και δεν δημιουργει κανενα προβλημα

Αλλο κινητό με WiFi συνδεεται επησεις χωρις κανενα προβλημα. Δοκιμασα.

Το προβλημα το δημιουργει μονο το συγκεκριμενο κινητό μου.

 

Μπορει να υποθεσει καποιος γιατι γινεται αυτό;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

...Μπορει να υποθεσει καποιος γιατι γινεται αυτό;

 

Υποθετω πως δυσλειτουργει το wifi module του κινητου με αποτελεσμα να μπαζαρει το wifi του router σου.Γιαυτο και το Pc σου Me ethernet λειτουργει απροβληματιστα.

Μου'τυχε το ιδιο σκηνικο με την wifi καρτα του υπολογιστη μου και μπαζαρε το ασυρματο κομματι του Internet.Μου πηρε αρκετο καιρο αλλα τελικα το βρηκα.Αλλαξα ασυρμαρη καρτα στο πισι μου και πλεον ολα δουλευουν ρολοι.

Εαν η υποθεση μου ειναι ορθη και το κινητο το στειλεις στο σερβις,θα'ναι σα να προσπαθεις να τους πεισεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.:worry:

Link to comment
Share on other sites

Εαν η υποθεση μου ειναι ορθη και το κινητο το στειλεις στο σερβις,θα'ναι σα να προσπαθεις να τους πεισεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.:worry:

 

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν προκειται να το στείλω στο service. Αν μπορω να κανω κατι μονος μου θα κανω, αλλιως το προβλημα θα παραμεινει

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν προκειται να το στείλω στο service. Αν μπορω να κανω κατι μονος μου θα κανω, αλλιως το προβλημα θα παραμεινει

 

Δοκιμασε "επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων".Εαν μπορεις αλλαξε και σε custom rom...και τα ξαναλεμε.

Αν και πολυ δυσκολο,ευχομαι να σε βοηθησει.:)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε "επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων".Εαν μπορεις αλλαξε και σε custom rom...και τα ξαναλεμε.

Αν και πολυ δυσκολο,ευχομαι να σε βοηθησει.:)

 

Ευχαριστω, αλλα δεν θα το κανω. Εχω αφιερωσει πολυ χρονο για να διαμορφωσω την εμφανιση και τις λειτουργιες του κινητου μου και δεν θελω να αρχισω παλι απο την αρχη. προτιμω να παραμεινει το προβλημα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το wifi του κινητού είναι παράξενο. Γι αυτό άλλαξαν το chip στη καινούργιο.

Το δικό μου δουλεύει με όλα τα router που έχω δοκιμάσει αλλά με το δικό μου (draytek) έχει κάποια ασυμβατότητα και όταν κατεβάζει αρχεία πάνω απο 2-3Mb σχεδόν πάντα βγάζει error. Δοκίμασα τα πάντα, μίλησα με τη draytek στην Αγγλία, στην Ελλάδα, στην Ταιβάν, αλλά λύση δε βρέθηκε. Τώρα τελευταία έχει ψιλο-φτιάξει απο μόνο του. Πάλι κάνει λάθη, αλλά κατεβάζει και κανα πιο μεγάλο αρχείο όποτε θέλει. :wacko:

Δοκίμασα και με Χ5 φίλου και έκανε τα ίδια, άρα δεν είναι θέμα συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα προτείνω σε σένα, αλλά ρωτάω και για μένα. Αν κάνεις backup τα application με τα data τους με το Titanium Backup, κάνεις επαναφορά στις εργοστασιακές όπως λέει το παλικάρι παραπάνω και τέλος επαναφέρεις και τα προγράμματά σου με το titanium? Γίνεται αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Τώρα προτείνω σε σένα, αλλά ρωτάω και για μένα. Αν κάνεις backup τα application με τα data τους με το Titanium Backup, κάνεις επαναφορά στις εργοστασιακές όπως λέει το παλικάρι παραπάνω και τέλος επαναφέρεις και τα προγράμματά σου με το titanium? Γίνεται αυτό?

 

Δεν μπορω να απαντησω, Δεν το ξερω

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Τώρα προτείνω σε σένα, αλλά ρωτάω και για μένα. Αν κάνεις backup τα application με τα data τους με το Titanium Backup, κάνεις επαναφορά στις εργοστασιακές όπως λέει το παλικάρι παραπάνω και τέλος επαναφέρεις και τα προγράμματά σου με το titanium? Γίνεται αυτό?

