Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα παιδια. Παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή.

Εχω την jj rls9 και ειμαι κομπλέ. καποιοι θα με πείτε παλιομοδήτη αλλα βαριέμαι να αλλάζω ρόμ σαν τα πουκάμισα.

με ικανοποιεί πλήρως, εχω βάλει και το go launcher και πάει ικανοποιητικά.

 

Tότε γιατι έγραψ στο θέμα? Την τελευταία βδομάδα, μπαίνω κανονικά στο μάρκετ , κατεβάζω κανει install αλλα αποτυγχάνει στο τέλος.

Δοκίμασα να αδειάσω χώρο στο τηλ, στην κάρτα, αλλα τπτ.

Εχει κανεις καμια ιδέα?

 

Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα.

Επίσης εμένα μόλις το έκανε αυτό, μετά δεν αναγνώριζε τις εφαρμογές που είχα στην sd και έπρεπε να κάνω restart.

Λύση δεν βρήκα, δοκίμασα κι άλλες 2.2 rom αλλά συνέχισα να έχω πρόβλημα και τελικά λύθηκε βάζωντας την 2.3 CM7.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μια ερωτηση που ισως ακουστει λιγο χαζη.σημερα αγορασα και εγω το blade απο την wind.εβαλα και την official 2.2 της wind.και τωρα ερχεται το ζητημα.πως κανω τισ εφαρμογες να αποθηκευονται στην καρτα μνημης? εβαλα 2-3 εφαρμογεσ και ειμαι πια με 108 mb.πρεπει να κανω κατι στην καρτα?partition δεφτερο ισως ?δεν ξερω αν εχει απαντηθει αλλα εχω αλλο κινητο με 2.1 android τοσο καιρο κα δεν το εχει αυτο.θα εκτιμουσα καθε βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι πιο εύκολη απ'όσο νομίζεις... Δες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=304803... Εσύ θες το βήμα 1 μόνο.

 

Χίλια ευχαριστώ αδελφέ!

Λάθος αρχείο είχα χρησιμοποιήσει...

Άντε τωρα να δούμε σε πόσο καιρό θα ξαναενεργοποιήσουμε τα λοιπά 256ΜΒ της ROM... :D

Μαγκιά δεν είναι να έχεις κάποιον να σε ακολουθεί.

Μαγκιά είναι να τον έχεις πλάι σου...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια. Παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή.

Εχω την jj rls9 και ειμαι κομπλέ. καποιοι θα με πείτε παλιομοδήτη αλλα βαριέμαι να αλλάζω ρόμ σαν τα πουκάμισα.

με ικανοποιεί πλήρως, εχω βάλει και το go launcher και πάει ικανοποιητικά.

 

Tότε γιατι έγραψ στο θέμα? Την τελευταία βδομάδα, μπαίνω κανονικά στο μάρκετ , κατεβάζω κανει install αλλα αποτυγχάνει στο τέλος.

Δοκίμασα να αδειάσω χώρο στο τηλ, στην κάρτα, αλλα τπτ.

Εχει κανεις καμια ιδέα?

Όταν λες αποτυγχανει στο τέλος τί εννοείς. Βγάζει κάποιο σφάλμα; Αν ναι ποιο είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

η εγκαατάσταση δεν ηταν επιτυχής

 

και οταν πατάω να δώ τι έγινε στο μήνυμα, γράφει:

 

! Σφαλμα εγκατάστασης

Αδύνατη η εγκατάσταση σε χώρο αποθήκευσης USB ή κάρτα SD

Link to comment
Share on other sites

η εγκαατάσταση δεν ηταν επιτυχής

 

και οταν πατάω να δώ τι έγινε στο μήνυμα, γράφει:

 

! Σφαλμα εγκατάστασης

Αδύνατη η εγκατάσταση σε χώρο αποθήκευσης USB ή κάρτα SD

Τι κάρτα sd έχεις? Την βλεπει κανονικά το κινητό; Τι rom φοράς;

