Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

την πρωτη θες δεν θες. η αλλη τελειωσε....:lol:

αυτην εχω και εγω και ολα οκ!!

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τελειως ενημερωτικα :

 

χτες δοκιμασα να το αφησω ολη μερα ανοιχτο με 3g για να δω διαφορες στη καταναλωση και επειδη εχω και μερικα mb και τελειωνει ο χρονος τους δε με απασχολουσε καθολου οποτε εχω να παρατηρησω τα εξης...

 

το κινητο κρατησε σχεδον μια μερα (μπορει και λιγοτερο απο 24 ωρες) στις οποιες το μονο που εκανα και ειχε διαφορα απο την καθημερινη μου χρηση ειναι να το εχω γυρισμενο να βρισκει οτι καλυτερο μπορει σε δικτυο και ανοιχτο κιολας για data...

 

χωρις αυτα (γυρισμενο σε 2g μονο μιας και το 3g δε το χρειαζομαι και για να το ενεργοποιησω ειναι 3 δευτερολεπτα οποτε το θελω > ξετικαρισμα στο 2g και ανοιγμα του data απο το apndroid μεσω widget) το κινητο μου κραταει 3 μερες συνεχομενα...

 

η διαφορα ηταν τεραστια και να προσθεσω κατι που ειδα οτι ακομη και το βραδυ που το αφησα στο 38% μεχρι που ξυπνησα το κινητο ειχε κλεισει (μιλαμε για 7 ωρες χωρις να το αγγιξω)...

κανονικα οταν τα εχω κλειστα αυτα η καταναλωση που εχω στις αντιστοιχες ωρες το βραδυ ειναι 1%!!!

 

μιας και τα παρατηρησα σαν ελαφρυς χρηστης πιστευω επρεπε να σας τα πω ωστε να μπορεσετε να κανετε τις ρυθμισεις σας εφοσον δεν θελετε να ξεμενετε απο μπαταρια για πλακα...

 

//ps : χαιρομαι που δεν χρειαζομαι το 3g και το εχω σε απλο gsm οποτε και δεν εχω θεμα!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ από σήμερα διαπιστώνω ότι δεν μπορώ πλέον να μπω σε usb flash mode (mass storage).

μόλις συνδέω το καλώδιο απλώς φορτίζει συνέχεια.

καμιά ιδέα;

 

EDIT: τελικά έφταιγε το pc μου -σήμερα που το ξαναδοκίμασα, δουλεύει κανονικά.

Edited by xeirwn

MyPhone history: Nokia 3310/6510 / Motorola V535/ V360 / Ubiquio 401 / O2 XDA Flame / Omnia i900 / GB T600 / Nokia 5230 / Huawei Ideos X5 / Toshiba AT100 / Samsung Duos / Lenovo 3500H /:cool:

Link to comment
Share on other sites

Thanks!! To πρώτο που έκανα ήταν να του κλείσω την αποστολή και λήψη δεδομένων μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας!

 

Και μια ακόμη ερώτηση, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να δείχνει ποιες εφαρμογές τρέχουν και να μπορώ να τις κλείσω από εκεί? Νομίζω κάπου είχα διαβάσει κάτι τέτοιο αλλά δεν το βρίσκω!:O

πηγαινεις κατω στο δευτερο απο αριστερα touch κουμπακι του κινητου σου και απο εκει επιλεγεις->ρυθμισεις->εφαρμογες->διαχειριση εφαρμογων και απο πανω επιλεγεις->εκτελειται,στην συνεχεια πατας επανω στην εφαρμογη (που δεν σου αρεσει :p ) και επιλεγεις->αναγκαστικη διακοπη!

Να ξερεις ομως πως καθε φορα που θα κλεινεις και θα ανοιγεις το κινητο σου, θα πρεπει να κανεις την ιδια διαδικασια.

τωρα υπαρχουνε και

απο το android market:

1) https://market.android.com/search?q=fastreboot&so=1&c=apps

fast reboot πατησε το καθε φορα που εχεις ανοιξει πολλες εφραμογες η εχεις δουλεψει για αρκετη ωρα το κινητο σου.κλεινει αυτοματα οσες εφαρρμογες εχουνε μεινει στο παρασκηνιο ανοιχτες και καταναλωνουνε πολυ μνημη και ταυτοχρονα σου ξοδευουνε και μπαταρια.

