Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά το wipe battery stats το κάνουμε με άδεια μπαταρία ή full γεμάτη?

Εγώ το έκανα με γεμάτη, όπως διάβασα από modaco..!

kgian σε ευχαριστώ για το λινκ, τα πιο πολλά που λέει τα είχα ήδη κάνει.

 

Άδεια, άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ παιδιά είμαι λίγο απογοητευμένος από θέμα μπαταρίας...

Δεν ξέρω αν είμαι απογοητευμένος από το κινητό ή την ρομ..

 

Το φόρτισα χθές το βράδυ στις 12.00 100% με battery recalibration.

To άφησα σε sleep mode, χωρις να το πειράξω καθόλου μέχρι το πρωί που χτύπησε το ξυπνητήρι.

Το ξυπνητήρι χτύπησε μία φορά και το έκλεισα, και το ξαναέβαλα σε sleep mode, και η μπαταρία ήταν στο 70%.

Το άφησα σπίτι μέχρι που ήρθα απο την δουλειά στις 17.00, και δεν είχα ούτε κλήσεις ούτε μηνύματα, και η μπαταρία έπεσε στο 40%.

 

Δηλαδή κατανάλωσε 60% μπαταρία σε 17 ώρες σε sleep mode χωρίς καμία χρήση...Έλεος!!

Μετά από αυτο δεν ξέρω τι να κάνω......

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι το έχω 5 μέρες και δεν έχει κάνει πολλές φορτίσεις, αλλά σαν πρώτη εμπειρία είναι πολύ αρνητικό.

Φοράω SS rls3.

Αν έχετε καμιά πρόταση, ρίχτε τη..

 

 

Πες μου τι δικτυο έχεις! Εχει σημασία μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

cosmote έχω αν και δεν νομίζω να έχει μεγάλη σημασία....

Το έχω βάλει 2G.

Ρε παιδιά και καθόλου σήμα να μην έχει δεν δικαιολογείται 60% loss σε sleep mode χωρίς ούτε μία κλήση...

Έχω πάρει την απόφασή μου.. Η SS rsl3 είναι η καλύτερη 2.2 που έχω δοκιμάσει by far.

Θα κάνω κάποιες φορτίσεις-αποφορτίσεις κάνα 5ήμερο και άν δώ ότι το πράγμα συνεχίζει έτσι, βάζω την στόκ της wind και κάνω τις συγκρίσεις μου..

 

By the way... μήπως έχει κάποιος κανένα προγραμματάκι gps να μου στείλει με p.m. ?? :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά που μπορω να αγορασω στην ελλαδα μια θηκη σιλικονης για το blade ρε παιδια?

Φερνει η wind? Καπου αλλου;

 

Απο οτι φαινεται δεν υπαρχει στην Ελλαδα με αντικαταβολη ή κατι τετοιο.Εγω εφτιαξα καρτα χρεωστικη και την παραγγειλα απο ιαπωνια και την περιμενω μεσα στις επομενες μερες.Κανε το και συ δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το wipe battery stats το κάνουμε με άδεια μπαταρία ή full γεμάτη?

Εγώ το έκανα με γεμάτη, όπως διάβασα από modaco..!

kgian σε ευχαριστώ για το λινκ, τα πιο πολλά που λέει τα είχα ήδη κάνει.

 

Με γεμάτη εγώ είχα δει αισθητά καλύτερα αποτελέσματα απ' ότι με άδεια (με τον τρόπο που λέει το modaco). Με άδεια δεν είδα καμία διαφορά tbh. Το οποίο είναι και αναμενόμενο εαν σκεφτείς ότι το κινητό δεν αφήνει την μπαταρία να αδειάσει τελείως ποτέ (γιατί αν αποφορτιστεί τελείως θα χαλάσει), ενώ με το bump charging (the modaco way) παρακάμπτονται εντελώς οι προστασίες του λειτουργικού για την μπαταρία και όντως γεμίζει 100%. Να ξέρεις πάντως ότι και οι 2 τρόποι έχουν αρνητικό αντίκτυπο στην ζωή της μπαταρίας μακροπρόθεσμα.

 

Πάντως silent_scream αυτό που περιγράφεις δεν είναι λογικό και πρέπει να βρεις τι είναι αυτό που σου ρουφάει την μπαταρία, γιατί η rom γενικά από μόνη της τέτοια κατανάλωση δεν έχει. Αν σε ενδιαφέρει πολύ η κατανάλωση πάντως μπορείς να δοκιμάσεις και την FLB r10b.

