Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν εχει κατι η μπαταρια. καμια τετοια μπαταρια δεν μπορει να παθει απολυτος τιποτα (ουτε καν να χασει 1% της δυναμης της) σε 6 μηνες (για να μην πω 1 χρονο) μονο οτι χρηση και οσες φορτισεις και να κανεις. ειναι θεμα του κινητου... bug... πως να το πω..

 

κατεβασε την εφαρμογη αυτη https://market.android.com/details?id=com.bvalosek.cpuspy&feature=search_result και κοιτα ποτε μπαινει και οχι σε deep sleep. οταν μπαινει δεν θα τρωει καθολου μπαταρια (1% σε 8 ωρες πχ ακομα και σε κανονικο mode και οχι flight), οταν ομως δεν θα μπαινει (το bug) τοτε θα χανεις πολυ...

 

ετσι ειναι το κινητο αυτο απλα... μεχρι η huawei να το φτιαξει (λογικα με το 2.3.x) μεσα στο 3μηνο, αλλιως βαλε τις custom rom (miui,oxygen,cm 7) οπου δεν εχουν αυτο το προβλημα (αλλα ειναι γεματες bugs ακομα, ειδικα η cm 7).

 

Ok σευχαριστώ και θα ενημερώσω. Απλα δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε έτσι ξαφνικά. Εγώ πάντως αν δεν διορθωθεί το πρόβλμα θα το πάω και στην wind γιατί το κινητό δεν κρατάει ούτε 1 μέρα συνεχίζοντας την ίδια κατανάλωση..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τι χρηση κανεις?

 

κατι που δουλεψε με μενα ειναι πριν κοιμηθω (αφου δεν πρόκειται να το ακουμπησω ξανα μεχρι το πρωι) ειναι να κανω restart ΑΛΛΑ να μην το αγγίξω καθολου μα καθολου (η οθονη κλεινει μονη της μετα απο λιγο εξαλλου) και ετσι μπαινει πιο ευκολα σε deep sleep.

Edited by iakoboss7
Link to comment
Share on other sites

τι χρηση κανεις?

 

Γενικότερα εννοείς;Σε φυσιολογικά πλαίσια αλλά οχι στα πλαίσια που να δικαιολογεί αυτή την κατανάλωση.Μα σου λέω ότι δεν έχω κανένα πρόγρμμα ανοιχτό και πέφτει έτσι η μπαταρία στα ξαφνικά ή το έχω σε flight mode και παλι καταναλώνει ενώ δεν θα έπρεπε.Και όλο αυτο ξεκίνησε απο εχθές.Τώρα στο cpu που κοιτάω σε deep sleep μου λέει 10 λεπτα -1%. Το -1% τι σημαινει;

Link to comment
Share on other sites

-1%? παραξενο... δεν εχω δει ποτε αρνητικη τιμη... κανεις κανα restart που και που?

 

Έκανα το πρωί..Τώρα μου λέει -3%!!!Ρε θα τρελαθούμε τελείως.

Link to comment
Share on other sites

ε μαλλον θελει να πει 3%... λογικα τα 10 λεπτα θα εχουν γινει πιο πολλα (πραγμα καλο γιατι μπαινει σε deep sleep).
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με τις αγορασμένες εφαρμογές; Σήμερα που είχα το wifi ανοιχτό μερικές απο αυτές μου έλεγαν οτι δεν είναι licensed. Μόλις κλείσω το wifi λειτουργούν κανονικά.

Έκανα reset, δούλεψαν για λίγο αλλά μετά το τηλέφωνο μου έβγαλε ενα μήνυμα που δεν πρόλαβα να διαβάσω, κάτι σαν 'τα στοιχεία των εφαρμογών στάλθηκαν' και μετά άρχισαν πάλι να μη δουλεύουν κάποιες paid εφαρμογές.

Είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει αυτό. Ψάχνοντας λίγο στο net δε βρήκα κάποια συγκεκριμένη λύση. Άλλοι λένε να περιμένεις 24 ώρες, αλλοι να κάνεις reboot.

 

Και μετά σου λένε οτι η πειρατεία είναι κακό πράγμα... :(

Link to comment
Share on other sites

για να βοηθησω τους φιλους που εχουν προβλημα με την μπαταρια, θα αναφερω εν συντομια την δικη μου περιπτωση. προσπαθουσα να ανοιξω το navigon για να βρω gps και μετα απο κει ενω εκλεινα την εφαρμογη, αυτη ανοιγε ξανα απο μονη της. το αποτελεσμα ηταν να το φορτιζω καθε μερα χωρις να το ακουμπαω καθολου. γιαυτο θα ελεγα σε οποιον εχει προβλημα απο την μπαταρια του να κοιταξει λιγο της εφαρμογες που ειναι ανοιχτες στο παρασκηνιο
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως μπορω να χρησιμοποιησω τα earbuds του ipod γιατι οταν τα βαζω κανουν ενα τικ τικ και δεν ακουω τπτ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Ηρθε η ωρα για καινουργιο κινητο και ζαχαρωνω το Χ5. Διαβασα περιπου 10 σελιδες απο την αρχη και 10 απο το τελος και αποφασισα να το παρω.