 

2) https://market.android.com/search?q=task&c=apps&sort=0&so=1

Advanced Task Killer Κανει ακριβως αυτο που ζητησες! Εγω παντως χρησημοποιω και τα 2 με περισσοτερη χρηση το 1...

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα μακρια απο το πρωτο μιας και κλεινει ΠΟΛΛΕΣ συμαντικες εφαρμογες που ανοιγουν στο start up του κινητού.

 

οσο για το δευτερο προγραμα θα προτεινα ΠΟΛΥ συγκεκριμενα και επίτηδες αυτο μιας και τις κλεινει πιο σωστα απο οτι εχω διαβασει

 

https://market.android.com/details?id=com.eolwral.osmonitor&feature=order_history

 

το πιο σωστο ειναι να αφηνεις να τις κλεινει μονο του (το κανει οταν χρειαζεσαι ram) αλλιως στην χειροτερη κανε ενα reboot. το να κλεινεις στο ετσι μια εφαρμογη δεν κανει καλο γιατι δεν εχουν σχεδιαστει να τις κλεινεις ετσι (αλλιως θα υπηρχε σαν επιλογη στο menu του).

Edited by iakoboss7
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάνεις πως μπορώ να στείλω με bluetooth αρχεία που δεν αναγνωρίζει το τηλέφωνο, όπως sisx κτλ; Πατάω στη διαχείριση αρχείων Κοινή χρήση και με πάει αυτόματα στη δημιουργία email . Σε γνωστά αρχεία mp3 κτλ , μου δίνει και επιλογή bluetooth.

 

Update

Γίνεται τελικά με το ES file manager :)

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

πηγαινεις κατω στο δευτερο απο αριστερα touch κουμπακι του κινητου σου και απο εκει επιλεγεις->ρυθμισεις->εφαρμογες->διαχειριση εφαρμογων και απο πανω επιλεγεις->εκτελειται,στην συνεχεια πατας επανω στην εφαρμογη (που δεν σου αρεσει :p ) και επιλεγεις->αναγκαστικη διακοπη!

Να ξερεις ομως πως καθε φορα που θα κλεινεις και θα ανοιγεις το κινητο σου, θα πρεπει να κανεις την ιδια διαδικασια.

τωρα υπαρχουνε και

απο το android market:

1) https://market.android.com/search?q=fastreboot&so=1&c=apps

fast reboot πατησε το καθε φορα που εχεις ανοιξει πολλες εφραμογες η εχεις δουλεψει για αρκετη ωρα το κινητο σου.κλεινει αυτοματα οσες εφαρρμογες εχουνε μεινει στο παρασκηνιο ανοιχτες και καταναλωνουνε πολυ μνημη και ταυτοχρονα σου ξοδευουνε και μπαταρια.

 

2) https://market.android.com/search?q=task&c=apps&sort=0&so=1

Advanced Task Killer Κανει ακριβως αυτο που ζητησες! Εγω παντως χρησημοποιω και τα 2 με περισσοτερη χρηση το 1...

 

Τhanks!!

Με αυτό που έχει ήδη από τις ρυθμίσεις εφαρμογών το βρήκα λίγη ώρα μετά το post!:)

Αλλά είπα μήπως κλείσω και τίποτε που χρειάζεται οπότε το άφησα!

 

Η μνήμα δεν με απασχολεί τόσο, όσο η μπαταρία γι'αυτό θέλω να μπορώ να κλείνω όσες δεν χρειάζεται να τρέχουν!

 

εγω θα ελεγα μακρια απο το πρωτο μιας και κλεινει ΠΟΛΛΕΣ συμαντικες εφαρμογες που ανοιγουν στο start up του κινητού.

 

οσο για το δευτερο προγραμα θα προτεινα ΠΟΛΥ συγκεκριμενα και επίτηδες αυτο μιας και τις κλεινει πιο σωστα απο οτι εχω διαβασει

 

https://market.android.com/details?id=com.eolwral.osmonitor&feature=order_history

 

το πιο σωστο ειναι να αφηνεις να τις κλεινει μονο του (το κανει οταν χρειαζεσαι ram) αλλιως στην χειροτερη κανε ενα reboot. το να κλεινεις στο ετσι μια εφαρμογη δεν κανει καλο γιατι δεν εχουν σχεδιαστει να τις κλεινεις ετσι (αλλιως θα υπηρχε σαν επιλογη στο menu του).

