Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω το εξής θέμα. Όταν μπαίνω με WiFi, συνδέομαι με όποια υπηρεσία θέλω. Έτσι κάνω άνετα browsing, ftp, chat κ. Λπ.

 

Όταν όμως συνδέομαι μέσω του δικτύου της cosmote, κάνω με άνεση ΜΟΝΟ browsing. Δε μπορώ να συνδεθώ με skype, mercury msn messenger, twitter, RSS κλπ.

 

Υπάρχει κάποια ρυθμιση στο Χ5, που να επιτρέπει ή να μπλοκάρει υπηρεσίες ή πιστεύετε ότι είναι θέμα δικτύου; σημειωνω ότι έχω πρόσβαση σε δίκτυο 3g και άνω.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχω 10 μέρες στην κατοχή μου και είναι το δεύτερο android που δουλεύω. Το πρώτο ήταν το vodafone joy το οποίο μάλλον ήταν υπερβολικά φτηνιάρικο και το άλλαξα ακριβώς στην στιγμή που έρχισε να μου βγάζει προβλήματα και να μου σπάει τα νεύρα.

 

Για τα περισσότερα προβλήματα που γράφτηκαν στις πρηγούμενες 60 σελίδες θα έλεγα ότι είναι υπερβολές ή άγνοια του android. Αν είναι η πρώτη σας φορά με android καλύτερα μη το αποδόσετε στη συσκευή και ψάξτε το παραπάνω.

 

Η οθόνη αλλά και το accelerometer μου φαίνεται ότι είναι υπερβολικά ευαίσθητα, σε σημείο με το παραμικρό να αλλάζει από landscape σε portrait ή όταν χρησιμοποιείς το touchpal με τα σύμβολα κάτω από τα γράμματα πατώντας ένα γράμμα σου βγάζει το σύμβολο λες και έκανες slide το δάχτυλο.

 

Επίσης κάποιες στιγμές δείχνει ενώ πατάς σε ένα κουμπί να κιτρινίζει αλλά να μην ανταποκρίνεται και αυτό μάλλον οφείλεται στο ότι θεωρεί ότι έκανες slide και όχι touch. Μαθαίνεις να το κάνεις αλλιώς αλλά δεν είναι και τόσο εύχρηστο. Αν μπορούσα να μειώσω την ευαισθησία θα ήμουν πολύ ικανοποιημένος.

 

Το πληκτρολόγιο είναι πάρα πολύ καλό και μπορείς να γράψεις πρακτικά χωρίς λάθη. Στο joy ήταν αδύνατο να γράψεις με την resistive και σε κινητά φίλων με capacitive έκανα αρκετά λάθη όταν έγραφα γρήγορα. Εδώ μπορείς να πληκτρολογίσεις λες και είσαι σε υπολογιστή (χωρίς όμως τα σύμβολα κάτω από τα γράμματα στο touchpal).

 

Κάτι που δεν είδα να γράφει κανείς και με ενοχλεί είναι τα πλήκτρα έντασης στα αριστερά, όπως πιάνω το κινητό όταν είναι σαν landscape τα πατάω, θα έπρεπε να είναι στην απέναντι μεριά.

 

Το μόνο πραγματικό πρόβλημα που οφείλεται ίσως στο αndroid είναι η πολύ αργή σύνδεση σε επιχειρηματικά WPA2 δίκτυα με PEAP ή radius server και πιστοποιητικά. Στο λάπτοπ ή σε νόκια παίρνει κάτω από δευτερόλεπτο η σύνδεση/επανασύνδεση, στο X5 μπορεί να πάρει και ένα λεπτό όπου δεν σου λέει τι κάνει και νομίζεις ότι έχει κολλήσει. To joy με android 2.1 δεν συνδεόταν καν (ήθελε πολύ ψάξιμο που δεν έκανα) οπότε δεν μπορώ να το συγκρίνω. Επίσης κάθε φορά χάνει την ρύθμιση του MSCHAPv2 και πρέπει να την βάζω χειροκίνητα. Όμως η κεραία του είναι απίστευτη, ανιχνεύει δίκτυα που δεν ανιχνεύει ούτε το λάπτοπ ούτε άλλα κινητά και μπορεί και συνδέεται όταν άλλες συσκευές αποτύχαιναν.

 

To bluetooth δεν δέχεται apk αλλά ούτε και το joy τα δεχόταν, οπότε μετονομάζω το αρχείο σε apk.txt και μετά αφαιρώ το .txt από το τέλος. Μάλλον είναι θέμα ασφάλειας αν και θα έπρεπε να έχει επιλογή για αυτό.