Link to comment
Share on other sites

Απορία... Πέρασα την RLS5 όλα καλά.. Μπήκα και στο clockwork και έκανα partition την Class4 SD 8gb που έχω και έκανα και φορμάτ (512 ext και 0 swap ) αλλά δεν ενεργοποιήται με τίποτα το app2sd... Ούτε επιλογή σε κάθε εφαρμογή (move to SD) ή κάτι που έχει να κάνει με app2sd... Ξέχασα κάτι; Δεν μπορώ να βγάλω άκρη :wacko:

Χρήστης: Nokia 5140i,PSP 1004k EU

Παλαιότερα: nokia 3510, Ipaq 1915, nokia 3200,Ipaq 1940, nokia 6600, Κ700i,6230i,K750i,W900i,Mitac Mio 168,K800i,N73 Music Edition,N95 8GB, HP 614c,Κ810i,JC777s,Nokia 5800,Nokia n97 mini

Link to comment
Share on other sites

Τι κάρτα sd έχεις? Την βλεπει κανονικά το κινητό; Τι rom φοράς;

 

την μαμα κάρτα του κινητού. Μεχρι πριν λίγο καιρο δεν ειχε κανενα πρόβλημα. ξαφνικά παρουσιάστηκε.

Φοράω την ss rls9.

 

Υπάρχει δυνατότητα, αν σβήσω την εφαρμογή μάρκετ, να την κατεβάσω απο κάπου και να την εγκαταστήσω?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς τπτ...

αν την κανω απεγκατάσταση, μπορώ κάπως να την ξαναεγκαταστήσω?

 

Δοκίμασε να διαγράψεις το αρχείο: smdl2tmp1.asec.

Βρίσκεται SD\.android_secure\smdl2tmp1.asec

 

edit: Μπορείς να το διαγράψεις μόνο από το PC σου. Ο file manager του Blade δεν στο επιτρέπει.

Edited by spinmaths
Link to comment
Share on other sites

θελω να περασω την Swedish_Spring_RLS5.zip

αν δεν περασω το Swedish_Spring_RLS5_ahb_overclocked.zip θα υπαρχει καποιο προβλημα; και αν το περασω θα πρεπει να κανω ρυθμισεις για overclock η κανει τις ρυθμισεις απο μονο του και μηπως θα καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια;

τελος ποιο Clockwork Recovery να προτιμησω; το recovery-clockwork-3.0.2.8-blade-gen1-update_signed.zip ή το Clockwork Recovery 3.0.1.4

περιμενω τις απαντησεις σας για να προχωρησω στην αλλαγη της rom

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να το περασεις. Το χω περασε και γω. :-) Καλα τα παει με τη καταναλωση και αν θες δεν κανεις o /c.

Sent by my zte blade

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ,πηρα τις προαλλες απο wind το λεπιδι..επειδη ειναι πρωτη φορα που ασχολουμαι,εχω ριξει και μια ματια στα posts,προσπαθω να ξεκλειδωσω τιν ραμ για τα αλλα 256.μβ το κινιτο ειναι στην 2.2 εκδοση της wind Gen2 (αν χρειαζεστε και αλλες πληροφοριες παρακαλω πειτε μου) απλα αν θα ηταν ευκολο να με καθοδηγησετε εκτος και εχει ηδη αναρτηθει κατι.απλα ειναι παρα πολλες οι σελιδες και δεν εχω βρει κατι

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλσπερα.. εχω περασει την ROM FLB-Froyo G2 for ZTE Blade (r10b) η οποια δεν εχει την εφαρμογη "χαρτες" γινεται να την περασω με καποιο τροπο??

 

επισης για να περασω νεα ρομ (την swedish για παραδειγμα) πρεπει να διαγραψω τα παντα απο εφαρμογεσ κλπ για να λειτουργησει καλα... σωστα??