 

Ναι αλλά δεν καταναλώνουν άδικα μπαταρία?:confused:

 

Σε ένα άλλο θέμα βρήκα κάποιες εφαρμογές για διαχείριση ενέργειας, Battery Graph, BatteryLife, Power Manager.

 

Ουσιαστικά αυτό που ψάχνω να βρω είναι έναν τρόπο να μου δείχνει σε ποιο ποσοστό είναι η μπαταρία για να ξέρω πότε να τη φορτίζω! Ποιο από τα 3 να διαλέξω?:O

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες απορίες σχετικά με το huawei

 

Αποστολή κενού μηνύματος πώς γίνεται;

Γιατί στην αποστολή sms ενώ το πληκτρολόγιο είναι σε μικρά ελληνικά,κάνει αποστολή με κεφαλαία;

 

Και αν ξέρει κανείς για την εφαρμογή taxibeat σε iphone,υπάρχει αντίστοιχη και στο android;έχει ίδια ονομασία;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες απορίες σχετικά με το huawei

 

Αποστολή κενού μηνύματος πώς γίνεται;

Γιατί στην αποστολή sms ενώ το πληκτρολόγιο είναι σε μικρά ελληνικά,κάνει αποστολή με κεφαλαία;

 

Και αν ξέρει κανείς για την εφαρμογή taxibeat σε iphone,υπάρχει αντίστοιχη και στο android;έχει ίδια ονομασία;

 

Αυτό με την αποστολή κενού μηνύματος το έψαχνα κι εγώ χθες, δεν βρήκα τρόπο ακόμη! Ούτε με κενό διάστημα στέλνει το μήνυμα! Ο φίλος μου που έχει το προηγούμενο της huawei με κάποια εφαρμογή μπορεί να στείλει μήνυμα με κενό διάστημα μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν καταναλώνουν άδικα μπαταρία?:confused:

 

μπορεις να κανεις force stop εαν βλεπεις οτι καταναλωνουν μπαταρια. συνηθως καμια εφαρμογη δεν καταναλωνει μπαταρια οταν δεν την χρησιμοποιείς. (περα απο τις προβληματικες,rogue,buggy).

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να κανεις force stop εαν βλεπεις οτι καταναλωνουν μπαταρια. συνηθως καμια εφαρμογη δεν καταναλωνει μπαταρια οταν δεν την χρησιμοποιείς. (περα απο τις προβληματικες,rogue,buggy).

 

Δεν το ήξερα αυτό! Απλά με παραξένεψε όταν χθες πήγα να ξαναμπώ στο internet και είδα ότι δεν φόρτωσε ξανά την αρχική σελίδα, οπότε σκέφτηκα ότι μάλλον έμεινε ανοιχτή από πριν!

 

Το έχω δηλώσει ότι είμαι άσχετη εε? :O:lol::lol:

 

Προς το παρόν δεν του έχω βάλει άλλες εφαρμογές πέρα από αυτές που έχει πάνω! Θα βάλω κάποιες που χρειάζομαι για μηνύματα, για την μπαταρία κλπ για να δω πόσο θα επηρεαστεί η μπαταρία! Πάντως από προχθές με συνεχή χρήση internet και wifi δεν κατάλαβε και πολλά η μπαταρία του!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αποστολή κενού μηνύματος πώς γίνεται;

 

Μπορείς με το handcent sms.

 

Γιατί στην αποστολή sms ενώ το πληκτρολόγιο είναι σε μικρά ελληνικά,κάνει αποστολή με κεφαλαία;

 

Γιατί το πρωτόκολλο των sms υποστηρίζει μόνο κεφαλαία για την περίπτωση των 160 ελληνικών χαρακτήρων/sms, δεν φταίει η συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από προχθές με συνεχή χρήση internet και wifi δεν κατάλαβε και πολλά η μπαταρία του!:)

 

μπορεις να περιγραψεις την χρηση που εκανες και ποσο κρατησε η μπαταρια? για λογους συγκρισης ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα άλλο θέμα βρήκα κάποιες εφαρμογές για διαχείριση ενέργειας, Battery Graph, BatteryLife, Power Manager.