Ειχα παρει backup με titanium, το τηλεφωνο το εστειλα στο σερβις και οταν ηρθε εβαλα παλι την sd μου, ρουταρα και μετα με το titanium εκανα επαναφορα τα apps, απλα πρεπει να τα κανεις ενα-ενα στη free εκδοση. Οποτε αυτο που λες γινεται, για 1000% ρωτησε και εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294249 ;)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ότι στην free έκδοση γίνονται ένα-ένα το ξέρω, αλλά δεν πειράζει. Αρκεί να γίνεται αυτό που είπαμε...
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους bluetooth mw600 sonyericsson αν έχουν πρόβλημα με την σύνδεση με το Χ5. Ναι μεν συνδέεται κανονικά και παίζει μουσική αλλά έχω 2 θέματα. Πρώτον δεν συνδέεται αυτόματα αν απομακρυνθώ από το κινητό και το επαναπροσεγγίσω. Δεύτερο και σαφώς χειρότερο είναι ότι όταν με καλεί κάποιος τις μισές φορές κολλάει το mw600 δηλαδή δείχνει το τηλεφωνάκι με την κλήση αυτή και δεν ανταποκρίνεται το πλήκτρο της απάντησης. Απαντάω από το κινητό και εαν κατα τη διάρκεια της κλήσης σβήσω και ανάψω το bt τότε αυτόματα μεταφέρεται η ενεργή κλήση σε αυτό. Έχω κάνει reset το bt και το ξανα συγχρόνισα χωρίς αποτέλεσμα. Μπορεί να φταίει το bt ή το κινητό; Να σημειώσω ότι έχω την μαμά ROM και χρησιμοποιώ το GO LAUNCHER EX. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά , τσίμπησα ένα U8800 για να μπω στο κόσμο του Android σιγά σιγά , περιμένω και το 2.3 γιατί το 2.2 το ξεζούμισα μέσα σε λίγες μέρες και από ότι φαίνεται το 2.3+ θα είναι αρκετά πιο αξιόλογο!

ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις, αρχικά εάν κάποιος έχει επιχειρήσει να κάνει το overclock, πως γίνεται, έχει διαφορά και αν είναι ασφαλές. Θέλω επίσης να μου πει κάποιος που μπορώ να προμηθευτώ θήκη σιλικόνης δεν βρήκα σε κανένα γνωστό κατάστημα.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν το πήρες τώρα, κατά πάσα πιθανότητα έχεις το pro, και όχι το απλό. Οπότε καλύτερα να αναφερθείς στο αντίστοιχο θέμα(για το pro έχει ήδη βγει η Official 2.3, από τη μαμά εταιρεία, όχι όμως και από τη wind).
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τότε.

Όσον αφορά το overclock, απ' όσο γνωρίζω πρέπει να υποστηρίζεται από τον kernel, οπότε πας για custom rom. Ασφαλές είναι μιας και υπάρχουν οι governors οι οποίοι δίνουν την παραπάνω επεξεργαστική ισχύ μόνο όταν χρειάζεται, οπότε στην ουσία τον περισσότερο καιρό ο επεξεργαστής λειτουργεί στην κανονική του συχνότητα και κάτω όταν δε χρειάζεται(για εξοικονόμηση ενέργειας).

Για θήκες και προστατευτικά οθόνες, δεν υπάρχει τίποτα(κάπου είχα δει σε ένα δικτυακό μαγαζί μόνο πριν αρκετό καιρό, αλλά δε θυμάμαι λινκ). Καλύτερη λύση είναι το ebay όπου βρίσκεις σε πολύ καλές τιμές. Αν ψάξεις εδώ στις προηγούμενες σελίδες αναφέρονται αρκετά λινκς.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Βρήκα άψογη μαύρη θήκη σιλικόνης με 14€ από ηλεκτρομαγαζο! κανα Screen protector δεν ξέρω που θα βρω! το αγάπησα το κινητάκι! απο το Nokia x6 που είχα πριν έχω περιοριστεί στη μουσική (X6 stereo ήχος), στη φωτο κ στο βίντεο (το X6 δεν ειναι 720p αλλά τραβάει με φλάς βίντεο κ έχει αρκετά καλό Framerate)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.... :)

Δυο αποριούλες.

Πρώτον έψαξα τις ρυθμίσεις, αλλά δεν μπόρεσα να βρω πουθενά που είναι το Ελληνικά 7 bit για το go sms pro, ωστε να στέλνω μνμ 160 χαρακτήρων.

Και δεύτερον, στο android χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα, ή έστω υπάρχει, που να καθαρίζει τη "σαβούρα" από απεγκατεστημένα προγράμματα? Κάτι σαν registry cleaner για τα windows (φαίνεται ότι είμαι νέοπας στο android?)...