Edited by klaount
Link to comment
Share on other sites

το μανισιο cpu controler κλεινει αυτοματα.το ανοιγω,μετα απο κανα 2ωρο παω στον διαχειριστη εργου και δεν υπαρχει εκει
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

cosmote έχω αν και δεν νομίζω να έχει μεγάλη σημασία....

 

τεράστια! Τις τελευταίες 7-10 μέρες κάτι έχει κάνει η Cosmote στο δίκτυο της και τα κινητά ειδικά σε 3G καταπίνουν την μπαταρία καταπληκτικά γρήγορα. Δεν το έχουν εντοπίσει όλοι το πρόβλημα, ισως θεωρουν οτι φταίει το κινητό τους. Και μενα στεγνώνει αδικαιολόγητα γρήγορα. Έστειλα σήμερα σχετική αναφορά στην Cosmote, και για το πότε έχουν σκοπο να επιλύσουν το πρόβλημα.

 

Είχε ξαναγίνει ανάλογο σκηνικό πριν μήνες...

Link to comment
Share on other sites

τεράστια! Τις τελευταίες 7-10 μέρες κάτι έχει κάνει η Cosmote στο δίκτυο της και τα κινητά ειδικά σε 3G καταπίνουν την μπαταρία καταπληκτικά γρήγορα. Δεν το έχουν εντοπίσει όλοι το πρόβλημα, ισως θεωρουν οτι φταίει το κινητό τους. Και μενα στεγνώνει αδικαιολόγητα γρήγορα. Έστειλα σήμερα σχετική αναφορά στην Cosmote, και για το πότε έχουν σκοπο να επιλύσουν το πρόβλημα.

 

Είχε ξαναγίνει ανάλογο σκηνικό πριν μήνες...

Απλα να συμφωνησω και να πω οτι το παρατηρησα σε Νοκια Ε52 οτι μου την ρουφαει την μπαταρια η Κοσμοτε.

 

 

Και μια παρακλησ την SS RLS3 που μπορω να την βρω?

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το igo και δεν μου αρέσει ιδιαίτερα.Θέλω ενα προγραμμα που να μπορω να προσθετω αγαπημένα σημεία και να μπορω να κανω και ελευθερη περιηγηση εξερευνωντας τις περιοχες γυρω μου στον χάρτη. Θα μπορουσε να μου στειλει καποιος άλλο πρόγραμμα σε π.μ. για να δοκιμασω? Εχω ακουσει οτι το ndrive ειναι καλό δεν ξερω... Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα. Έχω το igo και δεν μου αρέσει ιδιαίτερα.Θέλω ενα προγραμμα που να μπορω να προσθετω αγαπημένα σημεία και να μπορω να κανω και ελευθερη περιηγηση εξερευνωντας τις περιοχες γυρω μου στον χάρτη. Θα μπορουσε να μου στειλει καποιος άλλο πρόγραμμα σε π.μ. για να δοκιμασω? Εχω ακουσει οτι το ndrive ειναι καλό δεν ξερω... Ευχαριστώ πολύ.

 

Απευθύνσου στο σχετικό θέμα...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν παρω backup τις εφαρμογες μου με Titanium backup, οταν θα τις κανω restore θα τις περασει ολες στην εσωτερικη μνημη η θα ξεχωρισει ποιες ειχα στην εξωτερικη μνημη και ποιες ειχα στην εσωτερικη και αναλογα θα τις περασει?
:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

 

Εγω που τρεχω στα 710 θα κατεβασω το 2ο λινκ ή το πρωτο..???

Link to comment
Share on other sites

Αν παρω backup τις εφαρμογες μου με Titanium backup, οταν θα τις κανω restore θα τις περασει ολες στην εσωτερικη μνημη η θα ξεχωρισει ποιες ειχα στην εξωτερικη μνημη και ποιες ειχα στην εσωτερικη και αναλογα θα τις περασει?

Στο Titanium πατόντας Menu--->Προτιμίσεις έχει μια επιλογή " Εξανάγκαση στην ίδια τοποθεσία" τσεκαρέ το και κάνε μια δοκιμή να δεις. Πάντως πρέπει να προσέξεις πολύ τι επαναφέρεις με το titanium ειδικά όταν πρόκειται για ρυθμίσεις εφαρμογών συστήματος. Η δική μου εμπειρία μεταφορας από Flb10b σε SS Rls3 αρχικά ήταν προβληματική λόγω επαναφοράς ρυθμίσεων και δεδομένων κάποιων εφαρμογών συστήματος όπως δεδομένα επαφών (είχα FC σε εφαρμογές που ζητάνε πρόσβαση στις επαφές), σημεία πρόσβασης wifi (δεν συνδεόταν σε wifi μετά το πρώτο reboot) τα οποία τελικά διορθώθηκαν με εκκαθάριση δεδομένων για κάποιες εφαρμογές.