 

Ουσιαστικά αυτό που ψάχνω να βρω είναι έναν τρόπο να μου δείχνει σε ποιο ποσοστό είναι η μπαταρία για να ξέρω πότε να τη φορτίζω! Ποιο από τα 3 να διαλέξω?:O

 

αν πας στις ρυθμίσεις => σχετικά με το τηλέφωνο => κατάσταση θα δεις εκεί πόση μπαταρία έχεις. δεν χρειάζεται κάποιο άλλο πρόγραμμα. γνώμη μου πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

αν πας στις ρυθμίσεις => σχετικά με το τηλέφωνο => κατάσταση θα δεις εκεί πόση μπαταρία έχεις. δεν χρειάζεται κάποιο άλλο πρόγραμμα. γνώμη μου πάντα :)

 

κατεβασε απο το μαρκετ το android system info σου λεει τα παντα μνημη ram>internal>batery>sd card>uptime κ.λ.π ποσα ειναι free ποσα τα % μπαταρια εχεις και ολα τα καλα ....:)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως ενεργοποιω τις ρυ8μισεις για συνδεση στο ιντερνετ μεσω δυκτιου κ οχι wifi?

 

αν αννοείς του δικτύου κινητής:

 

ρυθμίσεις-δίκτυα κινητής τηλ/νίας-ενεργοποίηση δεδομένων. επίσης στο όνομα σημείου πρόσβασης: internet.

Link to comment
Share on other sites

στο apn και στα υπολοια δν πρεπει ν βαλω κατι?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Για ποσοστό εναπομεινουσας μπαταρίας , θερμοκρασία μπαταρίας και ώρες που απομένουν με την παρούσα χρήση , με βολεψε πολύ το Battery info. (widget)

 

Μάλλον θα το αγοράσω να φύγει το διαφημιστικό

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Τhanks!!

Με αυτό που έχει ήδη από τις ρυθμίσεις εφαρμογών το βρήκα λίγη ώρα μετά το post!:)

Αλλά είπα μήπως κλείσω και τίποτε που χρειάζεται οπότε το άφησα!

 

Η μνήμα δεν με απασχολεί τόσο, όσο η μπαταρία γι'αυτό θέλω να μπορώ να κλείνω όσες δεν χρειάζεται να τρέχουν!

 

 

 

Ναι αλλά δεν καταναλώνουν άδικα μπαταρία?:confused:

 

Σε ένα άλλο θέμα βρήκα κάποιες εφαρμογές για διαχείριση ενέργειας, Battery Graph, BatteryLife, Power Manager.

 

Ουσιαστικά αυτό που ψάχνω να βρω είναι έναν τρόπο να μου δείχνει σε ποιο ποσοστό είναι η μπαταρία για να ξέρω πότε να τη φορτίζω! Ποιο από τα 3 να διαλέξω?:O

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

 

 

Και τα 3 θα σου κανουνε δουλεια.. δες ποιο σε βολευει καλυτερα και σου αρεσει:cool:

Βασικα κοιτα και αριθμο downloads που εχει απο κατω...και αποφασιζεις. :)

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ειναι το πρώτο μου post στο forum αν και το εχω λιώσει στο διαβασμα. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω με την σειρα μου ειναι το εξης. Ολοι εσεις που εχετε το ideos x5 u8800 , δεν εχετε HSPA+ 14mbps (u8800H) , σωστα? και αν πραγματι δεν εχετε το u8800h ειναι αλλο κινητο? πωλειτε?

 

Για οσους ξέρουν το desire s υποστηριζει up to 14mbps .ετσι? Περιμενω με ανυπομονησια τη διαφωτιση σας :):):):)

Edited by Leofis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ειναι το πρώτο μου post στο forum αν και το εχω λιώσει στο διαβασμα. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω με την σειρα μου ειναι το εξης. Ολοι εσεις που εχετε το ideos x5 u8800 , δεν εχετε HSPA+ 14mbps (u8800H) , σωστα? και αν πραγματι δεν εχετε το u8800h ειναι αλλο κινητο? πωλειτε?

 

Για οσους ξέρουν το desire s υποστηριζει up to 14mbps .ετσι? Περιμενω με ανυπομονησια τη διαφωτιση σας :):):):)

 

 

ότι θες μπορείς να το δεις εδώ. http://www.gsmarena.com/huawei_u8800_ideos_x5-3596.php

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω δει και σε ευχαριστω, αλλα τι σημαινει αυτο λοιπον? οτι υπαρχει και αλλο κινητο , με την καταληξη "H" και απλα εχει πιο γρηγορο mobile inetrnet? εγω ετσι καταλαβαινω. Και προς το παρον ολοι εμεις εχουμε αυτο με τα 7mbps.?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...