Link to comment
Share on other sites

τυπικα καθε φορα μετα το περασμα μιας rom πρεπει να κανετε battery callibration ειτε χειροκινητα με διαφορες οδηγιες που υπαρχουν στο net ειτε να βαλετε την εφαρμογη battery calibration απο το market και να τα κανει ολα αυτη...

 

//την κανετε install βαζετε να φορτισει το κινητο στο 100% , δεν αποσυνδεετε τον φορτιστη απο το κινητο , ανοιγετε την εφαρμογη ,πατατε το το κουμπι που λεει και μετα αποσυνδεετε τον φορτιστη. Επειτα το αφηνετε να αδειασει τελειως το κινητο και να σβησει απο μπαταρια και το βαζετε να φορτισει μεχρι τερμα κατα προτιμηση κλειστο για καλυτερο calibration...

μετα απο αυτα το ανοιγετε και ειστε ετοιμοι....

 

αυτο συμβαινει γιατι οταν αλλαζετε rom αναγκαστικα δεν ειναι στο 100% και ετσι το συστημα που διαβαζει τα ποσοστα μπερδευεται λογω του οτι εχει κρατησει τα παλια και αναλογως προσπαθει να βγαλει τα καινουργια γιαυτο και τα περιεργα που βλεπετε...

 

υπαρχει και η χειροκινητη διαδικασια αλλα προσωπικα δεν ετυχε να την κανω και ποτε οποτε σας ειπα αυτη...

 

 

//βεβαια αν απλα ειναι απειροελαχιστο το σκαμπανεβασμα δεν εχει και τοσο σημασια αλλα υπαρχουν περιπτωσεις που κανει μεγαλα πανω-κατω...

 

Και εγώ δεν έχω βγάλει άκρη με τη μπαταρία. Μια το αφήνω ενα 24ωρο και χάνει λιγότερο απο 10%, μια το αφήνω και χάνει 40%. Το έψαξα το θέμα με task manager για να δω αν τρέχει κατι που την τρώει αλλα τίποτα. Δες μήπως έχεις τίποτα ανοιχτό που δεν θες (πχ GPS), αλλιώς αν βρείς τι φταίει πες το και σε εμάς...

 

Τελικά το battery calibration δεν κάνει απολύτως τίποτα για το πρόβλημα με τις αλλοπρόσαλες ενδείξεις της μπαταρίας.

Στη δική μου συσκευή κάποια στιγμή λέει πχ ότι η μπαταρία έχει αδειάσει και κλείνει το κινητό, αλλά όταν το ανοίξω και το βάλω στον φορτιστή η ένδειξη είναι στο 53% και ξεκινάει να φορτίζει από αυτό το ποσοστό και πάνω και φυσικά όταν έχει φτάσει στο 100% δεν έχει φορτίσει εντελώς γιατί μάλλον το 53% είναι πλασματικό, με συνέπεια να τελειώνει πάλι πολύ γρήγορα η μπαταρία.

Έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα ξεκίνησε μετά από root που έκανα (χωρίς να περάσω νέα rom), δεν ξέρω βέβαια αν είναι συμπτωματικό ή όχι.

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.... :)

Δυο αποριούλες.

Πρώτον έψαξα τις ρυθμίσεις, αλλά δεν μπόρεσα να βρω πουθενά που είναι το Ελληνικά 7 bit για το go sms pro, ωστε να στέλνω μνμ 160 χαρακτήρων.

Και δεύτερον, στο android χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα, ή έστω υπάρχει, που να καθαρίζει τη "σαβούρα" από απεγκατεστημένα προγράμματα? Κάτι σαν registry cleaner για τα windows (φαίνεται ότι είμαι νέοπας στο android?)...

 

Στο go sms η ρύθμιση αυτή βρίσκεται στις ρυθμίσεις -> καρτέλα Εκτεταμένο -> Ρυθμίσεις Αποστολής -> Ενεργοποίηση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις(το επιλέγεις) και ακριβώς απο κάτω Υποστηριζόμενες γλώσσες( επιλέγεις Μέθοδος Ελληνικών SMS).

Για τη "σαβούρα" δε γνωρίζω κάποια εφαρμογή, πάντως είναι συγκεντρωμένη στο φάκελο /data/data/. Μπορείς απλά να διαγράψεις τους αντίστοιχους φακέλους των εφαρμογών που έχεις απεγκαταστήσει(πρέπει να είσαι ροοτ βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...