 

Εγω που τρεχω στα 710 θα κατεβασω το 2ο λινκ ή το πρωτο..???

Περνάς το 1ο και κάνεις reboot. Όταν ολοκληρωθεί το πρώτο boot ξαναμπαίνεις σε recovery mode και περνάς το 2ο και καπάκι το 3ο (τα υπόλοιπα 3 εγώ τ'άφησα εκτός)

Πριν κάνεις οτιδήποτε παίρνεις backup αν δεν έχεις κάποιο πρόσφατο.

 

edit: προσοχή αν αλλάζεις rom πρέπει να κάνεις wipe data/factory reset και wipe cache πριν (ή και μετά) να περάσεις τη νέα ROM

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Περνάς το 1ο και κάνεις reboot. Όταν ολοκληρωθεί το πρώτο boot ξαναμπαίνεις σε recovery mode και περνάς το 2ο και καπάκι το 3ο (τα υπόλοιπα 3 εγώ τ'άφησα εκτός)

Πριν κάνεις οτιδήποτε παίρνεις backup αν δεν έχεις κάποιο πρόσφατο.

 

Axa...ευχαριστω..!

Εχω κανει με το Titanium για τις εφαρμογες μου....

Το τηλεφωνο ας καθαρισει καλυτερα...

Θα πρεπει να ξανακανω backup με τον rom manager ή μονο clear cashe?

(factory reset χρειαζεται?)

 

Α και κατι τελευταιο...μπορω να αδειασω τελειως την sd (εκτος του φακελου του ΤiB)

για να καθαρισει...?

Link to comment
Share on other sites

Axa...ευχαριστω..!

Εχω κανει με το Titanium για τις εφαρμογες μου....

Το τηλεφωνο ας καθαρισει καλυτερα...

Θα πρεπει να ξανακανω backup με τον rom manager ή μονο clear cashe?

(factory reset χρειαζεται?)

 

Α και κατι τελευταιο...μπορω να αδειασω τελειως την sd (εκτος του φακελου του ΤiB)

για να καθαρισει...?

Αν δεν έχεις πρόσφατο backup, κάνε.

Wipe data,clear cache επιβάλεται να γίνει.

Στην SD πρέπει να αφήσεις οποσδήποτε το φάκελο clockworkmod γιατί εκεί αποθυκεύεται το backup που θα πάρεις με το clockworkmod και βέβαια εφόσον θες να επαναφέρεις εφαρμογές-ρυθμίσεις-δεδομένα με το Titanium και αυτό το φάκελο.

Τα υπόλοιπα νομίζω ότι μπορείς να τα αφαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο Titanium πατόντας Menu--->Προτιμίσεις έχει μια επιλογή " Εξανάγκαση στην ίδια τοποθεσία" τσεκαρέ το και κάνε μια δοκιμή να δεις. Πάντως πρέπει να προσέξεις πολύ τι επαναφέρεις με το titanium ειδικά όταν πρόκειται για ρυθμίσεις εφαρμογών συστήματος. Η δική μου εμπειρία μεταφορας από Flb10b σε SS Rls3 αρχικά ήταν προβληματική λόγω επαναφοράς ρυθμίσεων και δεδομένων κάποιων εφαρμογών συστήματος όπως δεδομένα επαφών (είχα FC σε εφαρμογές που ζητάνε πρόσβαση στις επαφές), σημεία πρόσβασης wifi (δεν συνδεόταν σε wifi μετά το πρώτο reboot) τα οποία τελικά διορθώθηκαν με εκκαθάριση δεδομένων για κάποιες εφαρμογές.

 

Δεν την ειχα προσεξει την επιλογη αυτη, σε ευχαριστω kandilak!

ΑΚριβως αυτο θελω να αποφυγω γι'αυτο προσεχω να μην παρω backup αρχεια και δεδομενα συστηματος που θα μπορουσαν να δημιουργησουν προβλημα.

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ αλλη μια φορα...!!

Λειτουργει το Link της ΡΟΜ...??

Εγω δε μπορω να την κατεβασω...