 

thanks

Sagem MY V-75/ Nokia n70/ Sony Ericsson K750i/ Sony Ericsson G900/ Nokia N86/ ZtE Blade/ Samsung galaxy SII/ Vodafone smart II/ Samsung galaxy SIV....
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ,πηρα τις προαλλες απο wind το λεπιδι..επειδη ειναι πρωτη φορα που ασχολουμαι,εχω ριξει και μια ματια στα posts,προσπαθω να ξεκλειδωσω τιν ραμ για τα αλλα 256.μβ το κινιτο ειναι στην 2.2 εκδοση της wind Gen2 (αν χρειαζεστε και αλλες πληροφοριες παρακαλω πειτε μου) απλα αν θα ηταν ευκολο να με καθοδηγησετε εκτος και εχει ηδη αναρτηθει κατι.απλα ειναι παρα πολλες οι σελιδες και δεν εχω βρει κατι

 

ευχαριστω

 

κράτα γερά:). Μάλλον μέσα στην ημέρα θα έχει λυθεί και αυτό το θέμα (official wind 2.2 + 512MB). Δεν έχει αναρτηθεί κάτι ακόμα πάντως.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να διαγράψεις το αρχείο: smdl2tmp1.asec.

Βρίσκεται SD\.android_secure\smdl2tmp1.asec

 

edit: Μπορείς να το διαγράψεις μόνο από το PC σου. Ο file manager του Blade δεν στο επιτρέπει.

 

At last!!!! Σε ευχαριστώ φίλε μου. Με γλίτωσες απο το να περνάω νέα ρομ :lol:

Για την ιστορία, το αρχειάκι αυτό τι ήταν?

Ευχαριστω και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Στη rls5 δεν λειτουργει το link2sd για το πολυ απλο λογο οτι εχει δικο της σκριπτ το πολυ γνωστο Darktremor που το δουλευεις με αυτο https://market.android.com/details?id=com.elgubbo.a2sdGUI&feature=search_result

 

Επειδή το darktremor (a2sdgui) δεν δίνει επιλογές για το ποιές εφαρμογές θέλει να μετακινήσει κανείς κλπ αποφάσισα αντ αυτού να χρησιμοποιήσω το Link2sd στην RLS5.

Μετά από repartitioning με το ROM Manager και αφού έφτιαξα ένα 512 partition για system στην SD (δε θεωρώ ότι χρειάζεται swap), εγκατέστησα το Link2sd το οποίο θέλησε να κάνει Mount το ext3 partition.

 

Αυτό μου έφτιαξε ένα Mount startup script στο /system/etc/install-recovery.sh το οποίο έχει μέσα την εντολή mount -t ext2 /dev/block/vold/179:2 /data/sdext2

 

Επειδή όμως στο froyo δεν τρέχει αυτόματα αυτό το script μου έβγαζε σε κάθε επανεκίνιση να διαλέξω το ext3 partition. Ψάχνοντας βρήκα ότι από το Init.rc καλεί το /system/bin/userinit.sh το οποίο απ ότι είδα έχει κ άλλες εντολές μέσα που ενεργοποιούν το a2sd klp.

 

Χρησιμοποιώντας λοιπόν τον root explorer έκανα Mount r/w το /system και edit με τον text editor και πρόσθεσα στο /system/bin/userinit.sh την σειρά

mount -t ext2 /dev/block/vold/179:2 /data/sdext2

και το Link2sd πλέον δουλεύει κανονικά (γενικά πρέπει εκεί μέσα να μπούν οι εντολές που περιέχει το /system/etc/install-recovery.sh που το έχει φτιάξει το link2sd χωρίς το #!/bin/sh που έχει το αρχέιο στην αρχή)

 

Επειδή τα περιεχόμενα του /system/etc/install-recovery.sh δεν είναι ίδια σε όλους και αλλάζουν αν ξαναγίνει repartition ή προσθέσουμε swap κλπ θα ήταν καλύτερο αντί για τη σειρά mount -t ext2 /dev/block/vold/179:2 /data/sdext2 να προστεθούν οι σειρές

#added by link2sd
/system/bin/sh /system/bin/sh /system/etc/install-recovery.sh

Για να μην μπερδευτείτε εσωκλείω συνημμένο το userinit.sh.