Απο οτι βλεπω αξιζει και με το παραπανω τα λεφτα του. Ερχομαι απο SE Mini Pro οπου ειχα βαλει 2,2 Android οποτε ειμαι familiar (πως σκ@τ@ λεγεται στα Ελληνικα αυτο?) με το Froyo. Θελω να κανω 2-3 ερωτησεις που κατα 99% θα εχουν απαντηθει αλλα χρονος για διαβασμα=μηδεν! Sorry! Mπορειτε να με απαντησετε απλα με αναφορα στο νουμερο του αντιστοιχου post για να μην κουραζουμε το topic...

 

-Γινεται Root? Ευκολα? Superoneclick ή κατι τετοιο?

-Παιζει καμια Rom, ποσο μαλλον για 2,3? Αν οχι υπαρχει τιποτα στα σκαρια? Εστω και απο XDA ή αλλου εκτος myphone?

-Εχετε βρει καπου να αγορασω extra μπαταρια? Που? Ποσο? (Στο SE εχω 4!!!)

-Τελικα το φερνει μονο η Wind? Ειμαι Voda και θα την αλλαζα μονο για χαρη ενος κινητου 199 euro με αυτα τα χαρακτηριστικα!

 

Οτι αλλο σκεφτω...δεν θα ντραπω...θα ρωτησω αμεσως:D

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

1) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=833953

2) http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1123 (δες miui & oxygen, αλλα εχουν αρκετα bugs)

3) ebay φυσικα

4) ναι αλλα δεν χρειαζεται να αλλαξεις την vodafone... σκετη την συσκευη θα αγορασεις απλα.

Link to comment
Share on other sites

1) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=833953

2) http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1123 (δες miui & oxygen, αλλα εχουν αρκετα bugs)

3) ebay φυσικα

4) ναι αλλα δεν χρειαζεται να αλλαξεις την vodafone... σκετη την συσκευη θα αγορασεις απλα.

 

Thank you!!!

 

1)Ζ4root ε? Χμμμ...απλο και λιτο. Να υποθεσω οτι το εχουν κανει καποιοι απο εδω μεσα και δουλευει σε αυτο το κινητο.

2) Δεν καταλαβα, αυτες οι Rom αν ειναι Froyo ή Gingerbread...EDIT: Aκυρο, το ειδα, ειναι Froyo. Λενε απο Οκτωβρη για Ginger!

4)Παιζει επιδοτηση, γι αυτο ρωτησα...

Edited by Diamandis

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

ειμαι familiar (πως λεγεται στα Ελληνικα αυτο?) :D

 

= είμαι εξοικειωμένος.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια, ειχα παει για μπανιο και ειχα βαλε στην τσαντα μου το x5, αλλα μολις γυρισα κ το ανοιξα, δεν δουλευε η δονηση.... εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει??? στα settings παντως το χω στο always on...

αμα χρειαστει να το παω για εγγυηση, που θα το παω και ποσες μερες θα κανουν?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ξαφνικά σταμάτησε να κλείνει αυτόματα το wi/fi όταν σβήνω την οθόνη, παρόλο που η επιλογή είναι ενεργοποιημένη.

Ότι να'ναι...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το απογευμα (11/08) πηρα επιτελους νεο κινητο. Το προηγουμενο μου χαλασε στις 7 μερες και το πηγα για αντικασταση στις 23/07. Ολα ωραια και καλα, παω χαρουμενος σπιτι να το ανοιξω και τι να δω...Με το που εμφανιζεται η οθονη που γραφει Huawei παρατηρω ενα καμμενο πιξελ. Οχι ρε **** τη γκαντεμια μου, καινουριο κινητο του κουτιου....ΕΛΕΟΣ.

 

Τι να κανω ρε παιδια? Να το παω πισω για αντικατασταση ΚΑΙ ΠΑΛΙ? Θα μου το αλλαξουν κατευθειαν ή θα πρεπει να το ξαναστειλουν στο σερβις (που σημαινει αλλες 15 μερες αναμονη). Αν το αφησω με το καμμενο πιξελ λετε να μεγαλωσει το προβλημα στο μελλον? Ενα Nokia που ειχα καποια στιγμη με καμμενο πιξελ, μετα απο καποιο διαστημα εγιναν 2, τα 2 εγιναν 3 κλπ κλπ μεχρι που καηκαν τα πιξελ ολης της σειρας...