 

Από θέμα μπαταρίας, με αυτόματη ένταση στην οθόνη (η οποία μέχρι τώρα δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ) ελάχιστο GPS, αρκετό wifi και πείραγμα, λίγα τηλέφωνα σχεδόν καθόλου μηνύματα μου βγάζει 1 1/2 με 2 μέρες. Όμως στρώνει ακόμα. Αργεί πάρα πολύ να δείξει ότι πέφτει η μπαταρία (στο 70% η ένδειξη στην μπάρα είναι σαν να έχει 90%) και μετά νομίζεις ότι πέφτει πολύ γρήγορα αλλά αντέχει. Όμως σε δίκτυο δεύτερης γενιάς, σχεδόν ποτέ δεν το βάζω σε 3 για να κρατάει η μπαταρία παραπάνω και να μην έχω άκυρες αποσυνδέσεις.

 

Το GPS χωρίς a-gps (είμαι σε roaming τώρα) αργεί όπως το handheld gps μου ή ίσως και παραπάνω. Θα δοκιμάσω την επόμενη βδομάδα και με a-gps να δω.

 

Η κάμερα όντως έχει πρόβλημα με τα χρώματα σε σκοτάδι (θα έπρεπε να ακυρώνει το μπλε φάσμα του led αλλά παρόλα αυτά δεν το κάνει) και αργεί αρκετά, πατάς και περιμένεις, ακούς το κλατς και νομίζεις ότι έβγαλε αλλά τελικά βγάζει όταν το έχεις ήδη μετακινήσει, όμως το κινητό δεν το έχω για να βγάζω φωτογραφίες παρά μόνο εκ περιτροπής. Βίντεο δεν έχω βγάλει καν, ούτε βγάζω με οποιοδήποτε κινητό έχω.

 

Το σήμα του σε γενικές γραμμές είναι πάρα πολύ καλό, δεν είχα προβλήματα όπως και με την ποιότητα ομιλίας. Την πρώτη μέρα το δοκίμασα σε δύσκολο χώρο και μίλαγα ενώ είχα και σύνδεση GPRS ανοιχτή και δεν είχε πρόβλημα αλλά σε μια βδομάδα θα το δοκιμάσω σε προβληματικό χώρο και θα μπορώ να σας πω τι γίνεται εκεί που "πιάνει δεν πιάνει".

 

Κατά τα άλλα το κινητό πετάει, απίστευτη ταχύτητα, άψογη ανταπόκριση ότι και να του έχεις επάνω και εξαιρετική ποιότητα. Για 200 "φράγκα" πραγματικά τα αξίζει με το παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε κάποιος αλλά δεν το βρίσκω... Έψαχνα για κάτι να ανοίγει και να κλείνει το Mobile Internet και να μην τρέχω στις ρυθμίσεις. Τελικά βρήκα πολλά**, όλα επιτρέπουν το να κρατήσεις τα MMS ανοιχτά και δεδομένα ανενεργά...

 

edit: widgets στο market ήθελα να πω, η συντριπτική πλειοψηφία δωρεάν.

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση να κανω εχω το κινητο 1 μηνα σχεδόν και δεν μπορω να βαλω ηχο κλησης καποιο απο τα τραγουδια που εχω στο κινητο,μου βγαζει μονο τους ηχους που ειχε μεσα το κινητο,τα τραγουδια που εχω βαλει εγω μεσα μου τα βγαζει να τα επιλεξω μονο σαν ηχο ειδοποιησης ,μπορει καποιοσ να με βοηθησε;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το εξης προβλημα...εβαλα το swype στο χ5 μου και σημερα το εβγαλα επειδη δε με βολευε.τωρα ομως οταν παω να γραψω μηνυμα μου βγαζει μονο το αγγλικο πληκτρολογιο και δεν μπορω να το αλλαξω ουτε σε touchpal ουτε ελληνικα,help!
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση να κανω εχω το κινητο 1 μηνα σχεδόν και δεν μπορω να βαλω ηχο κλησης καποιο απο τα τραγουδια που εχω στο κινητο,μου βγαζει μονο τους ηχους που ειχε μεσα το κινητο,τα τραγουδια που εχω βαλει εγω μεσα μου τα βγαζει να τα επιλεξω μονο σαν ηχο ειδοποιησης ,μπορει καποιοσ να με βοηθησε;
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε κάποιος αλλά δεν το βρίσκω... Έψαχνα για κάτι να ανοίγει και να κλείνει το Mobile Internet και να μην τρέχω στις ρυθμίσεις. Τελικά βρήκα πολλά, όλα επιτρέπουν το να κρατήσεις τα MMS ανοιχτά και δεδομένα ανενεργά...

 

apndroid pro...

τσεκαρε το...

εχει και widgetaki για την κεντρικη οθονη...