Το δοκίμασα τώρα....κατεβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος για να ακούμε το ραδιόφωνο του κινητού απο ακουστικό bluetooth;

 

Έχω κατεβάσει μια εφαρμογή, την ΒΤmono που σου μεταφέρει όλους τους multimedia ήχους στο Bluetooth. Πχ τον ήχο απο τα παιχνίδια, τα mp3, τις ταινίες.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δουλέψει με το ραδιόφωνο; Κάποιες δοκιμές που εκανα δεν μπόρεσα.

 

Φυσικά μιλάμε να έχω το καλώδιο συνδεδεμένο επάνω στο τηλέφωνο για κεραία αλλά να μην το έχω απο την τσέπη στο αυτί.

Link to comment
Share on other sites

debranding απο orange γινεται περνώντας νεα ρομ 2,2 ? εχω παρει μια συσκευη απο αγγλια και εχει μενου orange και 2,1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που όπως είδα εγώ τουλάχιστον, τα AHB και UI_hw_acclr addons έκαναν μεγάλη διαφορά στην ανταπόκριση και την ταχύτητα του κινητού....
Δεν είδα αισθητή διαφορά στην ανταπόκριση και στην ταχύτητα του κινητού ούτε στις "γενικές" εφαρμογές που χρησιμοποιώ (browser, mail, πλοήγηση κλπ κλπ). Διαφορές λένε ότι υπάρχουν σε βαριά 3D παιχνίδια που δεν χρησιμοποιώ.

 

Το φόρτισα χθές το βράδυ στις 12.00 100% με battery recalibration.

To άφησα σε sleep mode, χωρις να το πειράξω καθόλου μέχρι το πρωί που χτύπησε το ξυπνητήρι.

Το ξυπνητήρι χτύπησε μία φορά και το έκλεισα, και το ξαναέβαλα σε sleep mode, και η μπαταρία ήταν στο 70%.

30% σε sleep mode είναι πολύ. Ίσως κάποια εφαρμογή (ή το WiFi) δεν επιτρέπει στο κινητό σου να μπει σε deep sleep mode. Κοίταξες στα αναλυτικά της μπαταρίας ποια διεργασία κατανάλωσε αυτό το 30%? Πολλές κακογραμμένες εφαρμογές (και ειδικά widgets) καταναλώνουν πολλή μπαταρία χωρίς καν να το υποψιάζεσαι.

 

Παραπέρα παίζουν ρόλο και τα διάφορα "ράδια" και αισθητήρες. WiFi, GPS, Bluetooth, 2G/3G. Το 3G καταναλώνει γρηγορότερα τη μπαταρία καθώς και το 2G όταν δεν έχεις καλό σήμα.

 

Ο πιο εύκολος τρόπος να διαπιστώσεις αν φταίνε τα παραπάνω κι όχι κάποια εφαρμογή/widget είναι να βάλεις το βράδυ το κινητό σε Airplane Mode OFF και να ελέγξεις το πρωί πόσο κατανάλωσες.

edit: Έχεις επίσης εγκαταστήσει τα δύο add-ons, AHB bus overclocking και hardware accellerated UI?

Edited by nikosr78
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου από τα recalibration της μπαταρίας λέει πως μετά το wipe των battery stats (εδικά όταν γίνεται με άδεια μπαταρία) η 1η φόρτιση της μπαταρίας αδειάζει (ή φαίνεται πως αδειάζει) πολύ γρήγορα. Μετά τη 2η-3η φόρτιση τα πράγματα ομαλοποιούνται.

Χωρίς να είμαι εδικός ή να' χω κάνει πολλές δοκιμές, από αυτά που κυκλοφορούν στο net προτείνω:

Φόρτιση της μπαταρίας από usb με ανοικτό κινητό μέχρι το 100% - αποσύνδεση από usb, κλείσιμο του κινητού, επανασύνδεση usb μέχρι το led να γίνει πράσινο - αποσύνδεση usb, άνοιγμα σε recovery mode, wipe τα battery stats, reboot - τέλος.

Το πρώτο άδειασμα της μπαταρίας θα είναι λιγάκι πιο γρήγορο, όμως από τη δεύτερη φόρτιση της μπαταρίας και μετά (προτείνω φόρτιση από usb) υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

debranding απο orange γινεται περνώντας νεα ρομ 2,2 ? εχω παρει μια συσκευη απο αγγλια και εχει μενου orange και 2,1

 

Βάζοντας οποιαδήποτε άλλη rom. Υπάρχει και η ίδια της Orange debranded στο modaco.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μου δουλεύει το bluetooth με Spring RLS3.Δηλαδή μαρκάρω το αρχείο,αποστολή με bluetooth, ''λυπούμαστε,μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής...''

Καμμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...