Χρησιμοποιείστε το rootexplorer γι ανα το αντιγράψετε στο /system/bin πάνω απ το original.

 

Επισης (προαιρετικά) καλό θα ταν να απενεργοποιηθεί το a2sd που είναι ενεργοποιημένo στην SWE RLS5 (όχι απαραίτητα αλλά τζάμπα τρέχει και κάνει Mount την sd και σε άλλα σημεία).

 

Αυτό γίνεται είτε περνώντας το A2SDGUI και απενεργοποιώντας το, είτε ανοίγοντας ένα command prompt (περνώντας το Terminal Emulator) και δίνοντας τις εντολές

"su"

"a2sd noswap" (εάν δεν έχετε swap partition και δεν θέλετε να χρησιμοποιείτε swap)

"a2sd remove"

 

Μπορείτε να έχετε εγκατεστημένο το Move2sdEnabler για να έχετε ορισμένο το πού θα εγκαθίστανται οι νέες εφαρμογές από default (οι οποίες πλέον δουλεύουν ασχέτως widgets Κλπ.) είτε Internal είτε στην sd.

 

Μετά από αυτό όλα δουλεύουν κανονικά και δοκιμασμένα.

Edited by lousou76
προσθήκη συννημένου
Link to comment
Share on other sites

η μαμίσια κάρτα είναι σε fat32?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Power + volume down και δε με γυρναει σε FTM. Επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων διαλεγω και ενω κανει επανεκκινηση κολλαει στο πρασινο ανθρωπακι.

Εχω κανει την αναβαθμιση της Wind και δε ξερω τι στο καλο επαθε. Καμια ιδεα?????? Η εστω πως κανουμε hard reset?

Edited by EPYLOXIAS
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αν και το γουστάρω τρελά το κινητό το πουλάω λόγω νέας αγοράς.

όποιος θέλει ας μου στείλει ένα pm.

Link to comment
Share on other sites

φίλε epyloxias μπορείς να με κάνεις μια χάρη και να δοκιμάσεις αν κάνει εγκατάσταση το vplayer στην rom της wind?? και αν δουλεύει?

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

φίλε epyloxias μπορείς να με κάνεις μια χάρη και να δοκιμάσεις αν κάνει εγκατάσταση το vplayer στην rom της wind?? και αν δουλεύει?

 

και το εγκατεστησε και παιζει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Power + volume down και δε με γυρναει σε FTM. Επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων διαλεγω και ενω κανει επανεκκινηση κολλαει στο πρασινο ανθρωπακι.

Εχω κανει την αναβαθμιση της Wind και δε ξερω τι στο καλο επαθε. Καμια ιδεα?????? Η εστω πως κανουμε hard reset?

 

Αφού το κινητό σου ξεκινάει κανονικά, απλά δεν μπορείς να μπεις σε FTM, κάνε τα παρακάτω.

 

- Κατέβασε αυτό, βάλτο στο κινητό και κάνε root το κινητό.

- Κατέβασε από το market το ROM Manager και βάλε το τελευταίο clockwork (θέλει root το κινητό)

- Μετά flashαρε αυτό με το clockwork και θα σου εξαφανίσει το clockwork και θα μπορείς να μπεις FTM με το (volume-)

- Αν θες, μπορείς να το κάνεις unroot πάλι από το z4root

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω απο καποιους οτι εχουν εγκατεστημενες καμια 150 εφαρμογες και οτι τους μενουν λιγα MB(50-60) στην internal memory (χωρις app2sd ή κατι αναλογο)

εγω εχω τις εφαρμογες τησ stock rom 2.1 και εχω εγκαταστησει αλλες 14. η μονη μεγαλη εφαρμογη που εχω ειναι το navigon 22MB. ολες οι αλλες ειναι οι κλασικες clockwork, astro file, titanium backup κτλ.

συνολο 45 εφαρμογες και εχω στην internal memory μονο 72MB ειναι λογικο αυτο ή κατι δεν παει καλα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...