 

Μια ερωτηση να κανω εχω το κινητο 1 μηνα σχεδόν και δεν μπορω να βαλω ηχο κλησης καποιο απο τα τραγουδια που εχω στο κινητο,μου βγαζει μονο τους ηχους που ειχε μεσα το κινητο,τα τραγουδια που εχω βαλει εγω μεσα μου τα βγαζει να τα επιλεξω μονο σαν ηχο ειδοποιησης ,μπορει καποιοσ να με βοηθησε;

 

πας sdcard

> φτιαχνεις αν δεν υπαρχει φακελο με ονομα music

> μεσα σαυτον φτιαχνεις 3 υποφακελους

>>> alarms , notifications , ringtones<<<

 

βαζεις εκει μεσα οτι θες και εισαι ετοιμος...

 

εχω μια εντυπωση οτι θα λειτουργει και χωρις τους υποφακελους αλλα ετσι λενε οι οδηγοι

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να βαλω ηχο κλησης καποιο απο τα τραγουδια που εχω στο κινητο,μου βγαζει μονο τους ηχους που ειχε μεσα το κινητο,τα τραγουδια που εχω βαλει εγω μεσα μου τα βγαζει να τα επιλεξω μονο σαν ηχο ειδοποιησης ,μπορει καποιοσ να με βοηθησε;

 

Είτε χρησιμοποιείς κάποιο δωρεάν πρόγραμμα από το market όπως το ringdroid ή χρησιμοποιείς το handcet sms που το κάνει και αυτό, είτε αν ξέρεις μεταφέρεις μόνος σου το mp3 στον κατάλληλο φάκελο (δεν χρειάζεται να σου πω που, αν μπορείς να το κάνεις θα το βρεις, αλλιώς market)

 

Παιδια εχω το εξης προβλημα...εβαλα το swype στο χ5 μου και σημερα το εβγαλα επειδη δε με βολευε.τωρα ομως οταν παω να γραψω μηνυμα μου βγαζει μονο το αγγλικο πληκτρολογιο και δεν μπορω να το αλλαξω ουτε σε touchpal ουτε ελληνικα,help!

 

Πως προσπαθείς να το αλλάξεις; Κράτα πατημένο το πεδίο που είναι να γράψεις και επέλεξε από εκεί μέθοδο εισαγωγής κατ' αρχάς και στην συνέχεια τροποποίησε τις ρυθμίσεις κρατώντας πατημένο το γρανάζι στο πληκτρολόγιο.

 

Τα ίδια μπορούν να γίνουν και από τις ρυθμίσεις->γλώσσα και πληκτρολόγιο

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Πως προσπαθείς να το αλλάξεις; Κράτα πατημένο το πεδίο που είναι να γράψεις και επέλεξε από εκεί μέθοδο εισαγωγής κατ' αρχάς και στην συνέχεια τροποποίησε τις ρυθμίσεις κρατώντας πατημένο το γρανάζι στο πληκτρολόγιο.

 

Τα ίδια μπορούν να γίνουν και από τις ρυθμίσεις->γλώσσα και πληκτρολόγιο

 

Σ ευχαριστω φιλε μου,το βρηκα!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν είδα να γράφει κανείς και με ενοχλεί είναι τα πλήκτρα έντασης στα αριστερά, όπως πιάνω το κινητό όταν είναι σαν landscape τα πατάω, θα έπρεπε να είναι στην απέναντι μεριά.

 

Γυρνα το απο τη μερια που σε βολευει να μην τα πατας, το ιδιο θα φενεται.

Link to comment
Share on other sites

Γυρνα το απο τη μερια που σε βολευει να μην τα πατας, το ιδιο θα φενεται.

 

Δυστυχώς όλα τα παιχνίδια έχουν landscape αριστερά οπότε τα πλήκτρα είναι κάτω (όπως και το ηχείο στο πίσω μέρος της οθόνης το οποίο καλύπτεται με το δάχτυλο)

Link to comment
Share on other sites

πας sdcard

> φτιαχνεις αν δεν υπαρχει φακελο με ονομα music

> μεσα σαυτον φτιαχνεις 3 υποφακελους

>>> alarms , notifications , ringtones<<<

 

βαζεις εκει μεσα οτι θες και εισαι ετοιμος...

 

εχω μια εντυπωση οτι θα λειτουργει και χωρις τους υποφακελους αλλα ετσι λενε οι οδηγοι

 

ευχαριστω παρα πολυ αδερφε γιατι προσ στιγμην ειχα ξενερώσει..

Link to comment
Share on other sites

Καήσπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν το αγοράσω από το εξωτερικό υπάρχει η δυνατότητα να βάλω ύστερα ελληνική έκδοση android?? Ρωτάω γιατί θα πάω ένα τασξίδι και αν το έβρισκα σε καλή τιμή μήπως το χτύπαγα!!!!
Link to comment
Share on other sites

εχω μια εντυπωση πως στην Ελλαδα ειναι απο τα πιο φτηνα που κυκλοφορουν γενικα (παραδοξο αλλα καπως ετσι ειναι γιαυτο το μοντελο)...
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στην γλώσσα, ότι γλώσσες έχει το android θα τις έχεις διαθέσιμες.