Link to comment
Share on other sites

Thank you!!!

 

1)Ζ4root ε? Χμμμ...απλο και λιτο. Να υποθεσω οτι το εχουν κανει καποιοι απο εδω μεσα και δουλευει σε αυτο το κινητο.

2) Δεν καταλαβα, αυτες οι Rom αν ειναι Froyo ή Gingerbread...EDIT: Aκυρο, το ειδα, ειναι Froyo. Λενε απο Οκτωβρη για Ginger!

4)Παιζει επιδοτηση, γι αυτο ρωτησα...

 

1) ακριβως, απλη ευκολη και κανει την δουλεια της οπως πρεπει.

2)οι Μiui και oxygen ΕΙΝΑΙ gingerbread 2.3.5 κιολας!!! απλα εχουν πολλα bugs (η void εχει λιγοτερα αλλα ειναι froyo, εγω θα σου ελεγα να πας σε αυτη που ειναι ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΗ και bug free.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3736429#post3736429

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρέλαβα και το σύνδεσα με το φορτιστή για την πρώτη φόρτιση.

Το θέμα είναι ότι το λαμπάκι είναι πράσινο, και όταν πατάω το κουμπί ενεργοποίησης εμφανίζεται μια οθόνη με μια μπαταρία στη μέση που δείχνει να φορτίζεται. Κατά τα άλλα δε λειτουργεί κανένα πλήκτρο.

Είναι φυσιολογικό αυτό? Μήπως έρχεται με φορτισμένη μπαταρία?

Και γιατί δε λειτουργεί κανένα άλλο κουμπί? Κάποιος που έχει περάσει αυτή τη διαδικασία μπορεί να με διαφωτίσει?

Link to comment
Share on other sites

Ok, το έκανα.

Φαίνεται να κάνει την πρώτη εκκίνηση, το led έχει σβήσει τώρα.

Αυτό που με ενδιαφέρει όμως είναι το τι γίνεται με τη μπαταρία.

Στις προηγούμενες συσκεύες που που είχα, η μπαταρία ήταν αφόρτιστη, και επίσης αναφερόταν στον οδηγό χρήσης κάτι σχετικά με την πρώτη φόρτιση και ενεργοποίηση. Εδώ δεν υπάρχει τίποτα(εκτός και αν μου διέφυγε) και η μπαταρία, αν κρίνω απ' το led που είναι πράσινο φαίνεται πως είναι φορτισμένη.

Τι κάνω λοιπόν το αφήνω στο φορτιστή(για πόσο?) ή το αποσυνδέω?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε όλες τις συσκευές οι μπαταρίες είναι μισοφορτισμένες. Εδώ δεν υπάρχει η λογική των πολύωρων φορτίσεων / πλήρων αποφορτίσεων. Άστη να φορτίσει και όταν γεμίσει την αποσυνδέεις και παίζεις κανονικά. Σε γενικές γραμμές ενδείκνυται να μην αφήνουμε την μπαταρία να πέφτει κάτω του 10% όσο αυτό είναι εφικτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, εχω ενα προβλημα, πριν απο 3 εβδομαδες πηρα το Ideos X5 αλλα μεσα στην πρωτη εβδομάδα ανακάλυψα οτι η μπαταρια του δεν φορτιζε πληρως (το αφηνα 12 ωρες και φορτιζε 50%), το παω στην wind για την αντικατάσταση και μου λενε πως δεν υπαρχει διαθεσιμο, κοιταζα στο φορουμ και βρηκα κατι νομους, και λεω εκει στη wind απο την στιγμη που δεν υπαρχει κινητο για αντικατασταση θα ηθελα να παρω το Xperia X8, μου λενε ενταξει, περνα σε μια εβδομαδα, εκεινος εστειλε κατευθειαν το ideos για αντικατασταση και εμενα μου ελεγε πως δεν ειναι διαθεσιμο. Παω και του λεω αφου το εστειλες για αντικατασταση θα περιμενω να ερθει και εδω ειναι το μεγαλυτερο προβλημα, με παει απο βδομαδα σε βδομαδα ειμαι εδω 2 βδομαδες και περιμενω το Ideos παιδια τι να κανω? να του πω να παρω το Χ8 ή να περιμενω και αλλο για το Ideos?

Βοηθηστε με!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που δε το έχω βρει. Το κινητό κλειδώνει μετά από ένα λεπτό. Πως μπορώ να το κλειδώνω αμέσως και να μη χρειαστεί να περιμένω;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που δε το έχω βρει. Το κινητό κλειδώνει μετά από ένα λεπτό. Πως μπορώ να το κλειδώνω αμέσως και να μη χρειαστεί να περιμένω;

 

Από το κουμπί στο πάνω μέρος (on/off)

 

Sent from my u8800 using Tapatalk

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...