 

Και με άλλο firmware να σου έρθει μπορείς να το αλλάξεις με απλά βηματάκια, όμως το πρόβλημα θα είναι αν χρειαστείς service.

 

Αφού στην ελλάδα είναι φτηνό (εκτός αν πηγαίνεις κίνα) και παίρνεις και τους χάρτες της ελλάδας "τζαμπέ" γιατί να μη το πάρεις από δω και ότι συμβεί (χτύπα ξύλο) να μπορείς να κράξεις στα ελληνικα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με προλάβατε γιατι κ εγώ θήκη ηθελα να ποσταρω. Έχω δεί αυτην εδω

 

http://cgi.ebay.com/Huawei-U8800-IDEOS-X5-Cover-Case-Free-Screen-Protector-/130520809908?pt=PDA_Accessories&hash=item1e63a581b4#ht_2941wt_1139

 

Το ίδιο προϊόν εννοείτε και οι 2.

 

Αγόρασα κι εγώ την εν λόγω θήκη της Nillkin, σε λευκό χρώμα. Στο πακέτο είχε και ζελατίνα οθόνης (προκαλεί μια ελαφριά ελάττωση στην ευαισθησία της αφής, κατά τα άλλα μια χαρά) κι ένα πραγματάκι-μπρελόκ καθαριστικό οθόνης (σαν σφουγγάρι) που παραδόξως δουλεύει.

Η θήκη είναι μεν εύκαμπτη, αλλά δεν είναι τόσο μαλακή όσο οι θήκες σιλικόνης. Επίσης στο θέμα του χρώματος έκανα σφάλμα, μην πάρετε την λευκή γιατί όταν ανάβει το led, σκεδάζεται το φως του μέσα από το υλικό της θήκης και φαίνεται στη φωτογραφία το βράδυ.

 

παιδια τη εσωτερικη μνημη των 2gb γιατι δεν τη βλεπω απο την διαχειριση αρχειων , πρεπει να κανω καμια αλχημεια??:O

Απ'ότι λένε, αν έχεις ήδη βάλει εξωτερική κάρτα sd τότε δεν φαίνεται. Χαζομάρα.

 

Θελω μεσω wifi να κατεβαζει αβερτα

Θελω μεσω κινητης τηλεφωνιας να μη κατεβαζει τιποτα ΕΚΤΟΣ απο τα mms μου

Τι επιλεγω?

Αν θέλεις να το ανοιγκλείνεις κατά βούληση, υπάρχουν πολλές εφαρμογές και widgets γι αυτό. Αν το θέλεις μόνιμα κλειστό, πάνε:

Ρυθμίσεις | Ασύρματο και δίκτυα | Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας | και σβήνεις τα "Ενεργοποίηση δεδομένων" και "Περιαγωγή δεδομένων".

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Θελω μεσω wifi να κατεβαζει αβερτα

Θελω μεσω κινητης τηλεφωνιας να μη κατεβαζει τιποτα ΕΚΤΟΣ απο τα mms μου

Τι επιλεγω?

θελω να διασταυρωσω αποψεις. Επισης προγραμματα που το κανουν αυτο στα σιγουρα?

 

apndroid pro...

τσεκαρε το...

εχει και widgetaki για την κεντρικη οθονη...

 

το γραφω ξανα ετσι για να το δεις και σε συμπληρωση του ποστ του Zorz

Link to comment
Share on other sites

τελικα εβαλα το apn onoff γιατι εχει επιλογη show apn list

Που διχνει ξεκαθαρα τι μου εχει κανει disable και μου δινει μια εξτρα σιγουρια

 

ειχα βαλει πριν το apndroid pro αλλα δεν ειχε αυτη την επιλογη και μονο ενα λαμπακι ειναι on off και ηθελα μια εξτρα επιβεβαιωση στο τι εχει απενεργοποιησει

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο θεμα με το wi-fi?

 

η συσκευη φαινεται να αποσυνδεεται σε ασχετες στιγμες, σε σημεια που το σημα ειναι πολυ καλο! :X

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους πήρα και εγώ το κινητό, αλλά έχω ένα προβληματάκι σχετικά με το ndrive.... δεν βρίσκω την εφαρμογή για να την κατεβάσω (μικρό προβληματάκι ε? :P) πως ακριβώς να την ψάξω?
Link to comment
Share on other sites

δε σου δωσαν φυλλαδιο ;

 

Οριστε στο σκαναρα με τις οδηγιες :D

http://i237.photobucket.com/albums/ff99/gomar_4/other%20photos/img027.jpg

 

Υ.Γ απλως στο βημα πεντε θα πρεπε να λεει "επιλεξτε την εφαρμογη Npromo"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...